Jump to content

[ROM] Omega v10.4 - XWKL1 Android 2.3.6 + Omega Files Kitchen v0.3


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σας.

Επειτα απο μια εβδομαδα περιπου δοκιμης κατεληξα πως:

ο κερνελ του τουρκου siyah 2.6_s99-CWM και ο Υπο-κερνελ siyah battery.zip ο οποιος και καλα ειναι για καλυτερη μπαταρια,

ειναι ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ (παντα για μενα μιλω).

Επτα το απογευμα κ χωρις ιδιαιτερη χρηση χρειαζομουν φορτιση.

Χθες ξαναγυρισα στον κερνελ που εχει μεσα η 9,1 και επιτελους

η μπαταρια κραταει 1,5 μερα.

ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ 10 κ θ σας πω εντυπωσεις :blink:

 

δοκιμασε αυτην την εφαρμογη, απο το market, ...

https://market.android.com/details?id=com.easy.battery.saver.pad&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lYXN5LmJhdHRlcnkuc2F2ZXIucGFkIl0.

την εχω μια βδομαδα , στην επιλογη inelligent, και μου κραταει η μπαταρια 65-70 ωρες, απο 40 πριν.

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιάννη το κατεβασα αλλά μου λέει ότι ο φάκελος είναι άδειος γιατί ;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Λουκα και εγώ το κατέβασα και είναι οκ.

Πρέπει να το αποσυμπιέσεις και να πάρεις το αρχείο Button_icons_Alternative_Omega_Black_Blue.zip

 

δοκιμασε αυτην την εφαρμογη, απο το market, ...

https://market.android.com/details?id=com.easy.battery.saver.pad&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lYXN5LmJhdHRlcnkuc2F2ZXIucGFkIl0.

την εχω μια βδομαδα , στην επιλογη inelligent, και μου κραταει η μπαταρια 65-70 ωρες, απο 40 πριν.

 

Το κατεβάζω για δοκιμή!

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες να ρωτησω κατι?

χρησιμοποιω την ω10 εχω τις λειτουργιες δικτυου στο αυτοματο gsm/wdma αλλα οταν με παιρνουν η παιρνω τηλεφωνο δεν εχω data πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες να ρωτησω κατι?

χρησιμοποιω την ω10 εχω τις λειτουργιες δικτυου στο αυτοματο gsm/wdma αλλα οταν με παιρνουν η παιρνω τηλεφωνο δεν εχω data πως γινεται αυτο?

 

δεν καταλαβα...

λογικο δεν ειναι αυτο?:)

οταν μιλας να μην εχεις data αυτο εννοω..

νομιζω οτι ετσι γινεται..μπορει να κανω και λαθος..

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα...

λογικο δεν ειναι αυτο?:)

οταν μιλας να μην εχεις data αυτο εννοω..

νομιζω οτι ετσι γινεται..μπορει να κανω και λαθος..

 

οντως μπορει να κανω και γω λαθος αλλα μου φαινεται αφυσικο σε σμαρτφον οταν μιλαω να μη μπορω να τσεκαρω το μειλ που μου στειλανε και με πηρανε τηλεφωνο για αυτο το λογο

Link to comment
Share on other sites

οντως μπορει να κανω και γω λαθος αλλα μου φαινεται αφυσικο σε σμαρτφον οταν μιλαω να μη μπορω να τσεκαρω το μειλ που μου στειλανε και με πηρανε τηλεφωνο για αυτο το λογο

 

φιλε χωρις να ειμαι σιγουρος σε ολα τα κινητα συμβαινει αυτο!

 

παντα σε οσα κινητα εχω αλλαξει οταν μιλουσα δεν ειχα data!(και σε νοκια κτλ κτλ κτλ...)..

βασικα αν δεν κανω λαθος οταν μιλας ουτε mms δεν παιρνεις...

δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος στο ειπα αλλα αυτη την εντύπωση εχω...

Link to comment
Share on other sites

φιλε χωρις να ειμαι σιγουρος σε ολα τα κινητα συμβαινει αυτο!

 

παντα σε οσα κινητα εχω αλλαξει οταν μιλουσα δεν ειχα data!(και σε νοκια κτλ κτλ κτλ...)..

