Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά είναι τα κομμάτια με 269 που είχαν, δεν έχει ακουστεί τίποτε, απλά ξεστόκαραν μια "περσυνή¨συσκευή, άσχετα αν κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Τώρα έβγαλαν το νέξους στο πλαίσιο με 299 ενόψει έλευσης του νέξους 4. Μην πάρεις εκθεσιακό, ούτε να δώσεις 334, πάρε κάτι άλλο αν δεν το βρεις με 269 σφραγισμένο, το νέξους σε χαλάει ας πούμε; ;)

Το Nexus είναι Dual core?

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Nexus είναι Dual core?

 

Είναι Dual Core στα 1.2GHz χρονισμένο.Αυτό που αλλάζει είναι το chipset cpu δηλαδή δεν έιναι ο Exynos της Samsung που έχει το S2 I9100 όπως και η GPU.Αυτό έχει την PowerVR SGX540 ενώ το S2 την Malli 400MP.Παρ'όλα αυτά έχει μεγαλύτερη οθόνη και μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης το Nexus.Το μόνο μειονέκτημα του είναι ότι δεν υποστηρίζει υποδοχή για σύνδεση Micro Sd κάρτας όπως είναι γνωστό για τα Nexus.Στην ουσία πάντως το hardware είναι ίδιο με του S2 σε θέμα cpu και ram

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Κάτι υποκειμενικό.Το μέγεθος του s2 συνηθίζεται?! Χαζή ερώτηση αλλά γιατί μου φαίνεται μεγάλο αν και ελαφρύ?! Είχα βέβαια μικρότερο κινητό πριν. Απορώ πώς παίρνει ο κόσμος μεγαλύτερα! Πώς τα πιάνει?! Το ιντερνετ του πάντως κάτι παραπάνω από τέλειο! Και κάτι τελευταίο προς το παρόν! Στον προεγκατεστημένο browser έχει κάποιο κουμπί που να σε πηγαίνει στην αρχική οθόνη? Δοκίμασα λίγο τον dolphin που διάβασα τα καλύτερα αλλά δεν με βόλεψε...Ευχαριστώ πολύ! Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

το νέξους σε χαλάει ας πούμε; ;)

 

Προτείνεις nexus?

 

Εγώ για s2 πήγαινα και πάω αλλά μόλις έπιασα στα χέρια μου το nexus και κοίταξα την οθόνη μαγεύτηκα. Φοβάμαι όμως μην το μετανιώσω γιατί το s2 είναι πιο πρακτικό , μικρότερο μέγεθος-ελαφρύτερο- sd-ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις nexus?

 

Εγώ για s2 πήγαινα και πάω αλλά μόλις έπιασα στα χέρια μου το nexus και κοίταξα την οθόνη μαγεύτηκα. Φοβάμαι όμως μην το μετανιώσω γιατί το s2 είναι πιο πρακτικό , μικρότερο μέγεθος-ελαφρύτερο- sd-ραδιόφωνο.

Η άποψή μου πάντως είναι ότι ένα τηλέφωνο πρώτα είναι τηλέφωνο και μετά Internet.Στο λέω γιατί με το s2 που πήρα εδώ και λίγες μέρες, ακόμα δεν συνήθισα το μέγεθός του.Και με προβληματίζει αυτό...:( Το βάζω στην τσέπη στη φόρμα και τρέμω μήπως πέσει! Στη θέση στο αμάξι μπροστά από το λεβιέ των ταχυτήτων που έβαζα το κινητό, ε, λίγο δύσκολα χωράει.Και το να πάρεις τηλέφωνο κάποιον με το ένα χέρι, οριακά. Έχεις δίκιο. Σκέψου λίγο πρακτικά!

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου πάντως είναι ότι ένα τηλέφωνο πρώτα είναι τηλέφωνο και μετά Internet.Στο λέω γιατί με το s2 που πήρα εδώ και λίγες μέρες, ακόμα δεν συνήθισα το μέγεθός του.Και με προβληματίζει αυτό...:( Το βάζω στην τσέπη στη φόρμα και τρέμω μήπως πέσει! Στη θέση στο αμάξι μπροστά από το λεβιέ των ταχυτήτων που έβαζα το κινητό, ε, λίγο δύσκολα χωράει.Και το να πάρεις τηλέφωνο κάποιον με το ένα χέρι, οριακά. Έχεις δίκιο. Σκέψου λίγο πρακτικά!

