Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω φοραω τωρα απο μικρος ακουστικα βαρηκοιας και το εχω τερματισει με τον ηχο..και με το poweramp καλα επιπεδα ειναι..αλλα με τον configurator δεν παλευεται.
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω φοραω τωρα απο μικρος ακουστικα βαρηκοιας και το εχω τερματισει με τον ηχο..και με το poweramp καλα επιπεδα ειναι..αλλα με τον configurator δεν παλευεται.

 

Επειδή βλέπω πως την ψάχνεις πολύ στο thread της Neat, και δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη, προτείνω να κάνεις το εξής:

 

1. Κάνε FULL WIPES

2. Φλάσαρε Neat 5.9 με Philz kernel

3. Τέσταρε αν έχεις το θέμα του ήχου

 

αν το έχεις και πάλι... τι να πω...

αν δεν το έχεις:

 

1. Κάνε FULL WIPES

2. Φλάσαρε Neat 6.4 με Philz kernel

3. Τέσταρε τον ήχο

3.1 Αν έχεις θέμα γύρνα στην 5.9

3.2 Αν δεν έχεις θέμα, φλάσαρε Apolo...

 

Η όλη ιστορία θα σου πάρει κανένα τέταρτο

εξυπακούεται ότι

1. στα παραπάνω δεν θα στήσεις καμμία extra εφαρμογή

2. Κατά το flash θα επιλέξεις Neat Lite (όχι extralite)

3. Πριν κάνεις οτιδήποτε θα κρατήσεις titanium backup τις user apps + data ΜΟΝΟ!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

thread της Neat?

 

Ναι, ο BadLorg δεν είσαι; :p

 

by teh way το Poweramp είναι ΚΟΡΥΦΗ!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Εντωμεταξυ εκανα τα βηματα σου αλλα τζιφος..θα δοκιμασω αλλα ακουστικα headphone.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας πάλι,

 

Έχω τις εξής μετρήσεις απο τη μπαταρία με NEATROM 6.4 και apolo 4.15b.

Εδώ εχω neox+sio

Uh61yLq.png

 

Εδώ έχω pegasusq+row

9OpyzKH.png

 

Και εδώ ειναι 2η φόρτιση μέσα σε 1 μέρα

8RgzWbV.png

 

Δε ξέρω, θυμάμαι πως μου κρατούσε πολυ περισσότερο με neat. Επίσης με προβληματιζει το εξής: χρησιμοποιώ την 2000 mAh της samsung που την εχω 1-2 χρονια (νομιζω 2 αλλα με απαταει η μνημη μου :O ) αλλα στο AIDA64 στις πληροφοριες της μπαταρίας δείχνει capacity:1650 mAh. (health:good)

Επίσης αν έχει σημασία σε πλήρη αδρανια χαλάει περιπου 10% σε 5 ωριτσες (greenify, amplify μέσα)

 

Εσάς σας κρατάει περισσοτερο η NEAT?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Από το γράφημα της μπαταρίας (2ο screenshot) βλέπω ότι έχεις αρκετά wakelocks. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, βάλει το BBS για να δούμε τι φταίει. Φόρτισέ το, άσε το για καμιά ώρα χωρίς να κάνεις χρήση, και ανέβασε screenshot των kernel και partial wakelocks.
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο προλαλήσαντας...

Επισημαίνω πως το SOT σου είναι καλό, καθώς χρησιμοποιείς βαριές εφαρμογές...

Εγώ το έχω ξαναπεί πως κάνω μέτρια χρήση και ο χρόνος της μπαταρίας μου είναι 1,5 - 2 ημέρες

βέβαια και να σου έλεγα να βάλεις greenify, θα το αρνηθείς καθώς το facebook για παράδειγμα που πρέπει να γίνει hybernate είναι μια απο τις βασικές σου εφαρμογές, και αν το βάλεις θα χάσεις τα notifications...

 

Τα πάντα είναι θέμα αναγκών φίλε μου...

Θες facebook, viber, whatsup και online music? θα φορτίζεις 2 φορές τη μέρα...

Θες χρήση τηλεφώνου μαζί με βασικές εφαρμογές και ελάχιστο internet? θα φορτιζεις κάθε 1,5 μέρα...

 

Τέλος πάντων, τσέκαρε τα wakelock σου και κάνε hybernate ότι τρέχει απο πίσω και δεν σου είναι απαραίτητα τα notifications / push messages! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο προλαλήσαντας...

