Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού πήρες αυτό το δρόμο που να μάθεις για custom με dpi per app/status bar/lockscreen κτλ :-P

 

Πάντως μιας και το ανέφερες να θυμάσαι πως εάν περάσεις Samsung Rom αλλά deodexed (οι επίσημες είναι odexed, Google it) έχει άπειρα mods διαθέσιμα, όπως και διάφορα apps μαζί με τον tw έτοιμα σε διαφορετικά dpi.

 

Το dpi αφού είσαι rooted μπορείς να το αλλάξεις και μόνος σου πειραζοντας το build.prop στη θέση system/ αν θυμάμαι καλά..

 

Πριν κάνεις πάντως περαιτέρω ανοίγματα θα σου πρότεινα να ενημερωθείς για το cwm και το backup από recovery γενικότερα.

 

Και αφού σου άρεσε το gmd ρίξε μια ματιά και για το LMT στο xda. Κυρίως για τη PIE δυνατότητα (έχει διάφορα βίντεο και στο youtube νομίζω).

 

Υ.Γ. Επειδή εγώ τη καίω όποτε έχω χρόνο με αυτά.. πχ δες σε τι σημείο μπορείς να αλλάξεις τη συσκευή σου :-P (και αυτό το βίντεο είναι παλιό φαντάσου, έχει προχωρήσει η κατάσταση..)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4563218

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά κατάφερα να το διαγράψω το παλιό αρχείο αλλά πάλι δεν με αφήνει να περάσω το νέο από το Link.

 

Όταν προσπαθώ να το περάσω στον φάκελο με τα apps του συστήματος μου βγάζει το μήνυμα της 1ης εικόνας.

 

Όταν το βάζω σε άσχετο φάκελο και ενώ με αφήνει, δεν μπορώ μετά να το κάνω εγκατάσταση βγάζοντας το μήνυμα της εικόνας 2.

 

EDIT: Ανάποδα μπήκαν οι εικόνες.

 

Αρχικά, κοίτα εάν έχεις το αρχείο secBrowser.odex στο φάκελο system/app/.

Είσαι σε odexed Rom οπότε το χρειάζεσαι για να δουλέψει μια εφαρμογή.

Έπειτα κοίτα εάν το .apk σου είναι για odexed ή για deodexed roms (και το thread είναι για το S3, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αρχείο).

Τέλος μετέφερε το.apk με έναν explorer μέσα από το τηλέφωνο και όχι από το pc. Πχ. Με τον root explorer κάνε αντιγραφή/επικόλληση το.apk στη σωστή θέση (system/app/), δώσε του τα ίδια permissions με τα υπόλοιπα αρχεία, κάνε μια επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

 

(Θεωρώ δεδομένο πως είσαι root σωστά?)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που μοιράζεσαι και εσύ το πάθος της πορείας προς το καλύτερο, το πιο ευέλικτο και σ'αρέσει και εσένα να αναζητάς μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες της συσκευής σου και γενικά τι έχει συλλάβει και εφεύρει ο ανθρώπινος νους! :P Πάντως μετά από τόσο καιρό που παρακολουθώ το forum, και με φίλο το google, μπορώ πλέον να πω με περηφάνια πως γνωρίζω αυτά που λες περί odexed και deodexed, και nandroid backup (ήταν από τα πρώτα που έκανα μετά το root, με πρώτο να αντιγράψω τον φάκελο efc στην SD, στον υπολογιστή, στο box.com και να το στείλω επισημασμένο σε email προς τον εαυτό μου :P) Παρόλα αυτά θα δω οπωσδήποτε το βίντεο και θα δοκιμάσω το πρόγραμμα μου είπες :)
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που μοιράζεσαι και εσύ το πάθος της πορείας προς το καλύτερο, το πιο ευέλικτο και σ'αρέσει και εσένα να αναζητάς μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες της συσκευής σου και γενικά τι έχει συλλάβει και εφεύρει ο ανθρώπινος νους! :P Πάντως μετά από τόσο καιρό που παρακολουθώ το forum, και με φίλο το google, μπορώ πλέον να πω με περηφάνια πως γνωρίζω αυτά που λες περί odexed και deodexed, και nandroid backup (ήταν από τα πρώτα που έκανα μετά το root, με πρώτο να αντιγράψω τον φάκελο efc στην SD, στον υπολογιστή, στο box.com και να το στείλω επισημασμένο σε email προς τον εαυτό μου :P) Παρόλα αυτά θα δω οπωσδήποτε το βίντεο και θα δοκιμάσω το πρόγραμμα μου είπες :)

