Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Να ρωτήσω αν το συνδέσω το τηλ. με τον υπολογιστή και ανοίξω το ΚΙES, μπορώ να του συγχρονίσω τα πάντα? Δηλαδή, αν κάποια στιγμή σβήσω τα πάντα από το κινητό γίνεται να ανακτηθούν μέσω KIES και οι εφαρμογές που έχω κατεβάσει? Φωτός, επαφές, ringtones, θα είναι όλα όπως πριν? Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλή ερώτηση. Όπως κάνει το iTunes, που οτι και να έχεις στο άιφον στα σώζει, και κάνεις μια επαναφορά όταν χρειαστείς και σου το ξαναγυρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν όταν έκανες μπακαπ.

Θα με ενδιέφερε κιεμένα να το κάνει το Κιες και να μη χρειάζεσαι άλλη εφαρμογή, όπως το Titanium Backup που έχω ακούσει οτι κάνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα και παλι!γνωριζει κανεις ποσο παει η αλλαγη οθονης?εχει κανει ενα ραγισμα απο μεσα και δεν διχνει τιποτα!αλλα το toutch ακοθγετε να δουλευει!
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση. Όπως κάνει το iTunes, που οτι και να έχεις στο άιφον στα σώζει, και κάνεις μια επαναφορά όταν χρειαστείς και σου το ξαναγυρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν όταν έκανες μπακαπ.

Θα με ενδιέφερε κιεμένα να το κάνει το Κιες και να μη χρειάζεσαι άλλη εφαρμογή, όπως το Titanium Backup που έχω ακούσει οτι κάνει κάτι τέτοιο.

Μακαρι να γινοταν κατι τετοιο φιλε μου.

Κι εγω αυτο ψαχνω αλλα οπως μου εχουν πει τα παιδια εδω δεν γινεται χωρις root & titanium backup pro.

 

Οποτε αστα να πανε....

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να γινοταν κατι τετοιο φιλε μου.

Κι εγω αυτο ψαχνω αλλα οπως μου εχουν πει τα παιδια εδω δεν γινεται χωρις root & titanium backup pro.

 

Οποτε αστα να πανε....

 

Και που ειναι το προβλημα να κανεις την συσκευη root & να βαλεις το Τitanium? Δεν παθαινει τιποτα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση. Όπως κάνει το iTunes, που οτι και να έχεις στο άιφον στα σώζει, και κάνεις μια επαναφορά όταν χρειαστείς και σου το ξαναγυρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν όταν έκανες μπακαπ.

Θα με ενδιέφερε κιεμένα να το κάνει το Κιες και να μη χρειάζεσαι άλλη εφαρμογή, όπως το Titanium Backup που έχω ακούσει οτι κάνει κάτι τέτοιο.

 

Αν και δεν είμαι fun του kies και δεν το χρησιμοποιώ ,μπορείτε να δοκιμάσετε με την επιλογή που εχει " back up/restore" ακολουθώντας τα αντίστοιχα βήματα

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και που ειναι το προβλημα να κανεις την συσκευη root & να βαλεις το Τitanium? Δεν παθαινει τιποτα!!!

Μην λεω παλι τα ιδια και αρχιζουν και βριζουν τα παιδια ποιο πανω.

Τα εχω πει απειρες φορες.

 

Αν και δεν είμαι fun του kies και δεν το χρησιμοποιώ ,μπορείτε να δοκιμάσετε με την επιλογή που εχει " back up/restore" ακολουθώντας τα αντίστοιχα βήματα

Φιλε αν εκανε ΣΩΣΤΟ backup μαζι με τις ρυθμισεις τοτε ναι να το δεχτω ελα ομως που ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ σωστο backup με τις ρυθμισεις καθε εφαρμογης απλα κανει backup τις εφαρμογες που εχεις εγκατεστημενες στο κινητο και τιποτα αλλο κατι που και το kies να μην υπηρχε το google play κρατει ιστορικο του τι προγραμματα εχεις κατεβασει οποτε το kies ειναι παντελως αχρηστο.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, αλίμονο, δεν χρειάζεται root και pc για να κάνεις back up. απο παλιά, απο εποχή gt540, όταν δεν είμαι root κάνω back up με το mybackup. και ασφαλώς υπάρχουν και πολλά άλλα. και για αυτούς που τα θέλουν όλα, υπάρχει σχετική εφαρμογή για να σώζεις ακόμα και τα sms

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μακαρι να υπηρχε αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι ζηταμε...

