Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους ,

Νέος κάτοχος Galaxy s2 GT-I9100 με έκδοση android 2.3.5 έκδοση βασικού φάσματος i900xxki3 και έκδοση kernel 2.6.35.7-i900xxki3-cl577579 se.infra@Sep-55#2 αγορασμένο από το ebay.

Λόγω του ότι είμαι άσχετος θέλω να το αναβαθμίσω σε android 4 αλλά δεν μου βγάζει καμιά διαθέσιμη αναβάθμιση από το ψάξιμο που έχω κάνει,υπάρχει τρόπος να γίνει ??

Πρώην κάτοχος iphone 3gs όπου όλα είναι πιο απλά,θα ήθελα τώρα να το ψάξω λίγο περισσότερο. Βοηθήστε με σας παρακαλώ μπας και βρω λύση .

Ευχαριστώ

 

Αν και εχεις ηδη παρει απαντηση, να σου δωσω κι εγω την βοηθεια μου.

 

Πρωτα απ'ολα, διαβαζεις τις οδηγιες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

 

Κατεβασε κι εγκατεστησε την τελευταια εκδοση του Kies (χρειαζεται για τους drivers, να ΜΗΝ τρεχει οταν θα κανεις την διαδικασια!)

 

Κατεβασε το Odin 1.85

 

Διαλεξε μια εκδοση της τελευταιας επισημης Jelly Bean 4.1.2 (θα προτεινα να κατεβασεις απο εδω http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I9100&pcode=NEE#firmware την πρωτη, I9100XWLSS)

 

Ακολουθησε τις εξης οδηγιες:

 

2. Κλείνουμε το τηλέφωνο μας και μπαίνουμε σε download mode (αυτό επιτυγχάνεται με το να πατήσουμε ταυτόχρονα vol down/home/power, μόλις το κινητό ανοίξει θα δείτε μια ειδοποίηση η οποία θα σας λέει αν θέλετε να συνεχίσετε πατήστε το vol up αν θέλετε να ακυρώσετε θα πατήσετε το vol down, στην προκειμένη περίπτωση θα πατήσουμε το vol up. Μολις μπήκαμε σε download mode.

 

3. Ξεκινάμε το odin (σε windows 7 καλό ειναι να κάνουμε δεξι κλικ/run as administrator.

 

4. Κάντε κλικ στο κουμπί που λίει “Pda” αναζητήστε το αρχείο που αποσυμπιέσατε στο βημα 1. Αν το αρχείο που αποσυμπιέσαμε πριν περιέχει παραπάνω απο 1 αρχεία, θα πρέπει να τα τοποθετήσουμε ανάλογα δηλαδή Phone/Modem και CSC στα αντίστοιχα κουτιά του Odin.

 

5. Μην βάλετε το .PIT αρχείο πουθενά και μην τικάρετε το repartition

 

6. Συνδεστε το καλώδιο usb στον υπολογιστη σας και περιμένετε μέχρι το κουτάκι ID:Com να γινει κιτρινο.

 

7. Καν'τε κλικ στο “start”.

 

8. Μην αποσυνδέσετε η κλείσετε την συσκευή κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να βλάψει το τηλέφωνο σας.

Το τηλέφωνο θα κάνει επαννεκίνηση μόνο του.

 

Μην μπλεχτεις προς το παρον με τα υπολοιπα (αλλαγες csc κλπ.κλπ., αργοτερα!!!)

 

Να ξερεις οτι η αναβαθμηση μπορει να γινει και χωρις ολα αυτα, απλα θα πρεπει να εχει δωσει η Samsung την αναβαθμηση για την συγκεκριμενη χωρα που αντιστοιχει το κινητο σου. Πιο απλα, αν π.χ. η συσκευη σου ειναι απο την Ελβετια οπως το δικο μου οταν το αγορασα, θα μπορει να παρει την αναβαθμηση ΧΩΡΙΣ ολα τα παραπανω ΟΤΑΝ δοθει απο την Samsung. Αν η Samsung ΔΕΝ δωσει για Ελβετια, θα μεινεις στα κρυα του λουτρου... Με τον τροπο που σου λεω εγω, περνας ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ επισημη version, ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ χωρας, χωρις να περιμενεις!!!

