Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα λεπτά με το ALLIANCEMOD επάνω, και μετά απο μερικές ρυθμίσεις στα χρώματα και μόνο εξαφανίστηκε η status bar, και όχι μόνο εξαφανίστηκε αλλά όσο και αν αγγίζω δεν κατεβαίνει καμία μπάρα. Συνεχώς μου βγάζει "unfortunately, system UI has stopped". έκανα τα 2 wipe πριν και μετά την εγκατάσταση του ALLIANCEMOD και ξανά μετά τα 2 wipe. Το μόνο που λειτουργεί χωρίς να το επιλέξω απο όλες τις δυνατότητες του ALLIANCEMOD ειναι το εφέ του gs3 στο Lock screen.

τώρα τι κάνω??? please help :(

 

Stock rom εχεις με root να υποθέσω?

Εμενα παντως που επανερχοταν η μπαρα οταν αναβα τον φακο flashlight απο market.αλλα μπορει και με τον stock φακο.

Edited by als2008
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρώτα λεπτά με το ALLIANCEMOD επάνω, και μετά απο μερικές ρυθμίσεις στα χρώματα και μόνο εξαφανίστηκε η status bar, και όχι μόνο εξαφανίστηκε αλλά όσο και αν αγγίζω δεν κατεβαίνει καμία μπάρα. Συνεχώς μου βγάζει "unfortunately, system UI has stopped". έκανα τα 2 wipe πριν και μετά την εγκατάσταση του ALLIANCEMOD και ξανά μετά τα 2 wipe. Το μόνο που λειτουργεί χωρίς να το επιλέξω απο όλες τις δυνατότητες του ALLIANCEMOD ειναι το εφέ του gs3 στο Lock screen.

τώρα τι κάνω??? please help :(

 

 

Απλώς την πάτησες... θέλεις ξανά στήσιμο από την αρχή... κάνε τα 3 wipes και πέρνα ξανά την rom που είχες η όποια άλλη θέλεις είτε με CWM ειτε με Odin και μη νξαναβάλεις αυτό το mod ειχ δημιουργήσει και σε μένα προβλήματα και έφαγε σουτ αυτό και εγώ 2 ώρες να το ξαναστήσω :mad:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

οκ, το έπιασα. υπάρχει τρόπος απλά να το κάνω uninstall????

με το hard reset θα φύγει το mod???

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

να ρωτησω κατι, προσπαθω κ περναω στο κινητο την επισημη ελληνικη 4.0.3 μεσω odin, και ενω ολοκληρωνεται η διαδικασια, μετα απλά φορτωνει συνεχεια στο galaxy S2 screen και δεν ανοιγει ποτε.

 

δοκιμαζοντας μεσω odin να περναγα ας πουμε την omega, δε μπορω γτ το unzip αρχειο εχει πολλους υποφακελους μεσα (και οχι ενα ανιαιο αρχειο .md5) , ενω στο PDA δεν μου "δειχνει" προς επιλογη το omega.zip.

 

το μονο που μπορω κ κανω για να δουλεψω κινητο μου, ειναι να του περναω την τελευταια ισπανικη 4.1.2 μεσω odin παλι, και αν θελω μετα το κανω root δινωντας στο odin to Siyah-s2-v6.0b4.zip το οποιο βρηκα στο google.

 

περνωντας .zip στην καρτα μνημης, δεν μπορει να μου τη κανει mount, ενω και στην εσωτερικη μνημη του κινητου βαζοντας το .zip, πχ. omega.zip, ενω ξεκιναει η διαδικασια κ με ρωταει αν θελω full ή οχι, μετα από ελαχιστο χρονο (στο 0% ακομα) σταματαει η διαδικασια και παει να κανει επανεκκινηση το κινητο αλλα απλά δεν ανοιγει κ σβηνει.

 

κανεις ιδεες?

 

εγω θα ημουν ευχαριστημενος εστω κ με καμια παλιοτερη ελληνικη εκδοση λογισμικου (αλλα στο sammobile εχει μονο την 4.0.3) και μετα να το αναβαθμιζα μεσω kies στην πιο προσφατη 4.0.3 που ειχε οταν το αγορασα.

 

θα εκτιμουσα οποια βοηθεια/απαντηση.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μπες ρεκοβερυ και κανε wipe cache,dalvic cache και data system .κοινως full wipe απο ρεκοβερυ.

 

ευχαριστω, δουλεψε εστω το .zip της omega απο την εσωτερικη μνημη μετα απο ολα τα wipe.

 

YΓ. περαστηκε με επιτυχια και η επισημη 4.0.3 επειτα.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

κάνω share πως εγώ έλυσα το πρόβλημα μου, δλδ έβγαλα μια προβληματική rom και έκανα το κινητό μου πλήρως εργοστασιακό, η όλη διαδικασία δεν κράτησε ούτε μισή ώρα. Με δεδομένο ότι είμαι root ξεκίνησα με 3 βασικά wipe: cache, advance-davlick, data factory reset.

