Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερώτηση για το 4.0.4 μου εβγαλε μαζι με το tar αρχειο και ενα αρχειο βιβλιοθηκης το SS_DL.dll

To κανω κατι αυτο στο odin? γιατι ο οδηγος δεν γραφει

 

Τίποτα απολύτως.;)

 

YΓ: Να προτείνω 2.3.6 που πάει σφαίρα..;;;:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρειαζεται hard reset πριν και μετα την εγκατασταση της 4.0.4 οταν εχεις ηδη την 4.0.3 (ειτε μεσω odin, ειτε μεσω Kies)????????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαζική ίωση Γιώργο, ασ'τα φίλε.. μπέρυ μπέρυ και βάλε..:lol:

 

Λοιπόν παιδιά thanks to Stratos μπήκα σε recovery κι έκανα factory reset και wipe cache (καλά έκανα εδώ; ) και μπήκε κανονικά μόλις στην 2.3.6 στα Γερμάνικος, ευτυχώς βρήκα εύκολα τα Ελληνικά και ξεκινάω στήσιμο (πρώτα ο Θεός ν'ανοίξει σωστά :lol: ).

 

Για οτιδήποτε ρωτάω/ενημερώνω/χιουμορεύω..:p

 

 

Edit: Πειράζει που το Sales Code είναι DPT; Γιατί δεν με αφήνει να το αλλάξω σε EUR..

 

Καλα εκανες με τα ρισετ.

Αστο σε DPT, δεν πειραζει. Αλλιως αν πας να το αλλαξεις θα σου ξανακανει factory reset.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για εσενα υπαρχει και τηλεφωνικη υποστηριξη χωρις χρεωση,σε οτι χρειαστεις με 2.3.6 ..

Μιας και εχω κοψει δυο δαχτυλα στα 2 χερια μου.. Τα βασικοτερα αναμεσα σε ενα ζευγαρι..:lol: Και δεν μπορω να πατησω πληκτρα..:p Αν και ο *MEGA GRANDE SUPER MASTER StratosGR* και -με- η και -χωρις- δαχτυλα...

Σας εχει ολους καλυψει οπως παντα,παραπανω απο το τελειο.. Απιστευτα ακουραστος και συμπονετικος...:respect:

Υ.Γ} Ο κωδικος πρεπει να σε ρημαξε,παρα πανω απο οσο φανταζομαι *2767*3855#....(?)

Αλλα με τα full wipe εστρωσες τελικα...? Ετσι δεν ειναι...??

 

Όλα τα έστρωσα παιδιά (έτσι δείχνουν μέχρι στιγμής τουλάχιστον) αν και με ανησυχεί λίιιιγο ο Sales Code (το market μου τα έδωσε όλα πάντως μετά την επανεκκίνηση):p

 

Και οι δύο βοηθήσατε ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΑ, πραγματικά το εννοώ, διαβάζοντας και τους δυο σας ήταν πανεύκολο (μη βλέπεις που τα σκ@τωσα λίγο εγώ.. :D)

 

Στους υπόλοιπους που το σκέφτονται ακόμα αναφέρομαι, παιδιά το τηλέφωνο ξανάνιωσε από την πρώτη στιγμή! Ήδη κατέβασα ότι εφαρμογή είχα και πριν και τώρα παίζω με τις ρυθμίσεις της κάθε μιας ξεχωριστά, πιέζομαι λίγο με τον χρόνο γι'αυτό δεν γράφω και πολλά εδώ τώρα, θα πω περισσότερα λίαν συντόμως και ειδικά τις ευχαριστίες που χρωστάω στον Στράτο και στον Milfa, το τηλέφωνο ΠΕΤΑΕΙ!!!:yahoo:

 

Καλα εκανες με τα ρισετ.

Αστο σε DPT, δεν πειραζει. Αλλιως αν πας να το αλλαξεις θα σου ξανακανει factory reset.

