Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

 

Παίδες πραγματικά.. ξέρετε πως να ξεφορτωθώ την τύπισσα που μιλάει όποτε αλλάζω σελίδα στα μενού ή κάνω το οτιδήποτε? Εκτός του οτι είναι ενοχλητικό, πάλι λαγκάρει όλη η συσκευή.. Έκανα και disable τα voice commands αλλά εκεί αυτή!!! :mad::mad:

Γλώσσα και εισαγωγή/ έξοδος κειμένου σε ομιλία/και απενεργοποίησε την λειτουργία οδήγησης .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απενεργοποιημένο είναι :(

 

Άρχισε η ιστορία μου φαίνεται απ'όταν ενεργοποίησα το voice commands, αλλά και disable που το έκανα, πάλι εκεί!! Τι να κάνω, όχι πάλι hard reset βαριέμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιημένο είναι :(

 

Άρχισε η ιστορία μου φαίνεται απ'όταν ενεργοποίησα το voice commands, αλλά και disable που το έκανα, πάλι εκεί!! Τι να κάνω, όχι πάλι hard reset βαριέμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

 

Στην προσβασιμότητα μήπως είναι ενεργοποιημένο το talkback;

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιημένο είναι :(

 

Άρχισε η ιστορία μου φαίνεται απ'όταν ενεργοποίησα το voice commands, αλλά και disable που το έκανα, πάλι εκεί!! Τι να κάνω, όχι πάλι hard reset βαριέμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Αν και το talkback ειναι κλειστό τότε .....

.....Πήγαινε ρυθμίσεις > διαχείριση εφαρμογών> ολα >και βρες το Samsung TTS και το Google Text-to-speech Engine και απενεργοποιησετα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ούτε.. Θα τρελαθώ! Και στο νετ μόνο για τη ρύθμιση της οδηγησης λένε και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

edit: οκ θα κάνω και αυτό m7xalis!

 

edit2: Ουφφφφφφφφφφφφφφφφ!! Ευχαριστώ, δούλεψε!! Χάνω κάτι άλλο σημαντικό με αυτά απενεργοποιημένα?

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Εάν αναφέρεσαι σε εμένα, εγώ του παρέθεσα και τους δύο τρόπους που μπορεί να πετύχει αυτό που θέλει. Δεν επέμεινα σε κανέναν, καθώς και οι δυο τρόποι καταλήγουν στο ίδιο αποτέλεσμα. ;)

Φιλικά πάντα. Μην παρεξηγηθώ..

 

Όχι φίλε μου δεν αναφερόμουν σε σένα:). Είναι δικό μου το λάθος που δεν ανέφερα το όνομα του φίλου Airtim (καλοπροαίρετα πάντα:) ). Απλά ήθελα να βοηθήσω για να μη μπλέξει με triangle away. Ο φίλος θα απόφασίσει ποιό τρόπο θα επιλέξει. :) Καλά φλασαρίσματα ;)

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει τροπος να κανεις ρουτ το κινητο ΧΩΡΙΣ να πειραξεις ρομ και κερνελ?

 

Απλα να εχεις ρουτ ρο κινητο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

 

Αν ναι ποιος ειναι ο τροπος για την 4.1.2?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει τροπος να κανεις ρουτ το κινητο ΧΩΡΙΣ να πειραξεις ρομ και κερνελ?

 

Απλα να εχεις ρουτ ρο κινητο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

 

Αν ναι ποιος ειναι ο τροπος για την 4.1.2?

 

Μπορεί να γίνει αλλά δύσκολα

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει αλλά δύσκολα

Δηλαδη?

 

Δεν υπαρχει κανενας τετοιος οδηγος?

 

Ολοι οι οδηγοι ειναι με custom kernel κανενας με επισημο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη?

 

Δεν υπαρχει κανενας τετοιος οδηγος?

 

Ολοι οι οδηγοι ειναι με custom kernel κανενας με επισημο?

 

Έχει με μαμά κερνελ, αλλά χάνεις εγγύηση.τα γνωστά

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει τροπος να κανεις ρουτ το κινητο ΧΩΡΙΣ να πειραξεις ρομ και κερνελ?

 

Απλα να εχεις ρουτ ρο κινητο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

 

Αν ναι ποιος ειναι ο τροπος για την 4.1.2?