Ζηταμε μια εφαρμογη που να κανει backup των εφαρμογων ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥΣ κατι που μπορεις να το κανεις μονο αν εχεις κανει ρουτ το κινητο σου οποτε δυστυχως.....

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μακαρι να υπηρχε αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι ζηταμε...

Ζηταμε μια εφαρμογη που να κανει backup των εφαρμογων ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥΣ κατι που μπορεις να το κανεις μονο αν εχεις κανει ρουτ το κινητο σου οποτε δυστυχως.....

 

 

μάλλον τα δεδομένα τους θέλεις να πεις

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

μάλλον τα δεδομένα τους θέλεις να πεις

Αν λεγοντας δεδομενα εννοεις τις ρυθμισεις του καθε προγραμματος/παιχνιδιου/εφαρμογης τοτε ναι.

 

Φιλε αν δουλευει πραγματικα αυτο ωστε να μπορουμε να κανουμε backup ολα τις εφαρμογες μαζι με τις ρυθμισεις τους και μετα να μπορουμε να τις κανουμε επαναφορα τοτε πολυ απλα ΜΑΣ ΕΣΩΣΕΣ....

Το εχεις δοκιμασει εσυ φιλε μου?

Π.χ. εκανες carbon καποιο προγραμα/παιχνιδι μετα να το σβησεις και να το κανεις επαναφορα να δεις αν ειναι με τις ρυθμισεις σου κ.τ.λ.?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε βασανίζει λέγεται "Sleep Of Death" ή SOD.. Είναι αρκετά κοινό στο S2.. Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί με καμία ρομ.. Ψάξε στο xda λίγο μπας και βγάλεις άκρη, γιατί το έχουν πολλά άτομα, αλλά στον καθένα προκαλείται από διαφορετικά θέματα. Εκτός βέβαια αν γνωρίζει κάποιος από τα παιδιά.. :rolleyes:

 

Εχει καταλαβει κανεις αν αυτο τελικα οφειλεται σε software (firmware) ή hardware (κατι σαν το περιφημο insane chip) αιτια??? :worry:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταλαβει κανεις αν αυτο τελικα οφειλεται σε software (firmware) ή hardware (κατι σαν το περιφημο insane chip) αιτια??? :worry:

Παντως σε insane chip ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΕ και στο λεω με σιγουρια γιατι εγω ειχα s2 χωρις insane chip και παλι μου το εκανε.

 

Το ποιο πιθανο ειναι να φταιει η 4.0.3 και μερικοι λενε οτι το κανει και με την 4.0.4.

 

Παντως παρα πολλοι αναφερουν οτι με την 4.1.2 δεν εχουν τετοιο θεμα.

 

Οποτε το ποιο πιθανο ειναι να φταιει η εκδοση android που εχεις στο κινητο σου και η ποιο πιθανη απ' ολες ειναι η 4.0.3.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να φτιάξεις την επαφή, να την αποθηκεύσεις στο τηλ και από εκεί μετά αντιγραφή στην sim

από ότι κατάλαβα οι επαφές "από προηγούμενη συσκευή" όπως λες, είναι απλά αντιγραφή του καταλόγου του κινητού στην sim

Επίσης, πόσο παλιά είναι η sim σου;

 

 

EDIT: τώρα το δοκίμασα κι εγώ με κατευθείαν αποθήκευση στην sim και δεν έχει τον περιορισμό που αναφέρεις καλό θα ήταν να αλλάξεις την sim, δεν κοστίζει τίποτα πλέον

 

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για το "πείραμα"!

