Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελεγα περι ροοτ κ.τ.λ. γιατι δεν περιμενα να σκαλωνει για πλακα...

 

Και αν θελετε να βοηθησετε βοηθηστε ρε παιδια λεγοντας μου πως να περασω την 4.0.4 και ποια 4.0.4 να περασω με βαση τον kernell μου.

 

Και πειτε μου μετα αν επιστρεψω στην 4.0.3 που εχει τωρα κλασικα με το odin θα το δει η samsung και θα μου πει οτι το πειραξες ή απο τη στιγμη που θα εχει την 4.0.3 τοτε κανενα προβλημα?

http://www.myphone.gr/forum/editpost.php?do=editpost&p=4454689

Επισημα απο το samsung kies απο τη στιγμη που ηδη βλεπει οτι εχει περασμενη την τελευταια εκδοση android 4.0.3 και δεν μου

βγαζει επιλογη για αναβαθμηση μπορω να του δηλωσω να ξαναπερασει απο την αρχη την rom?

 

Μολις περασα την 4.0.4 που ειπα ποιο πανω και προς εκληξη μου δεν μου εσβησε απολυτως τιποτα απλα προσθεσε κιολας καποια παιχνιδια οπως τα archipelago, bubble defender 2 και καποια αλλα...

 

Και νομιζω οτι εγινε λιγο ποιο γρηγορο το κινητο δεν ξερω ισως ειναι ιδεα μου.

 

Παντως τωρα οταν παω σε download mode

 

Μου βγαζει τα στοιχεια

odin mode κοκκινο

product name: gt-i9100

custom binary download: no

currect binary: samsung official

 

Μαλλον αυτα τα στοιχεια ισως κοιταει και η samsung.

 

Δεν ξερω υποθετω.

Θα δουλεψω το κινητο δυο μερες τωρα ετσι να δω αν θα κολλησει παντα με ανοιχτο το wifi.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μα την εβαλα ηδη ρε φιλε την 4.0.4.

 

Επισης μου ειχατε πει οτι οτι και να γινει μπορω να το επαναφερω στην αρχικη του 4.0.3 και να το παω στην samsung.

 

Αν τρεξω το triangleaway δεν σβηνει αυτον τον μετρητη?

 

Αλλα δεν μπορω να τον τρεξω τωρα με αυτη τη rom ετσι δεν ειναι?

 

Γενικως αν μπορειτε ρε παιδες πεστε μου τωρα το τροπο να του περασω παλι την αρχικη του ωστε να το παω στην samsung αν συνεχισουν τα προβληματα.

 

Που κι εγω το απευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μα την εβαλα ηδη ρε φιλε την 4.0.4.

 

Επισης μου ειχατε πει οτι οτι και να γινει μπορω να το επαναφερω στην αρχικη του 4.0.3 και να το παω στην samsung.

 

Αν τρεξω το triangleaway δεν σβηνει αυτον τον μετρητη?

 

Αλλα δεν μπορω να τον τρεξω τωρα με αυτη τη rom ετσι δεν ειναι?

 

Γενικως αν μπορειτε ρε παιδες πεστε μου τωρα το τροπο να του περασω παλι την αρχικη του ωστε να το παω στην samsung αν συνεχισουν τα προβληματα.

 

Που κι εγω το απευχομαι.

αφου εβαλες 4.0.4 και δεν εχεις προβληματα οπως ο ιδιος λες γιατι να γυρισεις πισω?για να γυρισεις κατεβασε την lp7 αυτην που ειχες τελως παντων,και μεσω οντιν περνα την.δες μετα τον μετρητη και εαν εχει 0 εισαι οκ.αν γραφει αλλο νουμερο τοτε χρεισημοποιησε το προγραμμα που ανεφερες πιο πανω.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

αφου εβαλες 4.0.4 και δεν εχεις προβληματα οπως ο ιδιος λες γιατι να γυρισεις πισω?για να γυρισεις κατεβασε την lp7 αυτην που ειχες τελως παντων,και μεσω οντιν περνα την.δες μετα τον μετρητη και εαν εχει 0 εισαι οκ.αν γραφει αλλο νουμερο τοτε χρεισημοποιησε το προγραμμα που ανεφερες πιο πανω.

