Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν υπαρχει κανεις να με βοηθήσει???

δοκιμασες να ξανακανεις εγκατασταση με ολα τα wipes,και στο ξανακανει?και πιο πανω σε ρωτησε ο m7ixalis,αλλα δεν απαντησες

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δοκιμασες να ξανακανεις εγκατασταση με ολα τα wipes,και στο ξανακανει?και πιο πανω σε ρωτησε ο m7ixalis,αλλα δεν απαντησες

απαντησα στον μιχάλη με pm, δεν καταφερα τιποτα ακομα, έχω διαβάσει τα forym προσπάθησα να περάσω νέο firmware αλλά δεν κατάφερα κάτι ακόμα, δύο μέρες παιδευομε και προσπαθώ....

Link to comment
Share on other sites

Ένα περίεργο συμβαίνει από σήμερα στο S2 μου.

Άλλαξα σήμερα εταιρεία (από Vodafone σε Cosmote). H μετάβαση έγινε κανονικά. Απενεργοποιήθηκε η sim της Vodafone, έβαλα τη sim της Cosmote και το τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά.

Κοιτάζοντας στις ειδοποιήσεις το όνομα παρόχου, τι να δω: VodafoneGR.

Λέω θα είναι θέμα της ενεργοποίησης. Επειδή όμως δεν άλλαζε έβαλα τη sim σε ένα παλιό ΝΟΚΙΑ και ως εκ θαύματος: COSMOTE! Μέχρι και στο Google Play Cosmote γράφει.

 

Στο S2 Vodafone GR!!!

 

Πηγαίνω στη χειροκίνητη ανίχνευση δικτύων. Το τηλέφωνο ανιχνεύει 3 δίκτυα με το όνομα Vodafone GR, εκ των οποίων μπορεί να συνδεθεί μόνο με το ένα (το οποίο προφανώς είναι η Cosmote μετονομασμένη από το S2).

Πολύ περίεργο μου φαίνεται όλο αυτό! Αν και δεν επηρεάζει σε τίποτα τη λειτουργία του τηλεφώνου θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο θέμα και αν διορθώνεται.

Το τηλέφωνο είναι unbranded.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...με τι firmware εισαι??

Ενα παρομοιο θεμα εχω ανακαλυψει κι εγω αλλα το ειχα αποδωσει στην sim της Wind (οχι ιδιαιτερα παλια, διετιας) δεδομενου οτι με Cosmote sim δεν ειχα προβλημα

Για την ακριβεια, στην δικη μου λιστα με τα δικτυα μεσα από τις ρυθμισεις, μου εμφανιζει 2 WIND & 1 VODAFONE (προφανως η μια Wind ειναι η Cosmote άλλωστε δεν μπορει να συνδεθει οταν το επιλεγω) ενω το ονομα στη notification bar ειναι κανονικα Wind

Αλλάζοντας όμως με μια εφεδρικη whatsup, ολα εμφανιζονται κανονικα οποτε ειχα αθωωσει το κινητο και εριξα το φταιξιμο στη sim απλα δεν εχω προλαβει να παω σε ενα καταστημα Wind να το ψαξω. Τωρα βεβαια με αυτα που αναφερεις...τι να πω...δοκιμασε κι εσυ μια αλλη sim στο S2. Οταν ειχες την Vodafone, εμφανιζονταν όλα σωστα παντου??

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν είχα τη Vodafone όλα εμφανίζονταν κανονικά. Ήταν και η μοναδική sim που έιχε μπει στο τηλέφωνο πριν την cosmote. Μάλλον το χάραξε ανεξίτηλα!

