Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά.Έχω εγκαταστήσει ένα Live Wallpaper την εξωτερτική κάρτα SD.Κάθε φορά που κλείνω την συσκευή όταν την ανοίγω αυτή έχει το προεπιλεγμένο φόντο από πίσω και πρέπει να ξανα βάλω ορισμό φόντου το live wallpaper που είχα.Αυτό είναι λογικό ή θέλει κάποια ρύθμιση;

Μετάφερέ το στην μνήμη του τηλεφώνου και ξαναπροσπάθησε!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω ενα e-book στη συσκευη μεγεθους 13,9 ΜΒ. οταν παω να το ανοιξω me το Polaris office παει να το φορτωσει και μου βγαζει μηνυμα : "ανεπαρκης μνημη" και κλεινει η εφαρμογη.

να το μεταφερω σε καρτα μνημης?ή υπαρχει καποιο αλλη εφαρμογη για ebooks που να "σηκωνει" το μεγεθος του ebook?

ευχαριστω προκαταβολικα!:wink:

'

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ίσως χαζή ερωτηση..

Απ' ότι ξερω το κινητακι μας εχει δική του ελεύθερη μνήμη γύρω στ 11GB. Έτσι κι εγώ αποφάσισα να μην αγοράσω επιπλέον εξωτερικη μνήμη προς το παρών για να δω πως θα πάει.. Οταν δοκίμασα όμως απ τις ρυθμίσεις εφαρμογών να κάνω μεταφορά στην SD του κινητού μου γράφει ανεπαρκής χώρος αποθήκευσης. Κατέβασα και την εφαρμογη APP 2 SD και πάλι το ίδιο με αποτέλεσμα να τα χω όλα αποθηκευμενα τώρα στην περίπου 2 GB (δεν ξέρω πως αλλιώς λεγεται) μνήμη του κινητού. Σύντομα όμως αυτή η μνήμη θα γεμίσει! Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ίσως χαζή ερωτηση..

Απ' ότι ξερω το κινητακι μας εχει δική του ελεύθερη μνήμη γύρω στ 11GB. Έτσι κι εγώ αποφάσισα να μην αγοράσω επιπλέον εξωτερικη μνήμη προς το παρών για να δω πως θα πάει.. Οταν δοκίμασα όμως απ τις ρυθμίσεις εφαρμογών να κάνω μεταφορά στην SD του κινητού μου γράφει ανεπαρκής χώρος αποθήκευσης. Κατέβασα και την εφαρμογη APP 2 SD και πάλι το ίδιο με αποτέλεσμα να τα χω όλα αποθηκευμενα τώρα στην περίπου 2 GB (δεν ξέρω πως αλλιώς λεγεται) μνήμη του κινητού. Σύντομα όμως αυτή η μνήμη θα γεμίσει! Τι να κάνω?

 

Από την στιγμή που δεν έχεις ξεχωριστή Micro SD κάρτα νομίζω πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την λειτουργία που γράφει Μεταφορά στην Κάρτα SD.Αν δεν κάνω λάθος αυτό αναφέρεται στην εξωτερική SD όχι στην εσωτερική του τηλεφώνου των 16GB,διότι ήδη νομίζω πώς ότι περνάμε στην συσκευή πηγαίνει αυτόματα στην μνήμη των 16GB και όχι των 2GB που εκεί είναι κάποια σημαντικά αρχεία συστήματος πιστεύω.Οπότε είσαι οκ λογικα

 

Μια ερώτηση παιδιά.Εγκατέστησα το NAVIGON.Μετά πήγα στις εφαρμογές και πάτησα μεταφορά στην κάρτα SD.Αλλά είδα ότι παρ'όλα αυτά στον file manager ο φάκελος του ήταν στο SDCARD και όχι στον External SDCARD.Για να καταλάβω.Ο φάκελος external sd card βρίσκεται στον sdcard.Αυτό σημαίνει ότι καταναλώνει χώρο και στην εσωτερική μνήμη των 16GB ή απλά εμφανίζεται έτσι στο file manager και στην πραγματικότητα είναι εντελώς άλλη μονάδα δίσκου και έχει τον δικό της χώρο.Όσο για το Navigon.Έκανα χειροκίνητα επίσης μετακίνηση τον φάκελο εγκατάστασης του στον φάκελο External SD CARD και τώρα όταν πάω να μπώ μου λέει ότι πρέπει να συνδεθώ στο internet.Πάλι δηλαδή πήγα στο 1ο βήμα όταν το εγκατέστησα.Καμια εξήγηση για να γίνουν όλα ομαλά;