 

Και κατι τελευταιο: Το Android δεν ειναι πολυπλοκοτερο απο το ios, απλα προσφερει περισσοτερα! ;)

 

Ελπιζω να βοηθησα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (το έγραψα με κεφαλαία για να φωνάξω) πραγματικά για την ανταπόκριση και την βοήθεια,θα το δοκιμάσω άμεσα και θα επανέλθω.Ήμουν πραγματικά χαμένος για το τι και πως.Όσον αφορά το iOS ακριβώς αυτό εννοούσα και εγώ,ότι σου δίνει περισσότερες επιλογές.Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (το έγραψα με κεφαλαία για να φωνάξω) πραγματικά για την ανταπόκριση και την βοήθεια,θα το δοκιμάσω άμεσα και θα επανέλθω.Ήμουν πραγματικά χαμένος για το τι και πως.Όσον αφορά το iOS ακριβώς αυτό εννοούσα και εγώ,ότι σου δίνει περισσότερες επιλογές.Και πάλι ευχαριστώ

 

Καλημερα φιλε μου! Ολα αυτα καλο θα ηταν να τα "λεμε" στο σωστο thread (Επισημα firmwares/Kies updates) ωστε να ειμαστε ΟΚ!!!

 

(το Android σου δινει περισσοτερες επιλογες/δυνατοτητες, οχι το iOs!!! μην μπερδευεσαι!!!! :p:p:p:lol::lol::lol:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σπέρα, ένα δευτερεύον θέμα: συνδέω το κινητό με usb flash drive (φλασάκι κοινώς), πάω να ορίσω απο εκεί μια φώτο σαν wallpaper, ρυθμίσω το μέγεθος επιλέγοντας το twCrop και μου λέει πως το αρχείο της φωτογραφίας δεν βρέθηκε. αν το αρχείο βρίσκεται σε εσωτερικούς χώρους αποθήκευσης τότε όλα καλά.

γιατί αυτό? α, φοράω Omega V24

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς συνδέω με usb flash? Αν το συνδέεις ως flash drive, όσο είναι συνδεδεμένο δεν μπορείς να χρησιμοποιησεις αρχεία της sd card γιατί είναι mounted στο pc. Αν το αφαιρέσεις από τον υπολογιστή είναι πάλι διαθέσιμα τα αρχεία

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς συνδέω με usb flash? Αν το συνδέεις ως flash drive, όσο είναι συνδεδεμένο δεν μπορείς να χρησιμοποιησεις αρχεία της sd card γιατί είναι mounted στο pc. Αν το αφαιρέσεις από τον υπολογιστή είναι πάλι διαθέσιμα τα αρχεία

 

Μάλον εννοεί οτι συνδέει flash driver με USB OTG.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.εχω ενα s 2 και δεν φορτιζει.υποθετω πως φταιει η usb port.την εβγαλα αλλα δεν ξερω που να βρω ανταλακτικο.εχει αντιμετοπισει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.εχω ενα s 2 και δεν φορτιζει.υποθετω πως φταιει η usb port.την εβγαλα αλλα δεν ξερω που να βρω ανταλακτικο.εχει αντιμετοπισει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?

 

Στο ebay θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου έχει γεμίσει το partition με τις εφαρμογες (από τα 2 γιγα έχω free 280 mb και δεν γίνονται update οι εφαρμογες, λέει μη επαρκης χώρος) και δεν θέλω να σβησω τίποτα, υπάρχει καμία μέθοδος για repartition όπως γίνεται στα κινέζικα???? Help ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

επειδη μου έχει γεμίσει το partition με τις εφαρμογες (από τα 2 γιγα έχω free 280 mb και δεν γίνονται update οι εφαρμογες, λέει μη επαρκης χώρος) και δεν θέλω να σβησω τίποτα, υπάρχει καμία μέθοδος για repartition όπως γίνεται στα κινέζικα???? Help ευχαριστώ

 

Δεν εχεις sd card ωστε να μετακινησεις τις "μεγαλες" εκει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις sd card ωστε να μετακινησεις τις "μεγαλες" εκει?

