Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τα μηνυματα μεγαλυτερα των 70 χαρακτηρων, υπαρχει καποια ρυθμιση που δεν βρηκα ή χρειαζεται αλλη εφαρμογη ;

 

Αν γράψεις με κεφαλαία δεν στέλνει 160;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν γράψεις με κεφαλαία δεν στέλνει 160;

 

Οχι, μονο με λατινικους χαρακτηρες στελνει 160 τελικα.

Link to comment
Share on other sites

πηρα κ εγω ενα σ2 κ θελω να ρωτησω γιατι χαθηκα...lλετε να βαλω custom rom εαν ναι ποια ειναι καλυτερη?η να βαλω καποια official απο αλλη χωρα?..αυτο εχει official 4.0.3...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα και εγώ από Public με δώρα το destinator, φορτιστή αυτοκινήτου original και βάση αυτοκινήτου. Προς το παρών δεν το έχω ανοίξει για να φορτίσει πρώτα ένα 8ωρο (με το ζόρι κρατιέμαι να μην το ανάψω). Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω copy το destinator απο την δική του 2gb σε μια 8gb που έχω και θέλω να χρησιμοποιήσω ή είναι κλειδωμένο με κάποιο τρόπο στη συγκεκριμένη μνήμη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πηρα κ εγω ενα σ2 κ θελω να ρωτησω γιατι χαθηκα...lλετε να βαλω custom rom εαν ναι ποια ειναι καλυτερη?η να βαλω καποια official απο αλλη χωρα?..αυτο εχει official 4.0.3...

Να το κρατήσεις έτσι όπως είναι. Μετά θα ανκαλύψεις μόνος σου αν σε καλύπτει αυτό που έχεις ή θέλεις να βάλεις κάτι άλλο. Ότι και να σε πούμε οι υπόλοιποι θα είναι προσωπικές απόψεις.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών δεν το έχω ανοίξει για να φορτίσει πρώτα ένα 8ωρο (με το ζόρι κρατιέμαι να μην το ανάψω).

δεν είναι ανάγκη να το κάνεις αυτό στις μπαταρίες ιόντων λιθίου εδώ και αρκετά χρόνια.

 

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω copy το destinator απο την δική του 2gb σε μια 8gb που έχω και θέλω να χρησιμοποιήσω ή είναι κλειδωμένο με κάποιο τρόπο στη συγκεκριμένη μνήμη.

Το είχα δοκιμάσει παλιότερα σε garmin mobile xt και δεν δούλεψε. Λογικά υπάρχει κλείδωμα όπως λές που δε δουλεύει σε οποιαδήποτε κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω κάποιο πρόβλημα με το κινητό στο βίντεο συγκεκριμένα ενώ τραβούσα βίντεο βράδυ με ρυθμίσεις Full HD 1920x1080 ειχα 3 αρχεια τα 2 ήτανε κοντά στα 400mb τα πήρα με usb απο το κινητό τα έστειλα στο pc και τα επεξε κανονικά o vlc και ο win media player...το 3ο βιντεακι που ήτανε και το μεγαλύτερο 2,7gb περίπου, το στέλνω στο pc παω να τρεξω δείχνει φορτώνει προσπαθεί αλλα τίποτα!! μου βγαζει παυλες -//- στον player και δεν παίζει σαν να μην υπάρχει... ενω το αρχείο το τσεκάρω πληροφορίες κλπ εχει σταλεί ολόκληρο το mp4, δεν ξέρω τι παίζει :wacko: δοκίμασα να το τρέξω κ μέσα από το κινητό από την μνήμη στο pc και πάλι δεν το άνοιγε... ενώ από το κινητό από μέσα το παίζει κανονικά όλο...να πω ότι έχω την 2.3.3 από τότε που το πήρα δεν το πείραξα καθόλου.
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ανάγκη να το κάνεις αυτό στις μπαταρίες ιόντων λιθίου εδώ και αρκετά χρόνια..