 

Α καλά κατάλαβα.. Καλώς ήρθες στο club λοιπόν..!

 

Edit: Σε όσους δουλεύουν AOSP, βγήκε Pac Man v22 και Dorimanx v9.11. Και τα 2 updates σε Rom και kernel απίστευτες δουλειές.

 

Edit2: Deodexed Stock Samsung -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139353

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, κοίτα εάν έχεις το αρχείο secBrowser.odex στο φάκελο system/app/.

Είσαι σε odexed Rom οπότε το χρειάζεσαι για να δουλέψει μια εφαρμογή.

Έπειτα κοίτα εάν το .apk σου είναι για odexed ή για deodexed roms (και το thread είναι για το S3, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αρχείο).

Τέλος μετέφερε το.apk με έναν explorer μέσα από το τηλέφωνο και όχι από το pc. Πχ. Με τον root explorer κάνε αντιγραφή/επικόλληση το.apk στη σωστή θέση (system/app/), δώσε του τα ίδια permissions με τα υπόλοιπα αρχεία, κάνε μια επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

 

(Θεωρώ δεδομένο πως είσαι root σωστά?)

 

Όχι το odex αρχείο δε το έχω. Προφανώς το διεγραψα μαζί με το sec.broswer. Ναι είμαι root.

 

Αν κάποιος έχει Nordic LSD αν κάνει τον κόπο και μου στείλει το αρχείο sec.broswer και το odex του θα του είμαι υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

"ακαδημαικη" ερωτηση..γιατι δεν εχουν ραδιοφωνο οι γνησιες αντροιντ ρομς?

 

Μηπως μιλας για cyanogenmod custom roms?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ράδιο έχουν όλες οι μαμά ρομ, οτιδήποτε άλλη μόνο σπιριτ

 

Τι εννοείς;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ράδιο έχουν όλες οι μαμά ρομ, οτιδήποτε άλλη μόνο σπιριτ

 

 

 

Τι εννοείς;

 

 

Αν βαλεις καποια ρομ που δεν εχει ραδιο....βαζεις το spirit fm (επειδη το τηλεφωνο εχει δεκτη fm)...και καθαρισες.....;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου γεννήθηκε η εξής απορια: Είναι δυνατόν να φάσάρει κάποιος Rom χωρίς odin, αλλά από recovery, ή μέσω κάποιας εφαρμογής αφού έχουμε αντιγράψει το αρχείο .tar ή .zip στη μνήμη του κινητού, με σκοπό να αποφύγουμε την ενεργοποίηση του μετρητή;
Link to comment
Share on other sites

Ράδιο έχουν όλες οι μαμά ρομ, οτιδήποτε άλλη μόνο σπιριτ

απο οτι ειδα σε nexus που φοραει pure android δεν ειχε ραδιοφωνο,οπως και σε custom roms που βασιζονται στο ιδιο firmware,και γιαυτο θεωρησα οτι σαν λειτουργικο δεν εχει ραδιοφωνο.σχετικα μετο σπιριτ δουλευει απλα η μεσω ιντερνετ¨?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου γεννήθηκε η εξής απορια: Είναι δυνατόν να φάσάρει κάποιος Rom χωρίς odin, αλλά από recovery, ή μέσω κάποιας εφαρμογής αφού έχουμε αντιγράψει το αρχείο .tar ή .zip στη μνήμη του κινητού, με σκοπό να αποφύγουμε την ενεργοποίηση του μετρητή;

 

Ναι, όλες οι deodexed Rom μπορούν να περαστουν μέσω recovery (ή εφαρμογής που θα σε πάει αυτόματα στο recovery και θα κάνει το install μόνη της).