 

Τέλεια, να είσαι καλά! Αλλά τι ακριβώς κάνει αυτό; Μπορεί να μου πει κάποιος; Θέμα ενημερώσεων είναι; Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα με τα επίσημα updates μετά..:)

 

 

Edit μετά από κάνα 2,5ωρο: Μόλις τελείωσα με τα settings.. παιδιά τι να πω, έχω μείνει άφωνος με την 2.3.6. Πάει πραγματικά σφαίρα, ένα τρελό πράγμα.. τόση ώρα σερφάρισμα, κατεβάσματα εφαρμογών, ενημερώσεις, ρυθμίσεις σελιδοδεικτών, ρυθμίσεις εφαρμογών με το wifi πάντα ανοιχτό.. η μπαταρία βράχος (θα την είχε σκίσει η ICS, υπογράφω..), θέρμανση ούτε καν να την αισθανθώ στο πίσω μέρος, έκανα μόλις ένα τελευταίο reboot και άνοιξε πριν καν προλάβω να το φανταστώ..! Ρε'σείς ειλικρινά, ο Stratos και o Μilfas δεν φωνάζουν τσάμπα τόσο καιρό! Δεν ξέρω τι άλλο να πω, μόλις έκανα την αναμονή της Jelly πολύ πιο ευχάριστη, αυτό βλέπω.. πισωγυρίσματα χωρίς τα μπιχλιμπίδια του "παγωτού"; Κοίτα τι σκεφτόμουν τόσες μέρες...

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα αερατη. Την καλυτερη δουλεια εκανες.

 

Και μην βιαστεις για τον ζελε. Ασε πρωτα να την δοκιμασουν, να μας πουν πως παει και μετα προχωρας.

 

Θα το καταευχαριστιθεις το τηλεφωνο σου μεχρι τοτε. Και εγω πιστευω οτι η gb 2.3.6 ηταν η καλυτερη μεχρι στιγμης εκδοση του android.

Παντως σιγουρα το ics δεν τους πηγε καλα και γι' αυτο βγαζουν τοσο γρηγορα το ζελε.

 

Βλεποντας και κανοντας λοιπον. "Μπετα τεστερς" για την jb θα βρεθουν σιγουρα πολλοι.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά

άρχισα να ασχολούμαι λιγάκι με το GPS που ποτέ δεν είχα χρησιμοποιήσει ως τώρα...όταν προσπαθώ να το βάλω μου λεεί "Αναμονή για τοποθεσία" αλλα @@ συνεχώς μένει εκεί χωρίς να κάνει τίποτα...

Αφού έψαξα λιγάκι βρήκα αυτό

 

Δυστυχώς όχι μόνο δεν είδα καμία διαφορά αλλά τώρα το κινητό κολάει κιόλας

Καμια ιδέα για το τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά

άρχισα να ασχολούμαι λιγάκι με το GPS που ποτέ δεν είχα χρησιμοποιήσει ως τώρα...όταν προσπαθώ να το βάλω μου λεεί "Αναμονή για τοποθεσία" αλλα @@ συνεχώς μένει εκεί χωρίς να κάνει τίποτα...

Αφού έψαξα λιγάκι βρήκα αυτό

 

Δυστυχώς όχι μόνο δεν είδα καμία διαφορά αλλά τώρα το κινητό κολάει κιόλας

Καμια ιδέα για το τι να κάνω?

 

Δεν έχει σχέση με τα κολλήματα του κινητού.

Πρέπει να ανοίξεις και τα δεδομένα για να λειτουργήσει κανονικά το GPS

Link to comment
Share on other sites

τα έχω ανοίξει όλα και τα έχω δοκιμάσει όλα

αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα

Τα δοκίμασα αυτά γιατί δεν λόκαρε από πριν,κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

 

 

όταν λέω κολλήματα εννοώ ότι το κινητό κολάει πολυ και μετά από κάποια στιγμή μαυρίζει η οθόνη και κάνει επανεκκίνηση μόνο του και μετά απο 5 λεπτά είναι οκ.

