Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει διαδικασια root για αυτη τη pre-release? Κι αν ναι, που?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=34180283#post34180283

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδώ είναι η 4.1.2 μαζί με οδηγίες την οποία περνάς πάλι μέσω odin χωρις να είσαι απαραίτητα root. Είναι δοκιμαστική αλλά αυτό μη σε τρομάζει. Το κινητό αλλάζει επίπεδο μ' αυτή τη ρομ. Όχι δε χρειάζεται να ξαναπεράσεις την 2.3. :)

 

ευχαριστω για την απαντηση .... δηλαδη αυτη η rom αν περαστει και μετα βγει η επισημη 4.1.2 θα μπορει να την παρει μεσω ΚΙΕΣ ή θα πρεπει να περασω την μαμα ΡΟΜ για να μπορει να παρει την επισημη???? ΑΑ ! εχει και Ελληνικα αυτη η pre release ?????

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσετε αυτόν το safe kernel (αφού περάσετε με odin τη 4.1.2 πρώτα) τότε: 1ον το κινητό γίνεται root, 2ον έχεις την cwm v6.0.1.8, 3ον έχετε ένα ασφαλή κέρνελ γι' αυτή τη rom. Περνάτε το πρώτο ζιπάκι που θα βρείτε για XXLSJ-OXX (Jellybean leak) άν το περάσετε μέσω recovery. Όταν περάσετε την 4.1.2 υπάρχει recovery (κλείνουμε το κινητό - πατάμε ταυτόχρονα -> μεσαίο πλήκτρο - πλήκτρο έντασης προς τα πάνω - πλήκτο On/off) οπότε μπορούμε να φλασάρουμε τον κέρνελ μέσω recovery. Υπάρχει και διαδικασία μέσω odin αλλά θα σου βγάλει triangle και πρέπει να το βγάζεις μετά.

Tόλη επειδή είναι ανεπίσημη δεν υποστηρίζετε το kies οπότε θα πρέπει να ξαναφλασάρεις με odin την επίσημη. Γράφει στο site που έδωσα πιό πάνω: "This is a PRE-RELEASE version so not official from KIES." Έχει ελληνικά.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει διαδικασια root για αυτη τη pre-release? Κι αν ναι, που?

 

Απλά κατεβάζεις και φλασάρεις μέσω recovery mode αυτό http://download.chainfire.eu/267/SuperSU/CWM-SuperSU-v0.97.zip το αρχείο.Κάνεις restart την συσκευή και είσαι root.Εγώ αυτό έκανα

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Tόλη επειδή είναι ανεπίσημη δεν υποστηρίζετε το kies οπότε θα πρέπει να ξαναφλασάρεις με odin την επίσημη. Γράφει στο site που έδωσα πιό πάνω: "This is a PRE-RELEASE version so not official from KIES." Έχει ελληνικά.

 

ok ! κατεβασα την pre release αλλα οταν ξεζιπαρισα τα αρχεια δεν μου εβγαλε τα αρχεια που χρειαζετε ο odin ( να υποθεσω οτι απλα τσεκαρουμε αυτα τα 3 ζιπακια code , modem , csc , που υπαρχουν μεσα στον φακελο kai o odin τα αναγνωριζει αυτοματα ετσι???) ασε που δεν τον εχει μεσα οπως λεει το σιτε .... Επισης διαβαζω οτι ναι μεν πολυ καλη η pre 4.1.2 ΑΛΛΑ με προβλημα στην μπαταρια. κραταει το μισο απο οτι με την 4.0.4 .. ισχυει αυτο???? για ποτε εχουν ανακοινωσει την επισημη κυκλοφορια της 4.1.2 στο S 2 ???

Edited by tolis29
Link to comment
Share on other sites

ok ! κατεβασα την pre release αλλα οταν ξεζιπαρισα τα αρχεια δεν μου εβγαλε τα αρχεια που χρειαζετε ο odin ασε που δεν τον εχει μεσα οπως λεει το σιτε .... Επισης διαβαζω οτι ναι μεν πολυ καλη η pre 4.1.2 ΑΛΛΑ με προβλημα στην μπαταρια. κραταει το μισο απο οτι με την 4.0.4 .. ισχυει αυτο???? για ποτε εχουν ανακοινωσει την επισημη κυκλοφορια της 4.1.2 στο S 2 ???

