Jump to content

Polls @ myphone.gr: Πειρατικές εφαρμογές - τις χρησιμοποιείτε;


saliez
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε πειρατικές εφαρμογές και που; Κινητό, PC ή και τα δύο;  

502 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε πειρατικές εφαρμογές και που; Κινητό, PC ή και τα δύο;

    • Ναι, χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές στο κινητό
      29
    • Ναι, χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές στον Η/Υ
      82
    • Ναι, χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές παντού
      274
    • Όχι, δεν χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές στο κινητό
      21
    • Όχι, δεν χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές στον Η/Υ
      3
    • Όχι, δεν χρησιμοποιώ καθόλου «σπασμένες» εφαρμογές
      34
    • Τις χρησιμοποιώ δοκιμαστικά, πριν την αγορά μιας εφαρμογής
      33
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      25


Recommended Posts

η πειρατεια σωζει την τσεπη μας.και ξεκινω με το απλο πραγμα..οτι εδω και μια 10ετια κατεβαζω mp3 στον υπολογιστη μου χωρις να πληρωνω τιποτα.επισης και στο pc εχω προγραμματα "σπασμενα" :ninja:

 

Πωωωωω τα mp3 άλλη μια πονεμένη ιστορία..θα προτιμούσα να αγοράσω μια εφαρμογή 100€ έτσι για να την έχω παρά να την αγοράσω απο το internet και ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ απο το iTunes..μεγάλη κοροϊδία..τα βγάζουν που τα βγάζουν τα εκατομμύρια απ αυτά που πουλάνε τα θέλουν κι απ το. Ίντερνετ.. Τα μόνα τραγούδια που θα αγόραζαν αν μου άρεσαν θα ήταν απο τραγουδιστές που δεν έχουν κλείσει κανένα συμβόλαιο και το μόνο έσοδο είναι πχ το άλμπουμ που πουλάνε στο Ίντερνετ..απο κει και περα κάτι lady gaga και κάτι beyonce και όλους αυτούς που τα παίρνουν χοντρά απο παντού δεν θα αγόραζα ΠΟΤΈ.. Σκέτη κοροιδια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

mp3 εχω ΠΟΛΛΑ gb κατεβασμενα... αλλα παρολλο που εχω ολοκληρες δισκογραφιες κατεβασμενες, παιρνω cd απο καλλιτεχνες που πιστευω οτι αξιζουν και ιδιαιτερα τα αγαπημενα μου συγκροτηματα... απο 8-9 χρονων ειχα κατεβασει πχ ολα των scorpions αλλα ακομα και τωρα συνεχιζω να αγοραζω καποια album τους που πιστευω αξιζουν να τα εχω σε retail μορφη ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω κατεβάσει ποτε μου παράνομο λογισμικό ούτε παιχνιδι. Στο smartphone μου οταν εχω λεφτά αγοράζω όλες τις εφαρμογές μου. Μικρός είχα κατεβάσει παράνομα κάτι mp3 αλλα επειδή είχα τύψεις πήγα και αγόρασα τα αυθεντικά cd και πέταξαν τα mp3. Ότι mp3 εχω στον σκληρό μου το εχω ριπαρει εγω απο τα αυθεντικά μου cd για λόγους ευκολίας και μάλιστα με άδεια να παίζουν μόνο στον υπολογιστή μου. Ταινίες νοικιαζω απο το βίντεο κλαμπ και πηγαίνω σινεμά. Αν δεν εχω λεφτά περιμένω να τις δείξει κάποιο κανάλι.

Επίσης νιώθω τύψεις για όλα αυτα που συμβαίνουν στην πατρίδα μου γιατί ο καλός κύριος Πάγκαλος είπε κάτι που βαθιά μέσα μου το ήξερα.

ΘΕΛΩ να καταθέσω όλα μου τα λεφτά στο ταμείο παρακαταθηκων και δανείων υπέρ του κράτους. ΦΤΑΙΩ για όλα αυτα που έγιναν στη χώρα.

ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ!

Θέλω να με βιάσει ο Βενιζέλος παρα φυσιν αλλα εγω να ακούω slayer απο το αυθεντικό μου cd.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια; Ε αν εισαι ικανοποιημενος με τα data plan και τις τιμες που σου προσφερουν εδω τα καρτελ τοτε μαλλον εισαι απληροφορητος για το τι συμβαινει στον κοσμο. Γυρισα απο αγγλια πριν 3 βδομαδες που ζουσα (κακια η ωρα) και προσπαθω να βρω ενα προγραμμα συμβολαιου αλλα εδω απλα κοροιδευουν τον κοσμο με τις τιμες τους. Τα αντιστοιχα που επαιρνα στην αγγλια με 10 λιρες εδω τα βρισκω τουλαχιστον 40 ευρω, εχω απογοητευτει τελειως. Αλλα αν γυρναμε και λεμε οτι ειμαστε ικανοποιημενοι με τα data plan και τις τιμες πως θα δουμε εδω ασπρη μερα; Ετσι θα μας τα καθιζουν και μυαλο δεν θα βαλουμε.

