Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

από την δικιά σου ανάλυση αποφασισα να παω στην 4.1.2... η αληθεια ειναι οτι το κινητο ειναι πιο σταθερο!!! αληθεια για να βγαζω φωτο και να μενουν οι τοποθεσιες θελει και ιντερνετ παντα? γιατι με το gps δεν μου αποθηκευονταν η τοποθεσια!

 

Δεν θέλει ίντερνετ. Μόνο να έχεις ανοικτό το GPS. Αν αργεί να σου κλειδώσει δορυφόρους, βάλε την εφαρμογή gps status.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα στην μνήμη του κινητού (όχι στην SD κάρτα) σβήνονται από το μενού Settings -> Storage και επιλέγεις Erase USB storage (ή κάπως έτσι).
Ναι δεν λεω να τα σβησω χειροκινητα.λεω οτι με full wipes δεν επρεπε να σβηνονται ολα τα δεδομενα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει ίντερνετ. Μόνο να έχεις ανοικτό το GPS. Αν αργεί να σου κλειδώσει δορυφόρους, βάλε την εφαρμογή gps status.

 

εβαλα το gps status αλλα δεν βρισκει την τοποθεσια απο εκει.... ψαχνει αλλα δεν....

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το gps status αλλα δεν βρισκει την τοποθεσια απο εκει.... ψαχνει αλλα δεν....

 

Το gps status το βάζεις για να κατεβάσει τα data και να λοκάρουν πιο γρήγορα οι δορυφόροι...

Το ανοιχτό internet (data) βοηθάει ΠΟΛΥ στην ταχύτητα λοκαρίσματος με ή χωρίς gps status

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα και έχω σκουριάσει λίγο. Η απορία μου βασικά είναι ότι πέρασα 2 rom στο S2 του αδελφού μου και κάθε φορά που έμπαινα μετά σε recovery έβλεπα διαφορετικό recovery, ενώ όταν έκανα restore μια παλιότερη rom έβαλε το παλιό recovery που είχα περάσει πριν 2-3 χρόνια. Είναι δυνατόν η κάθε rom να περνάει το δικό της recovery;

Και δεύτερον πήγα να περασω μια Cyanogen και μου βγάζει σφάλμα που αντιστοιχεί σε ασυμβατότητα με το recovery επειδή είναι παλιό. Πως μπορώ να περάσω ένα recovery που να είναι σταθερό και να μην αλλάζει ανάλογα με τις rom; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα και έχω σκουριάσει λίγο. Η απορία μου βασικά είναι ότι πέρασα 2 rom στο S2 του αδελφού μου και κάθε φορά που έμπαινα μετά σε recovery έβλεπα διαφορετικό recovery, ενώ όταν έκανα restore μια παλιότερη rom έβαλε το παλιό recovery που είχα περάσει πριν 2-3 χρόνια. Είναι δυνατόν η κάθε rom να περνάει το δικό της recovery;

Και δεύτερον πήγα να περασω μια Cyanogen και μου βγάζει σφάλμα που αντιστοιχεί σε ασυμβατότητα με το recovery επειδή είναι παλιό. Πως μπορώ να περάσω ένα recovery που να είναι σταθερό και να μην αλλάζει ανάλογα με τις rom; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

- Το recovery είναι θέμα kernel.

- Αρα, μια που κάθε ROM βάζει τον δικό της kernel... θα σου αλλάζει το recovery...

- Πήγες να περάσεις CM 4.4.x που απαιτεί "φρέσκο" recovery και σου έβγαλε error #7, έπρεπε να φλασάρεις και να κάνεις restart στο συγκεκριμένο recovery που δίνει ο developer στο 1ο post

- Για να έχεις πάντοτε ένα συγκεκριμένο recovery, πρέπει να βρείς ένα kernel που να σου κάθεται καλά, και να τον φλασάρεις πάντα μέτα απο κάθε αλλαγή rom.

- Προσοχή: άλλοι kernel κάνουν για stock-based και άλλοι για aosp roms!

 

αυτά, καλημέρες!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

- Το recovery είναι θέμα kernel.

- Αρα, μια που κάθε ROM βάζει τον δικό της kernel... θα σου αλλάζει το recovery...

- Πήγες να περάσεις CM 4.4.x που απαιτεί "φρέσκο" recovery και σου έβγαλε error #7, έπρεπε να φλασάρεις και να κάνεις restart στο συγκεκριμένο recovery που δίνει ο developer στο 1ο post

- Για να έχεις πάντοτε ένα συγκεκριμένο recovery, πρέπει να βρείς ένα kernel που να σου κάθεται καλά, και να τον φλασάρεις πάντα μέτα απο κάθε αλλαγή rom.