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχεις ξεχωριστή Micro SD κάρτα νομίζω πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την λειτουργία που γράφει Μεταφορά στην Κάρτα SD.Αν δεν κάνω λάθος αυτό αναφέρεται στην εξωτερική SD όχι στην εσωτερική του τηλεφώνου των 16GB,διότι ήδη νομίζω πώς ότι περνάμε στην συσκευή πηγαίνει αυτόματα στην μνήμη των 16GB και όχι των 2GB που εκεί είναι κάποια σημαντικά αρχεία συστήματος πιστεύω.Οπότε είσαι οκ λογικα

 

Σίγουρα μεταφέρονται αυτόματα? γιατί τον χώρο των 2GB τον βλέπω να γεμιζει λίγο γρήγορα.. Ας πούμε τώρα με μόλις 10 εφαρμογές έχω καταναλώσει ήδη το 0,5 στα 2 gb:confused:

Edited by brubrux
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μεταφέρονται αυτόματα? γιατί τον χώρο των 2GB τον βλέπω να γεμιζει λίγο γρήγορα.. Ας πούμε τώρα με μόλις 10 εφαρμογές έχω καταναλώσει ήδη το 0,5 στα 2 gb:confused:

 

Εχω 265 εφαρμογες (ναι θελω ξεκαθαρισμα..) κ εχω 822mb απο τα 2gb ελευθερα χωρις να εχω αλλαξει κατι η να εχω μεταφερει καποια εφαρμογη, οποτε δεν πιστευω πως θα εχεις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες συγνωμη για την χαζη ισως ερωτηση, απλα επειδη δε το εχω δοκιμασει σε android συσκευη, σας ρωταω.

Για να κανουμε βιντεοκληση τι χρειαζεται να ενεργοποιησω? Να τικαρω τα δεδομενα και να αλλαξω τη λειτουργια δικτυου απο gsm σε κατι αλλο, η χρειαζεται να κανω και καποια ενεργοποιηση μεσω του παροχου της κινητης τηλεφωνιας μου?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μεταφέρονται αυτόματα? γιατί τον χώρο των 2GB τον βλέπω να γεμιζει λίγο γρήγορα.. Ας πούμε τώρα με μόλις 10 εφαρμογές έχω καταναλώσει ήδη το 0,5 στα 2 gb:confused:

 

Έτσι πιστεύω εγώ φίλε.Αλλά αν θέλεις να κάνεις κάτι με αυτό.Λογικά πρέπει να κάνεις root την συσκευή και να μπορείς να πάρεις όλα τα δεδομένα από την μνήμη των 2GB στην εξωτερική SD.Να δούμε τί λέει και κάνας άλλος εδω για αυτό.

 

Παιδες συγνωμη για την χαζη ισως ερωτηση, απλα επειδη δε το εχω δοκιμασει σε android συσκευη, σας ρωταω.

Για να κανουμε βιντεοκληση τι χρειαζεται να ενεργοποιησω? Να τικαρω τα δεδομενα και να αλλαξω τη λειτουργια δικτυου απο gsm σε κατι αλλο, η χρειαζεται να κανω και καποια ενεργοποιηση μεσω του παροχου της κινητης τηλεφωνιας μου?

 

Φίλε.Απλά βάζεις την λειτουργία δικτύου σε 2πλή λειτουργία ή και επίσης να πρέπει να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις του παροχέα σου για βιντεοκλήση που σου στέλνουν μέσω sms με κωδικό για να τα αποθηκεύσεις κ.τ.λ.

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Φίλε.Απλά βάζεις την λειτουργία δικτύου σε 2πλή λειτουργία ή και επίσης να πρέπει να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις του παροχέα σου για βιντεοκλήση που σου στέλνουν μέσω sms με κωδικό για να τα αποθηκεύσεις κ.τ.λ.

 

Δηλαδη το βαζω στο gsm/wcdma και ταυτοχρονα πρεπει να εχω ενεργοποιησει απο τον παροχο μου με μηνυμα καποια υπηρεσια.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα e-book στη συσκευη μεγεθους 13,9 ΜΒ. οταν παω να το ανοιξω me το Polaris office παει να το φορτωσει και μου βγαζει μηνυμα : "ανεπαρκης μνημη" και κλεινει η εφαρμογη.

να το μεταφερω σε καρτα μνημης?ή υπαρχει καποιο αλλη εφαρμογη για ebooks που να "σηκωνει" το μεγεθος του ebook?