 

Το μέγεθος παίζει σημαντικό ρόλο και έχεις δίκιο σε αυτό που λες, πράγματι τα σημερινά "κινητά" πιο εύκολα κάνεις όλα τα άλλα παρά να τηλεφωνείς.

 

Επειδή είδα πιο πάνω που ρωτάς αν συνηθίζεται το μέγεθος σου λέω οτι συνηθίζεται, αλλά θέλει λίγο χρόνο και να ανεβαίνεις σιγά σιγά ίντσες;)

Link to comment
Share on other sites

γιατι να ρωταω ξανα? ειναι μια βασικη λειτουργια του τηλεφωνου το taskbar στις ειδοποιησεις...δεν γινετε να μην γνωριζουν ατομα που εχουν τη συσκευη για αρκετο καιρο...
Link to comment
Share on other sites

γιατι να ρωταω ξανα? ειναι μια βασικη λειτουργια του τηλεφωνου το taskbar στις ειδοποιησεις...δεν γινετε να μην γνωριζουν ατομα που εχουν τη συσκευη για αρκετο καιρο...

εαν εχεις 4.0.4,και εισαι ρουτ,βαλε την ρομ του nicpapakos,εχει αυτο που ζητας.δες στο φορουμ για ρουτ σημ.η γνησια τασκ μπαρ ειναι σταθερη.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οτι λεει κ ο τιτλος. Δηλαδη οταν σειρω απο πανω το στατους μπαρ που βγαζει τα τα toogles των wifi,bloutooth κτλ..αυτα πως τα αλλαζω? Οσο και αν εψαξα στο κιν. δεν βρηκα τπτ.

Ξερει κανεις αν και πως γινετε να αλλαξω τη σειρα των toogles? ευχαριστω!

Αν δεν εισαι root δεν γινεται κατι νομιζω αλλα αν γινεις root δες αυτο εδω στο xda αρκει να εισαι στην 4.0.4 επισημη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1863358

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα τη συσκευή μεταχειρισμένη στα 200€ σε πολύ καλή κατάσταση και γενικά μπορώ να πώ οτι είμαι κατενθουσιαμένος αν και κάτοχος πάμπολλων διαφορετικών συσκευών.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι βάζοντας μία έκδοση jelly bean στο κινητό δυστυχώς το Kies δε μου το αναγνωρίζει αν και απο τα windows βλέπω κανονικά σε σύνδεση usb τους φακέλους του κινητού.

 

Καμμία βοήθεια σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα τη συσκευή μεταχειρισμένη στα 200€ σε πολύ καλή κατάσταση και γενικά μπορώ να πώ οτι είμαι κατενθουσιαμένος αν και κάτοχος πάμπολλων διαφορετικών συσκευών.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι βάζοντας μία έκδοση jelly bean στο κινητό δυστυχώς το Kies δε μου το αναγνωρίζει αν και απο τα windows βλέπω κανονικά σε σύνδεση usb τους φακέλους του κινητού.

 

Καμμία βοήθεια σε αυτό?

το κιες αναγνωριζει τα τηλ. με επισημα φιρμγουερς.η jbπου κυκλοφορει δεν ειναι το τελικο προιον ισως γιαυτο δεν το βλεπει.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κανωντας root το κινητο μπορεις να κανεις τα παντα?

 

Δηλαδη να σβησεις και τα εικονιδια που δεν σε αφηνει με επισημο rom?

Να αλλαξεις ΟΠΟΙΑ εικονιδια θελεις ακομα και στο status bar?

 

Και γενικοτερα κανεις τα παντα?

 

Τελος ποια εκδοση kernel ή rom προτεινετε για το galaxy s2 i9100 που να ΜΗΝ ειναι πειραγμανη απλα να σου δινει δικαιωματα admin και τιποτα αλλο χωρις να εχει πειραχτει για να γινει overclocked το κινητο κ.τ.λ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

το κιες αναγνωριζει τα τηλ. με επισημα φιρμγουερς.η jbπου κυκλοφορει δεν ειναι το τελικο προιον ισως γιαυτο δεν το βλεπει.

 

Δηλαδή δεν υπάρχει τρόπος η κάποιος driver που να μπορεί να το δεί?

Ουσιαστικά το χρειάζομαι σε περίπτωση που γίνει brick και μέσω του odin να το επαναφέρω όχι για κάποιο άλλο λόγο.

