Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν σου ειναι ευκολο φιλε μου :rolleyes:

 

Επειδή το έκανα "στο πόδι" που λένε λόγω βιασύνης, μην το δοκιμάσεις αν δεν πάρεις nandroid Backup πρώτα.

Το έφτιαξα με vert script ώστε να μπορεί να περαστεί μετά από κάθε nightly και γι'αυτό δεν ξέρω αν θα δουλέψει, επειδή είναι .xml αρχείο.

Δεν μπορώ να το δοκιμάσω εγώ γιατί είμαι σε RB.

 

Download

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι σε Vanilla Rootbox... Να δω πως παει! Χρειαζεται να ξερω κανενα tip/tweak ? ειμαι με dorimanx 9.33 kernel! Ειναι ΟΚ η να βαλω αλλον ? Όποιος ξερει ας βοηθήσει! θέλω πολυ να δω ολη τη νύχτα απο 100% ποσο θα φαει σε idle...

 

επίσης, όταν φορτίζει η μπαταρία εχει αυτο το χαζο γραφημα που καθε λιγα δευτερα η μπαταρια γεμιζει γρηγορα και την υπολοιπη ωρα ειναι κοκκινη, αλλαζει αυτο ? βγαινει ?

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε Vanilla Rootbox... Να δω πως παει! Χρειαζεται να ξερω κανενα tip/tweak ? ειμαι με dorimanx 9.33 kernel! Ειναι ΟΚ η να βαλω αλλον ? Όποιος ξερει ας βοηθήσει! θέλω πολυ να δω ολη τη νύχτα απο 100% ποσο θα φαει σε idle...

 

επίσης, όταν φορτίζει η μπαταρία εχει αυτο το χαζο γραφημα που καθε λιγα δευτερα η μπαταρια γεμιζει γρηγορα και την υπολοιπη ωρα ειναι κοκκινη, αλλαζει αυτο ? βγαινει ?

 

Εγώ θα πρότεινα είτε να αφήσεις τον stock, είτε του gustavo αλλά δες και με τον Dorimanx πως θα σου πάει.

Θυμήσου να κλείσεις το media scan για να μην σου φάει τη μπαταρία (συμβαίνει μετά από φλασαρισμα νέας ρομ).

Αυτο με τη μπαταρία μάλλον στο Rom control, μπαταρία θα το βρεις.

 

Έχει πολλά κρυφά καλούδια η Rom. Θα σου πρότεινα τη τελευταία nightly βασικά αν δεν έχεις περάσει αυτή.

 

Επίσης μην δοκιμάσεις το mod μου με RB.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα και εγώ τον kernel του gustavo για δοκιμη.

Με ποιον governor τον δουλευεις; Παρατήρησα χαμηλότερη ταχύτητα στη μεταφορά αρχειων όταν είναι συνδεδεμένο σε mass storage σε σχέση με τον dori.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα και εγώ τον kernel του gustavo για δοκιμη.

Με ποιον governor τον δουλευεις; Παρατήρησα χαμηλότερη ταχύτητα στη μεταφορά αρχειων όταν είναι συνδεδεμένο σε mass storage σε σχέση με τον dori.

 

Pegasusq.

Μπορεί μιας και του Dorimanx έχει κώδικα από πολύ πιο καινούργιες μη τεσταρισμενες εκδόσεις Linux kernel σε αντίθεση με του Gustavo που είναι βασισμένος στον "συντηρητικό" Cm kernel.

 

Σε άλλα νέα, η Pac και η RB ετοιμάζουν 4.3 έκδοση.. χαχαχα!

 

Αν κάποιος φοράει Pac μπορεί να μου πει τι λένε τα νέα εφέ για το scrolling animation του blue, αν αξίζει.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 4.1 την τελευταια stable... φαινεται καλη, ΑΛΛΑ... τρωει μπαταριουλα... το media scan απο που κλεινει? Επισης νομιζω οτι εχω καλυτερο 3G στο ιδιο σημειο του σπιτιου......
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό είμαι με την CM 10.1, και συγκεκριμένα αναβαθμίζω συνεχώς στην τελευταία nightly. Απόλυτα ευχαριστημένος, ενώ έχω πάθει πλάκα με το gps, που εντός σπιτιού, θέλει περίπου 5 με 10 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει. Αυτό που με χαλάει είναι η κατανάλωση της μπαταρίας, η οποία μου φαίνεται κάπως υπερβολική. Πιο συγκεκριμένα, χθες χρειάστηκα την πλοήγηση της Google για τα ΜΜΜ, και σε μια σπαστή διαδρομή, συνολικής διάρκειας περίπου μιας ώρας με ανοιχτά data, η μπαταρία από το 50%, έπεσε στο 7%. Και οι official είναι μπαταριοφάγες, αλλά νομίζω όχι σε τέτοιο βαθμό. Υπάρχει τρόπος να αυξήσω την αυτονομία της συσκευής;
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 4.1 την τελευταια stable... φαινεται καλη, ΑΛΛΑ... τρωει μπαταριουλα... το media scan απο που κλεινει? Επισης νομιζω οτι εχω καλυτερο 3G στο ιδιο σημειο του σπιτιου......

