Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα, είτε με την εφαρμογή που λέει ο Giov, είτε χωρίς, οι αναβαθμίσεις γίνονται ΟΤΑ, και γλιτώνεις φλασαρίσματα κάθε τρεις και λίγο. Μια χαρά, ακριβώς αυτό που ήθελα. Στα πιο σοβαρά τώρα, υπάρχει κάποιο σοβαρό bug που μπορεί να αποτρέψει κάποιον απ'το να την βάλει, και πως είναι από κατανάλωση μπαταρίας; Αυτή τη στιγμή είμαι με τη Σκανδιναβική LSS.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άρα, είτε με την εφαρμογή που λέει ο Giov, είτε χωρίς, οι αναβαθμίσεις γίνονται ΟΤΑ, και γλιτώνεις φλασαρίσματα κάθε τρεις και λίγο. Μια χαρά, ακριβώς αυτό που ήθελα. Στα πιο σοβαρά τώρα, υπάρχει κάποιο σοβαρό bug που μπορεί να αποτρέψει κάποιον απ'το να την βάλει, και πως είναι από κατανάλωση μπαταρίας; Αυτή τη στιγμή είμαι με τη Σκανδιναβική LSS.

 

Εγω φιλε μου με την cyanogen ειμαι υπερικανοποιημενος, ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει στην συσκευη μου, δεν εχω το παραμικρο προβλημα, ουτε κολληματα, ουτε lags, ουτε επανεκκινησεις, ουτε ψηλες θερμοκρασιες, ουτε τιποτα.

 

Ειναι ισως η μοναδικη rom με την οποια δεν συναντησα απολυτως κανενα σκαλωμα και φαντασου πως ειναι nightly και οχι stable, που θεωρητικα σημαινει πως εχει μικροπροβληματακια. Οχι, απο θεμα bugs δεν εχω συναντησει προσωπικα κανενα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με καποιον το ειχα ξανασυζητησει αυτο παλιοτερα, ισως μ'εσενα... Εγω ομως ανεφερα εφαρμογες συστηματος! :p Οι αλλες προφανως επανερχονται χωρις προβληματα, αν και προσωπικα δεν το προτιμω... ;)

 

Καλα εννοειτε πως δεν θα κρατησεις backup εφαρμιγων συστηματος, θα επιλεξεις τι θες και τι οχι.

Μιλαμε παντα για τις εφαρμογες που προσθετουμε εμεις σαν χρηστες και κατοχοι των συσκευων μας.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τη στοκ φαντάζομαι πως θα είναι πιο γρήγορη και αρκετά ελαφριά, οπότε, μάλλον με πείσατε.

 