Εξακολουθώ να είμαι ικανοποιημένος με τις παροχές που έχω για τα λεφτά που δίνω, αν και όχι τόσο με τη κάλυψη του 3G στις διακοπές μου. Πρέπει να κλαίγομαι επειδή του γείτονα είναι καλύτερο; ή μέχρι να μου δίνουν τα πάντα τζάμπα; Σε βαλκανικές χώρες που επισκέπτομαι λόγω δουλειάς, έχουν οπτικές ίνες ή τουλάχιστον H-DSL και σε εξευτελιστικές τιμές... να πιάσω τους ISP από το λαιμό;

 

Σε γενικές γραμμές η λογική:

"Δεν είναι κλοπή, είναι αντιγραφή" / "Δοκιμάζω (επ αόριστον)" κλπ

Θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε πολλές πτυχές της καθημερινότητάς μας...

Σε αεροπλάνα/τραίνα κλπ "Αφού έχει άδειες θέσεις και με βολεύει"

Σε συναυλίες, θέατρα, κινηματογράφους "Αφού θα παίξει ούτως ή άλλως το εργάκι και όλο και κάποιος θα πλήρωσε ήδη"

Σε γενικότερες υπηρεσίες τρίτων(κομμωτήρια, εστιατόρια...) "Θα σας δοκιμάσω για όσο πιστεύω εγώ και αν μου αρέσετε μπορεί και να πληρώσω..."

Βέβαια πρόσφατα διάβασα ότι ζήτησαν ποσοστά από τα έσοδα από τις Καρυάτιδες, εκεί το copyright μας νοιάζει και δε σηκώνουμε κουβέντα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω κατεβάσει ποτε μου παράνομο λογισμικό ούτε παιχνιδι. Στο smartphone μου οταν εχω λεφτά αγοράζω όλες τις εφαρμογές μου. Μικρός είχα κατεβάσει παράνομα κάτι mp3 αλλα επειδή είχα τύψεις πήγα και αγόρασα τα αυθεντικά cd και πέταξαν τα mp3. Ότι mp3 εχω στον σκληρό μου το εχω ριπαρει εγω απο τα αυθεντικά μου cd για λόγους ευκολίας και μάλιστα με άδεια να παίζουν μόνο στον υπολογιστή μου. Ταινίες νοικιαζω απο το βίντεο κλαμπ και πηγαίνω σινεμά. Αν δεν εχω λεφτά περιμένω να τις δείξει κάποιο κανάλι.

Επίσης νιώθω τύψεις για όλα αυτα που συμβαίνουν στην πατρίδα μου γιατί ο καλός κύριος Πάγκαλος είπε κάτι που βαθιά μέσα μου το ήξερα.

ΘΕΛΩ να καταθέσω όλα μου τα λεφτά στο ταμείο παρακαταθηκων και δανείων υπέρ του κράτους. ΦΤΑΙΩ για όλα αυτα που έγιναν στη χώρα.

ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ!

Θέλω να με βιάσει ο Βενιζέλος παρα φυσιν αλλα εγω να ακούω slayer απο το αυθεντικό μου cd.

 

Μαζί ΔΕΝ τα φάγανε... Τι στο καλο νομίζεις ότι απ την πειρατεία φτάσαμε ως εδώ ? τέλος πάντων όσο για την άποψη σου που όπως λες αγοράζεις και όχι κρακαρισμενα τι να πω οκ ο καθένας κάνει ο,τι θελει

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πάντως, δεν είναι απόλυτη κλεψιά το πειρατικό λογισμικό. Και εξηγούμαι:

 

Κλέβεις από έναν περιπτερά μια κούτα τσιγάρα. Του στερείς x κέρδος, ξεκάθαρα, απ' την τσέπη του.

Κατεβάζω ένα παιχνίδι του App Store απ' το Installous. Δεν μ' αρέσει, το σβήνω. Ή μ' αρέσει και το αγοράζω (αυτά με την δική μου τακτική, άλλοι λιώνουν εφαρμογές και δε τις αγοράζουν ποτέ!). Από ποιον στερώ κάτι; Δηλαδή όταν αγοράζω παππούτσια και τα δοκιμάζω πριν, είμαι κλέφτης; Για να σοβαρευτούμε λίγο :blink:

 

Η πληροφορία ούτως ή άλλως αυτό έχει ως αρχή: Σαν να είσαι σε έναν πάγκο με 20 μήλα στην λαϊκή, παίρνεις ένα, και ο πάγκος έχει ακόμα 20 μήλα.