όλες μετακινημένες είναι σε όσες γίνεται.... :lol::lol::lol::p

επίσης η βλακεία είναι ότι για να καθαρίσεις την cache μνήμη πρέπει μία μία στις εφαρμογες ενώ στο nexus 7 έχει επιλογή με ένα κλικ να σβήνει σε όλες...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το clean master από το Play. Αψογη εφαρμογη, καθαριζει cache με ενα κλικ και πολλα άλλα. Repartition επίσημα δεν γινεται, υπάρχουν ομως κατι προχωρημενες χακιες στο XDA αν εχεις ορεξη για πειραματισμους...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου έχει γεμίσει το partition με τις εφαρμογες (από τα 2 γιγα έχω free 280 mb και δεν γίνονται update οι εφαρμογες, λέει μη επαρκης χώρος) και δεν θέλω να σβησω τίποτα, υπάρχει καμία μέθοδος για repartition όπως γίνεται στα κινέζικα???? Help ευχαριστώ

 

μου παρουσιάστηκε αυτό όταν έβαλα την Carbon Rom για πρώτη φορά. έκανα hard reset και φτιάχτηκε το θέμα.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ο φιλος αναφερεται στο γνωστο αδικαιολογητο error περι μη επαρκους χωρου, αλλα στο οτι πολυ απλα γεμισαν τα 2GB όπως και σε μενα λόγω μεγάλου αριθμου εφαρμογων παρα το γεγονος οτι εχει μετακινησει οσες το επιτρέπουν, στο usb storage ή στην SD. Ας μας το διευκρινισει μην κανει reset ανευ λογου και αιτιας...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ο φιλος αναφερεται στο γνωστο αδικαιολογητο error περι μη επαρκους χωρου, αλλα στο οτι πολυ απλα γεμισαν τα 2GB όπως και σε μενα λόγω μεγάλου αριθμου εφαρμογων παρα το γεγονος οτι εχει μετακινησει οσες το επιτρέπουν, στο usb storage ή στην SD. Ας μας το διευκρινισει μην κανει reset ανευ λογου και αιτιας...

 

Ακριβώς αυτό εννοούσα φίλε. πήρα όμως απόφαση και έκανα reset γιατί από τη 2.3 και μετά ειχα περάσει όλες τις εκδόσεις έτσι. Πέρασα όλες τις εφαρμογές εκτός από τα παιχνίδια και τώρα έχω 1 γιγα Free και το κινητό πετάει... Τα Games τι να κάνω τώρα, θα τα χω μόνο στο nexus 7...

Σφάλμα της εργονομίας πάντως να έχεις τόσα γιγα και να μην μπορείς να το ξεσκισεις στις εφαρμογές...

Edited by samis2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα posts και ίσως το έχετε αναφέρει,μετά και την τελευταία αναβάθμιση παραμένει το πρόβλημα στο κινητό να κλείνει μόνο του,υπάρχει λύση?τo κινητό είναι με κωδικό EUR,δεν έχω κάνει ποτέ root ή κάτι αντίστοιχο,είναι όλα στόκ,έχω μόνο το soundhound από εφαρμογές και ένα θέμα (του S4 από το μάρκετ),πάντα πρίν και μετά τις αναβαθμίσεις έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

κλείνει και ζητάει το pin για να ξαναενεργοποιηθεί και το κάνει συχνά

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα posts και ίσως το έχετε αναφέρει,μετά και την τελευταία αναβάθμιση παραμένει το πρόβλημα στο κινητό να κλείνει μόνο του,υπάρχει λύση?τo κινητό είναι με κωδικό EUR,δεν έχω κάνει ποτέ root ή κάτι αντίστοιχο,είναι όλα στόκ,έχω μόνο το soundhound από εφαρμογές και ένα θέμα (του S4 από το μάρκετ),πάντα πρίν και μετά τις αναβαθμίσεις έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