Μετά, για να απαλλαγώ από το "κακό" Mod έκανα στο recovery τα εξής: Mount & storage -> format system & mount & storage -> format preload. Το κινητό πλέον δεν έχει καθόλου os, όμως μπαίνει σε dowload mode. Τότε το συνδέουμε μέσω καλωδίου με pc, τρέχουμε odin με την συνέχεια γνωστή. Μετά τη stock Ισπανική πήγα σε stock Nordic.

ουφ :D

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Λεω για καμια custom η original rom αλλα να ειναι root που να εχει καλη αυτονομία μπαταριας πανω στην 4.1.2

για μεγαλυτερη αυτονομια παιρνεις....μεγαλυτερη μπαταρια.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μετά, για να απαλλαγώ από το "κακό" Mod έκανα στο recovery τα εξής: Mount & storage -> format system & mount & storage -> format preload. Το κινητό πλέον δεν έχει καθόλου os, όμως μπαίνει σε dowload mode. Τότε το συνδέουμε μέσω καλωδίου με pc, τρέχουμε odin με την συνέχεια γνωστή. Μετά τη stock Ισπανική πήγα σε stock Nordic.

ουφ :D

 

Το εχει γραψει ο "μαστορης"......

Καντε backup.....

 

Points to note:

MAKE A BACKUP!!! I AM NOT RESPONSIBLE IF SOMETHING MESSES UP FOR YOU!!

 

Και εχει γραψει και αυτο.....

 

If you get a FC of systemui....delete your lidroid-res from system/framework and reflash the mod.

 

Το δοκιμασες πριν αρχισεις ολο το φλασαρισμα απο την αρχη...????

Τελος παντων τωρα πια μικρη σημασια εχει....Καλοριζικη η φρεσκοστημενη ρομ....;););)

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα για οσους εχουν θεμα με την μπαταρια, να θυμησουμε κατι που ισως εχει ξεχαστει λιγο, οτι υπαρχει και η λυση κατα ενα μερος του να κανουμε disable του fast dormancy, πληκτρολογοντας τον κωδικο *#9900#.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα για οσους εχουν θεμα με την μπαταρια, να θυμησουμε κατι που ισως εχει ξεχαστει λιγο, οτι υπαρχει και η λυση κατα ενα μερος του να κανουμε disable του fast dormancy, πληκτρολογοντας τον κωδικο *#9900#.

 

Googl-αρω το fast dormacy, αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα τι κανει & κυριως τι σχεση εχει με τους παροχους... Αν κανω αυτο που λες, τι ακριβως κερδιζω, ή μαλλον τι ακριβως "αλλαζει" και παει καλυτερα η μπαταρια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα για οσους εχουν θεμα με την μπαταρια, να θυμησουμε κατι που ισως εχει ξεχαστει λιγο, οτι υπαρχει και η λυση κατα ενα μερος του να κανουμε disable του fast dormancy, πληκτρολογοντας τον κωδικο *#9900#.

 

Εγώ προσωπικά το έχω γυρίσει σε GSM οπότε δεν ξοδεύει τόσο πολύ μπαταρία λόγω 3G

Link to comment
Share on other sites

Googl-αρω το fast dormacy, αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα τι κανει & κυριως τι σχεση εχει με τους παροχους... Αν κανω αυτο που λες, τι ακριβως κερδιζω, ή μαλλον τι ακριβως "αλλαζει" και παει καλυτερα η μπαταρια?

 

Για να ειμαι ειλικρινης και γω δεν ξερω και πολλα πανω σε αυτο το θεμα, αλλα θεωρητικα παντα και ισως οχι μονο, ειναι μια παραμετρος που λεγεται πως εξοικονομει μπαταρια.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινης και γω δεν ξερω και πολλα πανω σε αυτο το θεμα, αλλα θεωρητικα παντα και ισως οχι μονο, ειναι μια παραμετρος που λεγεται πως εξοικονομει μπαταρια.

 

...φανταζομαι οτι δεν δημιουργει κανενα "προβλημα" (λεμε τωρα!:p ). Το εχεις δοκιμασει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...φανταζομαι οτι δεν δημιουργει κανενα "προβλημα" (λεμε τωρα!:p ). Το εχεις δοκιμασει?

 

Ναι δεν υπαρχει προβλημα, απλα πληκτρολογεις τον κωδικο *#9900# στον dialer σου και στο μενου που θα βγει απλα θα πατησεις εκει που σου λεει disable fast dormancy.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπαρχει προβλημα, απλα πληκτρολογεις τον κωδικο *#9900# στον dialer σου και στο μενου που θα βγει απλα θα πατησεις εκει που σου λεει disable fast dormancy.

