Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανως εννοεις το settings --> Developer options --> Limit background processes --> επιλεγεις max 1,2,3 ή 4 "εφαρμογες" ανοιχτες

 

Τις αναφέρει σαν διεργασίες αλλά λογικά αυτό είναι. Θα κερδίσω τίποτα στό θέμα της κατανάλωσης μπαταρίας αν επιλέξω 3 ή 4 διεργασίες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε dbal το δοκίμασα αυτό που λες και δυστυχώς δεν μου δούλεψε το repair.

Ψάχτηκα στην σελίδα που έδωσες και ακολουθώ οδηγίες κάποιου εκεί με το SDK manager.

Και πάλι όμως χλωμό το βλέπω.

 

Καμία ιδέα;

 

Εάν είναι εκτός εγγύησης ας δοκιμάσει να φλασαρει καμία πιο καινούργια ρομ (4.0.4/4.1.2) μήπως συνέλθει αλλιώς να γίνει root για να του πω τι να κάνει. Άλλες λύσεις χωρίς πρόσβαση root δυστυχώς δεν γνωρίζω.

 

@stabil εφαρμογές τύπου fastgps, gpstest, gpsfix δοκίμασες?

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

[quote=Sofos_5;4792729

 

@stabil εφαρμογές τύπου fastgps, gpstest, gpsfix δοκίμασες?

 

Καποιες εφαρμογες δοκιμασε ο αδερφος μου που εχει το ιδιο προβλημα (δεν θυμαμαι ποιες) και του εβγαζε οτι δεν υπαρχει σημα gps...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καποιες εφαρμογες δοκιμασε ο αδερφος μου που εχει το ιδιο προβλημα (δεν θυμαμαι ποιες) και του εβγαζε οτι δεν υπαρχει σημα gps...

 

Στο περίπου δεν γίνεται δουλειά γιατί δεν ξέρω από που να πιαστώ..

Για αρχή, κατέβασε συγκεκριμένα το gps test (http:// https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest ) και δες αν σου βγάζει δορυφόρους, έστω και έναν.

 

Αν όχι, αφού είσαι root, με έναν explorer (solid, root, es) πήγαινε στη θέση system-lib-hw, ψάξε για ένα αρχείο gps.exynos4.so. Είναι εκεί?

 

(Φαντάζομαι δεν το δοκιμάζεις μέσα στο σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

Στο περίπου δεν γίνεται δουλειά γιατί δεν ξέρω από που να πιαστώ..

Για αρχή, κατέβασε συγκεκριμένα το gps test (http:// https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest ) και δες αν σου βγάζει δορυφόρους, έστω και έναν.

 

Αν όχι, αφού είσαι root, με έναν explorer (solid, root, es) πήγαινε στη θέση system-lib-hw, ψάξε για ένα αρχείο gps.exynos4.so. Είναι εκεί?

 

(Φαντάζομαι δεν το δοκιμάζεις μέσα στο σπίτι)

 

Εννοειται το δοκιμαζω εξω απο το σπιτι!!! :p

 

Το αρχειο ειναι εκει οπου μου ειπες... Εγκατεστησα το GPS Test και δουλευει κανονικα, εμφανιστηκε το εικονιδιο του gps στην μπαρα ειδοποιησεων, αλλα χωρις data/wifi μου ελεγε οτι δεν μπορει να βρει την ακριβη τοποθεσια μου (μαλλον φυσιολογικο).

 

Δες και τα 2 snapshots που επισυναπτω...

 

Αυτη τη στιγμη, οι δοκιμες εγιναν στην βεραντα του σπιτιου μου, χθες ομως που διαπιστωσα το "προβλημα" ημουν εξω, σε εντελως ανοιχτο χωρο... Δεν υπηρχε η παραμικρη ενδειξη για gps...

 

Μια και το ανακαλυψα τυχαια και δεν γνωριζω πολλα, υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω, ή φαινομενικα ειμαι ΟΚ? (αργοτερα θα το δοκιμασω και στον δρομο...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπα, όπως φαίνεται είσαι οκ, οι χάρτες δεν δείχνουν κάτι γιατί είτε δεν έχεις την τοποθεσία σου αποθηκευμένη σε offline χάρτη είτε θέλουν internet για να φορτώσουν, το θέμα είναι πως δείχνει τη θέση σου κανονικά :-)

Υπάρχουν αρκετά σοβαρά προγράμματα πλοήγησης σε περίπτωση που χρειαστείς χάρτες παρεμπιπτόντως.

