Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oxi αν κανεις την αναβαθμιση αλλαζει pda kai csc μονο το μοντεμ μενει ιδιο

 

Αλλαζει το csc?? Και από ισπανικο τι γινεται δηλαδη???

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ηρακλη σου ηρθε??????

 

Οχι ακομη φιλε μου...

Περιμενω...

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει το csc?? Και από ισπανικο τι γινεται δηλαδη???

απο LS3 aλλαζει σε LS4 κοινως περναει το csc της νορβηγικης με ημερομηνια κατασκευης 31 ιανουαριου.μολις βγηκε και ιταλικη μεσω οτα και wifi

Edited by apostolos3
Link to comment
Share on other sites

εντελώς τυχαία, μόλις συνειδητοποίησα ότι αν κρατήσεις πατημένο το κουμπί αφής που βρίσκεται αριστερά από το Home button σου βγάζει το now !!! βασικά, έχοντας πιάσει πρόσφατα ένα g nexus περίμενα πως θα υπάρχει τρόπος να πας κατ' ευθείαν στο g now. οπότε καμία ανάγκη να υπάρχει shortcut για search !!!

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

εντελώς τυχαία, μόλις συνειδητοποίησα ότι αν κρατήσεις πατημένο το κουμπί αφής που βρίσκεται αριστερά από το Home button σου βγάζει το now !!! βασικά, έχοντας πιάσει πρόσφατα ένα g nexus περίμενα πως θα υπάρχει τρόπος να πας κατ' ευθείαν στο g now. οπότε καμία ανάγκη να υπάρχει shortcut για search !!!

 

Υπαρχει απο πολυ παλια. Ακομα και το galaxy s1 το ειχε. Σαν συντομευση για το search. Πολυ χρησιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πάω να τσεκάρω μέσα από τις ρυθμίσεις για το update στην Ισπανική και μου βγάζει "Η συσκευή σας έχει τροποποιηθεί. Οι ενημερώσεις λογισμικού δεν είναι διαθέσιμες". Λογικά επειδή το έκανα root με τον kernel του Phil σωστά;:blink:
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας περασει καποιες εφαρμογες..επειτα εκανα επιβολη διακοπης σε μερικες για να μην τρεχουν στο background..αλλα τωρα δεν τις εμφανιζει καθολου..

 

Μονο στην διαχειριση εφαρμογων τις βγαζει χωρις το εικονιδιο της εφαρμογης..αλλα ακομα και να τις ξανακατεβασω τις βλεπει κομπλε αλλα αμα το κλεισω το κινητο παλι αρχιζει τα ιδια...

 

Τι φαση? Με την 4.0.3 που το εκανα αυτο δεν ειχα προβλημα ποτε..

 

thank you..

Link to comment
Share on other sites

Πάω να τσεκάρω μέσα από τις ρυθμίσεις για το update στην Ισπανική και μου βγάζει "Η συσκευή σας έχει τροποποιηθεί. Οι ενημερώσεις λογισμικού δεν είναι διαθέσιμες". Λογικά επειδή το έκανα root με τον kernel του Phil σωστά;:blink:

 

Από την 4.1.1 και μετά δεν μπορείς να δεχτείς ΟΤΑ updates εάν εχεις κάνει root .

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που το συγκεκριμένο μήνυμα εμφανίζεται και σε τελείως stock κατάσταση (χωρίς root) .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Από την 4.1.1 και μετά δεν μπορείς να δεχτείς ΟΤΑ updates εάν εχεις κάνει root .

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που το συγκεκριμένο μήνυμα εμφανίζεται και σε τελείως stock κατάσταση (χωρίς root) .

 

Άραγε να δοκιμάσω με KIES ή δεν υπάρχει ούτε εκεί ελπίδα; Μόλις πάω σπίτι θα δοκιμάσω και βλέπουμε..:)

Link to comment
Share on other sites

Από την 4.1.1 και μετά δεν μπορείς να δεχτείς ΟΤΑ updates εάν εχεις κάνει root .

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που το συγκεκριμένο μήνυμα εμφανίζεται και σε τελείως stock κατάσταση (χωρίς root) .

 

Εχει συζητηθει πολλες φορες...στο android γενικα, ποτε το root δεν αποτρεπει τα OTA updates - μονο οι custom roms, αλλαγες kernel κλπ τροποποιησεις

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει συζητηθει πολλες φορες...στο android γενικα, ποτε το root δεν αποτρεπει τα OTA updates - μονο οι custom roms, αλλαγες kernel κλπ τροποποιησεις

 

Άρα το μήνυμα που μου έβγαλε η συσκευή οφείλεται στον Philz (ο kernel που έβαλα από recovery -χωρίς να μετρήσει ο counter και να βγει τριγωνάκι- για να γίνω root), σωστά; Πριν λίγο το σύνδεσα κανονικά πάντως με το Kies και μου έβγαλε ότι έχω το νεότερο λογισμικό.. ίσως μου δώσει από εκεί το update στην Ισπανική ls8, ποιος ξέρει..:)

Link to comment
Share on other sites

απο LS3 aλλαζει σε LS4 κοινως περναει το csc της νορβηγικης με ημερομηνια κατασκευης 31 ιανουαριου.μολις βγηκε και ιταλικη μεσω οτα και wifi