 

Βάλε την 2.0 (Eclair). Τρώει λιγότερη μπαταρία! :X

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ετοιμος να ξηλωσω την 10.1

Για την χρηση που κανω, πινει πολυ.. Και εχω και δυο μπαταρίες φανταστείτε..

Θα βαλω neatrom

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ετοιμος να ξηλωσω την 10.1

Για την χρηση που κανω, πινει πολυ.. Και εχω και δυο μπαταρίες φανταστείτε..

Θα βαλω neatrom

 

Όσο καλή είναι σε όλα της, τόσο χάνει στο θέμα της αυτονομίας, δυστυχώς.

Ποιά custom έχει ικανοποιητική αυτονομία (ισάξια ή καλύτερη των official JB με ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας), και δίνει τη δυνατότητα για OTA updates (όπως η CM);

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την 2.0 (Eclair). Τρώει λιγότερη μπαταρία! :X

 

Κλειστό είχε πάρει το αυτί μου ξοδεύει λιγότερη μπαταρία. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Πάντως, για να είμαστε αντικειμενικοί μιλάμε για ένα κινητό 2.5 χρόνων με ένα ψόφιο πλέον SoC. Σε browsing, ειδικά σε full desktop sites, η CPU μένει τον περισσότερο χρόνο στο υψηλότερο step (σε μένα στο 1.5Ghz στη προκειμένη). Μια οποιαδήποτε από τις πιο διαδεδομένες ROM (για να μην έχει παιδικά bugs κυρίως) σε συνδιασμό με τον dorimanx ας πούμε για kernel ήδη δίνει τα μέγιστα. Τα profile που έχει ήδη έτοιμα ο kernel είναι υπερ-αρκετά στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Προσωπικά μόνο με browsing και τίποτα άλλο μπορεί να μη βγάλω ούτε 3 ώρες (με μπαταρία σχεδόν 2 χρόνων). Αν βλέπω βίντεο μπορεί να βγάλω και πάνω από 5-5.5 ώρες. Με λίγα λόγια δηλαδή αν δεν υπάρχουν τίποτα εξόφθαλμα wakelocks στο BBS, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείται κανείς, δε θα κερδίσει τίποτα.

 

Τώρα για το ότι το κινητό ζεστένεται, αυτό θα γίνεται όλο και περισσότερο. Οι περισσότερες εφαρμογές σε κάθε update γίνονται όλο και πιο βαριές, μιας και καλώς ή κακώς το SII πλέον ανήκει καθαρά στο low-end κομμάτι, άσχετα αν πούλησε αρκετά και έχει ακόμα μεγάλη βάση χρηστών. Οι developers δε θα διατηρούν για πάντα απροβλημάτιστη λειτουργία σε αρχαίες συσκευές, όταν καθημερινά πωλούνται εκατομμύρια πολλύ ισχυρότερων.

 

Γενικά, χαρείτε τη συσκευή γι' αυτό που είναι. Δε κράζω κανέναν που θέλει διαρκώς να ασχολείται και να σκαλίζει επειδή έχει το μικρόβιο. Το θέμα είναι ότι βλέπω άτομα, που ούτε εχουν το χρόνο, ούτε τις γνώσεις (και ούτε θέλουν να τις αποκτήσουν) να πιστεύουν πως θα γίνουν θαύματα. Sorry που το λέω, αλλά τζάμπα το χρόνο τους χάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Όσο καλή είναι σε όλα της, τόσο χάνει στο θέμα της αυτονομίας, δυστυχώς.

Ποιά custom έχει ικανοποιητική αυτονομία (ισάξια ή καλύτερη των official JB με ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας), και δίνει τη δυνατότητα για OTA updates (όπως η CM);

SlimBean. Χάνω 1% στο 8ωρο σε deep sleep (κλειστά όλα: WiFi, data, 3G κλπ.). Δε βάζω ποτέ Airplane Mode παρά μόνο μέσα στο αεροπλάνο :p και θέλω πάντα να δέχομαι κλήσεις και μηνύματα ακόμη κι όταν κοιμάμαι. Screen on time βγάζω minimum 3.5 - maximum 6 ώρες ανάλογα τη χρήση (κυρίως εξαρτάται από το αν χρησιμοποιώ WiFi ή data+3G). Ορίστε και πρόσφατο post μου A! Και έχει και OTA.

 

Για extra info χρησιμοποιώ Greenify (Donation Version) για να κάνω hibernate σχεδόν όλες τις data apps + system apps που τρέχουν στο background εκτός από αυτές που χρειάζομαι. Kernel φοράω Dorimanx 9.33 και αυτή τη στιγμή τεστάρω τον pegasusq για awake governor χωρίς καμία άλλη ρύθμιση στο STweaks πέραν του BLN.