Επισημαίνω πως το SOT σου είναι καλό, καθώς χρησιμοποιείς βαριές εφαρμογές...

Εγώ το έχω ξαναπεί πως κάνω μέτρια χρήση και ο χρόνος της μπαταρίας μου είναι 1,5 - 2 ημέρες

βέβαια και να σου έλεγα να βάλεις greenify, θα το αρνηθείς καθώς το facebook για παράδειγμα που πρέπει να γίνει hybernate είναι μια απο τις βασικές σου εφαρμογές, και αν το βάλεις θα χάσεις τα notifications...

 

Τα πάντα είναι θέμα αναγκών φίλε μου...

Θες facebook, viber, whatsup και online music? θα φορτίζεις 2 φορές τη μέρα...

Θες χρήση τηλεφώνου μαζί με βασικές εφαρμογές και ελάχιστο internet? θα φορτιζεις κάθε 1,5 μέρα...

 

Τέλος πάντων, τσέκαρε τα wakelock σου και κάνε hybernate ότι τρέχει απο πίσω και δεν σου είναι απαραίτητα τα notifications / push messages! :)

 

Μα οπως ειπα εχω greenify και το facebook οταν δεν το χρησιμοποιω ειναι hibernated.

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Μα οπως ειπα εχω greenify και το facebook οταν δεν το χρησιμοποιω ειναι hibernated.

 

απλά είδα τον messenger να σου έχει ρουφήξει πράμα στα screenshots, sorry :O

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Greenify και samsung ower save στο κινητο ταιριαζουν και τα 2 να ειναι ανοιχτα;

Και φιλε το εφτιαξα...εφλασαρα dorimanx και μετα siya και μετα ενα kernel wiπe και εβαλα απολο 4.15β regular

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Greenify και samsung ower save στο κινητο ταιριαζουν και τα 2 να ειναι ανοιχτα;

Και φιλε το εφτιαξα...εφλασαρα dorimanx και μετα siya και μετα ενα kernel wiπe και εβαλα απολο 4.15β regular

1. Ναι

2. άλλο kernel δεν είχες να φλασάρεις ? :D Τέλος πάντων, τέλος καλό ~ όλα καλά!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει οτι μιξη μου ερχοταν...Τελος να κλεινω ο Lysergic Agid κυκλοφορησε το τελευταιο CM12EOL build και τωρα θα αφοσιωθει στο CM12.1.

Το δοκιμασα και ειναι σταθερο...αρκετα σταθερο....

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-cyanogenmod-12-t2955551

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τελικά για δοκιμή την SlimLP Beta#5 του warrior1208, οι πρώτες μου εντυπώσεις μετά από 3 μέρες χρήσεις είναι άριστες...

 

Κανένα θέμα δεν έχω, ούτε battery drain, ούτε FC, Οι εφαρμογές μου βέβαια περιορίζονται σε Whatsapp/Viber/Hangouts και Tubemate.

 

Δεν έχω κανένα παράπονο, πέρα από το ότι δεν ακούγεται δυνατά ο ήχος κλήσης όταν έχω τα ακουστικά συνδεδεμένα.

 

Δηλαδή αν έχω ξεχάσει τα ακουστικά κουμπωμένα και με παίρνουν τηλέφωνο, δεν πρόκειται να το ακούσω.

 

Δεν ξέρω αν είναι ζήτημα kernel ή ROM, θα ασχοληθώ όταν βρώ χρόνο όμως για να βρώ λύση.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά! Έχω (είχα) το S2 GT-I9100 (κατασκευής 2011) και μου έπεσε σε πέτρες και έσπασε η οθόνη... Τώρα τι κάνουμε? Τι λύσεις έχετε που δεν θα κοστίσουν όσο η original οθόνη (100€)? :confused:

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά! Έχω (είχα) το S2 GT-I9100 (κατασκευής 2011) και μου έπεσε σε πέτρες και έσπασε η οθόνη... Τώρα τι κάνουμε? Τι λύσεις έχετε που δεν θα κοστίσουν όσο η original οθόνη (100€)? :confused:

 

Ευχαριστώ!

 

ή το πας σε κάποιο μαγαζάκι της γειτονιάς σου

ή αγοράζεις οθόνη απο ebay και αγγαρεύεις κάποιον "πολυτεχνίτη" φίλο σου!