 

Αν σου παρουσιαστεί ξανά θα δοκιμάσουμε κάτι άλλο, προς το παρών πάντως φαίνεσαι μια χαρά! Το πρώτο κλείδωμα χωρίς ίντερνετ πάντα αργεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, όπως φαίνεται είσαι οκ, οι χάρτες δεν δείχνουν κάτι γιατί είτε δεν έχεις την τοποθεσία σου αποθηκευμένη σε offline χάρτη είτε θέλουν internet για να φορτώσουν, το θέμα είναι πως δείχνει τη θέση σου κανονικά :-)

Υπάρχουν αρκετά σοβαρά προγράμματα πλοήγησης σε περίπτωση που χρειαστείς χάρτες παρεμπιπτόντως.

 

Αν σου παρουσιαστεί ξανά θα δοκιμάσουμε κάτι άλλο, προς το παρών πάντως φαίνεσαι μια χαρά! Το πρώτο κλείδωμα χωρίς ίντερνετ πάντα αργεί.

 

Σε ευχαριστω πολυ, τωρα εστειλα την απαντηση σου στον αδερφο μου να τσεκαρει κι αυτος για το αρχειο που μου ειπες... Παντως χθες, οταν δοκιμασε το gps test στην βεραντα του σπιτιου του, οι δορυφοροι ηταν στο 0... (για να δουμε...)

 

Νεωτερα: Του δουλεψε κανονικα, αγνωστο γιατι αντιμετωπισαμε το ιδιο προβλημα... Εντελως απο περιεργεια, εχει διαπιστωσε κανενας αλλος κατι τετοιο? Με την Nordic LSS 4.1.2 εννοω...

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι εκτός εγγύησης ας δοκιμάσει να φλασαρει καμία πιο καινούργια ρομ (4.0.4/4.1.2) μήπως συνέλθει αλλιώς να γίνει root για να του πω τι να κάνει. Άλλες λύσεις χωρίς πρόσβαση root δυστυχώς δεν γνωρίζω.

 

@stabil εφαρμογές τύπου fastgps, gpstest, gpsfix δοκίμασες?

Είναι εκτός εγγύησης sofos.

Φλασάραμε την 4.1.2 εχθές και τίποτε.

Είναι root πλέον - άλλωστε το απαιτούσε και η διαδικασία του dbal, που επίσης δεν πέτυχε.

Προσπάθησα μέσω SDK manager να αντιγράψω το efs.tar, με σκοπό να αντικαταστήσω τα corrupt αρχεία του με τα αντίστοιχα bak, αλλά ή κάνω κάτι λάθος ή έχει καταστραφεί εντελώς το tar, διότι δεν το βρίσκει.

 

Πες καμιά πρόταση σε root που έλεγες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτός εγγύησης sofos.

Φλασάραμε την 4.1.2 εχθές και τίποτε.

Είναι root πλέον - άλλωστε το απαιτούσε και η διαδικασία του dbal, που επίσης δεν πέτυχε.

Προσπάθησα μέσω SDK manager να αντιγράψω το efs.tar, με σκοπό να αντικαταστήσω τα corrupt αρχεία του με τα αντίστοιχα bak, αλλά ή κάνω κάτι λάθος ή έχει καταστραφεί εντελώς το tar, διότι δεν το βρίσκει.

 

Πες καμιά πρόταση σε root που έλεγες.

 

Απενεργοποιησε το sim pin, βεβαιώσου ότι δεν έχεις ενεργοποιημένη τη λειτουργία πτήσης, τρέξε τις παρακάτω εντολές με ένα terminal emulator app στη συσκευή σου, επανεκκίνηση και ενεργοποίησε το sim pin.

 

 

su

chmod 755 /efs/nv_data.bin

chown radio.radio /efs/nv_data.bin

reboot

 

Γιατί δεν κοιτάς με έναν root explorer και παιδευεσαι με sdk manager..

 

Αν δεν δουλέψει δοκίμασε αυτό..

 

 

Με έναν explorer πήγαινε στη θέση

efs/imei/

δημιούργησε νέο αρχείο με το όνομα "keystr"

άνοιξε το με έναν text editor και γράψε "ON"

Αποθήκευσε το

Άλλαξε τα permissions σε

 

xxx

xxx

xxx

 

(Εν ολίγοις τικαρεις τα πάντα)

Και επανεκκίνηση.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξέρετε αν μπορεί να διορθωθεί η ανάλυση των φωτο που φέρνει στις επαφές μετά τον συγχρονισμό με Facebook γιατί είναι άθλια??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Όταν έχω κλειστό το κινητό και το ανοίξω, αν έχω κάποιο sms μου δείχνει την ώρα που το έλαβα. Πώς γίνεται να βλέπω την ώρα που το έστειλε ο άλλος? Ευχαριστώ! Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξέρετε αν μπορεί να διορθωθεί η ανάλυση των φωτο που φέρνει στις επαφές μετά τον συγχρονισμό με Facebook γιατί είναι άθλια??