Σιγουρα πιο smoothατη και απο μπαταρια δεν το συζηταμε. Καταρχην, μιλαμε για μια rom των 153mb και οχι των 600 και βαλε, απο κει και μονο καταλαβαινεις.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! Είχα πάει διακοπές για 10 μέρες και ένιωσα την ανάγκη πριν φύγω να έχω ένα "μάχιμο" κινητό το οποίο δε θα με απογοήτευε όποτε το χρειαζόμουν με κολλήματα, restarts, bootloops κλπ μιας και θα ήμουν μακριά από υπολογιστή και χωρίς τόσο χρόνο για να κάθομαι ν' ασχολούμαι και να ψάχνομαι τι να φλασάρω και γιατί. Δυστυχώς οι nightlies RootBox από μια ημερομηνία και μετά μου παρουσίασαν χοντρό πρόβλημα. Όποτε έκανα restore μέσω Titanium τις 350 περίπου εφαρμογές μου, μετά από ένα reboot, δεν μπορούσε να ανοίξει το SystemUI και συνεπώς δεν είχα status bar και στην προσπάθεια να ανοίξει δεν μπορούσε να μπει σε deep sleep η συσκευή. Σιγά μην καθόμουν να έβαζα μία μία τις εφαρμογές για να δω ποια/ες είναι η αιτία. Το είχε αναφέρει και ο Dorimanx στο thread της RB. Έτσι, είπα να δοκιμάσω κάποια άλλη παρόμοια ROM, την PACman, αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα κι εκεί καθώς και σ' όλες όσες είχαν ενσωματωμένο το HALO, ένα feature το οποίο είχα συνηθίσει και με είχε βολέψει αφάνταστα αλλά έπρεπε να αποχωριστώ. Έτσι σκέφτηκα ως έξης: Το κινητό μας, λόγω της μεγάλης δημοτικότητάς του και συνεπώς της τεράστιας κοινότητάς του στο xda, είναι ένα απ' τα δημοφιλέστερα με έναν τεράστιο αριθμό γνωστών custom ROM μαζί με τα Nexus 4, Galaxy S3 και Galaxy Nexus. Κουράστηκα τόσο καιρό να αναζητώ την καλύτερη ROM μιας και όλες προσφέρουν πάνω κάτω τα ίδια features και, τελικά, βασικότερο ρόλο παίζουν οι λεπτομέρειες, όπως τακτοποιημένα/οργανωμένα settings, όσο το δυνατόν λιγότερα bugs, άμεσα bugfixes και σταθερότητα. Τέλος πάντων, απελπισμένος πλέον, και με μία μόνο μέρα περιθώριο πριν φύγω για διακοπές, απέκλεισα τις ROM που είχαν HALO και είπα να βάλω κάτι πιο απλό και σταθερό, όχι όμως τόσο απλό όσο η CM. Έτσι, σκέφτηκα κατευθείαν την SlimBean, που είχα δοκιμάσει και όταν είχε πρωτοβγεί το build 6. Εκείνη τη μέρα δεν είχε βγει ακόμα η 7 και πέρασα την 6.9 weekly. Παίζει να 'ναι και η πιο σταθερή ROM που πέρασα ποτέ στο S2 η οποία είχε όσα features χρειαζόμουν και με το παραπάνω εκτός του HALO βέβαια, το οποίο ο ίδιος ο maintainer της SlimBean για το S2, HardCorePawn, είπε ότι δεν έχει ακόμα σκοπό να προστεθεί λόγω των πολλών bugs που η ParanoidAndroid team πρέπει να λύσει πρώτα. Έτσι, τις διακοπές τις έβγαλα με SlimBean 6.9 και Dorimanx 9.14. Ούτε ένα reboot, freeze ή bug και το SystemUI φόρτωνε κατευθείαν μετά το boot ύστερα από restore των εφαρμογών μου με Titanium. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τη SlimBean, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Εννοείται πως αν αποτύγχανε και η SlimBean η έσχατη λύση θα ήταν η CM (μάλλον του infected_). Τέλος, ύστερα από λίγο ψάξιμο, λέω να περάσω για δοκιμή τον Dorimanx 9.33 μιας και απ' ό,τι κατάλαβα είναι ο διάδοχος του 9.14 στο θέμα σταθερότητας. Θα τον φλασάρω αύριο μάλλον και θα παρακολούθησω.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα πιο smoothατη και απο μπαταρια δεν το συζηταμε. Καταρχην, μιλαμε για μια rom των 153mb και οχι των 600 και βαλε, απο κει και μονο καταλαβαινεις.

 

Πολύ ωραία. Το λινκ που την κατεβάζουμε είναι το παρακάτω;

 

http://www.get.cm/?device=i9100

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Το λινκ που την κατεβάζουμε είναι το παρακάτω;

 

http://www.get.cm/?device=i9100

 

Εγω απ εδω την κατεβαζω....

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2036229

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ εδω την κατεβαζω....

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2036229

 

Μια χαρά, έχει και αναλυτικές οδηγίες. Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, αν το επιχειρήσω θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

μηνύματα και επαφές επαναφέρονται με google?

 

Επαφες ναι. Μηνυματα οχι, εγω χρησιμοποιω το super backup για αυτο...

 

Και συγχωρεστε με που θα επαναληφθω, αλλα η CM δεν ειναι τοσο smooth οσο οι official, τουλαχιστον οχι αυτη που δοκιμασα εγω πριν 4-5 μηνες.

Αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε, τοτε θα χαρω πολυ και θα της δωσω ακομα μια ευκαιρια... :p

 

Μην με παρεξηγησετε, δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για κατι, απλα το αναφερω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που λέτε έχω μείνει σε CM 10.1 07May + Dori 9.14 γιατί είναι ότι πιο σταθερό και απροβλημάτιστο έχω δει στην πορεία μου με το S2

Η Slim είναι θεική ROM, μα τώρα τελευταία βλέπω κάτι προβληματάκια στο thread της...

AOKP θα ήθελα να δοκιμάσω (την Milestone) αλλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία....

Λόγω δουλειάς/βαρεμάρας/ηλικίας προσπαθώ να σταματήσω το φλασάρισμα-έτσι-γιατί-δεν-έχω-τι-να-κάνω αν και δεν το κρύβω ότι μέ τρώει ώρες ώρες...

 

Έτσι με αυτά που ανέφερα πιο πάνω, έχω καλό uptime (15-25 ημέρες), χωρίς σκαλώματα, με ελεύθερη μνήμη να παίζει στα 300-350mb και μπαταρία που με την χρήση που κάνω κρατάει 1,5-2 μέρες.

Πάντα έχω στην SD καβάτζα τα zips της ROM/GAPPS/KERNEL όταν λείπω για παν ενδεχόμενο... :rolleyes:

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.Μια καλή σταθερή custom jelly έχετε να προτείνεται; Όχι cm10 αν γίνεται..
Link to comment
Share on other sites

Chameleon..