Κατσε ρε φιλε δεν ειπα οτι δεν εχω προβλημα πως θα μπορουσα να το ξερω πριν 1 λεπτο την εβαλα ειπα θα την τσεκαρω 2 μερες τωρα και βλεπουμε.

 

Πως σου ηρθε εσενα οτι ειπα οτι δεν εχω προβλημα???????

Link to comment
Share on other sites

Εάν απλά φλασαρες την 4.0.4 την ευρωπαϊκή ΜΗ rooted μέσω odin ο μετρητής δεν ανεβαίνει. Εάν είχε ανέβει θα έγραφε σε download Mode : 1.

Ο μετρητής ανεβαίνει μόνο σε περίπτωση που φλασαρεις custom root kernel η custom rom η οποία συμπεριλαμβανει root kernel και όλα αυτά μέσω odin.

Τέλος σχετικά με τη crapsung hellas πριν το πας κατέβασε την 4.0.3 lp7, πέρασε την μέσω odin, δες τον μετρητή αν γράφει no και πήγαινε το.

Απλά να θυμάσαι πως δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να σου αλλάξουν συσκευή, θα σου κάνουν factory reset κοινώς θα στα σβήσουν όλα, θα σου περάσουν ξανά την 4.0.3 και θα στο επιστρέψουν.

 

Όσον αφορά τη samsung και γενικότερα τα Android κινητά, τα περισσότερα κυκλοφορούν με μικροπροβληματα στο λογισμικό τους από τη μάνα τους. Για αυτούς όπου δεν θέλουν να μπουν στη διαδικασία να τα πειράξουν ποτέ δεν θα συνιστούσα ένα τέτοιο τηλέφωνο, οι υπόλοιποι αν ρωτήσεις εδώ μέσα συμπεριλαμβανομενου και εμένα θα σου πούμε το κινητο κάνει παπάδες, δεν κολλάει πουθενά και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ότι κυκλοφορεί ακόμα και αυτή τη στιγμή έξω στην αγορά. Προσωπική άποψη.

 

Edit : Αυτό που λέει ο Tyxerakias περί ξένη ρομ σε ελληνικό service δεν το γνωρίζω οπότε πάω πάσο.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

 

Μολις περασα την 4.0.4 που ειπα ποιο πανω και προς εκληξη μου δεν μου εσβησε απολυτως τιποτα απλα προσθεσε κιολας καποια παιχνιδια οπως τα archipelago, bubble defender 2 και καποια αλλα...

 

Και νομιζω οτι εγινε λιγο ποιο γρηγορο το κινητο δεν ξερω ισως ειναι ιδεα μου.

 

Παντως τωρα οταν παω σε download mode

 

Μου βγαζει τα στοιχεια

odin mode κοκκινο

product name: gt-i9100

custom binary download: no

currect binary: samsung official

 

Μαλλον αυτα τα στοιχεια ισως κοιταει και η samsung.

 

Δεν ξερω υποθετω.

Θα δουλεψω το κινητο δυο μερες τωρα ετσι να δω αν θα κολλησει παντα με ανοιχτο το wifi.

 

Αν ξαναρχίσουμε τα χθεσινά σωθήκαμε.

Λοιπόν, απαντάω μια και καλή:

 

1) Φυσικά και δεν έσβησε τίποτα, όπως σου είπανε 100 φορές χθες.

2) ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΕ ο μετρητής γιατί πέρασες επίσημη rom. Αν κάνεις root ή αλλάξεις kernel, τότε θα μετρήσει.

3) Αυτή τη στιγμή είσαι εκτός εγγύησης γιατί έβαλες ξένη rom σε ελληνικό τηλέφωνο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε να μην εχω κρασαρισματα με την 4.0.4 μεχρι την πεμπτη που ανοιγουν παλι τα μαγαζια.
Link to comment
Share on other sites

περασα το navigon και με οnline wifi συνδεση,

μου κατεβασε δεδομενα 600Mb...!

υπαρχει ενας φακελος με την ονομασια navigon και απ`οτι καταλαβα,τα εχει παει στην ενσωματωμενη των 2gb.