 

Το εκανα, για να δουμε! (εν τω μεταξυ, ηθελε τον "μαμησιο" dialer, με το exdialer δεν λειτουργουσε... τελος παντων...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ'ότι κατάλαβα το fast dormancy είναι ένας αλγόριθμος σύμφωνα με τον οποίο το κινητό ειδοποιεί όταν τελειώνει μία διαδικασία που αφορά το 3G, ώστε να αλλάζουν εγκαίρως τα states του και να εξοικονομείς ενέργεια. Το θέμα είναι πως οι ελληνικοί πάροχοι δεν το υποστηρίζουν και αλλάζουν states 3g στο κινητό του σαν να μην είχες το fast dormancy. Οπότε αυτή η θεωρητική εξοικονόμηση ενέργειας του fast dormancy δεν υφίσταται, ενώ χρησιμοποιείς τελικά περισσότερη ενέργεια, αφού και το fd, θέλει το κάτι του για να δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει αρκετα χαμηλό ήχο όταν μιλάω στο τηλέφωνο ενω έχω ρυθμίσει τον ήχο τέρμα. όπως επίσης μου παραπονιούνται οτι με ακούνε αρκετά χαμηλά. Και αναφέρομαι για κλήσεις μέσα στο σπίτι και οχι κάπου έξω.

Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο ή μήπως ρυθμίζει κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει αρκετα χαμηλό ήχο όταν μιλάω στο τηλέφωνο ενω έχω ρυθμίσει τον ήχο τέρμα. όπως επίσης μου παραπονιούνται οτι με ακούνε αρκετά χαμηλά. Και αναφέρομαι για κλήσεις μέσα στο σπίτι και οχι κάπου έξω.

Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο ή μήπως ρυθμίζει κάπως;

 

Τι rom εχεις? Σου το εκανε απο την αρχη, ή "προεκυψε" ξαφνικα?

 

και πως θα πρεπει να ειναι... current state disabled-----h------current state enabled?

 

Για το fast dormacy λες? Αν δεν το θελεις, προφανως disabled...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις.

 

1.Σε όλους παίρνει 3.5 ώρες για να φορτίσει;

 

2. Δοκιμασα πρώτη φορα να μεταφερω αρχεια απο το κινητό στον υπολογιστή με το καλώδιο usb. Δεν εχω πολύ γρήγορο μηχάνημα αλλά για ένα αρχείο 1gb έκανε 15 λεπτά με το ρολόι. .. παρατηρείτε την ιδια καθυστέρηση;

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις.

 

1.Σε όλους παίρνει 3.5 ώρες για να φορτίσει;

 

2. Δοκιμασα πρώτη φορα να μεταφερω αρχεια απο το κινητό στον υπολογιστή με το καλώδιο usb. Δεν εχω πολύ γρήγορο μηχάνημα αλλά για ένα αρχείο 1gb έκανε 15 λεπτά με το ρολόι. .. παρατηρείτε την ιδια καθυστέρηση;

 

1. Αν και το φορτιζω κυριως τη νυχτα, νομιζω ναι... Ειδικα σε usb αργει πααααρα πολυ...

 

2. Εχει σημασια αν το usb που το συνεδεσες ειναι high speed ή οχι... οπως επισης και η ταχυτητα του δισκου σου, το αν ειναι κατακερματισμενος κλπ.κλπ. Παντως ουτε το 1 gb ειναι λιγο, ουτε τα 15 λεπτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Αν και το φορτιζω κυριως τη νυχτα, νομιζω ναι... Ειδικα σε usb αργει πααααρα πολυ...

 

2. Εχει σημασια αν το usb που το συνεδεσες ειναι high speed ή οχι... οπως επισης και η ταχυτητα του δισκου σου, το αν ειναι κατακερματισμενος κλπ.κλπ. Παντως ουτε το 1 gb ειναι λιγο, ουτε τα 15 λεπτα...

 

Το συνδέω με αυτό που εδινε η συσκευασία.

 

Το συγκρινω με άλλες φορητές συσκευές ή άλλα κινητά που τον ίδιο όγκο δεδομένων τον μετέφεραν πολυ πιο γρήγορα. Πιο πολύ ρωτάω μήπως και υπάρχει καποιο κόλπο ή ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

fast dormancy κλειστο το ειχα παντα...και θυμαμαι εδω ειχα διαβασει οτι στην Ελλαδα ειναι κατα καποιο τροπο αχρηστο να το εχεις ανοιχτο..παντως εχω κουραστει με το θεμα της μπαταριας γενικα..:p
Link to comment
Share on other sites

Τι rom εχεις? Σου το εκανε απο την αρχη, ή "προεκυψε" ξαφνικα?

 

Για το fast dormacy λες? Αν δεν το θελεις, προφανως disabled...

 

Έχω τη στοκ rom 4.0.3. Πιο έντονα παρατηρείται όταν είμαι σε πολύ ήσυχο χώρο (από αυτό πηγαίνει ο νους μου στο noise cancelation, αλλά δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση κάπου). Θα το παρατηρήσω μερικές ημέρες ακόμα πάντως για να δω μιας και το τηλέφωνο το έχω μερικές μέρες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...