βγάλε τιν κατάληξη md5 απο το τέλος των αρχείων.

 

το αλλά ναι υσχείει.

 

Κατα βάση τα προβλήματα που παρουσιάζονται περισσότερο είναι πάγωμα στην οθόνη ξεκλειδώματος. αυτό γίνεται αρκετά συχνά.

Να μην δείχνει την εισερχόμενη κλήση και να πρέπει να κατεβάσεις το notification bar για να απαντήσεις. Αυτό δεν μου έχει συμβεί.

Μπαταρία. Πραγματικά το τι τρώει την μπαταρία είναι ένα θέμα. Έχω κλείσει σχεδόν τα πάντα και και έχω κάνει freeze πολύ πράγμα. Όχι η μπαταρία ενώ στην αρχή μου τα έλεγα καλά............ Βασικά είναι περίεργο. Σε συνεχή χρήση μου βγάζει και 5 ώρες. Λιώσιμο όμως.

Σε κανονική χρήση πάνω απο 12-15 ώρες όχι. Σε αναμονή για την κανονική λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσετε αυτόν το safe kernel (αφού περάσετε με odin τη 4.1.2 πρώτα) τότε: 1ον το κινητό γίνεται root, 2ον έχεις την cwm v6.0.1.8, 3ον έχετε ένα ασφαλή κέρνελ γι' αυτή τη rom. Περνάτε το πρώτο ζιπάκι που θα βρείτε για XXLSJ-OXX (Jellybean leak) άν το περάσετε μέσω recovery. Όταν περάσετε την 4.1.2 υπάρχει recovery (κλείνουμε το κινητό - πατάμε ταυτόχρονα -> μεσαίο πλήκτρο - πλήκτρο έντασης προς τα πάνω - πλήκτο On/off) οπότε μπορούμε να φλασάρουμε τον κέρνελ μέσω recovery. Υπάρχει και διαδικασία μέσω odin αλλά θα σου βγάλει triangle και πρέπει να το βγάζεις μετά.

 

Απλά κατεβάζεις και φλασάρεις μέσω recovery mode αυτό http://download.chainfire.eu/267/SuperSU/CWM-SuperSU-v0.97.zip το αρχείο.Κάνεις restart την συσκευή και είσαι root.Εγώ αυτό έκανα

 

Ευχαριστω πολυ παιδια! Απ'οτι βλεπω, ειναι 2 διαφορετικα πραγματα... Εχω καποιο λογο να προτιμησω το ενα ή το αλλο, εννοω αν κερδιζω/χανω κατι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε GNF ενα μονο αρχειακι εχει την καταληξη md5 αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζετε καπου αυτο το αρχειακι (CHECKSUM.md5) τα υπολοιπα αρχεια στον φακελο ειναι zip τα οποια μολις τα επιλεξω απο το odin τα ανοιγει και φαινονται με καταληξη . tar ... http://i870.photobucket.com/albums/ab267/tolis29/Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0.png

σωστα τα εκανα ??? για ποτε λενε την επισημη ???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια! Απ'οτι βλεπω, ειναι 2 διαφορετικα πραγματα... Εχω καποιο λογο να προτιμησω το ενα ή το αλλο, εννοω αν κερδιζω/χανω κατι...

 

Εσύ αποφασίζεις. Αν έχεις περάσει τη ρομ και θέλεις να βάλεις και το κέρνελ (ο οποίος είναι safe) και να φλασάρεις ταυτόχρονα ακουλουθείς αυτό που σου είπα εγώ. Αν τώρα θέλεις απλά να είσαι root με τον κέρνελ που έχει η ρομ ακουλουθείς τη διαδικασία που σου είπε ο φίλος πιο πάνω.

