Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ makis206!! Ειναι τιποτα αλλο που πρεπει να προσεξω για να το παω αυριο στην cosmote ή ειμαι έτοιμος απο θεμα εγγυησης τωρα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ makis206!! Ειναι τιποτα αλλο που πρεπει να προσεξω για να το παω αυριο στην cosmote ή ειμαι έτοιμος απο θεμα εγγυησης τωρα?

 

Δεν κάνει τίποτα φίλε, αντιθέτως χάρηκα που βοήθησα :)

 

Ένα πράγμα τσέκαρε μόνο πριν το πας, αφού βάλεις τα gmail σου και τα συναφή μπες στο play και κατέβασε αυτή την εφαρμογή για να δεις ποιο csc έχει η συσκευή σου αυτή τη στιγμή. Η 4.0.3 που πέρασες ποια είναι; Η επίσημη ελληνική XWLP7 EUR; Αν ναι, τότε το csc σου πρέπει να είναι EUR (πρέπει να είναι όμοιο με της 4.0.3 που μόλις πέρασες δηλαδή). Αν δεν είναι το ίδιο μπορείς το αλλάξεις από την εφαρμογή που σου είπα. Να ξέρεις πως αν χρειαστεί να κάνεις αλλαγή τότε μόλις επιβεβαιώσεις θα ξαναγίνει στη συσκευή σου factory reset και θα ξαναστήσεις απ'την αρχή. Σπαστικό λίγο αλλά άκρως απαραίτητο..

 

Αν μου πεις ποια rom πέρασες (είσαι απόλυτα σίγουρος ότι αυτή είχε η συσκευή σου απ'την αρχή; επειδή υποθέτω ότι ίσως είχες branded συσκευή της Cosmote ρωτάω..) τότε θα μπορέσω να σου πω και ποιο csc θα πρέπει να βάλεις (αν δεν έχει παραμείνει το ίδιο μετά τις αλλαγές σου) ;)

 

 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις συνδέοντας τη συσκευή σου με το Kies, αν στην αναγνωρίσει λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με διαφορετικό csc απ'ότι της 4.0.3 που μόλις πέρασες..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα φίλε, αντιθέτως χάρηκα που βοήθησα :)

 

Ένα πράγμα τσέκαρε μόνο πριν το πας, αφού βάλεις τα gmail σου και τα συναφή μπες στο play και κατέβασε αυτή την εφαρμογή για να δεις ποιο csc έχει η συσκευή σου αυτή τη στιγμή. Η 4.0.3 που πέρασες ποια είναι; Η επίσημη ελληνική XWLP7 EUR; Αν ναι, τότε το csc σου πρέπει να είναι EUR (πρέπει να είναι όμοιο με της 4.0.3 που μόλις πέρασες δηλαδή). Αν δεν είναι το ίδιο μπορείς το αλλάξεις από την εφαρμογή που σου είπα. Να ξέρεις πως αν χρειαστεί να κάνεις αλλαγή τότε μόλις επιβεβαιώσεις θα ξαναγίνει στη συσκευή σου factory reset και θα ξαναστήσεις απ'την αρχή. Σπαστικό λίγο αλλά άκρως απαραίτητο..

 

Αν μου πεις ποια rom πέρασες (είσαι απόλυτα σίγουρος ότι αυτή είχε η συσκευή σου απ'την αρχή; επειδή υποθέτω ότι ίσως είχες branded συσκευή της Cosmote ρωτάω..) τότε θα μπορέσω να σου πω και ποιο csc θα πρέπει να βάλεις (αν δεν έχει παραμείνει το ίδιο μετά τις αλλαγές σου) ;)

 

 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις συνδέοντας τη συσκευή σου με το Kies, αν στην αναγνωρίσει λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με διαφορετικό csc απ'ότι της 4.0.3 που μόλις πέρασες..

 

Αφου ειναι σε 4.0.3 λογικα θα του δουλεψει και το *#272*imei#

;);)

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι σε 4.0.3 λογικα θα του δουλεψει και το *#272*imei#

;);)

 

Φτου! Τόσο καιρό στην jelly bean ξεχάσαμε τις ευκολίες τις παλιές..! Και γράφω τόσα κατεβατά τσάμπα και βερεσέ..:lol:

 

Άκυρη η εφαρμογή απ'το play φίλε wolfskinn, δες αυτό..

 

"... αν θέλετε να αλλάξετε το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, πατήστε *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# . "

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειχα την XWLP7 πριν περασω την 4,0,4 με odin.. Οταν πατησα το *#272*imei# μου εβγαλε το FOP επιλεγμενο.. Πρεπει να το αλλαξω?