Ο μετρητής επίσης μπορεί να μηδενιστεί είτε με jig είτε με την εφαρμογή triangle away στο market.

 

 

 

 

απο οτι ειδα σε nexus που φοραει pure android δεν ειχε ραδιοφωνο,οπως και σε custom roms που βασιζονται στο ιδιο firmware,και γιαυτο θεωρησα οτι σαν λειτουργικο δεν εχει ραδιοφωνο.σχετικα μετο σπιριτ δουλευει απλα η μεσω ιντερνετ¨?

 

Εφόσον το κινητό σου έχει δέκτη και ο kernel σου το υποστηρίζει δουλεύει και χωρίς ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, σοφέ. Ξέρω για τα τους τρόπους μηδενισμού που λες, αλλά λέω να αποφύγω να ενεργοποιήσω τον μετρητή για όσο το δυνατόν περισσότερο. Θα ήθελα να ξέρω και κάτι άλλο. Μπορώ να αλλάξω το status bar με άλλο, ή να το επεξεργαστώ; Γιατί πρώτον θα μου άρεσε να είναι εντελώς μαύρο, και δεύτερον έχοντας αλλάξει το dpi σε πολύ πιο μικρό, είναι πιο δύσκολο να κατεβάσω τα notifications, ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με την ομεγα και θελω να γυρισω πισω στην επισημη (οχι απαραιτητα να βγω απο ρουτ απλα να γυρισω στην επισημη) υπαρχει καπου ο τροπος;
Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με την ομεγα και θελω να γυρισω πισω στην επισημη (οχι απαραιτητα να βγω απο ρουτ απλα να γυρισω στην επισημη) υπαρχει καπου ο τροπος;

 

Την κατεβάζεις και την περνάς

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

αυτο εννοω, απο που μπορω να την κατεβασω... και πως την περναω; (απλα φλασαρω απο cwm και κανω full wipe; )
Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

αυτο εννοω, απο που μπορω να την κατεβασω... και πως την περναω; (απλα φλασαρω απο cwm και κανω full wipe; )

 

Ναι, είχε ανεβάσει ο σοφος στο xda,wanamlite δες επίσης.

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με την ομεγα και θελω να γυρισω πισω στην επισημη (οχι απαραιτητα να βγω απο ρουτ απλα να γυρισω στην επισημη) υπαρχει καπου ο τροπος;

 

Αν με το "επισημη" εννοεις οτι θες να πας σε samsung rom τοτε ΔΕΝ το κανεις απο το cwm....Την περνας με odin και οδηγιες θα βρεις στο αντιστοιχο thread (επισημα firmware για το s2)...

Αλλα θα πρεπει να το ξανακανεις rοοτ.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αλλάξω το status bar με άλλο, ή να το επεξεργαστώ; Γιατί πρώτον θα μου άρεσε να είναι εντελώς μαύρο, και δεύτερον έχοντας αλλάξει το dpi σε πολύ πιο μικρό, είναι πιο δύσκολο να κατεβάσω τα notifications, ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.

 

Εάν είσαι rooted με cwm recovery και βρεις ή φτιάξεις το ανάλογο mod ναι μπορείς.

Εάν είσαι σε deodexed Rom πες μου την έκδοση λογισμικού σου και μπορεί να στο φτιάξω εγώ.

 

ειμαι με την ομεγα και θελω να γυρισω πισω στην επισημη (οχι απαραιτητα να βγω απο ρουτ απλα να γυρισω στην επισημη) υπαρχει καπου ο τροπος;

 

Εάν θες επίσημη Samsung stock odexed πρέπει να φλασαρεις από την αρχή μέσω Odin, θα χάσεις root κτλ.

