Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι η SD δεν πειράζεται όποιο απο τα 3 wipes και να κάνεις. Τα αρχεία των εφαρμογών θα σου μείνουν στο android_secure αλλά το λειτουργικό δεν θα τις βλέπει οπότε μπορείς να τις σβήσεις απο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@btsilionis... το μήνυμα αυτό το βγάζει λόγο του root. Αν το κάνεις unroot δεν θα το έχει. Σε κάποιους kernel το παρακάμπτουν με hack. Αλλα δεν αξίζει να πειράξεις kernel αν δεν θες τα παραπάνω του kernel.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

@btsilionis... το μήνυμα αυτό το βγάζει λόγο του root. Αν το κάνεις unroot δεν θα το έχει. Σε κάποιους kernel το παρακάμπτουν με hack. Αλλα δεν αξίζει να πειράξεις kernel αν δεν θες τα παραπάνω του kernel.

Έχω κάνει unroot , δεν έχω το εικονίδιο του superuser και εξακολουθεί να μου το βγάζει.

Τελικά αν κατάλαβα καλά από αυτά που διαβάζω στην 4.1.2 δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις unroot παρά μόνο να την ξαναπεράσεις με odin.

Επίσης αν την ξαναπεράσω με odin θα έχω το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση απαλλαγμένο με ότι έχει κρατημένο σήμερα στην εσωτερική SD από παλιότερη χρήση.Σωστά κατάλαβα ?

Επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι η διαδικασία είναι εύκολη και ασφαλής και ότι το τηλέφωνο θα έρθει σε κατάσταση σαν να το αγόραζα σήμερα με την 4.1.2 σωστά ?

Θα προσπαθήσω να το κάνω και ελπίζω να μην μου μείνει το κινητό στα χέρια:cry:

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες root με αλλαγή kernel πρέπει να περάσεις την official και triangle away για reset του counter των unofficial. Αν έχεις κάνει root χωρίς αλλαγή kernel αλλά με stock recovery μπορείς να κάνεις unroot χωρίς να ξαναβαλεις official. Αλλά για κάποιο παράξενο λόγο οι περισσότεροι κάνουν root με αλλαγή kernel, ακόμα και stock like, είναι custom... μαλλον λογο άγνοιας οτι υπάρχει και πιο ανωδυνος τρόπος από αλλαγή kernel.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες root με αλλαγή kernel πρέπει να περάσεις την official και triangle away για reset του counter των unofficial. Αν έχεις κάνει root χωρίς αλλαγή kernel αλλά με stock recovery μπορείς να κάνεις unroot χωρίς να ξαναβαλεις official. Αλλά για κάποιο παράξενο λόγο οι περισσότεροι κάνουν root με αλλαγή kernel, ακόμα και stock like, είναι custom... μαλλον λογο άγνοιας οτι υπάρχει και πιο ανωδυνος τρόπος από αλλαγή kernel.

 

Συγνώμη που δεν καταλαβαίνω τίποτα από τα παραπάνω, όπως είπα είμαι τελείως άσχετος με αυτά.:O

Ο τρόπος που έκανα root είναι με αυτά τα δυο αρχεία ....CWM.zip ....SU-Busybox-Installer.zip....και το root το έκανα όταν είχα την 4.0.3 .

Με το ίδιο τρόπο προσπάθησα να κάνω unroot (και έγινε) με τα αρχεία SU-Uninstaller-Signed.zip και CWM.zip αλλά αφού είχα περάσει την 4.1.2.

Δεν ξέρω αν αυτός ο τρόπος πείραξε ή άλλαξε τον kernel:wacko:

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν καταλαβαίνω τίποτα από τα παραπάνω, όπως είπα είμαι τελείως άσχετος με αυτά.:O

Ο τρόπος που έκανα root είναι με αυτά τα δυο αρχεία ....CWM.zip ....SU-Busybox-Installer.zip....και το root το έκανα όταν είχα την 4.0.3 .

Με το ίδιο τρόπο προσπάθησα να κάνω unroot (και έγινε) με τα αρχεία SU-Uninstaller-Signed.zip και CWM.zip αλλά αφού είχα περάσει την 4.1.2.

Δεν ξέρω αν αυτός ο τρόπος πείραξε ή άλλαξε τον kernel:wacko:

 

Μα αφού πήγες από 4.0.3 σε 4.1.2 έφυγε το root....

Δεν χρειαζόταν να κάνεις αυτό που έκανες....

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού πήγες από 4.0.3 σε 4.1.2 έφυγε το root....

Δεν χρειαζόταν να κάνεις αυτό που έκανες....