Samsung based απο τις καλύτερες

 

Ευχαριστώ φίλε μου.σου είναι εύκολο να στείλεις λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Για να μη ψάχνεστε για θέματα και επειδή ότι αρέσει στον ένα δεν αρέσει απαραίτητα και στους άλλους:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1801752

Χρόνο να 'χετε μόνο...

Link to comment
Share on other sites

τελικα, την εβαλα την CM και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος, αν και την εχω μολις 2 ωρες. ευχαριστω οσους βοηθησαν να λυσω τις αποριες μου.:)

και συνεχιζω...:p

δοκιμασα μερικα θεματα, και ολα λενε πως δεν ειναι σχεδιασμενα για την οθονη μου, παρ' ολ' αυτα, βλεπω πως λειτουργουν μια χαρα. υπαρχει προβλημα που το βγαζει αυτο; πρεπει να κανω καποια ρυθμιση;

Link to comment
Share on other sites

τελικα, την εβαλα την CM και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος, αν και την εχω μολις 2 ωρες. ευχαριστω οσους βοηθησαν να λυσω τις αποριες μου.:)

και συνεχιζω...:p

δοκιμασα μερικα θεματα, και ολα λενε πως δεν ειναι σχεδιασμενα για την οθονη μου, παρ' ολ' αυτα, βλεπω πως λειτουργουν μια χαρα. υπαρχει προβλημα που το βγαζει αυτο; πρεπει να κανω καποια ρυθμιση;

 

Όχι.

 

10 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου.σου είναι εύκολο να στείλεις λινκ;

 

Βεβαίως ορίστε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1847600

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

τελικα, την εβαλα την CM και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος, αν και την εχω μολις 2 ωρες. ευχαριστω οσους βοηθησαν να λυσω τις αποριες μου.:)

και συνεχιζω...:p

δοκιμασα μερικα θεματα, και ολα λενε πως δεν ειναι σχεδιασμενα για την οθονη μου, παρ' ολ' αυτα, βλεπω πως λειτουργουν μια χαρα. υπαρχει προβλημα που το βγαζει αυτο; πρεπει να κανω καποια ρυθμιση;

 

Και οσο πιο πολυ την κρατησεις θα σου αρεσει ακομα περισσοτερο. Και πολυ ελαφρια και ανταποκρισιμη και η μπαταρια ανασαινει φυσικα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω αρκετο juice στην cm ρε παιδιά..

Και με νορμάλ τιμες στα partial..

 

http://img29.imageshack.us/img29/3869/8kg0.png

 

http://img189.imageshack.us/img189/1466/2zx.png

 

Θα στρωσει καθολου; δυο μερες τη φοραω..

Εκανα restore απο titanium με το που την εβαλα, 170 εφαρμογές

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Chameleon..

Samsung based απο τις καλύτερες

 

Απ'οτι διαβαζω, εχει στοιχεια και απο τις Samsung based roms και απο AOSP... Την εχεις δοκιμασει? Τι απο τα 2 "επικρατει", αν μπορω να το πω ετσι?

(με το juice που λες στην Cyanogen, τιο εννοεις?)

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διαβαζω, εχει στοιχεια και απο τις Samsung based roms και απο AOSP... Την εχεις δοκιμασει? Τι απο τα 2 "επικρατει", αν μπορω να το πω ετσι?

 

Την φορούσα πανω απο ένα μηνα..

Πολυ καλη φιλε.

Samsung based επικρατεί, απλα εχει και καποιες ρυθμίσεις απο aosp

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Την φορούσα πανω απο ένα μηνα..

Πολυ καλη φιλε.

Samsung based επικρατεί, απλα εχει και καποιες ρυθμίσεις απο aosp

 

μπραβο ρε φιλε!

άπαιχτη ρομ πραγματικα!

την εβαλα τωρα σε ενα sgii ενος φιλου μου και επαθα πλακα!

Π Ε Τ Α Ε Ι η ρομ...!:)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε φιλε!

άπαιχτη ρομ πραγματικα!

την εβαλα τωρα σε ενα sgii ενος φιλου μου και επαθα πλακα!

Π Ε Τ Α Ε Ι η ρομ...!:)

 

Αν και μολις κατεβασα την νεα Omega, μαλλον με πεισατε...!!! :p:p:lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και μολις κατεβασα την νεα Omega, μαλλον με πεισατε...!!! :p:p:lol::lol::lol:

 

Η αληθεια ειναι οτι τωρα μολις και γω την εβαλα και φαινεται να ειναι αρκετα λειτουργικη! Φυσικα εχω κρατησει ενα nandroid της cm 10.1 και μετα απο μερικες μερες να την κανω παλι για εκει σε περιπτωση που δεν μου κανει η Omega.

Περιμεναμε μηνες πολλους για την v24 και επρεπε να την δοκιμασουμε.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...