ΟΚ το αλλαξα σε EUR.. Το περιεργο ειναι οτι τωρα στην 4,0,3 και μετα το factory reset απο το recovery το προβλημα με τις επανεκκινησης και την αυτοματη εκκινηση οταν το εβαζα για φορτιση δεν μου εχει εμφανιστει!

Edited by wolfskinn
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειχα την XWLP7 πριν περασω την 4,0,4 με odin.. Οταν πατησα το *#272*imei# μου εβγαλε το FOP επιλεγμενο.. Πρεπει να το αλλαξω?

 

Το FOP είναι ισπανικό csc και πιθανότατα έμεινε από προηγούμενη rom, αν πέρασες την 4.0.3 XWLP7 EUR (αυτήν πιθανολογώ ότι έβαλες) τότε κατέβασε την εφαρμογή που σου είπα πριν, άλλαξέ το FOP σε EUR και μετά το factory reset που θα γίνει είσαι έτοιμος.

 

Να ξέρεις ότι η XWLP7 που έβαλες ήταν προεγκατεστημένη σε unbranded συσκευές (όχι της Cosmote ή της Vodafone δηλαδή), ελπίζω όταν αγόρασες τη δική σου να μην ήταν branded από την Cosmote (με csc COS) γιατί ίσως σου δημιουργήσει θέμα με την εγγύηση αυτό..

 

 

Edit: Tώρα είδα ότι το άλλαξες.

ΟΚ το αλλαξα σε EUR.. Το περιεργο ειναι οτι τωρα στην 4,0,3 και μετα το factory reset απο το recovery το προβλημα με τις επανεκκινησης και την αυτοματη εκκινηση οταν το εβαζα για φορτιση δεν μου εχει εμφανιστει!

 

Όλα καλά λοιπόν και λογικό που δεν σου έκανε τα "περίεργα" στο ξεκίνημα, συνήθως παρουσιάζονται σε αλλαγές firmware (από 4.0.3 σε 4.0.4 κλπ).. ;)

Στήνεις ότι θες και είσαι έτοιμος! Κι αν είσαι 100% σίγουρος ότι είχες την XWLP7 από "μαμά" τους το πας εντελώς άφοβα και με το κεφάλι ψηλά..!:D

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Λογικα πρεπει να πας

Ρυθμισεις

Γλωσσα και εισαγωγη

Εξοδος κειμενου σε ομιλια

Και να απενεργοποιησεις το "λειτουργια οδηγησης"

Αυτο που σου ειπε και ο φιλος πιο πριν..(Για αυτο το προβλημα σου εδινε λυση...οχι για το sygic...) ;);)

Και όμως είναι απενεργοποιημένη η λειτουργία οδήγησης και αυτός συνεχίζει κ μιλάει.

Μα πραγματικά τι μπορεί να είναι ρε παιδιά, απορώ.

Μιλάει συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Το FOP είναι ισπανικό csc και πιθανότατα έμεινε από προηγούμενη rom, αν πέρασες την 4.0.3 XWLP7 EUR (αυτήν πιθανολογώ ότι έβαλες) τότε κατέβασε την εφαρμογή που σου είπα πριν, άλλαξέ το FOP σε EUR και μετά το factory reset που θα γίνει είσαι έτοιμος.

 

Να ξέρεις ότι η XWLP7 που έβαλες ήταν προεγκατεστημένη σε unbranded συσκευές (όχι της Cosmote ή της Vodafone δηλαδή), ελπίζω όταν αγόρασες τη δική σου να μην ήταν branded από την Cosmote (με csc COS) γιατί ίσως σου δημιουργήσει θέμα με την εγγύηση αυτό..

Το αλλαξα απο το *#272*IMEI# δεν υπαρχει προβλημα ετσι? Ναι ειχα βαλει την ισπανικη 4,1,2 και μετα την 4,1,2 nordic αλλα ειχε μεινει το ισπανικο csp! Δεν πρεπει να ηταν branded το κινητο.. Τωρα βεβαια δεν εχω λογω να το παω για service!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως είναι απενεργοποιημένη η λειτουργία οδήγησης και αυτός συνεχίζει κ μιλάει.

Μα πραγματικά τι μπορεί να είναι ρε παιδιά, απορώ.

Μιλάει συνεχώς.

 

Aυτό το δοκίμασες μήπως;

Ψάξε στις ρυθμίσεις για απενεργοποίηση του talkback που πιθανόν να έχει ενεργοποιηθεί.. στην προσβασιμότητα.;)

Είδες αν είναι απενεργοποιημένο;

 

 

 

Το αλλαξα απο το *#272*IMEI# δεν υπαρχει προβλημα ετσι? Ναι ειχα βαλει την ισπανικη 4,1,2 και μετα την 4,1,2 nordic αλλα ειχε μεινει το ισπανικο csp! Δεν πρεπει να ηταν branded το κινητο.. Τωρα βεβαια δεν εχω λογω να το παω για service!

