Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αυτό ειναι το θέμα.. flashaρισμα αναγκαστικά.. τα σβησε όλα δεν κράτησε τίποτα.

Τέσπα, μιας και έφαγε φλασαρισμα και όλα πήγανε στα ταρταρα.. υπάρχει τίποτα απο ics; ..η καμια άλλη καλή rom να του βάλω; ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αυτό ειναι το θέμα.. flashaρισμα αναγκαστικά.. τα σβησε όλα δεν κράτησε τίποτα.

Τέσπα, μιας και έφαγε φλασαρισμα και όλα πήγανε στα ταρταρα.. υπάρχει τίποτα απο ics; ..η καμια άλλη καλή rom να του βάλω; ..

 

Αν θες να διατηρήσεις την ψυχική σου υγεία....γνώμη μου....ξέχνα προς το παρόν το ICS.

Από 2.3.6...έχει ένα κάρο....Για αλλοδαπές ρομ, στο XDA θα βρεις πάρα πολλές.Βάλε από ΧΧ5 έκδοση και πάνω.

Για εγχώρια προϊόντα έχουμε 2.

Pulse-Omega.

Τσεκάρεις, βλέπεις τι σου ταιριάζει και επιλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με ICS εδώ και 2 βδομάδες είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τo XXLPB είναι πολύ καλό firmware και σήμερα βγήκε και καινούριο.

Το μόνο που λείπει από ics για εμένα είναι μόντες τύπου: undervolting, hacked camera, full screen dialer, κτλ... αλλά είναι πολύ ερωτεύσιμο το ICS για να γυρίσεις πίσω σε 2.3..... :)

 

Μπορείς να δοκιμάσεις του Ioathe την ICS που είναι πολύ κοντά στην stock, η κάποια πιό λιτή όπως την Resurrection Remix.

 

Αν βάλεις του ioathe, μην ξεχάσεις να βάλεις κάποιον από τους ICS Launchers.. (trebuchet, nova, apex)

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα αυτήν εδώ αλλα λες όχι ακόμα παγωτό.. οκ περιμένουμε (μέχρι να βγει κάτι καλό) ..απο Cyanogenmod τίποτα καλό δεν παίζει ε; ..

 

Σταθερή θέλω να είναι γρήγορη και να μην γονατίζει την μπαταρία (ξέρω πολλά ζητάω :P) ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ειναι το θέμα.. flashaρισμα αναγκαστικά.. τα σβησε όλα δεν κράτησε τίποτα.

Τέσπα, μιας και έφαγε φλασαρισμα και όλα πήγανε στα ταρταρα.. υπάρχει τίποτα απο ics; ..η καμια άλλη καλή rom να του βάλω; ..

 

Έβλεπα αυτήν εδώ αλλα λες να μην όχι ακόμα παγωτό.. οκ περιμένουμε (μέχρι να βγει κάτι καλό) ..απο Cyanogenmod τίποτα καλό δεν παίζει ε; ..

 

Σταθερή θέλω να είναι γρήγορη και να μην γονατίζει την μπαταρία (ξέρω πολλά ζητάω :P) ..

 

Η CyanogenMod9 (ICS) είναι ψιλοπατάτα σε σχέση με τις samsung based που κυκλοφορούν..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα βάλω αυτήν την Omega v3.0 να δω και πως είναι λίγο το παγωτό.. και αν δεν μου κάνει την βγάζω.

 

Ερώτηση.. κατεβάζω το .zip αρχείο το πετάω στην sd και το φλασαρο μέσω recovery κανονικά έτσι; ..Χρειάζεται να κάνω και τα Wipe data / factory reset σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα βάλω αυτήν την Omega v3.0 να δω και πως είναι λίγο το παγωτό.. και αν δεν μου κάνει την βγάζω.