Εάν θες επίσημες full stock Samsung deodexed μόνο με su rooted έχω ποστάρει πιο πίσω link (αφού είσαι ήδη σε omega, κάνε τα απαραίτητα wipes και πέρασε μέσω cwm μια από τις επίσημες που έχω ανεβάσει).

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι rooted με cwm recovery και βρεις ή φτιάξεις το ανάλογο mod ναι μπορείς.

Εάν είσαι σε deodexed Rom πες μου την έκδοση λογισμικού σου και μπορεί να στο φτιάξω εγώ.

 

Τώρα είμαι με official odexed, αλλά ψάχνομαι για να περάσω κάποια Custom, ακόμη δεν ξέρω ποια, και κάποιο custom kernel, επίσης δεν ξέρω ποιο. Γίνεται πάντως αυτό που λέω; Να γίνει το status bar πιο ευαίσθητο, ώστε να κατεβαίνει πιο εύκολα με χαμηλά dpi, όπως 192, ή και 182; Γιατί τώρα το έχω βάλει στο 218 μόνο και μόνο για αυτό. Σκέφτομαι βέβαια μήπως γίνει να κρατήσω το dpi πάνω από 200 και να μικρύνω απλά το μέγεθος από τα εικονίδια και τη χωρητηκότητα στην idle screen από τις επιλογές του Nova Launcher και ύστερα όπως λες εσύ ότι γίνεται σε custom ROMs να αλλάζω το dpi σε συγκεκριμένες εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι με official odexed, αλλά ψάχνομαι για να περάσω κάποια Custom, ακόμη δεν ξέρω ποια, και κάποιο custom kernel, επίσης δεν ξέρω ποιο. Γίνεται πάντως αυτό που λέω; Να γίνει το status bar πιο ευαίσθητο, ώστε να κατεβαίνει πιο εύκολα με χαμηλά dpi, όπως 192, ή και 182; Γιατί τώρα το έχω βάλει στο 218 μόνο και μόνο για αυτό. Σκέφτομαι βέβαια μήπως γίνει να κρατήσω το dpi πάνω από 200 και να μικρύνω απλά το μέγεθος από τα εικονίδια και τη χωρητηκότητα στην idle screen από τις επιλογές του Nova Launcher και ύστερα όπως λες εσύ ότι γίνεται σε custom ROMs να αλλάζω το dpi σε συγκεκριμένες εφαρμογές...

 

Σε Samsung stock να πειράξεις ξεχωριστά το dpi της status bar όχι (ούτε την ευαισθησία σε συγκεκριμένη περιοχή).

Γενικότερα αν θες να παίξεις με dpi είσαι δύσκολα με Samsung based Rom, μόνο εάν φύγεις σε Cm based Rom τύπου Pac man που φοράω εγώ, paranoid android κτλ.. εκεί πειράζεις ότι βλέπει το μάτι σου.

Η κάθε μία έχει τα υπέρ και τα κατά της..

 

Εάν πήρες nandroid backup μπορείς να αρχίσεις να δοκιμάζεις και έπειτα να το επαναφέρεις, ότι και να σου πω εγώ ή ο καθένας αν δεν δεις από μόνος σου καθαρό συμπέρασμα δεν θα βγάλεις..

 

(Νομίζω με τον kernel του Philz σε .tar μέσω Odin γίνεσαι rooted αν δεν είσαι χωρίς να γράψει ο μετρητής και έπειτα χρησιμοποιώντας το.zip αρχείο της ίδιας έκδοσης σου δίνει και cwm ώστε να αρχίσεις να παίζεις άφοβα. Έχω καιρό να ασχοληθώ με stock.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχουν custom roms 4.1.2 που να είναι καθαρό android χωρίς τις σαβούρες της samsung? (βλέπε σειρά nexus)

Sorry αν είναι χαζή η ερώτηση αλλά είμαι παντελώς έσχετος σε θέματα s2 custom roms ( στο nexus s μου πάντως το είχα ξεφτιλίσει :lol: )

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...