 

Παρεπιπτώντως η έκδοση του jb που έχω βάλει (jelly bam) είναι το κάτι άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια και έδω το εχω και εγώ το πρόβλημα και κάποιο άλλο παλικάρι, ευχομαι να είναι η προβληματική 4.0.3. μαμα.... μολις βρω λίγο χρόνο θα βάλω 4.0.4

 

Τελικά την Παρασκεύη έβαλα 4.0.4 και έκανα και erase. και απο την Παρασκευή ακόμα έχω μπαταρία, πολύ χρήση bluetooth και ακόμα ανοικτό κτλ , κανένα πρόβλημα πια!!!! και είχα αρχισει να ανυσιχώ κανένα μήνα που έχω το κινητό.

Άλλο κινητό και κανένα πρόβλημα πια!

το γράφο για τα αλλά παιδιά που έχουν αντίστοιχα προβλήματα με την 4.0.3

 

:):):):):):)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μια γρήγορη και εύκολη ελπίζω ερώτηση: Πως μπορώ να δω την ώρα που στάλθηκε σε εμένα ένα εισερχόμενο sms? Αυτό που μπορείς να δεις προς το παρόν είναι η ώρα που το έλαβες, όχι και πολύ χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

γιατι να ρωταω ξανα? ειναι μια βασικη λειτουργια του τηλεφωνου το taskbar στις ειδοποιησεις...δεν γινετε να μην γνωριζουν ατομα που εχουν τη συσκευη για αρκετο καιρο...

Δεν γνωρίζω πολλά από s2,αλλά τυχαία στο youtube είδα κάποιον που αναφερόταν σ'αυτό το θέμα ότι ΔΕΝ γίνεται να τα αλλάξεις στο s2.Τώρα αν γίνεται με rootαρίσματα και τέτοια, δεν ξέρω. Για την jelly bean άκουσα τελικά από Γενάρη. Είναι αλήθεια? Τι θα αλλάξει στο κινητό μας με τη νέα έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω εχω την 4.0.3 τι προβλημα εχει η εκδοση ρε παιδια?

 

Το χειρότερο από όλα είναι έτρωγε την μπαταρία σε χρόνο dt και έκλεινε απο μονό του χωρίς προειδοποιήση, και μετά για να ανοίξει, έπρεπε να βγάλεις την μπαταρία... Ευτυχώς τώρα όλα αυτά τέλος!!!!!

Πάω στην Τέταρτη μέρα με normal χρήση! ;) 30 - 40 Λεπτά ομιλίας /ημέρα και χρήση εφαρμοφών με Bluetooth για ρυθμίση άλλων συσκευών πέριπου 1 1/2 ημέρα, 3g internet 10-12 λεπτά ημέρα, wifi 15λέπτα ανα ημέρα. :)

Ολά αυτά μετά από την 4.0.4 ποιο πριν με το ζόρι κράταγε 1 - 1 1/2 μέρα αν δεν έκλεινε απο μόνο μετά απο μία ομιλία > 10 λεπτών.

Τζάμπα 1 μηνα ταλαιπωριόμουν!!

:)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει τρόπος η κάποιος driver που να μπορεί να το δεί?

Ουσιαστικά το χρειάζομαι σε περίπτωση που γίνει brick και μέσω του odin να το επαναφέρω όχι για κάποιο άλλο λόγο.

 

Παρεπιπτώντως η έκδοση του jb που έχω βάλει (jelly bam) είναι το κάτι άλλο!!!

οταν εγκαθηστας το κιες μπαινουν και οι drivers για το τηλεφωνο.το pc πρεπει να στο αναγνωριζει λογικα οποια ρομ και να φορας,αρα και το odin λογικα πρεπει να το βλεπει.προσωπικα το κιες δεν το δουλεψα πανω απο μια φορα.επισης οταν χρεισημοποιησεις το odin πρεπει να ειναι κλειστο το κιες.αυτα..

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο από όλα είναι έτρωγε την μπαταρία σε χρόνο dt και έκλεινε απο μονό του χωρίς προειδοποιήση, και μετά για να ανοίξει, έπρεπε να βγάλεις την μπαταρία... Ευτυχώς τώρα όλα αυτά τέλος!!!!!

Πάω στην Τέταρτη μέρα με normal χρήση! ;) 30 - 40 Λεπτά ομιλίας /ημέρα και χρήση εφαρμοφών με Bluetooth για ρυθμίση άλλων συσκευών πέριπου 1 1/2 ημέρα, 3g internet 10-12 λεπτά ημέρα, wifi 15λέπτα ανα ημέρα. :)

Ολά αυτά μετά από την 4.0.4 ποιο πριν με το ζόρι κράταγε 1 - 1 1/2 μέρα αν δεν έκλεινε απο μόνο μετά απο μία ομιλία > 10 λεπτών.