Όπως έγραψα και στην αρχή, έκανα αναβάθμιση στην 4.1.2 με ΟΤΑ και μετά την αναβάθμιση έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις - δημιουργία αντιγράφου - επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μετά την αναβάθμιση είχα ακόμα το εικονίδιο του superuser από το root που είχα κάνει.

 

Μέτα την επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων εξακολουθούσα να το έχω αλλά είχα και όλα τα δεδομένα στην εσωτερική sd. Οι εφαρμογές όμως είχαν διαγράφει.

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στην αρχή, έκανα αναβάθμιση στην 4.1.2 με ΟΤΑ και μετά την αναβάθμιση έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις - δημιουργία αντιγράφου - επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μετά την αναβάθμιση είχα ακόμα το εικονίδιο του superuser από το root που είχα κάνει.

 

Μέτα την επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων εξακολουθούσα να το έχω αλλά είχα και όλα τα δεδομένα στην εσωτερική sd. Οι εφαρμογές όμως είχαν διαγράφει.

κατεβασε την ρομ που θελεις πχ την καινουργια ελληνικη και με το οντιν περνα την ξανα,και θα χαθουν και εικονιδια κλπ.για ροοτ εγω περασα απο ρεκοβερυ μετα την εγκατασταση της ρομ,το αρχειο του philz που ειναι για την ρομ,απο xda.δεν εχει τριγωνο αυτη η μεθοδος.(ουτε ανεβαζει τον μετρητη)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κ απο μενα.

Αντιμετωπιζω κ εγω ενα προβλημα.Ειχα το xperia tipo κ συνδεονταν κανονικα με το Νοκια bh-218.

Προσφατα αγορασα το galaxy grand κ δεν το βλεπει.

Ξερει κανεις τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το πολυκατέχω, πως θα γίνει ακριβώς?

ενοεις το βελακι κατω δεξια? εμενα το πληκτρολογιο το εχει.στο πλαυ στορ εχει εφαρμογες με πληκτρολογιο,ισως να χρειαζεται ρουτ πρωτα,δοκιμασε.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε την ρομ που θελεις πχ την καινουργια ελληνικη και με το οντιν περνα την ξανα,και θα χαθουν και εικονιδια κλπ.για ροοτ εγω περασα απο ρεκοβερυ μετα την εγκατασταση της ρομ,το αρχειο του philz που ειναι για την ρομ,απο xda.δεν εχει τριγωνο αυτη η μεθοδος.(ουτε ανεβαζει τον μετρητη)

Τελικά το έκανα με ODIN. Όλα καλά, το κινητό ήρθε στην κατάσταση που το ήθελα.

Μήπως μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω οδηγίες για το root που έκανες ? αν είναι και στα Ελληνικά ακόμα καλύτερα .

Ευχαριστώ

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θυμιστε μου, το timeout της οθονης δουλευει και κατα την διαρκεια ενος παιχνιδιου??? Σβηνει και σε εσας δηλαδη η οθονη μετα από χ δευτερολεπτα αν δεν πατησετε καποιο πληκτρο?

Πως νομιζω οτι οι εφαρμογες ενσωματωνουν το prevent from sleep στον κωδικα και δε μου συνεβαινε ποτε αυτο? Παει καιρος βεβαια που επαιξα παιχνιδι στο κινητο για αυτο ρωταω...

 

edit: οκ, ειναι καθαρα θεμα εφαρμογης. Ετυχε να παιξω back to back angry birds space & Ice rage που δεν αποτρεπουν την οθονη από το σβησιμο και νομισα οτι ετσι ηταν παντα...btw, ειναι δυνατον τετοιοι developers να ξεχνανε κατι τοσο βασικο???

Και φυσικα δεν ειναι λυση να αυξανουμε μονιμα το χρονο αναμονης από τις ρυθμισεις - ειδικα με την χρηση του κινητου που κανουμε οι περισσοτεροι...

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το fast dormancy; κάπου σε κάποια σελίδα (σ' αυτό το θέμα), είχα διαβάσει ότι πρέπει να το έχουμε απενεργοποιημένο για λόγους κατανάλωσης μπαταρίας ή κάτι τέτοιο. Πως βρίσκουμε αν είναι ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο; Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το fast dormancy; κάπου σε κάποια σελίδα (σ' αυτό το θέμα), είχα διαβάσει ότι πρέπει να το έχουμε απενεργοποιημένο για λόγους κατανάλωσης μπαταρίας ή κάτι τέτοιο. Πως βρίσκουμε αν είναι ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο;

 

Στον dialer πατα *#9900# και θα το δεις κατω κάτω, πατώντας το ενεργοποιειται και απενεργοποιειται αν το πατήσεις ξανά. Τώρα για το πότε καταναλώνεται περισσότερη μπαταρία είναι ανάλογα το δίκτυο του καθενός, αν πάντως χρησιμοποιείς 3G ασ'το ενεργό.. ;)