 

Μπορεί και να είναι θέμα της SIM, αλλά στην προηγούμενη συσκευή έγραφα με φουλ χαρακτήρες με απευθείας αποθήκευση στη SIM όπως έκανες κι εσύ τώρα.

 

Και μια ερώτηση, για να δοκιμάσω και αυτό που λες, ....πως αντιγράφω επαφή από το κινητό στην SIM;;; (ξέρω, ερώτηση νηπιαγωγείου, αλλά ποτέ δεν είχα επαφές στην μνήμη του κινητού!)

 

------- EDIT ------------------------------------------

 

Δοκίμασα αυτό που μου είπες: έφτιαξα επαφή στην μνήμη του κινητού, την αντέγραψα στην SIM και αυτόματα μου έκοψε χαρακτήρες και άφησε τους 6 πρώτους.

 

Οπότε πρόβλημα SIM;;;

Edited by Sensei_01
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν δουλευει πραγματικα αυτο ωστε να μπορουμε να κανουμε backup ολα τις εφαρμογες μαζι με τις ρυθμισεις τους και μετα να μπορουμε να τις κανουμε επαβαφορα τοτε πολυ απλα ΜΑΣ ΕΣΩΣΕΣ....

Το εχεις δοκιμασει εσυ φιλε μου?

Π.χ. εκανες carbon καποιο προγραμα/παιχνιδι μετα να το σβησεις και να το κανεις επαναφορα να δεις αν ειναι με τις ρυθμισεις σου κ.τ.λ.?

 

Το έχω στημένο αλλά δεν χρειάστηκε να το δουλέψω...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εχει καταλαβει κανεις αν αυτο τελικα οφειλεται σε software (firmware) ή hardware (κατι σαν το περιφημο insane chip) αιτια??? :worry:

 

Επειδη παντως φαινεται να επικρατουν πολλες αντικρουομενες αποψεις, αναζητωντας στοιχεια στο google, ανοιξα ενα καινουργιο θεμα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4533297#post4533297

Οποιος εχει ορεξη για tech κουβεντουλα και ειδικα αν του εχει συμβει το προβλημα, ας ριξει μια ματια :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να κάνω μια ολίγον άσχετη ερώτηση. Διαβάζω συχνά για το insane chip. Τι ακριβώς είναι και τι κάνει; Πως μπορεί να το εξακριβώσει κάποιος εάν το έχει η συσκευή του;
Link to comment
Share on other sites

Hard brick της συσκευης με ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ προβληματικου chip (σε παλιοτερες παρτιδες πια) και συγκεκριμενων firmware. Απαιτουνται και τα δυο ως προυποθεσεις για να συμβει το προβλημα κατα το hard reset μεσα από recovery menu και οχι το απλο μενου ρυθμισεων ("επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων"). Στην 4.1.2 το ζητημα εχει λυθει οποτε ειναι ησυχοι πια και οι κατοχοι παλιων S2

Για να δεις αν εχεις τετοιο chip, εγκατεστησε προσωρινα το emmc brickbug check από το google play

Δες περισσοτερα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350455 στο πληρες θεμα που εχει ανοιξει ο makis

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στημένο αλλά δεν χρειάστηκε να το δουλέψω...