 

Σύμφωνοι να στηρίξουμε τον developer, αλλά δε θα πληρώσω πχ στο App Store ένα IM app που έχει 8 ευρώ χωρίς καν να το δοκιμάσω :blink: Για κανένα λόγο.

 

Αν μπορούσα να πάω σε μια ταβέρνα και να πω στον ταβερνιάρη, φέρε μου την χοιρινή σου να την δοκιμάσω και αν μου αρέσει θα παραγγείλω μια, θα το έκανα, όπως όλοι μας, έτσι; Όμως είναι λίγο αντιρεαλιστικό, θα πουλήσει μια μισοφαγωμένη μπριζόλα; Όχι, θα χρεωθεί 2 και όχι την μία που θα πάρεις. Ε λοιπόν, αυτά είναι στον υλικό κόσμο. Στον κόσμο της πληροφορίας υπάρχει και η έννοια του απείρου. Υπάρχει κλοπή πλασματικού κέρδους λόγω πειρατείας, δεν κλέβεις απ' την τσέπη κανενός developer.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να πάω σε μια ταβέρνα και να πω στον ταβερνιάρη, φέρε μου την χοιρινή σου να την δοκιμάσω και αν μου αρέσει θα παραγγείλω μια, θα το έκανα, όπως όλοι μας, έτσι;

Σε μερικά μαγαζιά σου δίνει ένα παϊδάκι και δοκιμάζεις. Οπως και όταν δοκιμάζω draft beer τους ζητάω ένα σφηνάκι για να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να είμαι ικανοποιημένος με τις παροχές που έχω για τα λεφτά που δίνω, αν και όχι τόσο με τη κάλυψη του 3G στις διακοπές μου. Πρέπει να κλαίγομαι επειδή του γείτονα είναι καλύτερο; ή μέχρι να μου δίνουν τα πάντα τζάμπα; Σε βαλκανικές χώρες που επισκέπτομαι λόγω δουλειάς, έχουν οπτικές ίνες ή τουλάχιστον H-DSL και σε εξευτελιστικές τιμές... να πιάσω τους ISP από το λαιμό;

 

Σε γενικές γραμμές η λογική:

"Δεν είναι κλοπή, είναι αντιγραφή" / "Δοκιμάζω (επ αόριστον)" κλπ

Θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε πολλές πτυχές της καθημερινότητάς μας...

Σε αεροπλάνα/τραίνα κλπ "Αφού έχει άδειες θέσεις και με βολεύει"

Σε συναυλίες, θέατρα, κινηματογράφους "Αφού θα παίξει ούτως ή άλλως το εργάκι και όλο και κάποιος θα πλήρωσε ήδη"

Σε γενικότερες υπηρεσίες τρίτων(κομμωτήρια, εστιατόρια...) "Θα σας δοκιμάσω για όσο πιστεύω εγώ και αν μου αρέσετε μπορεί και να πληρώσω..."

Βέβαια πρόσφατα διάβασα ότι ζήτησαν ποσοστά από τα έσοδα από τις Καρυάτιδες, εκεί το copyright μας νοιάζει και δε σηκώνουμε κουβέντα! :lol:

 

Ειμαι ευσυνηδειτος καταναλωτης και εχω μαθει να ζηταω το καλυτερο προιον-υπηρεσια που μπορει καποιος να μου προσφερει. Με τη λογικη που εχεις θα μπορουσε καποιος να πει πριν μερικα χρονια "Ελα μωρε καλα ειμαι με την 56k συνδεση μου εδω στην Ελλαδαρα, τι το θελουμε εμεις εδω το adsl?" Το θεμα ειναι τι εχουμε μαθει να μας δουλευουν εδω και εμεις να το θεωρουμε και φυσιολογικο.

Και ναι, αν μπορω καπου να δοκιμασω πριν το αγορασω παντα θα το κανω. Ειμαστε σε μια ελευθερη αγορα και πρεπει να ειμαστε σκεφτομενοι καταναλωτες, να μην μασαμε οτι μας πασαρουν αλλα να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ το βελτιστο προιον-υπηρεσια.