Ακόμα καλύτερα! Δεν ήξερα για ποιο λόγο ήθελες να τους το πας..:lol:

Δεν ξέρω πόσο το έχεις δουλέψει με 4.0.3 όμως, έχει λίγα θεματάκια η συγκεκριμένη rom.. αυξημένες θερμοκρασίες στο πίσω μέρος της συσκευής, ίσως κανένα ξαφνικό reboot με το wifi ανοιχτό.. είναι καθαρά της 4.0.3 σε περίπτωση που τα συναντήσεις.. μην θεωρήσεις ότι υπάρχει πρόβλημα στη συσκευή..;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Το FOP είναι ισπανικό csc και πιθανότατα έμεινε από προηγούμενη rom, αν πέρασες την 4.0.3 XWLP7 EUR (αυτήν πιθανολογώ ότι έβαλες) τότε κατέβασε την εφαρμογή που σου είπα πριν, άλλαξέ το FOP σε EUR και μετά το factory reset που θα γίνει είσαι έτοιμος.

 

Να ξέρεις ότι η XWLP7 που έβαλες ήταν προεγκατεστημένη σε unbranded συσκευές (όχι της Cosmote ή της Vodafone δηλαδή), ελπίζω όταν αγόρασες τη δική σου να μην ήταν branded από την Cosmote (με csc COS) γιατί ίσως σου δημιουργήσει θέμα με την εγγύηση αυτό..

 

 

Edit: Tώρα είδα ότι το άλλαξες.

 

 

 

 

Όλα καλά λοιπόν και λογικό που δεν σου έκανε τα "περίεργα" στο ξεκίνημα, συνήθως παρουσιάζονται σε αλλαγές firmware (από 4.0.3 σε 4.0.4 κλπ).. ;)

Στήνεις ότι θες και είσαι έτοιμος! Κι αν είσαι 100% σίγουρος ότι είχες την XWLP7 από "μαμά" τους το πας εντελώς άφοβα και με το κεφάλι ψηλά..!:D

 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Μαλλον θα το παω γιατι κατι δεν παει καλα με τη micro usb θυρα μου απο τοτε που το συνδεσα σε ενα οτι να 'ναι φορτιστη... Οταν το συνδεω στο pc φορτιζει αλλα δεν το αναγνωριζει... Και το kies το ιδιο! Αυτο γινοταν απο πριν που ειχα και το προβλημα με τις επανεκκινησεις.. Μονο το odin το αναγνωρισε και μπορεσα και εκανα την αλλαγη firmware...

Link to comment
Share on other sites

Το αλλαξα απο το *#272*IMEI# δεν υπαρχει προβλημα ετσι? Ναι ειχα βαλει την ισπανικη 4,1,2 και μετα την 4,1,2 nordic αλλα ειχε μεινει το ισπανικο csp! Δεν πρεπει να ηταν branded το κινητο.. Τωρα βεβαια δεν εχω λογω να το παω για service!

 

Αφου φλασαρεις rom γιατι δε περνας την XWLSS(NEE) να βρεις την υγεια σου?Στην ισπανικη εκανες factory reseτ και τα σχετικα πριν και μετα το περασμα της rom?Αν δεν εκανες ειναι πολυ πιθανο γι' αυτο να ειχες προβλημα!!Η γνωμη μου ειναι να μεινεις για λιγες μερες με τη 4.0.3 και αν δεις οτι ολα ειναι οκ τοτε να φλασαρεις τη rom που αναφερω παραπανω!!!

ΥΓ:Πριν και μετα το περασμα rom οπωσδηποτε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,wipe data/partition,wipe cache partition!!

ΥΓ2:Αν εχεις θεμα και με το micro usb να το πας τοτε!!Ριξε μια προσπαθεια τωρα παλι μηπως εφταιγε το οτι ειχες sale code FOP και οχι EUR!!!

Edited by giatrex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Μαλλον θα το παω γιατι κατι δεν παει καλα με τη micro usb θυρα μου απο τοτε που το συνδεσα σε ενα οτι να 'ναι φορτιστη... Οταν το συνδεω στο pc φορτιζει αλλα δεν το αναγνωριζει... Και το kies το ιδιο! Αυτο γινοταν απο πριν που ειχα και το προβλημα με τις επανεκκινησεις.. Μονο το odin το αναγνωρισε και μπορεσα και εκανα την αλλαγη firmware...