 

Εγώ το βάζω πάντα off, έτσι εγκυκλοπαιδικα. :p

Link to comment
Share on other sites

Στον dialer πατα *#9900# και θα το δεις κατω κάτω, πατώντας το ενεργοποιειται και απενεργοποιειται αν το πατήσεις ξανά. Τώρα για το πότε καταναλώνεται περισσότερη μπαταρία είναι ανάλογα το δίκτυο του καθενός, αν πάντως χρησιμοποιείς 3G ασ'το ενεργό.. ;)

 

Εγώ το βάζω πάντα off, έτσι εγκυκλοπαιδικα. :p

Χρησιμοποιώ 3g αρκετά. Τι χάνω αν το κάνω ανενεργό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ 3g αρκετά. Τι χάνω αν το κάνω ανενεργό;

 

Χωρίς να ειμαι απολυτα βεβαιος, το 3G!:p

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ειμαι απολυτα βεβαιος, το 3G!:p

Το δοκίμασα, με το που επέλεξα (Current State : Enabled έγινε disabled δλδ) χάθηκε η ένδειξη 3G αλλά σε 2, 3 δευτερόλεπτα επανήλθε. Κάτι θα παίζει αλλά αντέ να βρεις τι :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, με το που επέλεξα (Current State : Enabled έγινε disabled δλδ) χάθηκε η ένδειξη 3G αλλά σε 2, 3 δευτερόλεπτα επανήλθε. Κάτι θα παίζει αλλά αντέ να βρεις τι :)

ειχε αναφερει ο stratos παλαιωτερα οτι ειναι καποια λειτουργια δικτυου,που ομως εκτος απο Αθηνα,δεν ισχυει αλλου.δεν νομιζω οτι επιρεαζει τα data

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα με ODIN. Όλα καλά, το κινητό ήρθε στην κατάσταση που το ήθελα.

Μήπως μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω οδηγίες για το root που έκανες ? αν είναι και στα Ελληνικά ακόμα καλύτερα .

Ευχαριστώ

Στο my phone υπαρχει στο οδηγοι για ρουτ επελεξε την συσκευη και διαβασε τις οδηγιες

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

To email σου δουλεύει όπως είπες απο κινητό + PC

απο Google Play σε αφήνει να κατεβάσεις εφαρμογές; (Αν ναι, 100% είναι το παρακάτω :O )

Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα του Samsung Apps ή του Samsung account σου...

 

ναι, από το google play κατεβάζω. κι εγώ αυτό καταλαβαίνω, ότι είναι πρόβλημα του Samsung apps ή του Samsung account (και μάλιστα πιο πολύ του account μου κάνει). το θέμα είναι τί μπορώ να κάνω; ξέρετε; αν σβήσω το account από το κινητό μου με σκοπό να το ξαναεγκαταστήσω, θα μου σβηστούν όλα τα δεδομένα; έχω επίσης σκεφτεί να φτιάξω 2ο λογ/μό στο gmail και να τον προσθέσω στο κινητό και μετά να σβήσω τον πρώτο, αλλά δεν ξέρω αν θα πιάσει. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ναι, από το google play κατεβάζω. κι εγώ αυτό καταλαβαίνω, ότι είναι πρόβλημα του Samsung apps ή του Samsung account (και μάλιστα πιο πολύ του account μου κάνει). το θέμα είναι τί μπορώ να κάνω; ξέρετε; αν σβήσω το account από το κινητό μου με σκοπό να το ξαναεγκαταστήσω, θα μου σβηστούν όλα τα δεδομένα; έχω επίσης σκεφτεί να φτιάξω 2ο λογ/μό στο gmail και να τον προσθέσω στο κινητό και μετά να σβήσω τον πρώτο, αλλά δεν ξέρω αν θα πιάσει. ευχαριστώ.

 

Μην σβήνεις τον Gmail

Σβήσε το Samsung Account και αν θες ξαναφτιάξτο (εγώ προσωπικά το θεωρώ άχρηστο) στην τελική τι θα χάσεις;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

μμμ.. ναι.. από πού θα σβήσω τον Samsung account? και πάλι ευχαριστώ.

 

Απο το Ρυθμίσεις > λογαριασμοί υποθέτω

Δεν έχω Samsung account ούτε stock rom, άρα δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο....

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Απο το Ρυθμίσεις > λογαριασμοί υποθέτω

Δεν έχω Samsung account ούτε stock rom, άρα δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο....

 

Σωστά, εκεί είναι. Στη συνέχεια επιλέγεις το "λογαριασμός Samsung account", και αφαίρεση λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...