Προφανως και δεν περιμενει καποιος σοβαρος ανθρωπος τα παντα τζαμπα, αλλα σε μια χωρα ΑΝ υπαρχει υγειης ανταγωνισμος τοτε μπορεις να περιμενεις το καλυτερο προιον στην καλυτερη τιμη. Χεστηκα τι κανει ο γειτονας μου, με ενδιαφερει ομως εμενα τη μπορουμε να κανουμε εμεις και αν απλα δεν προχωραει ενα κομματι οπως πχ η κινητη τηλεφωνια στην Ελλαδα και γι'αυτο το λογο φταινε τα καρτελ τοτε να τους κραξουμε μεχρι να αλλαξουν τροπαριο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να πάω σε μια ταβέρνα και να πω στον ταβερνιάρη, φέρε μου την χοιρινή σου να την δοκιμάσω και αν μου αρέσει θα παραγγείλω μια, θα το έκανα, όπως όλοι μας, έτσι; Όμως είναι λίγο αντιρεαλιστικό, θα πουλήσει μια μισοφαγωμένη μπριζόλα; Όχι, θα χρεωθεί 2 και όχι την μία που θα πάρεις. Ε λοιπόν, αυτά είναι στον υλικό κόσμο. Στον κόσμο της πληροφορίας υπάρχει και η έννοια του απείρου. Υπάρχει κλοπή πλασματικού κέρδους λόγω πειρατείας, δεν κλέβεις απ' την τσέπη κανενός developer.

 

Στην πειρατεία δε ζητάει κανένας να δοκιμάσει το software, αποφασίζει από μόνος του ότι έχει δικαίωμα να δοκιμάσει για μια περίοδο που αυτός κρίνει. Οπότε και στο παράδειγμά σου με την ταβέρνα δε ρωτάς τον ταβερνιάρη. Μπαίνεις στην κουζίνα, παίρνεις τη μπριζόλα την τρως και φεύγεις. Αν σου αρέσει αρκετά και μετά από όσες δοκιμές αποφασίσεις εσύ, τότε κρίνεις μόνος σου αν θα πληρώσεις (κάποια στιγμή).

Η μπριζόλα είναι ένα υλικό που χρησιμοποιείται σαν πρώτη ύλη στην ταβέρνα, στα προγράμματα χρησιμοποιούνται άλλες πρώτες ύλες από πατέντες σε τρίτους, ενοίκια εγκαταστάσεων και ανθρώπινο δυναμικό μέχρι το ρεύμα και το bandwidth για τους server της εταιρίας

 

Σημασία δεν έχει από ποιον κλέβει (τον developer ή την κακιά πολυεθνική), αλλά να παραδεχτεί τουλάχιστον ότι κλέβει (και να μην αυτο-δικαιολογείται δοκιμάζω, κοστίζει πολύ, δεν έχω λεφτά, δεν ήξερα-άκουσα-είδα...)

Επίσης δεν τίθεται θέμα υλικού και άυλου κόσμου, νομικά (μετά από δικαστήρια βέβαια) ακόμα και τα σπαθιά στο WoW θεωρούνται υλικά αγαθά και μπορούν να πωλούνται στο Ebay κλπ...

Όσο για τις έννοιες που υπάρχουν στο internet και το τι τείνει στο άπειρο είναι για άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά μαγαζιά σου δίνει ένα παϊδάκι και δοκιμάζεις. Οπως και όταν δοκιμάζω draft beer τους ζητάω ένα σφηνάκι για να δοκιμάσω.

 

Όπως και μερικές εφαρμογές έχουν trial εκδόσεις! Άρα, my point exactly.

 

 

Στην πειρατεία δε ζητάει κανένας να δοκιμάσει το software, αποφασίζει από μόνος του ότι έχει δικαίωμα να δοκιμάσει για μια περίοδο που αυτός κρίνει. Οπότε και στο παράδειγμά σου με την ταβέρνα δε ρωτάς τον ταβερνιάρη. Μπαίνεις στην κουζίνα, παίρνεις τη μπριζόλα την τρως και φεύγεις. Αν σου αρέσει αρκετά και μετά από όσες δοκιμές αποφασίσεις εσύ, τότε κρίνεις μόνος σου αν θα πληρώσεις (κάποια στιγμή).

Η μπριζόλα είναι ένα υλικό που χρησιμοποιείται σαν πρώτη ύλη στην ταβέρνα, στα προγράμματα χρησιμοποιούνται άλλες πρώτες ύλες από πατέντες σε τρίτους, ενοίκια εγκαταστάσεων και ανθρώπινο δυναμικό μέχρι το ρεύμα και το bandwidth για τους server της εταιρίας

 

Σημασία δεν έχει από ποιον κλέβει (τον developer ή την κακιά πολυεθνική), αλλά να παραδεχτεί τουλάχιστον ότι κλέβει (και να μην αυτο-δικαιολογείται δοκιμάζω, κοστίζει πολύ, δεν έχω λεφτά, δεν ήξερα-άκουσα-είδα...)