 

Για την 4.1.2 πέρασε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές υπάρχουν αρκετά πράγματα, τα οποία έχουν τη δυνατότητα απενεργοποιησης. Ξέρουμε ποια απο αυτά μπορούμε να απενεργοποιησουμε άφοβα;
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν αναφερόμουν σε σένα:). Είναι δικό μου το λάθος που δεν ανέφερα το όνομα του φίλου Airtim (καλοπροαίρετα πάντα:) ). Απλά ήθελα να βοηθήσω για να μη μπλέξει με triangle away. Ο φίλος θα απόφασίσει ποιό τρόπο θα επιλέξει. :) Καλά φλασαρίσματα ;)

 

Θα δοκιμασω αυτο π ειπες μιας και μολις μπηκα σπιτι αλλα μετα για το τι να περασω εχουμε καμια προταση? Παιζει αλλη εκτος απο την omega? Sorry αν ρωταω συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω αυτο π ειπες μιας και μολις μπηκα σπιτι αλλα μετα για το τι να περασω εχουμε καμια προταση? Παιζει αλλη εκτος απο την omega? Sorry αν ρωταω συνεχεια...

 

Υπάρχουν πολλές ρομ αξιόλογες. Στο XDA θα βρεις ψάχνοντας και δοκιμάζοντας αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω περάσει την omega v19.2. Σε λίγες μέρες πληροφοριακά θα βγει η ν20. Εσύ αποφασίζεις φιλέ. ;-)

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά μια βοήθεια θα ήθελα, πριν λίγο καιρό βοήθησα έναν φίλο να κάνει αναβάθμιση λογισμικού στο SII του μέσω kies γιατί είχε την παλιά έκδοση από τότε που το είχε πάρει πριν δυο χρόνια, έκτοτε αντιμετωπίζει συνέχεια προβλήματα -τελειώνει απότομα η μπαταρία, δεν μπορεί να ανοίξει φωτογραφίες, σβήνει ξαφνικά κλπ- . Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία από anroid μήπως έχετε καμιά γνώμη το πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά μια βοήθεια θα ήθελα, πριν λίγο καιρό βοήθησα έναν φίλο να κάνει αναβάθμιση λογισμικού στο SII του μέσω kies γιατί είχε την παλιά έκδοση από τότε που το είχε πάρει πριν δυο χρόνια, έκτοτε αντιμετωπίζει συνέχεια προβλήματα -τελειώνει απότομα η μπαταρία, δεν μπορεί να ανοίξει φωτογραφίες, σβήνει ξαφνικά κλπ- . Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία από anroid μήπως έχετε καμιά γνώμη το πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα.

Ευχαριστώ

 

Λογικά με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα στρώσει.

Ποια έκδοση φοράει;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Για την 4.1.2 πέρασε αυτό.

Με αυτο δηλαδη απλα εισαι ρουτ και δεν εχεις αλλαξει απολυτως τιποτα αλλο στο κινητο(ρομ - κερνελ)??

 

Επισης δεν μπορεις να το κανεις απλα παιρνωντας σε μια καρτα μνημης αυτο το αρχειο απο "CWM-SuperSU-v0.97.zip" σε "update.zip" και απλα πατωντας στο κινητο volume up + home + power ωστε να μπει σε recovery mode να διαλεξουμε το συγκεκρημενο αρχειο?

 

Αλλα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ολων ειναι να ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ROM & KERNEL.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα στρώσει.

Ποια έκδοση φοράει;

 

την 404 τώρα ,πριν κανα μήνα την έβαλε, επειδή δεν έχω αυτό το κινητό να ρωτήσω η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γίνεται από το κινητό ή μέσω kies

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο δηλαδη απλα εισαι ρουτ και δεν εχεις αλλαξει απολυτως τιποτα αλλο στο κινητο(ρομ - κερνελ)??

 

Επισης δεν μπορεις να το κανεις απλα παιρνωντας σε μια καρτα μνημης αυτο το αρχειο απο "CWM-SuperSU-v0.97.zip" σε "update.zip" και απλα πατωντας στο κινητο volume up + home + power ωστε να μπει σε recovery mode να διαλεξουμε το συγκεκρημενο αρχειο?

 

Αλλα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ολων ειναι να ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ROM & KERNEL.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Εγω με 4.1.2 Ισπανιας εκανα root με αυτο και ειναι μια χαρα....

 

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/Clipboard02.png[/imgalign]Τι είναι root; Τέρμα ο μύθος του root, αναλυτική επεξήγηση από τον Tyxerakias[/member]

 

Να αναφέρω ότι υπάρχουν αρκετοί τρόποι για root, εδώ αναφέρω τους 2 πιο δημοφιλείς και άποψη μου τους πιο σταθερούς τρόπους για ice cream sandwich, και στη συνέχεια για gingerbread.

Ο πρώτος τρόπος που βρίσκεται στο ίδιο post ακριβώς από κάτω είναι και ο πιο "καθαρός", το μόνο που κάνει είναι να προσθέτει το root. Δεν χρειάζεται καν PC.

Ο CFroot Kernel από την άλλη προσθέτει ένα μόνιμο custom recovery που λέγεται ClockWorkMod και κάποια επιπρόσθετα scripts.