να τον κανω αποκοπη/επικολληση στην sd ή θα κανω ζημια?

Link to comment
Share on other sites

περασα το navigon και με οnline wifi συνδεση,

μου κατεβασε δεδομενα 600Mb...!

υπαρχει ενας φακελος με την ονομασια navigon και απ`οτι καταλαβα,τα εχει παει στην ενσωματωμενη των 2gb.

να τον κανω αποκοπη/επικολληση στην sd ή θα κανω ζημια?

 

Τα έχει πάει στην 14gb 100% μην ανησυχείς.

Αν πας με ένα file manager σε ποια θέση είναι ο φάκελος navigon?

Τα 10-15mb που είναι η εφαρμογή πήγαν στη μνήμη των 2gb, τα 600 που είναι τα data της εφαρμογής στη μεγάλη :-)

Αν μεταφέρεις την εφαρμογή στην sdcard δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα αν και δεν το συνιστώ, αν μεταφέρεις τα data σε εξωτερική κάρτα θα έχεις πρόβλημα (γίνεται μόνο αν είσαι rooted με την εφαρμογή Directory bind).

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Τα έχει πάει στην 14gb 100% μην ανησυχείς.

Αν πας με ένα file manager σε ποια θέση είναι ο φάκελος navigon?

Τα 10-15mb που είναι η εφαρμογή πήγαν στη μνήμη των 2gb, τα 600 που είναι τα data της εφαρμογής στη μεγάλη :-)

Αν μεταφέρεις την εφαρμογή στην sdcard δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα αν και δεν το συνιστώ, αν μεταφέρεις τα data σε εξωτερική κάρτα θα έχεις πρόβλημα (γίνεται μόνο αν είσαι rooted με την εφαρμογή Directory bind).

 

***κατσε γιατι παλι εφαγε το κολλημα της μαυρης οθονης..4.0.3 βλεπεις...

 

λοιπον-με το που ανοιγω τα αρχεια μου,ειναι στο root και επανω η διαδρομη ειναι /sdcard.

οποτε εχεις δικιο.ειναι στην μεγαλη.(?)

ειδα φορτωμενη την μικρη(καπου 700β)και νομισα οτι ειναι απο το navigon.

θα ψαξω να δω απο ποια εφαρμογη πηγε τοσα mb.

παντως ολες τις εφαρμογες τις εχω μεταφερει στην εξωτερικη sd.κακως..?

Link to comment
Share on other sites

***κατσε γιατι παλι εφαγε το κολλημα της μαυρης οθονης..4.0.3 βλεπεις...

 

λοιπον-με το που ανοιγω τα αρχεια μου,ειναι στο root και επανω η διαδρομη ειναι /sdcard.

οποτε εχεις δικιο.ειναι στην μεγαλη.(?)

ειδα φορτωμενη την μικρη(καπου 700β)και νομισα οτι ειναι απο το navigon.

θα ψαξω να δω απο ποια εφαρμογη πηγε τοσα mb.

παντως ολες τις εφαρμογες τις εχω μεταφερει στην εξωτερικη sd.κακως..?

 

Το λεγόμενο SOD (Sleep of death :-P ), κλείνει η οθόνη και δεν ξέρεις ποτέ αν θα ξανανοίξει :-P

Ναι, είναι στη μεγάλη. Τέλος αν τις έχεις μεταφέρει με τη δυνατότητα "Move to sd" τότε τις έχεις μεταφέρει στην sdcard των 14gb και όχι στην εξωτερική και ναι κακώς εκτός και αν ξεπερνάς τις 250-300 εγκατεστημενες εφαρμογές (που πάλι εγώ πχ με 260+ δεν έχω θέμα αλλά ανά καιρούς έχουν ποσταρει παιδιά πως είχαν θέμα με το χώρο).

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Το λεγόμενο SOD (Sleep of death :-P ), κλείνει η οθόνη και δεν ξέρεις ποτέ αν θα ξανανοίξει :-P

 

αυτο αλλαζει καπως ή ειναι κουσουρι?