βασικα αν δεν κανω λαθος οταν μιλας ουτε mms δεν παιρνεις...

δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος στο ειπα αλλα αυτη την εντύπωση εχω...

 

οποτε μπορει να ειμαι εγω λαθος

αν και ετσι αν ειναι περισοτερο για dumphone παρα για smartphone ειναι ολα τους χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Νέος kernel στο Omega Files:

N.E.A.K. - Download - Developersimone201

πολύ αξιόλογός, δοκιμάστε τον :)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

φιλε χωρις να ειμαι σιγουρος σε ολα τα κινητα συμβαινει αυτο!

 

παντα σε οσα κινητα εχω αλλαξει οταν μιλουσα δεν ειχα data!(και σε νοκια κτλ κτλ κτλ...)..

βασικα αν δεν κανω λαθος οταν μιλας ουτε mms δεν παιρνεις...

δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος στο ειπα αλλα αυτη την εντύπωση εχω...

 

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο 3g και συνδέεσαι με gsm

Link to comment
Share on other sites

Νέος kernel στο Omega Files:

N.E.A.K. - Download - Developersimone201

πολύ αξιόλογός, δοκιμάστε τον :)

Δύο ερωτήσεις: 1)Είναι καλύτερος από τον CD-root και αν ναι σε ποια σημεια πως θα καταλάβουμε εμείς οι απλοί θνητοί τις διάφορες και πως μπορούμε να συγκρίνουμε δύο kernels?

 

2)Δεν δουλεύει το cwm manager με αυτόν τον kernel τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο 3g και συνδέεσαι με gsm

 

+1 Ναι μόνο με σύνδεση GSM αποσυνδέονται τα data αλλιώς πρέπει να έχεις σύνδεση κανονικά....

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

+1 Ναι μόνο με σύνδεση GSM αποσυνδέονται τα data αλλιώς πρέπει να έχεις σύνδεση κανονικά....

 

καλημερα

οποτε τι να φταιει ρε παιδες?η συσκευη οι ρυθμισεις η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο 3g και συνδέεσαι με gsm

 

+1 Ναι μόνο με σύνδεση GSM αποσυνδέονται τα data αλλιώς πρέπει να έχεις σύνδεση κανονικά....

 

Λαθος....

Ακομα και οταν εχεις συνδεση μονο GSM και οχι 3G κανονικα θα επρεπε να εχεις συνδεση δεδομενων ενεργοποιημενη στο τηλ.....

Απλα αν δεν υπαρχει 3G θα εχεις θεμα αν θες να τσεκαρεις ενα mail για παραδειγμα γιατι δεν θα επαρκει το δικτυο για να κανεις κατι τετοιο.

Αν ομως εχεις 3G τοτε μπορεις ανετα να το κανεις. Θα ειναι απλα σαν να κανεις μια Βιντεοκληση..... η οποια χρειαζετε 3G δικτυο για να γινει μονο και μονο γιατι εχει να στειλει και δεδομενα (βιντεο στην συγκεκριμενη περιπτωση) μαζι με την ομιλια.

Αυτος ειναι και ο λογος που οταν εχεις μονο GSM στην συσκευη δεν εχεις την δυνατοτητα να κανεις Βιντεοκλησεις.

 

Σε καθε περιπτωση ομως θα πρεπει να ειναι ενεργη η συνδεση δεδομενων ειτε με 3G ειτε με GSM εκτος και αν την εχεις απενεργοποιησει εσυ.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες και καλη χρονια.

 

εγω εχθες περασα απο την αρχη την μαμα GT-I9100_INU_I9100XWKL1_I9100ODDKL1_I9100DDKL1.tar

και μετα εκανα CF-root

και τελος περασα την Omega 10.

 

στο φορτιστη γιατι δεν ειχα μπαταρια εφτασε μεχρι 73% και το εβγαλα. σημερα το πρωι εχω 14%

μα τι στο καλο...που την ρουφηξε τοση μπαταρια? τσεκαρω και εχει ενα ποσοστο 87% στο androidOS.

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Λαθος....