Βρήκα κάποιες αναφορές στο ιντερνετ κυρίως από άτομα που έκαναν roaming στο εξωτερικό και στη συνέχεια όταν επέστρεφαν στη χώρα τους, ενώ άλλαζε ο πάροχος, παρέμενε το όνομα του προηγούμενου. Το πρόβλημα είναι μόνο αισθητικο. Για διόρθωση απαιτείται "σκάλισμα" σε κάποια αρχεία που αποθηκεύουν το όνομα του παρόχου, φυσικά σε root (κάτι που δε με ενδιαφέρει γιατί το κινητό είναι ακόμα εντός εγγύησης). Έχω την 4.0.3 από τη μαμά του. Ίσως μια αναβάθμιση να έλυνε το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν η αναβαθμιση σε 4.1.2 θα λυσει το συγκεκριμενο προβλημα αλλα θεωρειται σχεδον αυτονοητη...σε καθε περιπτωση ας κανει wipe & factory reset μηπως σε μενα παλια ηταν ολα ενταξει (δεν θυμαμαι τωρα πια) και το ζητημα οφειλεται στο οτι ολες οι rom εχουν περαστει over the top. Ιδωμεν...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! λόγω δουλειάς έχω αποσυντωνιστεί από τις αναβαθμίσεις και τις εξελίξεις γύρω από το το s2. Μπήκα προχτές στα επίσημα Firmwares και είδα ότι υπάρχει μία αναβάθμιση η οποία δόθηκε 16 Μαΐου 2013. Το κινητό μου είναι αγορασμένο από το πλαίσιο και είναι unbranded. Αυτή τη στιγμή έχω τη σκανδιναβική 4.1.2 μέσω odin χωρίς ρουτ.

1.Είναι η επίσημη Ελληνική 4.1.2 του s2;

2.Είναι ΟΤΑ?

3. Για να μην έχω κάποιο πρόβλημα εγγύησης πρέπει να γυρίσω σε μία παλαιότερη έκδοση και να κάνω αναβάθμιση μεσω οτα?

4. Αν την περάσω κατευθείαν μέσω odin θα φανεί ότι έχει πειραχτεί το τηλέφωνο? Τί μου προτείνετε? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! λόγω δουλειάς έχω αποσυντωνιστεί από τις αναβαθμίσεις και τις εξελίξεις γύρω από το το s2. Μπήκα προχτές στα επίσημα Firmwares και είδα ότι υπάρχει μία αναβάθμιση η οποία δόθηκε 16 Μαΐου 2013. Το κινητό μου είναι αγορασμένο από το πλαίσιο και είναι unbranded. Αυτή τη στιγμή έχω τη σκανδιναβική 4.1.2 μέσω odin χωρίς ρουτ.

1.Είναι η επίσημη Ελληνική 4.1.2 του s2;

2.Είναι ΟΤΑ?

3. Για να μην έχω κάποιο πρόβλημα εγγύησης πρέπει να γυρίσω σε μία παλαιότερη έκδοση και να κάνω αναβάθμιση μεσω οτα?

4. Αν την περάσω κατευθείαν μέσω odin θα φανεί ότι έχει πειραχτεί το τηλέφωνο? Τί μου προτείνετε? Ευχαριστώ.

 

Περνα την οπως θελεις, ειτε ΟΤΑ ειτε odin.

Το ιδιο ειναι, μην αγχονεσαι για τιποτα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...για να καθαρισω τελειως το κινητο φτανει να του κανω επαναφορα εργοστασιακων ...η χρειάζεται κ τίποτα αλλο;;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...για να καθαρισω τελειως το κινητο φτανει να του κανω επαναφορα εργοστασιακων ...η χρειάζεται κ τίποτα αλλο;;

 

Με επαναφορα εργ. ρυθμισεων καθαριζεις τον χωρο της rom. Για να καθαρισεις τον αποθ.χωρο των 16gb πηγαινεις στις Ρυθμισεις--> Αποθ.χωρος. Εκει εχει μια επιλογη αντιστοιχη...

Βεβαια μπορεις να το κανεις και απο recovery...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nαι το ξερω αυτο...θελω να ειναι σαν εργοστασιακο γιατι θελω να το πουλησω...σοθ ευκολο να μου πεις την διαδικασία απο recovery;
Link to comment
Share on other sites

Ένα περίεργο συμβαίνει από σήμερα στο S2 μου.

Άλλαξα σήμερα εταιρεία (από Vodafone σε Cosmote). H μετάβαση έγινε κανονικά. Απενεργοποιήθηκε η sim της Vodafone, έβαλα τη sim της Cosmote και το τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά.

Κοιτάζοντας στις ειδοποιήσεις το όνομα παρόχου, τι να δω: VodafoneGR.

Λέω θα είναι θέμα της ενεργοποίησης. Επειδή όμως δεν άλλαζε έβαλα τη sim σε ένα παλιό ΝΟΚΙΑ και ως εκ θαύματος: COSMOTE! Μέχρι και στο Google Play Cosmote γράφει.