 

Κάπου θα είναι Τόλη.Μην αγχώνεσαι θα τα δει το Odin. Άλλωστε βλέπει αυτά που πρέπει.Όταν ξεζιπάρεις κάτι ανοίγεις ένα φάκελό και τα ξεζιπάρεις εκεί μέσα. Απλά να τα βάλεις με τη σωστή σειρά.

Για την μπαταρία όντως ισχύει.

 

Edit: Σωστός Τόλη.

Μάλλον αρχές του έτους.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Εσύ αποφασίζεις. Αν έχεις περάσει τη ρομ και θέλεις να βάλεις και το κέρνελ (ο οποίος είναι safe) και να φλασάρεις ταυτόχρονα ακουλουθείς αυτό που σου είπα εγώ. Αν τώρα θέλεις απλά να είσαι root με τον κέρνελ που έχει η ρομ ακουλουθείς τη διαδικασία που σου είπε ο φίλος πιο πάνω.

 

ΟΚ, καταλαβα... Μεχρι στιγμης εχω χρησιμοποιησει το Odin 1.85 (για εγκατασταση roms)... Ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησω το 3.04? Οι οδηγιες βεβαια αυτο αναφερουν, εχω ακουσει ομως "διαφορα" και η προσφατη εμπειρια μου οταν περασα την 4.0.4 δεν ηταν και η καλυτερη...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης εχω χρησιμοποιησει το Odin 1.85... Ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησω το 3.04? Οι οδηγιες βεβαια αυτο αναφερουν, εχω ακουσει ομως "διαφορα" και η προσφατη εμπειρια μου οταν περασα την 4.0.4 δεν ηταν και η καλυτερη...

 

Εγώ χρησιμοποίησα τον 3.0.4.Δες το τελευταίο ποστ σ' αυτή τη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα τον 3.0.4.Δες το τελευταίο ποστ σ' αυτή τη σελίδα.

 

Καταλαβα... Αν θυμαμαι καλα οταν πηγα να βαλω την 4.0.4 με το καινουργιο Odin δεν μου "κιτρινιζε" την COM, ψιλοκωλοσα & χρησιμοποιησα το παλιο...! Στην συνεχεια διαβασα διαφορα προβληματακια απο αλλους φιλους, γι'αυτο αναρωτιεμαι...

 

Τελος παντων, θα δω τι θα κανω, με "αγχωσε" λιγο και το θεμα της μπαταριας, εχω βρει την υγεια μου με την 4.0.4, αλλα ελα που θελω κι εγω... "βουτυρο"!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βγάλε τιν κατάληξη md5 απο το τέλος των αρχείων.

 

το αλλά ναι υσχείει.

 

Κατα βάση τα προβλήματα που παρουσιάζονται περισσότερο είναι πάγωμα στην οθόνη ξεκλειδώματος. αυτό γίνεται αρκετά συχνά.

Να μην δείχνει την εισερχόμενη κλήση και να πρέπει να κατεβάσεις το notification bar για να απαντήσεις. Αυτό δεν μου έχει συμβεί.

Μπαταρία. Πραγματικά το τι τρώει την μπαταρία είναι ένα θέμα. Έχω κλείσει σχεδόν τα πάντα και και έχω κάνει freeze πολύ πράγμα. Όχι η μπαταρία ενώ στην αρχή μου τα έλεγα καλά............ Βασικά είναι περίεργο. Σε συνεχή χρήση μου βγάζει και 5 ώρες. Λιώσιμο όμως.

Σε κανονική χρήση πάνω απο 12-15 ώρες όχι. Σε αναμονή για την κανονική λοιπόν.