- Προσοχή: άλλοι kernel κάνουν για stock-based και άλλοι για aosp roms!

 

αυτά, καλημέρες!

 

Η εμπειρία μου ήταν σε κινητό που το recovery ήταν κάτι σταθερό και άλλαζε μόνο με καλώδιο και υπολογιστή. Μπορώ να φλασάρω ένα recovery σαν update σε άλλο recovery (install update .zip)

Και μιας και το πιάσαμε, ποιον kernel προτείνεις για aosp ή aokp (έμφαση στην καλή λειτουργία κι αν γίνεται στην οικονομία της μπαταρίας χωρίς να πειράξω ρεύματα και συχνότητες);

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου ήταν σε κινητό που το recovery ήταν κάτι σταθερό και άλλαζε μόνο με καλώδιο και υπολογιστή. Μπορώ να φλασάρω ένα recovery σαν update σε άλλο recovery (install update .zip)

Και μιας και το πιάσαμε, ποιον kernel προτείνεις για aosp ή aokp (έμφαση στην καλή λειτουργία κι αν γίνεται στην οικονομία της μπαταρίας χωρίς να πειράξω ρεύματα και συχνότητες);

 

1. Ναι

2. για aOSP εγώ με κλειστά μάτια έβαζα Dorimanx (9.43 αν θυμάμαι καλά)

Πλέον έχω πολλους μήνες με stock-based και έτσι δεν ξέρω νέα του Dori... θα πρέπει να διαβάσεις τα τελευταία σχόλια στο επίσημο thread...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι σε stock based έχεις και stock kernel σαν καλύτερη επιλογή για σταθερότητα?

 

Σε stock καλός και αξιόπιστος είναι ο Philz (ο οποίος είναι 99,9% stock), εγώ φοράω Apolo regular για να έχω BLN (και δεν μου έχει παρουσιάσει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μια ψήφο στον apollo regular και απο εμένα. Το BLN λύνει το βασικό πρόβλημα του κινητού. Δεν ξέρω αν έχει άλλα πλεονεκτήματα απέναντι στον Philz αλλά αυτό αρκεί.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είπα να δοκιμάσω τελικά την Neat. Και ψάχνω να κατεβάσω και τον Apolo έχει πολλά λινκ όμως και δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό.. Μπορεί να μου στείλει κάποιος το τελικό link του Apolo για να τον κατεβάσω; Επίσης για να πάω στη Neat από SlimKat θα πρέπει να περάσω πρώτα τον Apolo και μετά τη Rom;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είπα να δοκιμάσω τελικά την Neat. Και ψάχνω να κατεβάσω και τον Apolo έχει πολλά λινκ όμως και δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό.. Μπορεί να μου στείλει κάποιος το τελικό link του Apolo για να τον κατεβάσω; Επίσης για να πάω στη Neat από SlimKat θα πρέπει να περάσω πρώτα τον Apolo και μετά τη Rom;

 

τον έχει ενσωματωμένο η neat στον aroma installer

 

από κκ φλάσαρε philz πρώτα

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

τον έχει ενσωματωμένο η neat στον aroma installer

 

από κκ φλάσαρε philz πρώτα

 

Link για Philz; Γιατί χρειάζεται πρώτα αυτός ο kernel και δεν γίνεται κατευθείαν με τον Apolo;

 

Επίσης ο Apolo Light τι διαφορά έχει από τον Regular;

 

Edit: Τελικά κατέβασα τον Philz τον πέρασα αφού έκανα full wipe και έκανα reboot στο recovery mode του Philz όπου και έκανα install την ExtraSlim Neat Rom με τον Apolo Regular για να φάω τελικά bootloop μόλις έκανα reboot to system... Τι κάνουμε τώρα;

Edit 2: Τελικά το επανέλαβα και ολα οκ.. Τώρα μένει απλά να το στήσω από την αρχή...

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

Link για Philz; Γιατί χρειάζεται πρώτα αυτός ο kernel και δεν γίνεται κατευθείαν με τον Apolo;

 

Επίσης ο Apolo Light τι διαφορά έχει από τον Regular;

 

Edit: Τελικά κατέβασα τον Philz τον πέρασα αφού έκανα full wipe και έκανα reboot στο recovery mode του Philz όπου και έκανα install την ExtraSlim Neat Rom με τον Apolo Regular για να φάω τελικά bootloop μόλις έκανα reboot to system... Τι κάνουμε τώρα;

Edit 2: Τελικά το επανέλαβα και ολα οκ.. Τώρα μένει απλά να το στήσω από την αρχή...