 

Ερώτηση.. κατεβάζω το .zip αρχείο το πετάω στην sd και το φλασαρο μέσω recovery κανονικά έτσι; ..Χρειάζεται να κάνω και τα Wipe data / factory reset σωστά;

 

Ναι καλό είναι να κάνεις wipe data /factory καθώς και wipe cache και wipe dalvik cache (στο advanced είναι αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να κάνω root, αλλά όταν πάω να περάσω μέσα απ το odin τον insecure kernel μου γράφει invalid kernel ή κάπως έτσι. Τον κατέβασα απ το link του οδηγού και είναι ο XWKK5. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να κάνω root, αλλά όταν πάω να περάσω μέσα απ το odin τον insecure kernel μου γράφει invalid kernel ή κάπως έτσι. Τον κατέβασα απ το link του οδηγού και είναι ο XWKK5. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

 

Αν τον κατέβασες σε zip, πρέπει πρώτα να τον αποσυμπιέσεις.

Το tar βάζεις στο Odin

Link to comment
Share on other sites

Αν τον κατέβασες σε zip, πρέπει πρώτα να τον αποσυμπιέσεις.

Το tar βάζεις στο Odin

 

Τον έχω αποσυμπιέσει κανονικά Στράτο.

insecure.tar.md5 είναι η κατάληξη

 

ps Διαβάζω τώρα στο xda ότι έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα. Αλλά δεβλέπω κάπου ποιον insecure τηα μπορούσα να φλασάρω στη θέση αυτού που δε δουλεύει..

Edited by QQTilt
Link to comment
Share on other sites

Τον έχω αποσυμπιέσει κανονικά Στράτο.

insecure.tar.md5 είναι η κατάληξη

 

Τον βάζεις στο PDA;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται τον βάζω στο pda και όταν πατάω start στο odin μου γράφει invalid kernel, κάπως έτσι.

Αυτός http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=22641842#post22641842 εδώ έχει αν δεις το ίδιο πρόβλημα.

Του δίνουν λύση, αλλά για cfroot, εγώ θέλω να κάνω απλό root.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται τον βάζω στο pda και όταν πατάω start στο odin μου γράφει invalid kernel, κάπως έτσι.

Αυτός http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=22641842#post22641842 εδώ έχει αν δεις το ίδιο πρόβλημα.

Του δίνουν λύση, αλλά για cfroot, εγώ θέλω να κάνω απλό root.

 

Ο CF-root είναι ο μαμά κερνελ με 2-3 προσθήκες που μόνο καλό κάνουν.

Αν επιμένεις στον "απλό" , δοκίμασε να βγάλεις την κατάληξη md5

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με ICS εδώ και 2 βδομάδες είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τo XXLPB είναι πολύ καλό firmware και σήμερα βγήκε και καινούριο.

Το μόνο που λείπει από ics για εμένα είναι μόντες τύπου: undervolting, hacked camera, full screen dialer, κτλ... αλλά είναι πολύ ερωτεύσιμο το ICS για να γυρίσεις πίσω σε 2.3..... :)

 

Μπορείς να δοκιμάσεις του Ioathe την ICS που είναι πολύ κοντά στην stock, η κάποια πιό λιτή όπως την Resurrection Remix.

 

Αν βάλεις του ioathe, μην ξεχάσεις να βάλεις κάποιον από τους ICS Launchers.. (trebuchet, nova, apex)

 

Συμφωνώ και επαυξάνω σε όλα

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες μια απορία ακόμα έχω.. (μιας και πειραματίζομαι τώρα, περνάω διάφορες ρομ να τις δω) ..για κάθε rom πρέπει να κάνουμε root; ..η μια φορά που είχα κάνει πρώτη φορά που πέρασα custom φτάνει; ..
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες μια απορία ακόμα έχω.. (μιας και πειραματίζομαι τώρα, περνάω διάφορες ρομ να τις δω) ..για κάθε rom πρέπει να κάνουμε root; ..η μια φορά που είχα κάνει πρώτη φορά που πέρασα custom φτάνει; ..

 

Αν αλλάζεις custom, είναι όλες rooted :)

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο για custom.. οπότε δεν χρειάζεται τίποτα.. nice :)

 

η κόκκινη τελίτσα πάνω στα εικονίδια των εφαρμογών ξέρουμε τι είναι; ..

 

Edit: Φίλε μου.. επειδή βλέπω εσύ το πόσταρες, μπορείς να μου δώσεις link για download; ..Γιατί απ το rapid δεν κατεβαίνει..