κλείνει και ζητάει το pin για να ξαναενεργοποιηθεί και το κάνει συχνά

 

Δοκίμασε να βγάλεις το θέμα τότε.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω μήπως και φταίει αυτό,μου το κάνει από την 4.0.3 και μετά ακόμη και με στόκ θέμα αλλά τότε είχα περισσότερες εφαρμογές περασμένες,παλιότερα δεν είχε πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω μήπως και φταίει αυτό,μου το κάνει από την 4.0.3 και μετά ακόμη και με στόκ θέμα αλλά τότε είχα περισσότερες εφαρμογές περασμένες,παλιότερα δεν είχε πρόβλημα

 

Εάν είσαι εντός εγγύησης θα σου πρότεινα να το πας στο service ή να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να το αφήσεις μια δυο μέρες χωρίς εφαρμογές να δεις εάν θα στο ξανά κάνει. Αλλά αφού μου λες πως στο έκανε από 4.0.3 μέχρι και τώρα που έχεις μόνο 2 εφαρμογές.. είτε το θέμα, είτε service.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια πρωτο μ θεμα στο forum...Ας μπω κατευθειαν στο θεμα που με προβληματιζει.Αγορασα πριν καποιες μερες ενα Samsung Galaxy SII του κουτιου.Μολις το ανοιξα αντιμετωπισα 2 προβληματα. 1ον δεν μπορω να ενεργοποιησω καποιο κλειδωμα και 2ον οταν παταω παρατεταμενα το Power button δεν μ εμφανιζεται το γνωστο μενου αντιθετως το κινητο απενεργοποιηται.Αν ξερεις καποιος την λυση ας βοηθησει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Samsung Galaxy S4 I9505
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια πρωτο μ θεμα στο forum...Ας μπω κατευθειαν στο θεμα που με προβληματιζει.Αγορασα πριν καποιες μερες ενα Samsung Galaxy SII του κουτιου.Μολις το ανοιξα αντιμετωπισα 2 προβληματα. 1ον δεν μπορω να ενεργοποιησω καποιο κλειδωμα και 2ον οταν παταω παρατεταμενα το Power button δεν μ εμφανιζεται το γνωστο μενου αντιθετως το κινητο απενεργοποιηται.Αν ξερεις καποιος την λυση ας βοηθησει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλά τι έχει γίνει με αυτό το θέμα;

Τώρα τελευταία είσαι ο 3ος που το αντιμετωπίζει

θα έλεγα να το πας πίσω να στο αντικαταστήσουν γιατί δεν έχει βρεθεί ακόμα "γιατρειά"...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αγοραστηκε μεσω Ιντερνετ..Οποτε το ενδεχομενο επιστροφης ειναι δυσκολο.Το κινητο ειναι updated σε 4.1.2 εκδοση android και εχει εγκατεστημενο το τελευταιο Firmware (16 May 2013).
Samsung Galaxy S4 I9505
Link to comment
Share on other sites

Αγοραστηκε μεσω Ιντερνετ..Οποτε το ενδεχομενο επιστροφης ειναι δυσκολο.Το κινητο ειναι updated σε 4.1.2 εκδοση android και εχει εγκατεστημενο το τελευταιο Firmware (16 May 2013).

 

Τσέκαρε:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4958039#post4958039

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4950719#post4950719

 

και επικοινώνησε μέσω PM με τα παιδιά μπας και έχουν βρει καμία λύση

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι εντός εγγύησης θα σου πρότεινα να το πας στο service ή να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να το αφήσεις μια δυο μέρες χωρίς εφαρμογές να δεις εάν θα στο ξανά κάνει. Αλλά αφού μου λες πως στο έκανε από 4.0.3 μέχρι και τώρα που έχεις μόνο 2 εφαρμογές.. είτε το θέμα, είτε service.

 

δυστυχώς έχει τελειώσει η εγγύηση

απεγκατέστησα το θέμα από το market,θα το αφήσω έτσι ένα διάστημα να δώ αν έφταιγε αυτό,αν το ξανακάνει θα κάνω και μια επανοφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως και διορθωθεί

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...