 

Ναι, είναι στη μεγάλη. Τέλος αν τις έχεις μεταφέρει με τη δυνατότητα "Move to sd" τότε τις έχεις μεταφέρει στην sdcard των 14gb και όχι στην εξωτερική και ναι κακώς εκτός και αν ξεπερνάς τις 250-300 εγκατεστημενες εφαρμογές (που πάλι εγώ πχ με 260+ δεν έχω θέμα αλλά ανά καιρούς έχουν ποσταρει παιδιά πως είχαν θέμα με το χώρο).

 

οποτε μαλλον τα εχω κανει μπαχαλο.

οταν με το καλο ερθει η 4.1 θα τα τακτοποιησω.

καλα Χριστουγεννα..:D

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναρχίσουμε τα χθεσινά σωθήκαμε.

Λοιπόν, απαντάω μια και καλή:

 

1) Φυσικά και δεν έσβησε τίποτα, όπως σου είπανε 100 φορές χθες.

2) ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΕ ο μετρητής γιατί πέρασες επίσημη rom. Αν κάνεις root ή αλλάξεις kernel, τότε θα μετρήσει.

3) Αυτή τη στιγμή είσαι εκτός εγγύησης γιατί έβαλες ξένη rom σε ελληνικό τηλέφωνο.

 

Δεν έχει σχέση αν είναι ξένη αφού είναι επίσημη, σκοπός είναι να μην έχει γράψει το κοντέρ

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αν είναι ξένη αφού είναι επίσημη, σκοπός είναι να μην έχει γράψει το κοντέρ

 

Αν θέλουν...

Έχω ακούσει περίπτωση που επισκεύασαν τηλέφωνο στην εγγύηση δωρεάν και φορούσε custom.

Αυτά όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι κανόνας.

Εάν έχεις π.χ. γερμανικό τηλέφωνο και ελληνική ρομ, ΧΑΝΕΙΣ την εγγύηση, γιατί προφανώς έκανες ο ίδιος την επέμβαση.

Αλλαγή σε λειτουργικό εκτός KIES/OTA επιτρέπεται μόνο σε εξουσιοδοτημένα από τη Samsung κέντρα (παράγραφος 4 της εγγύησης).

Εάν για χψ λόγους κάποιο τέτοιο κέντρο μας αλλάξει τη ρομ με άλλης ρομ που δε προοριζόταν για το τηλέφωνο μας, θα πρέπει να το ζητάμε γραπτώς για να αποφύγουμε προβλήματα στο μέλλον.

Αυτό που ισχύει είναι αυτό που έγραψε ο τυχεράκιας.

Γι αυτό αν πρόκειται να πάμε το τηλέφωνο μας στο service, του περνάμε τη ρομ που είχε ή μία επίσημη αναβάθμισή της που είχε δοθεί μέσω ΚΙΕS/OTA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλο προβλημα.

 

Ειτε ελληνικο διαλεξω, ειτε ξενο πληκρολογιο μου γραφει παντα αγγλικα.

 

Ειτε στα μυνηματα, ειτε στις επαφες παντου.

 

Τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλο προβλημα.

 

Ειτε ελληνικο διαλεξω, ειτε ξενο πληκρολογιο μου γραφει παντα αγγλικα.

 

Ειτε στα μυνηματα, ειτε στις επαφες παντου.

 

Τι κανω τωρα?

πας στις ρυθμισεις -γλωσσα και εισαγωγη- πληκτρολογιο samsung -ρυθμισεις - γλωσσα εισαγωγης και τικαρεις ελληνικα κι οποια αλλη θες

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ηδη κανει δεν αλλαζει κατι παλι αγγλικα γραφει ακομα και ελληνικα να επιλεξω,

 

Ρε παιδια μηπως φταιει η rom 4.0.4 που κατεβασα?

 

Παιδια ειτε την XWLPT ειτε την XWLQ2 που περασα ακριβως τα ιδια κανει.

 

Ακομα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων που εκανα παλι το ιδιο ΔΕΝ μου γραφει πουθενα ελληνικα.

 

Με κοβω να το πουλαω στο τελος και να γυρισω στο αρχαιο μου νοκια 3720classic.

 

Τι να πω ρε παιδια δεν ξερω το ενα προβλημα μετα το αλλο μου βγαζει....