 

φιλε κ σε εμενα ετρωγε μπαταρια μπαμ μπαμ μεχρι που αποφασισα να κανω reboot για να δω ποιεσ εφαρμογες φταινε το ειχα λοιπον φορτισει και σε καποια φαση της ημερας χωρις να εχω κανει ιδιαιτερη χρηση και ενω ειχε πεσει αρκετα η μπαταρια ανοιξα το battery info γτ εκει λεει πιο αναλυτικα πια εφαρμογη εχει φαει μπαταρια κτλ λοιπον εμενα πχ εφταιγε το viber και το double twist εφαρμογες που ουτε καν ειχα ανοιξει...πατησα να κλεισουν μεσα απο το μενου των εφαρμογων και εστρωσε λιγο η μπαταρια κοιταξε λοιπον κ εσυ μηπως φταει καποια εφαρμογη.σημερα μετα απο 7,5 ωρες εκτος πριζας και αρκετες κλησης και μνμ απο το πρωι η μπαταρια ειναι στο 85% λιγο wifi και 2g σημα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις βουτυράκι. Πάρε backup και αν δε σου αρέσει ξαναφλασάρεις και επιστρέφεις στη 4.0.4 οπως ήσουν πριν. ;)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις βουτυράκι. Πάρε backup και αν δε σου αρέσει ξαναφλασάρεις και επιστρέφεις στη 4.0.4 οπως ήσουν πριν. ;)

 

Να κανω μια - γενικοτερη - ερωτηση, ετσι κουβεντα να γινεται... :p

Συναδελφος με το Galaxy S3 περασε (επισημα) απο την 4.0.4 στην 4.1 χωρις factory reset, χωρις κανενα wipe... οι εφαρμογες ολες στην θεση τους κλπ.κλπ.

Απ'οτι λεει, ολα δουλευουν ρολοϊ...

Σ'εμας λες να ισχυει? Οταν περασα απο την 4.0.3 στην 4.0.4 τα βρηκα ολα ετοιμα & πολυ μου αρεσε...!!!:D:D:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μολις ρυθμισα το κινητο ενος φιλου.....Εβαλα συντομευση για καμερα αλλα για βιντεο δεν βλεπω κατι...Αν γινεται απο το ιδιο εικονιδιο πως γινεται ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια - γενικοτερη - ερωτηση, ετσι κουβεντα να γινεται... :p

Συναδελφος με το Galaxy S3 περασε (επισημα) απο την 4.0.4 στην 4.1 χωρις factory reset, χωρις κανενα wipe... οι εφαρμογες ολες στην θεση τους κλπ.κλπ.

Απ'οτι λεει, ολα δουλευουν ρολοϊ...

Σ'εμας λες να ισχυει? Οταν περασα απο την 4.0.3 στην 4.0.4 τα βρηκα ολα ετοιμα & πολυ μου αρεσε...!!!:D:D:D

 

Εγώ ήμουν σε custom.Οπότε επιβαλλόταν. Δεν έχω πότε πάει από μια επίσημη σε άλλη επίσημη. Γενικά όταν πας από μια ρομ σε άλλη διαφορετική πχ από την Omega στη Resurrection Remix χρειάζεται να κάνεις οποσδήποτε wipe data. Όταν όμως πας πχ από την Οmega v16 στη Οmega v16.1 δε χρειάζεται να κάνεις wipe data. Αυτή τη στιγμή είμαι στην Omega Jelly Bean 4.1.2 Samsung Based.

 

Γιάννη αν έχεις την 4.1.2. Ανοίγεις την εφαρμογή. Κάτω δεξιά αν κρατάς το τηλέφωνο κανονικά.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν σε custom.Οπότε επιβαλλόταν. Δεν έχω πότε πάει από μια επίσημη σε άλλη επίσημη. Γενικά όταν πας από μια ρομ σε άλλη διαφορετική πχ από την Omega στη Resurrection Remix χρειάζεται να κάνεις οποσδήποτε wipe data. Όταν όμως πας πχ από την Οmega v16 στη Οmega v16.1 δε χρειάζεται να κάνεις wipe data. Αυτή τη στιγμή είμαι στην Omega Jelly Bean 4.1.2 Samsung Based.

 

Eννοεις αυτη I9100_Omega_v16_XXLSJ_JB_4.1.2? Εισαι ικανοποιημενος?