 

o apolo light είναι με κανονικές τιμές στα volt

απο regular και πάνω αρχίζει το UV (undervolt) με αποτέλεσμα καλύτερη διάρκεια μπαταρίας

o dev προτείνει τον regular για πιο απροβλημάτιστη χρήση...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Στη Neat πώς αλλάζει το dpi; Επίσης επιλέγω να μην ανάβουν τα led των κουμπιών και κάθε τόσο τα βλέπω να ανάβουν...
Link to comment
Share on other sites

Πατάω save και βγάζει error... δεν γίνεται..

 

Όλα γίνονται... Μήπως δεν έχεις Write permission στο system partition? :confused:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται... Μήπως δεν έχεις Write permission στο system partition? :confused:

 

Όχι έχω κανονικά. Δεν ξέρω τι φταίει...

Επίσης με εκνευρίζει που επιλέγω να μην ανάβουν τα LED και ισχύει για λίγο μόνο και ύστερα ανάβουν κανονικά. Επίσης είναι πιο αργή από την AOSP...

 

Τελικά αφού την ξαναφλάσαρα με άφησε να αλλάξω το αρχείο... Όμως ένα σωρό προβλήματα έχω δει ως τώρα και περίμενα να είναι απροβλημάτιστη...

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Τελικά αποφάσισα να φλασάρω την [ROM][4.4.4][07/30] SlimSaber - i9100 [slimKat Unofficial Builds] να δω και εγώ τη φάση παίζει με τις 4.4!

Αλλά πριν το κάνω θα ήθελα να επεκτείνω την μνήμη που είναι διαθέσιμη για να κάνεις install applications. Αν δεν κάνω λάθος το default μέγεθος είναι 2GB. Τώρα είμαι με την 4.3.1 του infected και εδώ και λίγες βδομάδες μου βγάζει μήνυμα ότι το storage είναι σχεδόν γεμάτο.

Εγώ θα ήθελα να το κάνω 3GB αν γίνετε πριν προχωρήσω με την 4.4. Θυμάμαι ότι υπήρχαν κάτι τέτοια script αλλά δεν ξέρω πως να τα βρω ή να τα κάνω apply.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το GPS... γενικά χρησιμοποιούσα το κιν με την CM 10.1.3 (4.2.2) και δεν είχα πρόβλημα, φλάσαρα μια nightly CM11 και όλα ήταν καλά μέχρι αν δοκιμάσω το GPS. Εκεί εμφανίστηκε μεγάλο πρόβλημα με το φιξ κτλ, εν τέλει δοκίμασα όλες σχεδόν τις 4.4.4 από XDΑ και όλα τα προτεινόμενα φιξ χωρίς να αλλάζει κάτι, οπότε σήμερα αποφάσισα να γυρίσω στην CM 10.1.3. Φλασάρω, ανοίγω data&GPS βγαίνω στο μπαλκόνι και φιξ σε 5 δευτερόλεπτα!! :wacko::ninja:

 

Οπότε προσοχή μάλλον σ' αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Τελικά αποφάσισα να φλασάρω την [ROM][4.4.4][07/30] SlimSaber - i9100 [slimKat Unofficial Builds] να δω και εγώ τη φάση παίζει με τις 4.4!

Αλλά πριν το κάνω θα ήθελα να επεκτείνω την μνήμη που είναι διαθέσιμη για να κάνεις install applications. Αν δεν κάνω λάθος το default μέγεθος είναι 2GB. Τώρα είμαι με την 4.3.1 του infected και εδώ και λίγες βδομάδες μου βγάζει μήνυμα ότι το storage είναι σχεδόν γεμάτο.

Εγώ θα ήθελα να το κάνω 3GB αν γίνετε πριν προχωρήσω με την 4.4. Θυμάμαι ότι υπήρχαν κάτι τέτοια script αλλά δεν ξέρω πως να τα βρω ή να τα κάνω apply.

Ευχαριστώ!

 

Μπορείς να τις μετακινήσεις στην εσωτερική, τώρα Εάν θέλεις να μεγαλώσεις τον χώρο θα το κάνεις με το pit file στα 4 γιγα

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τις μετακινήσεις στην εσωτερική, τώρα Εάν θέλεις να μεγαλώσεις τον χώρο θα το κάνεις με το pit file στα 4 γιγα

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό με το να τα μετακινήσω στην εξωτερική δεν μου φαίνεται πρακτικό σαν ιδέα. Εκτός αν το να μεγαλώσω το χώρο στα 4GB (όπως είπες) θεωρείτε κακή ιδέα. Που μπορώ αυτά τα pit file? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...