 

Νομιζω οτι δεν γινεται αυτο... Αν τις "στελνει" ετσι το fb κατα τον συγχρονισμο, δεν μπορεις να κανεις και πολλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αναβάθμισα το κινητό μου (Galaxy S II GT-I9100) από την BULPG αρχικά στην XWLSD και ύστερα στην XWLSS, με την σωστή διαδικασία έκανα factory reset και wipe την case μετά από κάθε νέα εγκατάσταση.

 

Μετά την αναβάθμιση σε stock 4.1.2 παρατήρησα ότι το Wifi μετά από μικρό χρονικό διάστημα "κολλούσε" και δεν έφερνε δεδομένα ενώ συνέχιζε να είναι συνδεδεμένο και χρειαζότανε να το ανοιγοκλείνω για μπορέσει να ξανά-λειτουργήσει. Όταν το wifi ήταν σε αυτή την κατάσταση παρατήρησα πολύ μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση όταν είναι το κινητό είναι idle. Όταν έκλεινα εντελώς το wifi η κατανάλωση μειωνόταν σημαντικά, όχι όμως σε 4.04 επίπεδα.

Πρέπει να τονίσω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται μάλλον με οποιοδήποτε Wifi router και δεν έχει να κάνει με κάποιο συγκεκριμένο συνδυασμό.

 

Αντίστοιχο thread υπάρχει και στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2161978&page=9. Δεν υπάρχει όμως κάποια ξεκάθαρη απάντηση.

Τελικά ξαναγύρισα στην BULPG που λειτουργεί άψογα.

 

Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα, υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αναβάθμισα το κινητό μου (Galaxy S II GT-I9100) από την BULPG αρχικά στην XWLSD και ύστερα στην XWLSS, με την σωστή διαδικασία έκανα factory reset και wipe την case μετά από κάθε νέα εγκατάσταση.

 

Μετά την αναβάθμιση σε stock 4.1.2 παρατήρησα ότι το Wifi μετά από μικρό χρονικό διάστημα "κολλούσε" και δεν έφερνε δεδομένα ενώ συνέχιζε να είναι συνδεδεμένο και χρειαζότανε να το ανοιγοκλείνω για μπορέσει να ξανά-λειτουργήσει. Όταν το wifi ήταν σε αυτή την κατάσταση παρατήρησα πολύ μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση όταν είναι το κινητό είναι idle. Όταν έκλεινα εντελώς το wifi η κατανάλωση μειωνόταν σημαντικά, όχι όμως σε 4.04 επίπεδα.

Πρέπει να τονίσω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται μάλλον με οποιοδήποτε Wifi router και δεν έχει να κάνει με κάποιο συγκεκριμένο συνδυασμό.

 

Αντίστοιχο thread υπάρχει και στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2161978&page=9. Δεν υπάρχει όμως κάποια ξεκάθαρη απάντηση.

Τελικά ξαναγύρισα στην BULPG που λειτουργεί άψογα.

 

Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα, υπάρχει λύση?

 

Το οτι η 4.1.2 ρουφαει ανελεητα την μπαταρια, αυτο ειναι γνωστο... σε αλλους περισσοτερο, σε αλλους λιγοτερο, αναλογα με την χρηση (σιγουρα η 4.0.4 ηταν καλυτερη σε αυτο το τομεα...).

Αλλα αυτο που λες με το router & το wifi, προσωπικα δεν το παρατηρησα να συμβαινει... Και το λεω γιατι ειχα κι εγω και την LSD και την LSS και ποτε δεν παρατηρησα τετοια κολληματα... Tις εφαρμογες σου τις ξαναπερασες απο την αρχη μετα τις αναβαθμησεις, ή τις επανεφερες π.χ. με το Titanium (δεν ειναι κακο αυτο, απλα ψαχνω περιπτωσεις...)

Μηπως να την ξαναπερναγες απο την αρχη κανοντας ολα τα απαραιτητα wipes ωστε να δεις συμπεριφορα? (καθαρα προσωπικη αποψη, ισως καποιος φιλος γνωριζει κατι παραπανω...)

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά τις έκανα restore, μόλις παρατήρησα το πρόβλημα έκανα ξανά wipe και τις ξαναέβαλα από την αρχή, αλλά το πρόβλημα πάλι εμφανίστηκε. Όσο αφορά την κατανάλωση έχει τεράστια διαφορά με την 4.1.2 και στην περίπτωση μου το συνδυάζω μερικός με το πρόβλημα που έχω με το wifi.
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά τις έκανα restore, μόλις παρατήρησα το πρόβλημα έκανα ξανά wipe και τις ξαναέβαλα από την αρχή, αλλά το πρόβλημα πάλι εμφανίστηκε. Όσο αφορά την κατανάλωση έχει τεράστια διαφορά με την 4.1.2 και στην περίπτωση μου το συνδυάζω μερικός με το πρόβλημα που έχω με το wifi.