 

Τελικά δεν άντεξα το άνοιξα στις τρείς ώρες και φυσικά δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ :)

 

Το είχα δοκιμάσει παλιότερα σε garmin mobile xt και δεν δούλεψε. Λογικά υπάρχει κλείδωμα όπως λές που δε δουλεύει σε οποιαδήποτε κάρτα.

 

Δοκίμασα να κάνω copy στην 8άρα για δοκιμή αλλά δεν παίζει (στην έκδοση για windows mobile γίνεται).Εβαλα την δικιά του και όλα καλά. Ευτυχώς που το κινητό έχει δικιά του τεράστια μνήμη έτσι και αλλιώς.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι..συνεχεια μου ανοιγει το 3g..χωρεισ να το πειραζω....κ το ινετρνετ..ξερει κανεισ γιατι? το wifi μου οταν το ξεκλειδωνο μου λεει οτι συνδεθηκε...γιατι μου το κλεινει?
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι..συνεχεια μου ανοιγει το 3g..χωρεισ να το πειραζω....κ το ινετρνετ..ξερει κανεισ γιατι? το wifi μου οταν το ξεκλειδωνο μου λεει οτι συνδεθηκε...γιατι μου το κλεινει?

 

Μεσα απο τις ρυθμισεις δες αν εχεις απενεργοποιησει τη Χρηση Δεδομενων και μεσα απο τις ρυθμισεις του Wifi δες αν εχεις επιλεγμενο το να κλεινει το wifi οταν δεν ειναι συνδεδεμενο κτλ, εχει 3 επιλογες στις επισημες ρομ αν θυμαμαι καλα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα το άνοιξα στις τρείς ώρες και φυσικά δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ :)

 

Δεν χρειάζεται να το αφήσεις 8 ώρες.. Μπορούσες να το σκαλίσεις και με τη μία..

Απλά προσπάθησε τις 4-5 πρώτες φορές να το αφήσεις να τελειώσει εντελώς η μπαταρία και να το φορτίσεις μετα μεχρι το 100%

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

πρόσφατα ήρθε στην κατοχή μου το πρώτο μου smartphone.Ψαχνοντας έμαθα κάποια πράγματα για root,kernel κτλ αλλά μου έχουν δημιουργηθεί καποιες απορίες και πολύ θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει.

 

 

  • 1)Για ποιό λόγο κάνει κάποιος root?Το να έχεις πλήρη πρόσβαση σε όλους τους τομείς του κινητού που βοηθάει?
  • 2)Είδα στους αντίστοιχους οδηγούς εδώ διάφορους τρόπους για root,ποιον θα πρέπει να επιλέξω και γιατί?(Είναι κάποιος τρόπος προτιμότερος από κάποιον άλλο?)
  • 3)Με το root μπορώ να βάλω και ελληνικά στο κινητό(μιας και δεν έχει)?
  • 4)Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι τα roms

 

Ασ ξεκινήσουμε με τα βασικά και στην συνέχεια σίγουρα θα προκύψουν και άλλες απορίες :D

Link to comment
Share on other sites

1&4. Ορολογία του Android

2. Αυτόν που σου επιτρέπει να κάνεις root. Εξαρτάται από το Firmware που φοράει το κινητό σου. Διάβασε καλά τον οδηγό.

3. Μπορείς να βάλεις Ελληνικά πληκτρολόγια αν δεν έχει αλλά αν δεν έχει το μενού Ελληνικά τότε πρέπει να περάσεις ένα Firmware που να έχει Ελληνικά από εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου Superuser.

το κινητό μου έχει τα παρακάτω στοιχεία(στα αγγλικά)

GT-I9100

Android version:4.0.3

Baseband version : I9100XXLPX

KERNEL : 3.0.15-I9100JPLF-CL644992 DPI@DELL178#3

BUILD NUMBER : IML74K.JPLPF

 

 

Σε αυτόν τον οδηγό ->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

υπάρχουν 2 τρόποι για να κάνω root.