Τζάμπα 1 μηνα ταλαιπωριόμουν!!

:)

 

Χμ ωραία όλα αυτά. Και πως περνάς την 4.0.4; Είναι επίσημη;

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο από όλα είναι έτρωγε την μπαταρία σε χρόνο dt και έκλεινε απο μονό του χωρίς προειδοποιήση, και μετά για να ανοίξει, έπρεπε να βγάλεις την μπαταρία... Ευτυχώς τώρα όλα αυτά τέλος!!!!!

Πάω στην Τέταρτη μέρα με normal χρήση! 30 - 40 Λεπτά ομιλίας /ημέρα και χρήση εφαρμοφών με Bluetooth για ρυθμίση άλλων συσκευών πέριπου 1 1/2 ημέρα, 3g internet 10-12 λεπτά ημέρα, wifi 15λέπτα ανα ημέρα.

Ολά αυτά μετά από την 4.0.4 ποιο πριν με το ζόρι κράταγε 1 - 1 1/2 μέρα αν δεν έκλεινε απο μόνο μετά απο μία ομιλία > 10 λεπτών.

Τζάμπα 1 μηνα ταλαιπωριόμουν!!

Οντως οσο αφορα τη μπαταρια και εμενα μου κραταει πολυ λιγο με το ζορι 1 με μιαμιση μερα και εννοειτε η πρωτη φορτιση ηταν 8 - 10 ωρες με κλειστο το κινητο.

Ολα τα αλλα που λες δεν τα εχω δηλαδη να κλεινει χωρις προειδοποηση κ.τ.λ.

Ισως γιατι εχω εγκαταστησει την εφαρμολγη easy battery saver.

αλλα οσο αφορα το ξανα-ανοιγμα του κινητου ΠΟΤΕ δεν χρειαστικε να βγαλω/βαλω την μπαταρια ακομα και αν ειχα τελειωσει τη μπαταρια μεχρι τελος και επρεπε να φορτισει λιγο το κινητο ωστε να περασει το κιτρινο εικονιδιο με το θαυμαστικο στην οθονη φορτισεις του κινητου.

Μηπως ειχες περασει κατι στο κινητο που προκαλουσε ολο αυτο το σκαλωμα?

 

Δηλαδη ρε παιδια στην 4.0.4 δεν υπαρχουν αυτα τα θεματα?

 

Αν ναι μπορειτε να μου πειτε κι εμενα απο που μπορω να την περασω?

 

Αν και απ' οτι διαβασα τα χριστουγεννα θα βγει η 4.1 για το s2 οποτε λογικα θα εχουν διορθωθει τα θεματακια που εχει η 4.0.3.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Οντως οσο αφορα τη μπαταρια και εμενα μου κραταει πολυ λιγο με το ζορι 1 με μιαμιση μερα και εννοειτε η πρωτη φορτιση ηταν 8 - 10 ωρες με κλειστο το κινητο.

Ολα τα αλλα που λες δεν τα εχω δηλαδη να κλεινει χωρις προειδοποηση κ.τ.λ.

Ισως γιατι εχω εγκαταστησει την εφαρμολγη easy battery saver.

αλλα οσο αφορα το ξανα-ανοιγμα του κινητου ΠΟΤΕ δεν χρειαστικε να βγαλω/βαλω την μπαταρια ακομα και αν ειχα τελειωσει τη μπαταρια μεχρι τελος και επρεπε να φορτισει λιγο το κινητο ωστε να περασει το κιτρινο εικονιδιο με το θαυμαστικο στην οθονη φορτισεις του κινητου.

Μηπως ειχες περασει κατι στο κινητο που προκαλουσε ολο αυτο το σκαλωμα?

 

Δηλαδη ρε παιδια στην 4.0.4 δεν υπαρχουν αυτα τα θεματα?

 

Αν ναι μπορειτε να μου πειτε κι εμενα απο που μπορω να την περασω?

 

Αν και απ' οτι διαβασα τα χριστουγεννα θα βγει η 4.1 για το s2 οποτε λογικα θα εχουν διορθωθει τα θεματακια που εχει η 4.0.3.

μεσα ΕΔΩ θα βρεις τις 4.0.4 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851 Και εδω η τελευταια 4.0.4 που εχει βγει http://www.hotfile.com/dl/180680043/d97d29f/I9100XWLQ2_I9100DBTLPO_DBT.zip.html

Edited by apostolos3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...