ευχαριστω προκαταβολικα!:wink:

'

 

καμια ιδεα??:(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το βαζω στο gsm/wcdma και ταυτοχρονα πρεπει να εχω ενεργοποιησει απο τον παροχο μου με μηνυμα καποια υπηρεσια.

 

Έτσι φίλε ναι.Αν κάνεις αυτά τα πράγματα λογικά είσαι εντάξει.

 

καμια ιδεα??:(

 

Δοκίμασε να το μεταφέρεις σε άλλη μνήμη.Ή να το απεγκαταστήσεις και να το ξανα εγκαταστήσεις

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτή η "διαγραφή δραστηριότητας" στις "επιλογές προγραμματιστή" προκαλεί πολλά προβλήματα σε εφαρμογές

όπως το nfs hot pursuit και οι εφαρμογές της τράπεζας πειραιώς winbank mobile κλπ. Όταν το έχω απενεργοποιημένο όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 χρονο περιπου, σημερα μου εκανε το εξης προβλημα, χωρις να εχω περάσει κάποια εφαρμογή ή καποια rom το τελευταιο διαστημα.

Ενω ειναι σβηστη η οθόνη, ξαφνικα ανοιγει σε τυχαια χρονικα διαστηματα και ξανασβηνει.

Ξερετε τι πρεπει να ψαξω για να δω τι ειναι αυτο που επηρεαζει το τηλεφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 χρονο περιπου, σημερα μου εκανε το εξης προβλημα, χωρις να εχω περάσει κάποια εφαρμογή ή καποια rom το τελευταιο διαστημα.

Ενω ειναι σβηστη η οθόνη, ξαφνικα ανοιγει σε τυχαια χρονικα διαστηματα και ξανασβηνει.

Ξερετε τι πρεπει να ψαξω για να δω τι ειναι αυτο που επηρεαζει το τηλεφωνο;

 

κάποια εφαρμογή μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι σκεφτομαι κι εγω, αλλα δεν εγκατεστησα καποια.

Βεβαια μου ειχε βγαλει καποια Update και τα εκανα.

Μπορω να βρω ποια εφαρμογη ειναι αυτη;

Ή μπορω να δω την ιστορικοτητα των update μηπως βγαλω ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είναι η αναβάθμιση (ΟΤΑ 42.54 ΜΒ) που έχει στείλει η Samsung? Την έχει κάνει κάποιος να μας πει εντυπώσεις?Η αναβάθμιση έχει σημείωση στο τέλος (Βελτιστοποίηση απόδοσης)
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 χρονο περιπου, σημερα μου εκανε το εξης προβλημα, χωρις να εχω περάσει κάποια εφαρμογή ή καποια rom το τελευταιο διαστημα.

Ενω ειναι σβηστη η οθόνη, ξαφνικα ανοιγει σε τυχαια χρονικα διαστηματα και ξανασβηνει.

Ξερετε τι πρεπει να ψαξω για να δω τι ειναι αυτο που επηρεαζει το τηλεφωνο;

 

Φίλε.Λογικά κάνα φόντο καμια εφαρμογή θα είναι.Εγώ ούτε 2 εβδομάδες το έχω και είχα περάσει ένα φόντο και έκανε αυτό που λές.Μετά το έβγαλα και όλα οκ.Στην τελική πάρε ενα backup και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυμθίσεων

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είναι η αναβάθμιση (ΟΤΑ 42.54 ΜΒ) που έχει στείλει η Samsung? Την έχει κάνει κάποιος να μας πει εντυπώσεις?Η αναβάθμιση έχει σημείωση στο τέλος (Βελτιστοποίηση απόδοσης)

 

Εμένα μετά την επανεκίνηση μου που μου ζήτησε για να εγκατασταθει, εβγαλε ότι δεν εγκατασταθηκε επιτυχως (μαλλον λόγο root που το εχω) και να προσπαθήσω μέσω kies (που όμως μου λεει ότι έχω την τελευταία εκδοση υλικολογισμικου) αλλα δεν κανει κατι.

Edited by themis04
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην εγκατάσταση ενός gmail λογαριασμού στον εργοστασιακό client του SII?

 

Μπορώ να στέλνω και να λαμβάνω κανονικά αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα με τους υπόλοιπους φακέλους (εξερχόμενα, σταλθένα...) τους οποίους μου εμφανίζει άδειους.