από ότι είδα για κάποια πράγματα χρειάζεται το ClockWorkMod(τι είναι?) οπότε η καλύτερη λύση για root είναι το CFroot Kernel???

 

επίσης για να καταλάβω περίπου την διαδικασία....περνάω στο κινητό έναν kernel που τον έχει φτιάξει κάποιος άλλος και αυτό μου δίνει την δυνατότητα να έχω πλήρη πρόσβαση σε όλους τους τομείς του κινητού.Στη συνέχεια περνάω και ενα rom από την omega(μόνο αυτή ξέρω)....Το firmware δεν το αλλάζω κάπως?

 

(έχω μπερδευτεί λιγάκι και συγγνώμη αν είναι δυσνόητα κάποια από αυτά που γράφω αλλά οφείλεται στην άγνοιά μου..θέλω να καταλαβαίνω τι κάνω πριν το κάνω :D)

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο κλασικός τρόπος για να έχεις άμεσα root και CWM Recovery είναι να περάσεις CF-Root.

Το CWM Recovery είναι ένα custom recovery που σου επιτρέπει να κάνεις κάποιες λειτουργίες όπως backup, restore, εγκατάσταση zip αρχείων κ.τ.λ. που δεν σου επιτρέπει το κλασσικό recovery που έχει το κινητό.

 

Ο CF-Root είναι ο default kernel της Samsung στον οποίο έχει προστεθεί απλά το root και το CWM Recovery.

Για να περάσεις custom ROM χρειάζεσαι CWM Recovery που το περνάς όπως είπαμε. Από εκεί βάζεις την custom ROM που θες η οποία βασίζεται συνήθως σε κάποιο Official Firmware του κινητού (όπως η Omega).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου την απενεργοποιο την χρηση δεδομενων κ ξανα ενεργοποιτε μονη της...οπωσ κ η αυτοματη φωτεινοτητα την απενεργοποιο κ ξανα ενεργοποιητε μονη της..οπωσ κ το 3g εγω το εχω μονο gsm αυτο παει μονο του κ στα δυο ξερεισ κανεισ τι γινετε?

 

 

στο σαμ βρηκα αυτη για ελληνικη ρομ I9100XWLP7 I9100OXXLPH

και εγω εχω αυτη I9100XXLP1 ποια ειναι αυτη που εχω?να βαλω την αλλη?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις όλα τα Ελληνικά Firmwares.

Γράψε *#1234# στον Dialer του κινητού σου για να δεις τα στοιχεία του Firmware που έχεις και μετά κοίτα στο Samfirmware ώστε να μάθεις ποιας χώρας είναι.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατάλαβα τι είναι το CF-root, και κατάλαβα και πως μπορώ να το βάλω στο κινητό.

Έχω 2 ακόμα απορίες όμως

1)Δεν έχω καταλάβει πως μπορώ να τα κάνω όλα στα ελληνικά στο κινητό(αυτή τη στιγμή είναι στα αγγλικά και τα ελληνικά δεν υπάρχουν σαν επιλογή)

2)Αν θέλω να επαναφέρω το κινητό στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα που δεν έχω κάνει τίποτα δεν θα πρέπει να κάνω backup σε κάποια άρχεία ή να κάνω κάτι γενικότερα?

 

Για την απορία Νο.1 έχω να προσθέσω ότι είδα παραπάνω την απάντησή σου για τα ελληνικά firmwares και μάλλον θα πρέπει κάπως να το βάλω στο κινητό.Βάζοντας όμως το CF-root δεν βάζω και άλλο firmware?(kernel=firmware??????)

Edited by elby4u
Link to comment
Share on other sites

η παραπάνω απάντηση του epica1977 ίσως τείνει σε topic hijacking αλλά οι mod θα το κρίνουν αυτό.

 

Ωραία κατάλαβα τι είναι το CF-root, και κατάλαβα και πως μπορώ να το βάλω στο κινητό.