 

:)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, στο galaxy s2 έχω τα εξής:

Εκδοση Android : 4.1.2

Εκδοση βασικού φάσματος : I9100XXMS4

Εκδοση Kernel: 3.0.31-1418025

Αριθμός κατασκευής :JZO54K.I9100XWMS1

Είναι root και έχω εγκατεστημένη την CWM 6.0.3.7 (PhilZ Touch 5)

 

Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση του CWM 6.0.4.5 Advance Edition (PhilZ Touch 6.07.9) ώστε να έχω τη δυνατότητα για αναβάθμιση από την 4.1.2 στην 4.4.4 σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει. Την αναβάθμιση την κάνω με το odin (προσπάθησα με την v.1.85 & την 3.09) αλλά πάντα παίρνω ένα παχύ fail.

 

<ID:0/006> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> philz_touch_6.07.9-i9100.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/006> Odin v.3 engine (ID:6)..

<ID:0/006> File analysis..

<ID:0/006> SetupConnection..

<ID:0/006> Initialzation..

<ID:0/006> Get PIT for mapping..

<ID:0/006> Firmware update start..

<ID:0/006> recovery.img

<ID:0/006> NAND Write Start!!

<ID:0/006>

<ID:0/006> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

<ID:0/006> Removed!!

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά! Έχω (είχα) το S2 GT-I9100 (κατασκευής 2011) και μου έπεσε σε πέτρες και έσπασε η οθόνη... Τώρα τι κάνουμε? Τι λύσεις έχετε που δεν θα κοστίσουν όσο η original οθόνη (100€)? :confused:

 

Ευχαριστώ!

 

Με 70-80€ είχα βρει παλιά σε μαγαζιά κοντά στην ομόνοια όχι original όμως…

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά! Έχω (είχα) το S2 GT-I9100 (κατασκευής 2011) και μου έπεσε σε πέτρες και έσπασε η οθόνη... Τώρα τι κάνουμε? Τι λύσεις έχετε που δεν θα κοστίσουν όσο η original οθόνη (100€)? :confused:

 

Ευχαριστώ!

 

Η συσκευή είναι λειτουργική, δηλαδή έχει σπάσει απλά το τζαμάκι;

 

Πρέπει να ζυγίσεις λίγο τις επιλογές που έχεις, και να δεις τι σε συμφέρει.

 

1. Να το αφήσεις έτσι, αν λειτουργεί. Είναι παλιά συσκευή που δεν αξίζει να δώσεις αρκετά χρήματα για επισκευή.

2. Να το φτιάξεις με τα 70-100 ευρώ που αναφέρουν τα παιδιά, με γνήσια ή μη ανταλλακτικά. Ισχύει τα περί ασύμφορου που ανέφερα στο 1.

3. Στα χρήματα που θα πρέπει να δώσεις για επισκευή του S2, να προσθέσεις κι άλλα αν υπάρχει η δυνατότητα και να πάρεις ένα νέο και φυσικά καλύτερο του S2. Για παράδειγμα το Moto G 2nd gen είναι γύρω στα 160€.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για μελλοντική αναβάθμιση

 

Στο S2 recovery και kernel πάνε μαζί. Οπότε, μείνε όπως είσαι, κι όταν θελήσεις να βάλεις κάποια KK rom, απλά μέσω recovery φλάσαρε αυτό.

 

Αν βάλεις KK recovery τώρα που έχεις stock rom, η συσκευή σου δεν θα μπορεί να κάνει boot.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι λειτουργική, δηλαδή έχει σπάσει απλά το τζαμάκι;

 

Πρέπει να ζυγίσεις λίγο τις επιλογές που έχεις, και να δεις τι σε συμφέρει.

 

1. Να το αφήσεις έτσι, αν λειτουργεί. Είναι παλιά συσκευή που δεν αξίζει να δώσεις αρκετά χρήματα για επισκευή.

2. Να το φτιάξεις με τα 70-100 ευρώ που αναφέρουν τα παιδιά, με γνήσια ή μη ανταλλακτικά. Ισχύει τα περί ασύμφορου που ανέφερα στο 1.