 

Στο S2 Vodafone GR!!!

 

Πηγαίνω στη χειροκίνητη ανίχνευση δικτύων. Το τηλέφωνο ανιχνεύει 3 δίκτυα με το όνομα Vodafone GR, εκ των οποίων μπορεί να συνδεθεί μόνο με το ένα (το οποίο προφανώς είναι η Cosmote μετονομασμένη από το S2).

Πολύ περίεργο μου φαίνεται όλο αυτό! Αν και δεν επηρεάζει σε τίποτα τη λειτουργία του τηλεφώνου θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο θέμα και αν διορθώνεται.

Το τηλέφωνο είναι unbranded.

 

Ευχαριστώ

 

Δοκίμασε να βάλεις μια κάρτα cosmote μέσα ( όχι την δικιά σου ) και μια της vodafone μετά βάλε πάλι την δικιά σου. Μια φορά που είχα το ίδιο το έκανα και ήταν οκ μετά.

xiaomi note 4
Link to comment
Share on other sites

Περνα την οπως θελεις, ειτε ΟΤΑ ειτε odin.

Το ιδιο ειναι, μην αγχονεσαι για τιποτα.

:)

 

Είναι όμως η επίσημη ελληνική αναβάθμιση απο τη σαμσουνγκ ? Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ξερω αυτο...θελω να ειναι σαν εργοστασιακο γιατι θελω να το πουλησω...σοθ ευκολο να μου πεις την διαδικασία απο recovery;

 

Νομιζω οτι ειναι στο mount and storage... πρεπει να εχειμια επιλογη format internal ή καπως ετσι, δεν μπορω να δω τωρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως η επίσημη ελληνική αναβάθμιση απο τη σαμσουνγκ ? Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ακριβώς! :)

 

Νομιζω οτι ειναι στο mount and storage... πρεπει να εχειμια επιλογη format internal ή καπως ετσι, δεν μπορω να δω τωρα...

 

Ναι, αυτη ειναι η διαδικασια για φορματ του κινητου μεσα απο ρεκοβερυ + φακτορυ ρεσετ και ολα τ ασχετικα κτλ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις μια κάρτα cosmote μέσα ( όχι την δικιά σου ) και μια της vodafone μετά βάλε πάλι την δικιά σου. Μια φορά που είχα το ίδιο το έκανα και ήταν οκ μετά.

 

Δοκίμασα και με άλλη cosmote και με vodafone...τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα που αφορούσαν αξεσουάρ μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο θέμα.

Θα παρακαλέσω να γράφετε τα μηνύματά σας στα σωστά θέματα.

 

Ευχαριστώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω το Samsung Galaxy S2

Ο εργοστασιακός φορτιστής, μετά από χρήση ενός χρόνου, δεν κάνει καλή επαφή... Πρέπει να διπλώσω λίγο το καλώδιο για να αρχίσει να φορτίζει το κινητό.

Έχω στο σπίτι έναν ZTE stc-a22o50i700usba-z

https://www.google.gr/search?q=stc-a22o50i700usba-z&client=firefox-a&hs=pe4&rls=org.mozilla:el:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=6jJMUs_EEYOH0AWny4GwBg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=631&dpr=1#facrc=_&imgdii=_&imgrc=fD6Mme3kcttumM%3A%3BbhnUb5NucL1YpM%3Bhttp%253A%252F%252Fthumbs3.ebaystatic.com%252Fd%252Fl225%252Fm%252Fmybb7vSwDxURL8zM6PV7SPA.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.ebay.com%252Fsch%252Fi.html%253F_kw%253Di700%252Busb%3B224%3B134