Έχω 2 ακόμα απορίες όμως

1)Δεν έχω καταλάβει πως μπορώ να τα κάνω όλα στα ελληνικά στο κινητό(αυτή τη στιγμή είναι στα αγγλικά και τα ελληνικά δεν υπάρχουν σαν επιλογή)

2)Αν θέλω να επαναφέρω το κινητό στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα που δεν έχω κάνει τίποτα δεν θα πρέπει να κάνω backup σε κάποια άρχεία ή να κάνω κάτι γενικότερα?

 

Για την απορία Νο.1 έχω να προσθέσω ότι είδα παραπάνω την απάντησή σου για τα ελληνικά firmwares και μάλλον θα πρέπει κάπως να το βάλω στο κινητό.Βάζοντας όμως το CF-root δεν βάζω και άλλο firmware?(kernel=firmware??????)

 

Kernel != firmware.

Βάζοντας το cf-root δεν αλλάζεις τίποτα στη γλώσσα (ή σε οτιδήποτε άλλο) απλά αποκτάς root και cwm recovery. Το cf-root είναι ουσιαστικά το stock Samsung kernel με root και ελάχιστες αλλαγές.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να περάσω τα ελληνικά τότε?

στον οδηγό για το CF-root λέει ότι περνάμε το rooted kernel που κατεβάζουμε απο μια σελίδα που δίνει...και μετά κατεβάζω ένα ελληνικό firmware και του περνάω?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να περάσω τα ελληνικά τότε?

στον οδηγό για το CF-root λέει ότι περνάμε το rooted kernel που κατεβάζουμε απο μια σελίδα που δίνει...και μετά κατεβάζω ένα ελληνικό firmware και του περνάω?

 

Εάν είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει κάποιο update που να περνάει την Ελληνική γλώσσα, τσέκαρε το MoreLocale2 από το Google Play, μιας και είσαι πλέον rooted.. Πιστεύω είναι αυτό που θες.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

και με αυτό θα γίνουν όλα ελληνικά στο κινητό?

μήπως πρέπει πρώτα να περάσω κάποιο ελληνικό firmware πρώτα και μετά να το κάνω root?

Link to comment
Share on other sites

και με αυτό θα γίνουν όλα ελληνικά στο κινητό?

μήπως πρέπει πρώτα να περάσω κάποιο ελληνικό firmware πρώτα και μετά να το κάνω root?

 

Όχι.. Μόνη απαίτηση είναι να είσαι root.. Κάθε firmware περιέχει όλες τις γλώσσες, αυτό που κάνουν είναι να τις κλειδώνουν.. Οπότε σε Αγγλικά firmwares, αφήνουν τα Αγγλικά ξεκλείδωτα.. Αυτό όμως δεν πάει να πει πως δεν υπάρχουν στο μητρώο του firmware.. Οπότε, εδώ έρχεται το προγραμματάκι, ώστε να σου ξεκλειδώσει τα Ελληνικά.. :happy: Κάτι αντίστοιχο έκανα και στο Windows Phone που είχα, όταν του πέρναγα Ελληνικά μέσω του "registry editor", με παρόμοια διαδικασία.. Δοκίμασε το σου λέω.. :)

Link to comment
Share on other sites

και με αυτό θα γίνουν όλα ελληνικά στο κινητό?

μήπως πρέπει πρώτα να περάσω κάποιο ελληνικό firmware πρώτα και μετά να το κάνω root?

 

Πέρνα ένα Ελληνικό Firmware από το link που σου έδωσα πιο πάνω ώστε να αποκτήσεις Ελληνικά (αν και μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει στο μενού) και μετά κάνε και root αν θέλεις.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα ένα Ελληνικό Firmware από το link που σου έδωσα πιο πάνω ώστε να αποκτήσεις Ελληνικά (αν και μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει στο μενού) και μετά κάνε και root αν θέλεις.:)

 

Βεβαίως υπάρχει και αυτή η λύση.. Εγώ απλά σου πρότεινα κάτι πιο άμεσο.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...