Δεν κανεις την καλη να το δοκιμασεις για καμια εφαρμογη ρε φιλος και να μας πεις αν πραγματικα δουλευει ή τσιφος.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

 

Το έχεις χρησιμοποιήσει; Όντως επαναφέρει τα πάντα όλα όπως ήταν (Ρυθμίσεις; ) ;

Edited by james6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!Ειμαι καινουρια εδω και θέλω την βοήθεια σας..Εχω το samsung galaxy s2 και μετα απο 1 μηνα λειτουργιας σε ότι κι αν έκανα μου ανοιγε συνέχεια το προεγκατεστημένο πρόγραμμα voice talk!!!Tο έχω παει ήδη 6 φορες για service εκ των οποιών οι στις 2 πήγε και Αθήνα και τελικά αφου μου άλλαξαν τον κονέκτερα και την οθόνη μου το έστειλαν πίσω λέγοντας μου πως εξαρχής λειτουργούσε κανονικα!!!Πατώντας λεει 2 φορες το κουμπι κατω ανοιγει το πρόγραμμα...Μάταια τους επέμενα πολλές φορες πως εμένα μου το πετούσε απο μονο του και κυριως οταν πατουσα παρατεταμένα το κουμπι για να κάνω ελαχιστοποίηση κάποιου άλλου προγράμματος που δεν ήθελα να κλείσω!!κι όλα αυτά γιατι το κινητο δεν το αγόρασα αλλά το κερδισα σε καποιον διαγωνισμο!!γιατι αν το είχα αγοράσει φυσικά και θα μου το είχαν αλλάξει απο την πρώτη φορά!!!!Και αναρωτιέμε είχε αλλος απο εσας το ίδιο πρόβλημα??και τι έγινε??Μπορείτε να μου πείτε πως να το χειριστώ γιατι μου έχουν σπάσει τα νεύρα??????Δηλαδή αν ήταν ας μου έλεγαν εξαρχής να το βάλω στα σκουπίδια μην τρέχω και άδικα!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

το Kies δεν υποστηριζει το jelly bean 4.1.2 ?

 

μαλλον οχι ε?

:)

ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

το Kies δεν υποστηριζει το jelly bean 4.1.2 ?

 

μαλλον οχι ε?

:)

Αυτο που λες δεν παιζει με τη καμια ομως. Και αυτο γιατι το προγραμμα kies ειναι το επισημο προγραμμα για ολα τα samsung κινητα οποτε ειναι αδυνατο να ΜΗΝ υποστηριζει το νεοτερο android που εχει βγει για το οποιοδηποτε samsung κινητο.

 

Μαλλον εχεις περασει στο κινητο σου custom rom γι' αυτο και δεν στο βλεπει το kies γιατι αν περασες την ισπανικη 4.1.2 και το κινητο το πηρες απο ελλαδα τοτε λογικο ειναι να μην το βλεπει αφου για να το δει πρεπει να περαστει οταν βγει με το καλο η ελληνικη(eur) εκδοση 4.1.2

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν παιζει με τη καμια ομως. Και αυτο γιατι το προγραμμα kies ειναι το επισημο προγραμμα για ολα τα samsung κινητα οποτε ειναι αδυνατο να ΜΗΝ υποστηριζει το νεοτερο android που εχει βγει για το οποιοδηποτε samsung κινητο.

 

Μαλλον εχεις περασει στο κινητο σου custom rom γι' αυτο και δεν στο βλεπει το kies γιατι αν περασες την ισπανικη 4.1.2 και το κινητο το πηρες απο ελλαδα τοτε λογικο ειναι να μην το βλεπει αφου για να το δει πρεπει να περαστει οταν βγει με το καλο η ελληνικη(eur) εκδοση 4.1.2

 

μαλιστα, αυτο δεν το ηξερα. σε ευχαριστω για την συμβουλη σου!

 

βασικα αυτο που ηθελα να κανω με το kies ειναι να παρω backup τις επαφες μου και επισης και sync με το outlook.

 

Οποτε να ψαξω κανενα προγραμμα να κανει backup/sync με το outlook...

ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες....

Μεχρι πριν λιγο το kies μου εβγαζε :

Τρεχουσα εκδοση υπολογισμικου ... παραραραραρα...

Αυτη ειναι η πιο προσφατη εκδοση

Τωρα πλεον χαθηκε το αυτη ειναι η πιο προσφατη εκδοση και απλα γραφει πια εκδοση εχω...

Καμια ιδεα?

Μας περιμενει καμια εκπληξη?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...