Τι μπορεί να φταίει αν όχι το GPS?είμαι σε 4.0.3 με litening rom

Link to comment
Share on other sites

τα έχω ανοίξει όλα και τα έχω δοκιμάσει όλα

αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα

Τα δοκίμασα αυτά γιατί δεν λόκαρε από πριν,κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

 

 

όταν λέω κολλήματα εννοώ ότι το κινητό κολάει πολυ και μετά από κάποια στιγμή μαυρίζει η οθόνη και κάνει επανεκκίνηση μόνο του και μετά απο 5 λεπτά είναι οκ.

Τι μπορεί να φταίει αν όχι το GPS?είμαι σε 4.0.3 με litening rom

 

Πολλά μπορεί να φταίνε, αλλά όχι το GPS.

Άνοιξε το google maps πρώτα και όχι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς.Άφησε το με δεδομένα ανοιχτά και θα σου ανοίξει.Την πρώτη φορά ίσως κάνει λίγη ώρα.

 

 

EDIT

Πήγαινε εδώ και κάνε εγκατάσταση το HELLAS GPS FIX και ξαναπροσπάθησε

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη για την πολύ αρχάρια ερώτηση που θα κάνω αλλά τα αρχεία που έχει μέσα το GPS fix θα πρέπει να αντικαταστήσουν κάποια άλλα του κινητού.Που βρίσκονται τα αρχεία αυτα στο κινητο?(δεν τα βρήκα :mad:)
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη για την πολύ αρχάρια ερώτηση που θα κάνω αλλά τα αρχεία που έχει μέσα το GPS fix θα πρέπει να αντικαταστήσουν κάποια άλλα του κινητού.Που βρίσκονται τα αρχεία αυτα στο κινητο?(δεν τα βρήκα :mad:)

 

Εγκαθιστάς το zip από recovery mode

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλά και πάλι τίποτα...μου βρήκε στην αρχή που είμαι αλλά αμέσως μετά το πράσινο βελάκι έγινε μαυρη τελεία και δεν έχει λοκάρει εδώ και 10 λεπτά

(έχω ανοιχτα τα πακέτα δεδομένων)

τι γίνεται τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα χαρω πολυ να διαβασω συγκεντρωτικα σε αυτο το θεμα,τις οποιες αποψεις σας.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341914

Ευχαριστω!

(Οχι γκαλοπ.. Αποψεις..:))

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι και εγω κατοχος ενος μεταχειρισμενου Sii εδω και μια εβδομαδα. Κατενθουσιασμενος με την κινηταρα.....

Το κινητο ειναι 4.0.3 με Omega black blue v.15.

Το μονο μου προβλημα ειναι οτι χανω κλησεις καπου καπου. Κολλαει στην οθονη αναμονης και επειτα μου βγαζει οτι διακοπηκε η διαδικασια android phone (αν θυμαμαι καλα). Το κακο ειναι οτι μου δεν συγκρατει την εισερχομενη κληση στο αρχειο (με αποτελεσμα να ψαχνομαι για το ποιος ηταν) και να θελει επανεκινηση το κινητο για να πραγματοποιησει κλησεις.

Καμια ιδεα?

Επισης θα ηθελα να μου δωσετε καποιες γνωμες για απροβληματιστες Rom ωστε να καταλειξω σε καποια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαξα κατι...Τωρα ψαχνω να δω αν χρειαζεται να βαλω καποιον kernel με cwm support ,αν δεν κανω λαθος ο τρεχων kernel δεν εχει cwm support...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα οποίος μπορεί ας βοηθήσει. Εχω πρόβλημα με την εφαρμογή του Facebook. Δεν μπορώ να ανεβάσω καμία φωτό εδώ και δύο μήνες. Εχω κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις επίσης εχω δοκιμάσει και απεγκατασταση και εκ νέου εγκατάσταση του Facebook . Καμία βοήθεια ;
Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα για να δουλέψει το GPS αλλά ούτε καν....δεν λοκάρει με τίποτα...έχετε καμια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα για να δουλέψει το GPS αλλά ούτε καν....δεν λοκάρει με τίποτα...έχετε καμια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω?