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ σοβαρά τώρα μάλλον θα πρέπει να το πουλήσεις το ρημάδι αφού δεν σε θέλει
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ηδη κανει δεν αλλαζει κατι παλι αγγλικα γραφει ακομα και ελληνικα να επιλεξω,

 

Ρε παιδια μηπως φταιει η rom 4.0.4 που κατεβασα?

 

Παιδια ειτε την XWLPT ειτε την XWLQ2 που περασα ακριβως τα ιδια κανει.

 

Ακομα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων που εκανα παλι το ιδιο ΔΕΝ μου γραφει πουθενα ελληνικα.

 

Με κοβω να το πουλαω στο τελος και να γυρισω στο αρχαιο μου νοκια 3720classic.

 

Τι να πω ρε παιδια δεν ξερω το ενα προβλημα μετα το αλλο μου βγαζει....

 

γιατι δεν ξαναπερνας την 4.0.3?

Link to comment
Share on other sites

Για να εχω παλι τα προβληματα κρασαρισματος που κλεινει το κινητο ρε φιλε?

Τι να πω ρε παιδες μαλλον θα το πουλησω τι να πω δεν ξερω δεν με θελει οντως τι να πω....

 

Προς γκρεμος και πισω ρεμα παιδες τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Για να εχω παλι τα προβληματα κρασαρισματος που κλεινει το κινητο ρε φιλε?

Τι να πω ρε παιδες μαλλον θα το πουλησω τι να πω δεν ξερω δεν με θελει οντως τι να πω....

 

Προς γκρεμος και πισω ρεμα παιδες τι να πω....

 

Βαλε 4.0.3 και πηγαινε το στη samsung στην τελικη, μην χαλιεσαι.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει καποιος δοκιμασει τις ρομ αυτες που εβαλες να σου πει αν οντως δεν γραφουν ελληνικα..αν οντως δεν γραφουν ειναι θεμα των ρομ..περα απο αυτα βαλε αυτη να τελειωνεις http://www.hotfile.com/dl/173057397/c1f2365/I9100BOLPM_I9100COSLP9_COS.zip.html
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικα δεν με θελει.

Περασα την αρχικη του και με το που τελειωσε και ξανα-ξεκινησε το κινητο παλι σκαλωσε και εβγαλε οτι ενα καρο υπηρεσιες κολλησαν και σταματησαν να ανταποκρινονται.... τι να πω ρε παιδια πραγματικα δεν με θελει με τι καμια ομως.

 

Τωρα κολλαει με το που ανοιγει τι να πω...

Λοιπον επιστρεφη πισω σε samsung και μετα το νεο που θα μου δωσουν πωληση.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ηδη κανει δεν αλλαζει κατι παλι αγγλικα γραφει ακομα και ελληνικα να επιλεξω,

 

Ρε παιδια μηπως φταιει η rom 4.0.4 που κατεβασα?

 

Παιδια ειτε την XWLPT ειτε την XWLQ2 που περασα ακριβως τα ιδια κανει.

 

Ακομα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων που εκανα παλι το ιδιο ΔΕΝ μου γραφει πουθενα ελληνικα.

 

Με κοβω να το πουλαω στο τελος και να γυρισω στο αρχαιο μου νοκια 3720classic.

 

Τι να πω ρε παιδια δεν ξερω το ενα προβλημα μετα το αλλο μου βγαζει....

 

Απλά δεν ακολούθησες τις οδηγίες για άλλη μια φορά και δεν άλλαξες το csc... Δυστυχώς αυτό συνοδεύεται από factory reset. Αν με καμια παναγια δε θες να το κάνεις βαλε άλλο πληκτρολόγιο από το μαρκετ που θα εχει ελληνικα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και factory reset φιλε αλλα παλι τα ιδια τι να πω δεν με θελει με τη καμια ομως μα με η καμια....

Τι κανω τωρα ρε παιδια τουλαχιστον να μην κολλαει με το που ανοιγει... τι μπορω να κανω?

 

Μου βγαζει μυνημα με το που ανοιγει ενημερωση λογισμικου com.android phone διακοπηκε και μετα ολο μυνηματα λαθους.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...