Όποιος θέλει να μην έχει το κίτρινο θαυμαστικό όταν ανοίγει το κινητό, τότε να χρησιμοποιήσει τον πρώτο τρόπο, ή σε gingerbread, τον 3ο τρόπο. Στον cf-root kernel αυτό το τρίγωνο φεύγει με το πρόγραμμα triangleaway, που το εξαφανίζει με ένα hack.

 

 

- Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich

 

Aπλούστατος τρόπος από τους Phil3759 και Rachmat3 των XDA, χωρίς την ανάγκη για kernel. Δουλεύει σε ΙCS, αλλά όχι σε προηγούμενες εκδόσεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το "brickbug" κάποιων συσκευών οπότε μπορεί να γίνει άφοβα απ'όλους.

Προσοχή: ** Xρειάζεται εξωτερική κάρτα microsd για να γίνει το πρώτο βήμα **

 

Root

 

1. Κατεβάστε αυτό το αρχείο και βάλτε το στην εξωτερική κάρτα sd.

2. Kάντε επανεκκίνηση σε recovery mode (δείτε σχεδιάγραμμα για τα 3 κουμπιά στο επόμενο μήνυμα, μόνο που τώρα αντί για volume down πατάμε volume UP)

3. Επιλέξτε apply update from external storage, χρησιμοποιώντας τα κουμπιά ήχου, και το power για επιλογή.

4. Επιλέξτε το Root_SuperSU.0.98-Busybox.1.20.2-S2-signed.zip που κατεβάσατε στο βήμα 1. Αυτό ητανε, είστε root. Αφού κάνετε reboot, βρείτε την εφαρμογή SuperSU στις εφαρμογές σας, τρέξτε την και κάντε update αν ζητήσει.

 

Aν τώρα επιθυμείτε CWM recovery (σε περίπτωση π.χ. που θέλετε να βάλετε κάποια custom rom ή να κάνετε nandroid backup), μπορείτε να το βάλετε με αυτό το αρχείο όπως στο βήμα 4 της παραπάνω διαδικασίας. (η εγκατάσταση του CWM είναι προσωρινή).

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά εγώ δεν έφτιαξα καμία ρομ κτλ, μην δοκιμάζετε τζάμπα!

 

Είναι η stock όπως τη ξέρετε, απλά την πήρα και την έκανα Deodexed για μεγαλύτερη ευκολία σε εύρεση και χρήση θεμάτων και διαφόρων mods από το xda, την έκανα root και άλλες μικροαλλαγες αλλά δεν έχει κάτι επάνω είναι full stock.

 

Όταν ετοιμάσω τη δική μου θα την ανεβάσω εδώ :-)

 

@baios τώρα κοιτάω το mod αν ακόμα το χρειάζεσαι!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, δεν έχω κανένα πρόβλημα και με την αυτονομία του κινητού. Έχω την ισπανική 4.1.2, με το τελευταίο update, και το κινητό βγάζει μία ημέρα και κάτι, με 4 ώρες ενεργή οθόνη. Δεν θυμάμαι σίγουρα, αλλά ίσως είναι σε καλύτερα επίπεδα κι από την 4.0.4. Κι ολα αυτά, με την αρχική μπαταρία 1650mAh.
Link to comment
Share on other sites

@baios τώρα κοιτάω το mod αν ακόμα το χρειάζεσαι!

 

Ναι Sofos περιμενω, οποτε μπορεσεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο δηλαδη απλα εισαι ρουτ και δεν εχεις αλλαξει απολυτως τιποτα αλλο στο κινητο(ρομ - κερνελ)??

 

Επισης δεν μπορεις να το κανεις απλα παιρνωντας σε μια καρτα μνημης αυτο το αρχειο απο "CWM-SuperSU-v0.97.zip" σε "update.zip" και απλα πατωντας στο κινητο volume up + home + power ωστε να μπει σε recovery mode να διαλεξουμε το συγκεκρημενο αρχειο?

 

Αλλα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ολων ειναι να ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ROM & KERNEL.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Ακριβώς ότι ζητάς... Μόνο το superuser και το su θα σου βάλει.

Επίσης δεν χρειάζεται καν να το κάνεις copy στην sd. Διάβασε εκεί που λέει "INSTRUCTIONS"

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω θεμα να περασω το αρχειο σε εξωτερικη sd card και ποιο ευκολο απο το να το περναω μεσω υπολογιστη....
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, δεν έχω κανένα πρόβλημα και με την αυτονομία του κινητού. Έχω την ισπανική 4.1.2, με το τελευταίο update, και το κινητό βγάζει μία ημέρα και κάτι, με 4 ώρες ενεργή οθόνη. Δεν θυμάμαι σίγουρα, αλλά ίσως είναι σε καλύτερα επίπεδα κι από την 4.0.4. Κι ολα αυτά, με την αρχική μπαταρία 1650mAh.

 

Εμεις που εχουμε το data ολη μερα αναγκαστικα λογο δουλειας λες να αντεξει μια μερα? Γιατι με την nordic δεν την βγαζει....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...