 

Tι να σου πω δεν ξέρω, ίσως αν το δεις μερικές μέρες πως συμπεριφέρεται τώρα με την 4.0.3.. και πράτεις ανάλογα μετά.:)

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω δεν ξέρω, ίσως αν το δεις μερικές μέρες πως συμπεριφέρεται τώρα με την 4.0.3.. και πράτεις ανάλογα μετά.:)

 

Το προβλημα μου ηταν το εξης.. Γενικα πρεπει να εχει γινει κατι με τη θυρα του micro usb στο τηλεφωνο.. Ολα ξεκινησαν οταν ημουν εκτος σπιτιου και χρησιμοποιησα ενα φορτιστη οτι ναναι για πολυ λιγο χρονικο διαστημα αφου καταλαβα οτι δεν ανταποκρινοταν η οθονη οταν ηταν στη φορτιση! Το εβγαλα και απο τοτε το κινητο δεν λειτουργουσε σωστα! Το προβλημα ηταν οτι το κινητο δεν εκλεινε ουσιαστικα. Οταν πατουσα απενεργοποιηση εκανε επανεκινηση και καποιες φορες εμπαινε και σε download mode απο μονο του... Οταν καταφερνα να το κλεισω αφου εβγαζα την μπαταρια μολις συνεδεα το φορτιστη ανοιγε απο μονο του. Τωρα το θεμα ειναι οτι δεν το αναγνωριζει το pc...

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω κάπου να λέει talkback στην πρόσβαση.

Ότι έχει να κάνει με ομιλία το έχω απενεργοποιήσει.

Άρα συμπεραίνω ότι πρόβλημα με την συνεχή αναφορά των σελιδών δεν είχε κάποιος στην 4.1.2., σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμπεραίνω ότι πρόβλημα με την συνεχή αναφορά των σελιδών δεν είχε κάποιος στην 4.1.2., σωστά;

 

Σωστοτατα ::)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ:Εκανα backup μονο σε apk. Με επαφες,sms,μητρωα κλησεων κ.τ.λ δεν ασχοληθηκα και δε ξερω αν δουλευουν!!!

 

Δουλευει μια χαρα με sms, δοκιμασμενο... Απλα αν χρησιμοποιεις emotion icons (εγω χρησιμοποιω αυτα του Go SMS) δεν επανερχονται σωστα, βγαινουν "καραγκιοζακια", αλλα μικρο το κακο...!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

 

Σήμερα προσπάθησα να στείλω μουσική μέσω bluetooth σε μια άλλη συσκευή.Με το που ενεργοποίησα το bluetooth και ξεκίνησε η αναζήτηση για συσκευές το κινητό έκανε μόνο του επανεκκίνηση και αφού ανοίγει ξανά βγάζει μήνυμα "η εφαρμογή system έπρεπε να τερματιστεί" το κινητό έχει ακόμη την έκδοση 4.0.3 . Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει μια χαρα με sms, δοκιμασμενο... Απλα αν χρησιμοποιεις emotion icons (εγω χρησιμοποιω αυτα του Go SMS) δεν επανερχονται σωστα, βγαινουν "καραγκιοζακια", αλλα μικρο το κακο...!!!

 

Thanks!!Παντως η εφαρμογουλα ειναι πολυ καλη για ατομα(οπως εγω) που δεν ειναι root και δε μπορουν να δουλεψουν titanium, nandroid κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πώς μπορεί να προσαρμοστεί το πλάτος της ορατής επιφάνειας όταν συνδεθεί το s2 με κάποια οθόνη;

Τρώει ένα μέρος απ' τα αριστερά και τα δεξιά όταν το έχεις σε landscape θέση

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Πριν λίγο καιρό έψαχνα για μια άξια εφαρμογή για φωτογραφίες στο i9100, και βρήκα μέσα απο αυτό το θέμα την Camera360 που είναι πραγματικά η καλύτερη απο όσες είχα δοκιμάσει. Πλέον ψάχνω μια αντίστοιχη εφαρμογή για να τραβάω video. Ένα απο τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει, είναι λειτουργία stabilization για πιο...σταθερές εγγραφές...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ποιες οι εντυπώσεις σας για τον Dorinman kernel??? Μήπως το κατάλληλο thread είναι εκείνο για root??? ευχαριστώ εκ προοιμίου

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρες. μου δώσανε ένα S2 λευκό αλλά δεν έχει baseband version και imei. μήπως γνωρίζει κάποιο παιδί πως μπορώ να τα επαναφέρω? και αν είναι εφικτό πάνω από όλα. Ευχαριστώ

 

γνωρίζει κάποιος να απαντήσει? αν όχι να απευθυνθώ αλλού. :)

Link to comment
Share on other sites

Bah, διπλό post οπότε delete..

 

Πάρτε και μία όμορφη εικόνα.. μην πάει τζάμπα :P

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος να απαντήσει? αν όχι να απευθυνθώ αλλού. :)

 

Αν ήξερε κάποιος να σου απαντήσει θα είχε ήδη ποστάρει προφανώς

googlαρε το ή ψάξε στο xda φιλαράκο :X

 

Ωπα! Ο Sofos έδωσε τα φώτα του!!! :D

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...