Ακομα και οταν εχεις συνδεση μονο GSM και οχι 3G κανονικα θα επρεπε να εχεις συνδεση δεδομενων ενεργοποιημενη στο τηλ.....

Απλα αν δεν υπαρχει 3G θα εχεις θεμα αν θες να τσεκαρεις ενα mail για παραδειγμα γιατι δεν θα επαρκει το δικτυο για να κανεις κατι τετοιο.

Αν ομως εχεις 3G τοτε μπορεις ανετα να το κανεις. Θα ειναι απλα σαν να κανεις μια Βιντεοκληση..... η οποια χρειαζετε 3G δικτυο για να γινει μονο και μονο γιατι εχει να στειλει και δεδομενα (βιντεο στην συγκεκριμενη περιπτωση) μαζι με την ομιλια.

Αυτος ειναι και ο λογος που οταν εχεις μονο GSM στην συσκευη δεν εχεις την δυνατοτητα να κανεις Βιντεοκλησεις.

 

Σε καθε περιπτωση ομως θα πρεπει να ειναι ενεργη η συνδεση δεδομενων ειτε με 3G ειτε με GSM εκτος και αν την εχεις απενεργοποιησει εσυ.

 

αυτο πιστευω και γω αλλα με ενεργα τα δεδομενα δεν εχω 3γ στην κληση οταν κλεισω ομως ερχονται κατευθειαν μηπως παιζει ρολο και η περιαγωγη δεδομενων που την εχω κλειστει?αλλα δε νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

αυτο πιστευω και γω αλλα με ενεργα τα δεδομενα δεν εχω 3γ στην κληση οταν κλεισω ομως ερχονται κατευθειαν μηπως παιζει ρολο και η περιαγωγη δεδομενων που την εχω κλειστει?αλλα δε νομιζω...

 

Δεν εχει να κανει με την περιαγωγη δεδομενων. Η περιαγωγη ειναι μονο οταν ταξιδευεις εξωτερικο αν θες τη ενεργοποιεις γιατι τα δεδομενα σε ξενο δικτυο εχουν τρελες χρεωσεις και δεν υπηρχε παλιοτερα η δυνατοτητα να χρησιμοποιεις (οπως δεν υπαρχει και σημερα σε ορισμενες χωρες) τον δωρεαν ογκο δεδομενων που εχεις απο τον παροχο σου.

 

Καποια αλλη ρυθμιση εχεις κανει λαθος η ακομα και το μοντεμ που χρησιμοποιεις μπορει να παιζει ρολο.

Εμενα παντως ειτε μιλαω ειτε οχι τα δεδομενα ειναι ενεργα ειτε με 3G ειτε με GSM.

Δοκιμασε να περασεις ενα αλλο μοντεμ (πχ. εγω εχω απο χτες το ΧΧΚP8) και τσεκαρισε το να δεις αν μπορει να επηρεαζει αυτο.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με την περιαγωγη δεδομενων. Η περιαγωγη ειναι μονο οταν ταξιδευεις εξωτερικο αν θες τη ενεργοποιεις γιατι τα δεδομενα σε ξενο δικτυο εχουν τρελες χρεωσεις και δεν υπηρχε παλιοτερα η δυνατοτητα να χρησιμοποιεις (οπως δεν υπαρχει και σημερα σε ορισμενες χωρες) τον δωρεαν ογκο δεδομενων που εχεις απο τον παροχο σου.

 

Καποια αλλη ρυθμιση εχεις κανει λαθος η ακομα και το μοντεμ που χρησιμοποιεις μπορει να παιζει ρολο.

Εμενα παντως ειτε μιλαω ειτε οχι τα δεδομενα ειναι ενεργα ειτε με 3G ειτε με GSM.

Δοκιμασε να περασεις ενα αλλο μοντεμ (πχ. εγω εχω απο χτες το ΧΧΚP8) και τσεκαρισε το να δεις αν μπορει να επηρεαζει αυτο.