Να το πας για service. Προφανώς έχει πρόβλημα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι στο Hardware το πρόβλημα μιας και όταν είναι ανοιχτό το wifi όλα είναι οκ...

εαν αλλάξω rom σε omega πχ...ενδέχεται να λυθεί το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαξα κατι...Τωρα ψαχνω να δω αν χρειαζεται να βαλω καποιον kernel με cwm support ,αν δεν κανω λαθος ο τρεχων kernel δεν εχει cwm support...

 

Βάλε τον CF-rooot που είναι ο μαμά kernel, με cwm και rooted

 

Δεν νομίζω ότι είναι στο Hardware το πρόβλημα μιας και όταν είναι ανοιχτό το wifi όλα είναι οκ...

εαν αλλάξω rom σε omega πχ...ενδέχεται να λυθεί το πρόβλημα?

 

Εφόσον δεν είναι hardware το πρόβλημα σου, ενδέχεται.

Αν δε θες να στήνεις από την αρχή, δοκίμασε να αλλάξεις μόνο kernel.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι στο Hardware το πρόβλημα μιας και όταν είναι ανοιχτό το wifi όλα είναι οκ...

εαν αλλάξω rom σε omega πχ...ενδέχεται να λυθεί το πρόβλημα?

 

Εφοσον εισαι ρουτ, με εναν ρουτ εξπλορερ πηγαινε στο /etc. Αλλαξε τα περμισιον σε ριντ/ραιτ και στην συνεχεια κανε εντιτ το αρχειο gps.conf.

Στην πρωτη γραμμη οριζει τον ntp server που λογικα θα σου λεει για north america. Αλλαξε το και κανε το europe.pool.ntp.org

 

Σωσε το, ξαναφτιαξε τα περμισιον και κανε ενα restart το gps.

Λογικα την πρωτη φορα θα αργησει λιγο (δευτερολεπτα), μετα ομως θα βρισκει δορυφορους αμεσως (εφοσον δεν εχει προβλημα).

 

Σε μενα δουλεψε αυτο μια χαρα. Κανε το και πες μας.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον Es explorer ,όμως επειδή τώρα μαθαίνω και δεν είμαι πολύ σχετικός δεν βρήκα το /etc.

Αυτό με το europe.pool.ntp.org όμως το είδα στο GPSFix μια εφαρμογή που μου είπε κάποιος να βάλω...εκεί έχω βάλει αυτή τη ρύθμιση...δεν ξέρω αν κάνει την ίδια δουλειά η όχι

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον Es explorer ,όμως επειδή τώρα μαθαίνω και δεν είμαι πολύ σχετικός δεν βρήκα το /etc.

Αυτό με το europe.pool.ntp.org όμως το είδα στο GPSFix μια εφαρμογή που μου είπε κάποιος να βάλω...εκεί έχω βάλει αυτή τη ρύθμιση...δεν ξέρω αν κάνει την ίδια δουλειά η όχι

 

Αν έβαλες το patch που σου είπα να κατεβάσεις από το θέμα μου και δεν άλλαξες τίποτα μετά, έχεις gr.pool και δε χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα.Κάτι άλλο είναι.

Link to comment
Share on other sites

ναι το έβαλα αλλά καμία διαφορά δεν είδα...όταν έχω ανοιχτό wifi κλειδώνει σε 2 δεύτερα...με κλειστό wifi δεν κλειδώνει ποτέ

μήπως να αλλάξω rom/kernel ή κάτι άλλο αν ναι τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...