3. Στα χρήματα που θα πρέπει να δώσεις για επισκευή του S2, να προσθέσεις κι άλλα αν υπάρχει η δυνατότητα και να πάρεις ένα νέο και φυσικά καλύτερο του S2. Για παράδειγμα το Moto G 2nd gen είναι γύρω στα 160€.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο S2 recovery και kernel πάνε μαζί. Οπότε, μείνε όπως είσαι, κι όταν θελήσεις να βάλεις κάποια KK rom, απλά μέσω recovery φλάσαρε αυτό.

 

Αν βάλεις KK recovery τώρα που έχεις stock rom, η συσκευή σου δεν θα μπορεί να κάνει boot.

 

Οπότε ξεχνάω το odin και απλά το κάνω copy στην καρτα και φλασάρω από το recovery όταν το αποφασίσω.

Σε kitkat ποια θα πρότεινες για να μην έχω προβλήματα? Αυτή εδώ I9100 AOSP NeatROM v8.0st (4.4.4), είναι εντάξει ?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ξεχνάω το odin και απλά το κάνω copy στην καρτα και φλασάρω από το recovery όταν το αποφασίσω.

Σε kitkat ποια θα πρότεινες για να μην έχω προβλήματα? Αυτή εδώ I9100 AOSP NeatROM v8.0st (4.4.4), είναι εντάξει ?

 

Ακριβώς.

Οι ΚΚ πλέον είναι απροβλημάτιστες. Bugs free δεν τις λέω, γιατί bugs μπορεί να βρεις ακόμα και σε stock rom. Πάντως, δεν υπάρχει κάτι που να μην δουλεύει. Αυτή που αναφέρεις είναι βασισμένη σε Slim, από τις καλύτερες rom για το S2, αλλά νομίζω δεν έχει αναβαθμιστεί τελευταία.

 

Κατά τη γνώμη μου 2 επιλογές έχεις σε KK, που λόγω καλών unofficial εκδόσεων γίνονται 4. (η σειρά είναι τυχαία)

 

1. Official SlimKat (έχει σταματήσει η ανάπτυξή της)

2. SlimSaber (βασισμένη στη SlimKat, μπορείς να διαβάσεις στην περιγραφή τη διαφορά της με την official. Γίνονται αναβαθμίσεις, κυρίως λόγω νέων fixes που βγαίνουν)

3. Official CM11 (Γίνονται εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις λόγω νέων fixes)

4. Unofficial CM11 (Βασισμένη στη CM11, ο dev ακολουθεί ακριβώς τον ίδιο κύκλο αναβαθμίσεων με την official. Όπως και η SlimSaber, είναι βελτιστοποιημένη με κάποια έξτρα εργαλεία).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Οι ΚΚ πλέον είναι απροβλημάτιστες. Bugs free δεν τις λέω, γιατί bugs μπορεί να βρεις ακόμα και σε stock rom. Πάντως, δεν υπάρχει κάτι που να μην δουλεύει. Αυτή που αναφέρεις είναι βασισμένη σε Slim, από τις καλύτερες rom για το S2, αλλά νομίζω δεν έχει αναβαθμιστεί τελευταία.

 

Κατά τη γνώμη μου 2 επιλογές έχεις σε KK, που λόγω καλών unofficial εκδόσεων γίνονται 4. (η σειρά είναι τυχαία)

 

1. Official SlimKat (έχει σταματήσει η ανάπτυξή της)

2. SlimSaber (βασισμένη στη SlimKat, μπορείς να διαβάσεις στην περιγραφή τη διαφορά της με την official. Γίνονται αναβαθμίσεις, κυρίως λόγω νέων fixes που βγαίνουν)

3. Official CM11 (Γίνονται εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις λόγω νέων fixes)

4. Unofficial CM11 (Βασισμένη στη CM11, ο dev ακολουθεί ακριβώς τον ίδιο κύκλο αναβαθμίσεων με την official. Όπως και η SlimSaber, είναι βελτιστοποιημένη με κάποια έξτρα εργαλεία).

 

 

Η Slimsaber δεν σου ειναι τοσο 'μακρια' το Status bar?σαν να νιωθεις οτι ειναι μακρια.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Η Slimsaber δεν σου ειναι τοσο 'μακρια' το Status bar?σαν να νιωθεις οτι ειναι μακρια.

Λόγω χαμηλού dpi εννοείς; Γενικότερα όλα είναι σε σμίκρυνση, αλλά αυτό αλλάζει πανεύκολα. Κι εγώ το αλλάζω στην στοκ τιμή, γιατί με κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...