 

(Tι διαφορά έχει το Microsoft Exchange Activesync με το "επόμενο''; )

Edited by ditmichael
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι έγινε κανονικά.Μετά το reboot εμφάνισε μια οθόνη με ένα ρομποτάκι Αndroid και ένα πολύγωνο που περιστρεφόταν...Μετά ενημέρωσε 113 εφαρμογές (δυστυχώς εγκατέστησε ξανά διάφορες stock εφαρμογές-σαβούρα που είχα πετάξει) και τέλος μπούταρε κανονικά.Μου ζητάει να φτιάξω το samsung account μου στη συσκευή και μου λέει ότι η sd card είναι κατεστραμμένη και θέλει format (δεν είχα κάτι μέσα για να χαθεί). Κατά τα άλλα όλα καλά (έκδοση kernel 3.0.15-Ι9100BULPD-CL672248).

 

Υ.Γ. Και εγώ το έχω rooted αλλά χωρίς cwm κτλ.Δεν έχω πειράξει bootloader γενικά.Μόνο την εφαρμογή superuser έχω εγκαταστήσει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα, μολις φτασω τα 200 μηνυματα στο κινητο αρχιζουν και χανονται τα επιπλεον μηνηματα. δηλαδη αν χθες ειχα 200 και στειλω σημερα 5 sms σαν αριθμο μηνηματων θα εχω παλι 200. εχω την ics ξερετε που μπορρει να οφειλετε;
Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην εγκατάσταση ενός gmail λογαριασμού στον εργοστασιακό client του SII?

 

Μπορώ να στέλνω και να λαμβάνω κανονικά αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα με τους υπόλοιπους φακέλους (εξερχόμενα, σταλθένα...) τους οποίους μου εμφανίζει άδειους.

 

(Tι διαφορά έχει το Microsoft Exchange Activesync με το "επόμενο''; )

 

Φιλε να σε ρωτησω κατι ασχετο?

Ποια rom φορας και η γραμματοσειρες στο κινητο σου μοιαζουν με αυτες του galaxy s3?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα, μολις φτασω τα 200 μηνυματα στο κινητο αρχιζουν και χανονται τα επιπλεον μηνηματα. δηλαδη αν χθες ειχα 200 και στειλω σημερα 5 sms σαν αριθμο μηνηματων θα εχω παλι 200. εχω την ics ξερετε που μπορρει να οφειλετε;

 

πηγαινε στις ρυθμισεις των μηνυματων και βαλε οριο μηνυματων πανω απο 200 ή οσα θελεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

 

Πριν μερικές ημέρες μετακόμισα στο Galaxy S3 και το S2 το έδωσα στη γυναίκα μου. Πριν το δώσω είχα και στα 2 τηλέφωνα μία 2in1 κάρτα με το ίδιο νούμερο. Μάλιστα είχα πάρει τη μικρή sim για το Galaxy S3 και τη μεγάλη sim για το S2 και μια άνοιγα το ένα και μια το άλλο. Ξαφνικά στο S2 χάνω το σήμα-δίκτυο και μου εμφανίζεται στη πάνω μπάρα ένας κύκλος μια μία διαγώνιο μέσα και με τίποτα δεν μπορώ να βρω σήμα. Επίσης όταν πάω να επιλέξω το airplane mode το επιλέγει κανονικά και εμφανίζει το αεροπλανάκι επάνω στη μπάρα αλλά μετά αν πάω από το menu να το αφαιρέσω η επιλογή δείχνει απενεργοποιημένη. Μένω δηλαδή με airplane mode συνέχεια γιατί προφανώς δεν μπορεί να βρει δίκτυο. Σημειωτέον ότι δουλεύει το WIFI, Bluetooth καθώς και κάθε άλλη λειτουργία. Δοκίμασα

 

1) 5-6 format με τα 3 πλήκτρα (Up+Home+Shut down)

2) Έβαλα μέσα τη κάρτα sim της γυναίκας μου αλλά και πάλι δε βλέπω δίκτυο

3) Συνέδεσα το S2 με το KIES αλλά δεν το βλέπει, δεν το διαβάζει ούτε μου προτείνει να κάνω αναβάθμιση από το 2.3.5 σε 4.0.6 κάτι που μου το πρότεινε παλιά αλλά ο υπολογιστής βλέπει κανονικά το τηλέφωνο και τη μνήμη του.

 

Προτάσεις; :(:(:(

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Φιλε να σε ρωτησω κατι ασχετο?

Ποια rom φορας και η γραμματοσειρες στο κινητο σου μοιαζουν με αυτες του galaxy s3?

 

Η ROM είναι η εργοστασιακή και η γραμματοσειρά η choco cookie!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...