Edited by g4ssecca
Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο για custom.. οπότε δεν χρειάζεται τίποτα.. nice :)

 

η κόκκινη τελίτσα πάνω στα εικονίδια των εφαρμογών ξέρουμε τι είναι; ..

 

 

Η κόκκινη τελίτσα δείχνει ποιές εφαρμογές τρέχουν στο background εκείνη τη στιγμή. (Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν και πολλές άλλες διεργασίες οι οποίες δεν φαίνονται ως εφαρμογές στο μενού των εφαρμογών. Ωστόσο για τις τελευταίες ισχύει συνήθως ο κανόνας ή τις παγώνεις - αφαιρείς- ή τις αφήνεις και δεν κάνεις τίποτε γιατί αν απλά τις σταματήσεις ξαναρχίζουν μόνες τους και σου τρώνε περισσότερη μπαταρία).

Link to comment
Share on other sites

Αν περασω την KK5 (2.3.6) και αλλαξω το sales code σε EUR,

μεσω KIES θα λαμβανω ενημερωσεις για πιθανη αναβαθμιση?

 

Τωρα φοραω 2.3.4, ελληνικο, αγορασμενο απο Πλαισιο

Link to comment
Share on other sites

Η κόκκινη τελίτσα δείχνει ποιές εφαρμογές τρέχουν στο background εκείνη τη στιγμή. (Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν και πολλές άλλες διεργασίες οι οποίες δεν φαίνονται ως εφαρμογές στο μενού των εφαρμογών. Ωστόσο για τις τελευταίες ισχύει συνήθως ο κανόνας ή τις παγώνεις - αφαιρείς- ή τις αφήνεις και δεν κάνεις τίποτε γιατί αν απλά τις σταματήσεις ξαναρχίζουν μόνες τους και σου τρώνε περισσότερη μπαταρία).

 

μάλιστα.. οκ ας τρέχουν, γιατί τις ανοίγω κάθε λίγο οπότε δεν υπάρχει λόγος να τις κλείνω απ την διαχείριση.. όπως είπες περισσότερη μπαταρία θα φάνε..

 

thnx πράκτορα 007 ;) ..

Link to comment
Share on other sites

Αν περασω την KK5 (2.3.6) και αλλαξω το sales code σε EUR,

μεσω KIES θα λαμβανω ενημερωσεις για πιθανη αναβαθμιση?

 

Τωρα φοραω 2.3.4, ελληνικο, αγορασμενο απο Πλαισιο

 

Χμ, την περασα, αλλα τωρα το KIES λεει "Your device does not support software upgrading via Kies"

 

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Χμ, την περασα, αλλα τωρα το KIES λεει "Your device does not support software upgrading via Kies"

 

Καμια ιδεα?

 

Ναι γιατί δεν έχει κυκλοφορήσει η ΚΚ5.Αλλά μη σκας.Έχεις πιο καινούρια από αυτή που δείνει το Kies.

Κι αν αργότερα θες να βάλεις και το ICS, ξαναπερνάς την ΚΙ4 και θα το πάρεις :)

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει απο εχθες το βραδυ την checkrom v6.πολυ σταθερη οπως και η προηγουμενη εκδοση,και γρηγορη.περιμενω να την δω και απο μπαταρια πως παει...

Τώρα στο κυριως θεμα...Με την checkrom v4 και τον siyah 2.6.11 και κανονικη χρηση του κινητου(αρκετο browsing και λιγο gaming,μιση ωρα viber και μιση ωρα κληση) καταφερα να το κανω να κρατησει 4 ημερες.

Απο voltage control:I/O Scheduler:BFQ Governor:Lulzactive

CPU:100-1400

FREQUENCY VOLTAGE

100 850

200 875

500 900

800 975

1000 1075

1200 1175

1400 1300

 

Επισης απο την lulzactive app εχω:

inc_cpu_load:70%

pump_up_step:2

pump_down_step:1

screen_off_min_step:7@100

up_sample_time:2400

down_sample_time:3800

 

το κινητο ειναι σταθερο και χωρις κολληματα

και για του λογου το αληθες ακολουθει screenshot

Edited by pan24
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...