 

Sorry αλλα δε νομιζω οτι ισχυει αυτο...στον κωδικο CSC=I9100FOPLS3 της αρχικης ισπανικης, το FOP που παρεμεινε σταθερο αντιστοιχει και δηλωνει ισπανικο firmware και χωρα και η αλλαγη από LS3 σε LS4, ειναι απλα η μικρη αναβαθμιση που πηρατε

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Έχω την 4.0.3. όπως το άνοιξα. Αν περάσω την jelly bean όταν κυκλοφορήσει Ελλάδα και τελικά δεν με ικανοποιήσει, μπορώ να τη βγάλω και να ξαναέχω την 4.0.3?! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα! Κατεβασε την από την πρωτη σελιδα του thread στον υπολογιστη σου και την περνας μεσω ODIN. Δεν σου προτεινω την επιλογη "αρχικοποιηση" του KIES γιατι, εφοσον θα εχει ηδη κυκλοφορησει η 4.1.2 ελληνικη, θα σε παει εκει ως τελευταια πιο προσφατη εκδοση.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει συζητηθει πολλες φορες...στο android γενικα, ποτε το root δεν αποτρεπει τα OTA updates - μονο οι custom roms, αλλαγες kernel κλπ τροποποιησεις

 

O ποιο συνηθισμένος τρόπος για να γίνει καποιος root είναι με cf root και μεχρι την 4.0.4 ακόμα και αν είχες χρησιμοποίηση αυτόν το τρόπο(cf root) οπού χρησιμοποιεί διαφορετικό kernel μπορούσες να δεχτείς OTA update .

 

Από την 4.1.1 rom και μετα ,δεν μπορείς να κάνεις ΟΤΑ ενώ εχεις κάνει root( ακόμα και αν εχει γινει με exynos abuse) ,τουλάχιστον αυτο συμβαίνει σε s3 ,note 2 .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω αναφερει ειμαι με την ισπανικη 4.1.2 και τωρα το συνδεσα στο kies και μου βγαζει οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση υλικολογισμικου χωρις να δειχνει ομως την ονομασια της, λετε να ειναι το σημερινο ota update..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω αναφερει ειμαι με την ισπανικη 4.1.2 και τωρα το συνδεσα στο kies και μου βγαζει οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση υλικολογισμικου χωρις να δειχνει ομως την ονομασια της, λετε να ειναι το σημερινο ota update..;

 

Πολύ πιθανό.. είσαι root στην Ισπανική ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό.. είσαι root στην Ισπανική ή όχι;

 

Οχι εντελως στοκ ειμαι :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οχι εντελως στοκ ειμαι :rolleyes:

 

Μόλις δοκίμασα από την Ενημέρωση λογισμικού απ'τη συσκευή και αναφέρει κάτι περί "σειράς προτεραιότητας" για την αναβάθμιση, το KIES απ'την άλλη λέει ότι έχω την τελευταία ενημέρωση λογισμικού για την Ισπανική 4.1.2, λογικά θα λάβουμε όλοι το update σιγά σιγά..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα από την Ενημέρωση λογισμικού απ'τη συσκευή και αναφέρει κάτι περί "σειράς προτεραιότητας" για την αναβάθμιση, το KIES απ'την άλλη λέει ότι έχω την τελευταία ενημέρωση λογισμικού για την Ισπανική 4.1.2, λογικά θα λάβουμε όλοι το update σιγά σιγά..

 

Τι έγινε?? Έκανες unroot?? :Ρ

Οσο για το KIES, ειναι αυτη η διαφορα που αναφερει και το sammobile περι μη διαθεσιμοτητας στους kies servers αν και από οτι φαινεται από τον hraklhs κι αυτο σιγα σιγα αλλαζει :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε?? Έκανες unroot?? :Ρ

Οσο για το KIES, ειναι αυτη η διαφορα που αναφερει και το sammobile περι μη διαθεσιμοτητας στους kies servers αν και από οτι φαινεται από τον hraklhs κι αυτο σιγα σιγα αλλαζει :)

 

Μπορει να αλλαζει φιλε μου, ομως δεν γινεται η εγκατασταση. Ενω κατεβαζει κανονικα το kies την νεα αναβαθμιση με το που παει να την εγκαταστησει βγαζει μια σημειωση με κατι παυλες (μαλλον καποιο σφαλμα θα δημιουργειται) που δεν καταλαβαινω τι γραφει και σταματαει η διαδικασια, το εχω επαναλαβει αλλες 5 φορες μεχρι τωρα αλλα διχως επιτυχια.

Σας εχει τυχει..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

για βνα δουμε ... και εγω επιτελους μεσω ΚΙΕΣ κατεβαζω την αναβαθμιση που μου δινει (LS4) και απορω που ενω ειναι όπως λετε 22mb στην εξελιξη αναβαθμισης υλικολογισμικου κετεβαζει περιπου 20 λεπτα τωρα και ειναι ακομα στο 35%......!!!!!!!!!!! τοση ωρα για 22 ΜΒ??? εχω την εντυπωση οτι κατεβαζει απο την αρχη την ROM 400+ mb .... και να δω στο τελος αν κανει την αναβαθμιση μιας και ειμαι και ROOT. θα σας πω σε λιγο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...