 

EDIT: Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα (DevotedAngel). Μην το ψάχνετε τόσο πολύ το θέμα με την μπαταρία. Καταντάει κουραστικό. Απλά κλείνετε ό,τι δε χρησιμοποιείτε/χρειάζεστε και αν διαπιστώσετε μεγάλο drain απλά ψάξτε τι services/εφαρμογές τρέχουν στο background.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Θα την τσεκάρω και τη slimbean. Σχετικά με τη μπαταρία που ανέφερα πιο πάνω, το πρόβλημα είναι όταν χρησιμοποιώ τη συσκευή. Σε idle η κατανάλωση είναι ελάχιστη, ενώ καμία εφαρμογή δε μου δημιουργεί πρόβλημα, καθώς το έχω τσεκάρει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Απ'oτι βλεπω η SlimBean ειναι πολυ στα... "πανω της"!!!

 

Για ποια ομως λετε? Στο xda εχει την build7 και την SaberMod 4.9...

 

Ποιες διαφορες εχουν?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Απ'oτι βλεπω η SlimBean ειναι πολυ στα... "πανω της"!!!

 

Για ποια ομως λετε? Στο xda εχει την build7 και την SaberMod 4.9...

 

Ποιες διαφορες εχουν?

[ROM][4.2.2][06/07]Slim Bean - I9100 [build 7] - Αυτή είναι η official SlimBean από τον HardCorePawn

 

[ROM][4.2.2][saberMod 4.9][07/25] Slim Bean - i9100 [uNOFFICIAL BUILDS] - Αυτά είναι unofficial builds από τον fusionjack ο οποίος χρησιμοποιεί διαφορετικά toolchains για να τα φτιάξει. Επίσης, αυτός έχει προσθέσει στον kernel τον zzmoove governor.

Διάβασε το FAQ για να καταλάβεις.

 

Εγώ είχα περάσει ένα build του μια φορά dirty flash πάνω απ' την Official (το 12/07 αν θυμάμαι καλά) αλλά δε διαπίστωσα καμία διαφορά και ξαναγύρισα στην official Slim όταν βγήκε η 7.5. Τώρα είμαι έτοιμος να φλασάρω το build του fusionjack 25/07 έτσι για να 'χω κάτι να φλασάρω. :p

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι έτοιμος να φλασάρω το build του fusionjack 25/07 έτσι για να 'χω κάτι να φλασάρω. :p

 

Σε ευχαριστω!

 

Βασικα κι εγω εχω λιγη ορεξη για 4.2.2...! :lol:

 

Εκτος απο την Slim, θελω να δω και τις Pac & Paranoid, αν και μαλλον ιδιες μου φαινονται... :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!

 

Βασικα κι εγω εχω λιγη ορεξη για 4.2.2...! :lol:

 

Εκτος απο την Slim, θελω να δω και τις Pac & Paranoid, αν και μαλλον ιδιες μου φαινονται... :p

 

Μπα η slim ειναι αρκετα πιο ελαφρια..

Φλασάρεις σλιμ, και μετα gapps.. Οχι τα addons

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ τη slim χθες το βράδυ για δοκιμή. Χρησιμοποιώ το κινητό στα ελληνικά, και η μετάφραση είναι λίγο για γέλια, αλλά άψογη προς το παρόν σαν σύνολο.

Το LCD density που έχει στις ρυθμίσεις, σε ποια τιμή είναι καλύτερο να το έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ τη slim χθες το βράδυ για δοκιμή. Χρησιμοποιώ το κινητό στα ελληνικά, και η μετάφραση είναι λίγο για γέλια, αλλά άψογη προς το παρόν σαν σύνολο.

Το LCD density που έχει στις ρυθμίσεις, σε ποια τιμή είναι καλύτερο να το έχουμε;

 

Εγώ στο S2 το είχα στα 210. Αλλάζει όλο το κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο S2 το είχα στα 210. Αλλάζει όλο το κινητό..

 

Μόλις το έκανα και όντως αλλάζει όλο το κινητό, αλλά παρατήρησα πως σταμάτησε να μετράει την ώρα που έχω ενεργή οθόνη, και το gsam, και η επιλογή μπαταρίας στις ρυθμίσεις του android. Έχει καμία σχέση;

 

Σε rom όπως η CM που δεν έχει τέτοια επιλογή, αν δεν κάνω λάθος, με ποια εφαρμογή το αλλάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα και όντως αλλάζει όλο το κινητό, αλλά παρατήρησα πως σταμάτησε να μετράει την ώρα που έχω ενεργή οθόνη, και το gsam, και η επιλογή μπαταρίας στις ρυθμίσεις του android. Έχει καμία σχέση;

 

Σε rom όπως η CM που δεν έχει τέτοια επιλογή, αν δεν κάνω λάθος, με ποια εφαρμογή το αλλάζουμε;

 

Με αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.innodroid.dpichanger

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα και όντως αλλάζει όλο το κινητό, αλλά παρατήρησα πως σταμάτησε να μετράει την ώρα που έχω ενεργή οθόνη, και το gsam, και η επιλογή μπαταρίας στις ρυθμίσεις του android. Έχει καμία σχέση;

 

Σε rom όπως η CM που δεν έχει τέτοια επιλογή, αν δεν κάνω λάθος, με ποια εφαρμογή το αλλάζουμε;

 

Εγώ θα πρότεινα αυτή.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...