 

Πιθανον... τι να πω, αν εχεις ορεξη, στησ'την απο την αρχη, αφηνοντας τις εφαρμογες να επανελθουν απο την Google... πιθανολογω οτι ειναι τυχαιο το ολο θεμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Πόσο να δώσω το SII μου για να πάρω το S4; Είναι σε άριστη κατάσταση με πολύ προίκα (θήκες-μπαταρίες-ζελατίνες), απλά έχει ένα πολύ μικρό χτυπηματάκι στην πάνω αριστερή γωνία.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Πόσο να δώσω το SII μου για να πάρω το S4; Είναι σε άριστη κατάσταση με πολύ προίκα (θήκες-μπαταρίες-ζελατίνες), απλά έχει ένα πολύ μικρό χτυπηματάκι στην πάνω αριστερή γωνία.

 

Λογο χτυπηματος 130-150. Αν δεν ειχε το χτυπημα 180-200 θα ηταν πολυ καλα...πιστευω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το κρατήσεις παρά να το δώσεις,200 ευρώ για κινητό που ακόμη δεν γονατίζει από τίποτα, φουλ υποστήριξη από xda,4 κερνελ διαθέσιμοι.τι άλλο θέλεις
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Πόσο να δώσω το SII μου για να πάρω το S4; Είναι σε άριστη κατάσταση με πολύ προίκα (θήκες-μπαταρίες-ζελατίνες), απλά έχει ένα πολύ μικρό χτυπηματάκι στην πάνω αριστερή γωνία.

 

+1 κι εγώ πιστεύω ότι είναι κρίμα να το δώσεις. Εγώ το έχω από το Νοέμβριο του 11 με τη μαμά έκδοση και είναι μια χαρά. Ευτυχώς το android ακόμα δε ζητά να κάνεις αναβαθμίσεις για να λειτουργήσουν οι εφαρμογές.

Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον... τι να πω, αν εχεις ορεξη, στησ'την απο την αρχη, αφηνοντας τις εφαρμογες να επανελθουν απο την Google... πιθανολογω οτι ειναι τυχαιο το ολο θεμα...

 

Το πρόβλημα εμφανίστηκε τουλάχιστον 4 φορές μετά από full wipe, οπότε δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο. Δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν έχω άλλο εύκαιρο smartphone για να μπορώ να κάνω με το S2 συνέχεια δοκιμές. Όταν βρω χρόνο θα ξαναπροσπαθήσω μήπως βρω τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειγον προβλημα ...παω σημερα να δω κινητο και δεν ανοιγει ..δεν φορτιζει...δεν μπαινει download mode...ειναι παντελως νεκρο....δεν εχω κανει τιποτα φυσικα χθες δουλευε αψογα.....εχω τρελαθει τωρα....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειγον προβλημα ...παω σημερα να δω κινητο και δεν ανοιγει ..δεν φορτιζει...δεν μπαινει download mode...ειναι παντελως νεκρο....δεν εχω κανει τιποτα φυσικα χθες δουλευε αψογα.....εχω τρελαθει τωρα....

Τι γίνεται ρε παιδιά; Επιδημία έπεσε; ακριβώς τα ίδια έπαθε της γυναίκας μου εχθές το απόγευμα! Εάν υποθέσουμε ότι θέλει αλλαγή πλακέτας ξέρετε πόσο πάει περίπου;;;

Samsung Galaxy Note II :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειγον προβλημα ...παω σημερα να δω κινητο και δεν ανοιγει ..δεν φορτιζει...δεν μπαινει download mode...ειναι παντελως νεκρο....δεν εχω κανει τιποτα φυσικα χθες δουλευε αψογα.....εχω τρελαθει τωρα....

Τι γίνεται ρε παιδιά; Επιδημία έπεσε; ακριβώς τα ίδια έπαθε της γυναίκας μου εχθές το απόγευμα! Εάν υποθέσουμε ότι θέλει αλλαγή πλακέτας ξέρετε πόσο πάει περίπου;;;

 

και βασικα που ειναι το σερβις εδω στην αθηνα...εγω το κινηυτο το εχω 1 χρονο και 8 μηνες.....ελεος....και πραγματικα φοβαμαι οτι θα μου πουνε δικαιολογιες του τυπου υγρασια κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά; Επιδημία έπεσε; ακριβώς τα ίδια έπαθε της γυναίκας μου εχθές το απόγευμα! Εάν υποθέσουμε ότι θέλει αλλαγή πλακέτας ξέρετε πόσο πάει περίπου;;;

 

και βασικα που ειναι το σερβις εδω στην αθηνα...εγω το κινηυτο το εχω 1 χρονο και 8 μηνες.....ελεος....και πραγματικα φοβαμαι οτι θα μου πουνε δικαιολογιες του τυπου υγρασια κ.τ.λ.

 

http://www.smartec.gr/

Samsung Galaxy Note II :D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...