 

το χω κανει και αυτο με ολα τα μοντεμ το ιδιο ειχα

 

edit

 

δοκιμασα κατι

εφοσον το ειχα τις λειτουργιες δικτυου στο αυτοματο με το που απαντουσα επεφτε το 3γ χωρις ντατα καθολου οταν το κλεινα ξαναρχοταν

το βαλα στο μονο wcdma και ολα ηταν οκ καταλαβα το εξης

οταν ειναι στο αυτοματο και κανεις κληση γυρναει στο ποιο δυνατο σημα που στην ελλαδιτσα μας ειναι το gsm με αποτελεσμα αυτο να μη μπορει να διαχειρηστει 2 μαζι data και κληση

οταν το βαλα στο wcdma κανονικα ειχα και data οταν το βαλα σε μονο gsm παλι το ιδιο χωρις data

το κακο ειναι οτι υπαρχουν φορες που δεν εχω σημα με 3γ και ως εκ τουτου αφου η επιλογη μου ειναι μονο 3γ να μην μπορω να δεχτω κλησεις

πωπω σε διλλημα επεσα

 

σορρυ αλλα δεν ειναι προβλημα της ρομ απ οτι καταλαβα και ειναι λαθος μου που το ποσταρα εδω

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

το χω κανει και αυτο με ολα τα μοντεμ το ιδιο ειχα

 

Τι να σου πω....

Μηπως να δοκιμαζες μια επανεγκατασταση της Ρομ;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω....

Μηπως να δοκιμαζες μια επανεγκατασταση της Ρομ;

 

Πάντως εγώ είμαι 100% σίγουρος πως με δίκτυο GSM δεν μπορείς να μιλάς και να έχεις και data... αυτό ισχύει από windows mobile... Δεν είναι ότι δεν αντέχει το δίκτυο απλά ρίχνει την data σύνδεση μέχρι να κλήσει η φωνητική κλήση. τι να πώ αν δουλέψει σε κάποιον άλλο ας με διαψεύσει..

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είμαι 100% σίγουρος πως με δίκτυο GSM δεν μπορείς να μιλάς και να έχεις και data... αυτό ισχύει από windows mobile... Δεν είναι ότι δεν αντέχει το δίκτυο απλά ρίχνει την data σύνδεση μέχρι να κλήσει η φωνητική κλήση. τι να πώ αν δουλέψει σε κάποιον άλλο ας με διαψεύσει..

 

Έτσι είναι. Είναι περιορισμός του GSM

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αυτην την εφαρμογη, απο το market, ...

https://market.android.com/details?id=com.easy.battery.saver.pad&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lYXN5LmJhdHRlcnkuc2F2ZXIucGFkIl0.

την εχω μια βδομαδα , στην επιλογη inelligent, και μου κραταει η μπαταρια 65-70 ωρες, απο 40 πριν.

 

Γιαννη τελικα το δοκιμασες αυτο ?

λεω να το δοκιμασω και γω αλλα φοβαμαι μηπως εχει καμια εμπλοκη με το voltage control που χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη τελικα το δοκιμασες αυτο ?

λεω να το δοκιμασω και γω αλλα φοβαμαι μηπως εχει καμια εμπλοκη με το voltage control που χρησιμοποιω.

oπως εγραψα ναι, δεν εχω ομως το voltage control, ας μας πει και ο Γιαννης πως το βλεπει

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι στην ομεγα 9,1 και εκανα nandroid back up και titanium back up για να βαλω την 10 ελα που ομως δεν μπορω να βρω το back up nandroid gia na to αντιγραψω στο pc να ειμαι καβατζωμενος μου δειχνει αδειο τον φακελο και απο το τηλεφωνο με explorer και απο το pc κανεις καμια ιδεα?
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι στην ομεγα 9,1 και εκανα nandroid back up και titanium back up για να βαλω την 10 ελα που ομως δεν μπορω να βρω το back up nandroid gia na to αντιγραψω στο pc να ειμαι καβατζωμενος μου δειχνει αδειο τον φακελο και απο το τηλεφωνο με explorer και απο το pc κανεις καμια ιδεα?

 

Το πρώτο θα το βρεις στην sdcard μέσα στο φάκελο clockworkmod->backup και το δεύτερο στο φάκελο titaniumBackup. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις τον EsExplorer για καλύτερα αποτελέσματα.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...