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν; Θα μου κάνει καμιά ζημιά στην μπαταρία του κινητού;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κανείς με stock 4.1.2 JB προβλήματα με τον συγχρονισμό των εφαρμογών; Για παράδειγμα έχω ένα κινέζικο με 3.2.1 κάνω μια αλλαγή στο ημερολόγιο και με το που βάλω δεδομένα συγχρονίζει αμέσως. Ανοίγω το S2 βάζω δεδομένα και μπορεί να τα συγχρονίσει μετά από μισή ώρα, το ίδιο και αν κάνω αλλαγή στο S2. και αυτό συμβαίνει με όλες τις εφαρμογές. Με όλες τις παλαιότερες ROM δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κανείς με stock 4.1.2 JB προβλήματα με τον συγχρονισμό των εφαρμογών; Για παράδειγμα έχω ένα κινέζικο με 3.2.1 κάνω μια αλλαγή στο ημερολόγιο και με το που βάλω δεδομένα συγχρονίζει αμέσως. Ανοίγω το S2 βάζω δεδομένα και μπορεί να τα συγχρονίσει μετά από μισή ώρα, το ίδιο και αν κάνω αλλαγή στο S2. και αυτό συμβαίνει με όλες τις εφαρμογές. Με όλες τις παλαιότερες ROM δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

κάνω συγχρονισμούς κάθε μέρα, πάντα ο πρώτος συγχρονισμός αργεί, οι επόμενοι διαρκούν 3 δεύτερα.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω το Samsung Galaxy S2

Ο εργοστασιακός φορτιστής, μετά από χρήση ενός χρόνου, δεν κάνει καλή επαφή... Πρέπει να διπλώσω λίγο το καλώδιο για να αρχίσει να φορτίζει το κινητό.

Έχω στο σπίτι έναν ZTE stc-a22o50i700usba-z

https://www.google.gr/search?q=stc-a22o50i700usba-z&client=firefox-a&hs=pe4&rls=org.mozilla:el:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=6jJMUs_EEYOH0AWny4GwBg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=631&dpr=1#facrc=_&imgdii=_&imgrc=fD6Mme3kcttumM%3A%3BbhnUb5NucL1YpM%3Bhttp%253A%252F%252Fthumbs3.ebaystatic.com%252Fd%252Fl225%252Fm%252Fmybb7vSwDxURL8zM6PV7SPA.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.ebay.com%252Fsch%252Fi.html%253F_kw%253Di700%252Busb%3B224%3B134

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν; Θα μου κάνει καμιά ζημιά στην μπαταρία του κινητού;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Προσωπικά δοκιμάζω πολλούς φορτιστες επειδή πάντα ξεχνάω τον δικό μου σπίτι.δεν έχω δει διαφορά στα τελευταία 2 χρόνια. Αλλά καλύτερα να είναι ο ίδιος πιστεύω. Στη τελική πόσο έχει μια μπαταρία από eBay 5 η 10 ευρώ το πολύ...

xiaomi note 4
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, χρειάζομαι τα φώτα σας....εχθές στα καλά καθούμενα μου έκανε επανεκκίνηση από μόνο του και όταν άνοιξε δεν χρειάστηκε να του βάλω το πιν της κάρτας, πάω να πάρω τηλέφωνο και μου βγάζει (μη εγγεγραμμένο δικτυο) έχω σύνδεση vodafone,δοκίμασα την κάρτα μου σε άλλη συσκευή και δουλεύει κανονικά. Επίσης όταν πάω να το κλείσω πατώντας το κουμπί κλεινει απευθειας χωρις να μου βγαλει την μπάρα για απενεργοποίηση- επανεκκίνηση κ.τ.λ μια βοηθεια θα την εκτιμούσα πολύ!!

δεν υπαρχει κανεις να με βοηθήσει???

 

καλησπερα παιδια! το προβλημα δεν καταφερα να το λυσω αλλα βρήκα μία λυση και βλεπει την κάρτα σιμ το κινητο. απενεργοποίησα το πιν της κάρτας και έτσι δουλευει. βεβαια η μπαρα για το σήμα δειχνει ότι να΄ναι ακομα και αν δεν εχει κάρτα σιμ, αυτή μεταβάλεται. όπως επισης παραμενει το προβλημα με το κλεισιμο του κινητου. πατοντας το κουμπι για να κλείσει, κλεινει απ΄ευθειας χωρις να βγαλει τη μπαρα απενεργοποιηση- επανακινηση κτλ.οσοι αντιμετωπισετε το ιδιο προβλημα (μη εγγεγραμενο δικτυο) απενεργοποιηστε σε μια αλλη συσκευη το πιν της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας φιλος τι ειναι αυτο?

 

έκανες root και η εφαρμογή ζητά άδεια για να λειτουργήσει

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...