Χθες διαβαζα στο xda ολες τις σελιδες του thread και πολλοι ανεφεραν διαφορα προβληματακια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγώ εχω την pulse rom, προσπάθησα με οντιν , και ενω λέει pass, δεν γίνετε τίποτε, καμμιά ιδέα ?

 

Με ποια έκδοση Odin δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Eννοεις αυτη I9100_Omega_v16_XXLSJ_JB_4.1.2? Εισαι ικανοποιημενος?

Χθες διαβαζα στο xda ολες τις σελιδες του thread και πολλοι ανεφεραν διαφορα προβληματακια...

 

Παγώνει κάποιες φορές στο ξεκλίδωμα.Νομίζω πρέπει να ήταν η πρώτη custom 4.1.2 XXLSJ. O Γιάννης δούλευε μέχρι 7:30 το πρωί για να τη βγάλει. Λογικό είναι να βγάλει κάποια προβληματάκια. Θα ακολουθήσουν και άλλες εκδόσεις οι οποίες θα διορθώνουν τυχόν μικρολαθάκια των προηγούμενων. Και η 4.1.2 που έβγαλε η samsung δοκιμαστική δεν είναι; Και αυτή έχει κάποια κολληματάκια οπότε θεωρώ οτι δεν ευθύνεται ο Γιάννης. Εμένα να σου πω την αλήθεια δε μου αρέσει να αφήνω το κινητό μου ήσυχο :). Συνέχεια το "πειράζω".

Link to comment
Share on other sites

Παγώνει κάποιες φορές στο ξεκλίδωμα.Νομίζω πρέπει να ήταν η πρώτη custom 4.1.2 XXLSJ. O Γιάννης δούλευε μέχρι 7:30 το πρωί για να τη βγάλει. Λογικό είναι να βγάλει κάποια προβληματάκια. Θα ακολουθήσουν και άλλες εκδόσεις οι οποίες θα διορθώνουν τυχόν μικρολαθάκια των προηγούμενων. Και η 4.1.2 που έβγαλε η samsung δοκιμαστική δεν είναι; Και αυτή έχει κάποια κολληματάκια οπότε θεωρώ οτι δεν ευθύνεται ο Γιάννης. Εμένα να σου πω την αλήθεια δε μου αρέσει να αφήνω το κινητό μου ήσυχο :). Συνέχεια το "πειράζω".

 

Προφανως, δεν κρινω αρνητικα την δουλεια του Γιαννη, του αξιζουν πολλα μπραβο για οσα εχει κανει! Απλα επειδη εγω δεν "σκαλιζω" συνεχεια το κινητο μου περνωντας roms, θελω να ξερω πρωτα (στο μετρο του δυνατου) ποσο "καλη" ειναι η rom που θελω να περασω, ειτε official, ειτε οχι... Και για να πω την αληθεια, δεν εχω περασει ποτε custom, ακριβως επειδη ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ εχουν προβληματακια...(εχω βγαλει τα ματια μου στο xda!).

Οταν ομως αποφασισω να περασω καποια custom, προβλεπω να ειναι ειτε η Pulse, ειτε η Omega...!

 

Σ'ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανως, δεν κρινω αρνητικα την δουλεια του Γιαννη, του αξιζουν πολλα μπραβο για οσα εχει κανει! Απλα επειδη εγω δεν "σκαλιζω" συνεχεια το κινητο μου περνωντας roms, θελω να ξερω πρωτα (στο μετρο του δυνατου) ποσο "καλη" ειναι η rom που θελω να περασω, ειτε official, ειτε οχι... Και για να πω την αληθεια, δεν εχω περασει ποτε custom, ακριβως επειδη ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ εχουν προβληματακια...(εχω βγαλει τα ματια μου στο xda!).

Οταν ομως αποφασισω να περασω καποια custom, προβλεπω να ειναι ειτε η Pulse, ειτε η Omega...!

 

Σ'ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!!!

Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες για τις custom. H pulse είναι πολύ καλή επιλογή από αυτές που βασίζονται στη stock 4.0.4.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...