Επίσης δεν τίθεται θέμα υλικού και άυλου κόσμου, νομικά (μετά από δικαστήρια βέβαια) ακόμα και τα σπαθιά στο WoW θεωρούνται υλικά αγαθά και μπορούν να πωλούνται στο Ebay κλπ...

Όσο για τις έννοιες που υπάρχουν στο internet και το τι τείνει στο άπειρο είναι για άλλο θέμα...

 

Με την διαφορά ότι, αν πριν ο ταβερνιάρης είχε 10 μπριζόλες προς πώληση, θα μπω στην κουζίνα όπως λες και θα δοκιμάσω την μία, και θα έχει πάλι 10 προς πώληση ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Όπως και μερικές εφαρμογές έχουν trial εκδόσεις! Άρα, my point exactly.

 

Με την διαφορά ότι, αν πριν ο ταβερνιάρης είχε 10 μπριζόλες προς πώληση, θα μπω στην κουζίνα όπως λες και θα δοκιμάσω την μία, και θα έχει πάλι 10 προς πώληση ;)

και όταν εσύ κατεβάζεις update για το απλήρωτο software σου κοστίζεις σε κάποιον 10 ηλεκτρόνια στους server του

Όταν γκρινιάζεις για bugs κοστίζεις στον outsourced tech support το χρόνο του όπου θα απαντούσε σε πραγματικό πελάτη...

Στις υλικές υπηρεσίες (κομμωτήρια, μέσα μεταφοράς, συναυλίες, κινηματογράφους ειδικά σε 3D προβολές κλπ) εκεί γιατί δεν το κάνεις; Δε θα κοστίσεις κάτι παραπάνω σε κάποιον!

:D

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν καταλαβαίνεις όμως. Κατ' αρχάς μπλέκεις προϊόντα και υπηρεσίες. Είναι αμφότερα αγαθά, με τις διαφορές τους όμως.

Εμβόλιμο σχόλιο εδώ: Update σε σπασμένο πρόγραμμα; WTF?

Tech support σε πειρατικό πρόγραμμα;

Λες και δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σπασμένο πρόγραμμα... Τέλος πάντων.

 

Αν σου έλεγα ότι θέλω το κινητό σου και πάταγα ένα κουμπί, και σε μια ώρα είχαμε και οι δύο από ένα, ποιος ο ηθικός φραγμός;

Αρκετά με τα παραδείγματα όμως, βλέπω δεν οδηγούν σε συμπεράσματα.

Η ουσία είναι μία: Με την πειρατία λογισμικού το πρωτότυπο δε χάνεται, απλά υπάρχουν περισσότερες κόπιες.

Το θέμα είναι πως με σύνεση και μέτρο στην χρήση πειρατικού λογισμικού, σώζεις πολλά λεφτά. Αν κάτι μου αρέσει το αγοράζω. Έτσι λειτουργώ, εν γνώση μου.

 

Άσε που, υπάρχει και η άλλη όψη βέβαια:

http://www.iphonehellas.gr/24537/ios-appstore-piracy/

Κάτι πολύ λογικό και προφανές!

Και σκέψου το και αλλιώς. Για παράδειγμα το photoshop, χιλιοκατεβασμένο πρόγραμμα (παράνομα). Βολεύει την Adobe να το κυνηγήσει; Πόσοι απ' αυτούς που το κατέβασαν έτσι θα το αγοράσουν αν δε το βρουν; Έως και κανένας, αν και πολύ υπερβολική εκτίμηση μάλλον, και άκυρη επαγωγή. Αλλά συμφωνούμε πιστεύω πως θα είναι ελάχιστοι. Εδώ είναι και τα πραγματικά λεφτά που χάνονται. Ελάχιστα! Και η άλλη όψη; Πόσο την βολεύει να μείνει ως έχει η κατάσταση και όλο το ενδιαφερόμενο κοινό του photo editing να μαθαίνει και να συνηθήζει το δικό της λογισμικό;

 

Εν κατακλείδι, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο ;)

Edited by ifrit
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ΑΠΛΑ, εμείς τα κάνουμε ΣΥΝΘΕΤΑ:

Εκδόσεις για φοιτητές, για λίγες χρήσεις, για 30 μέρες, με λιγότερα features κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν καταλαβαίνεις όμως. Κατ' αρχάς μπλέκεις προϊόντα και υπηρεσίες. Είναι αμφότερα αγαθά, με τις διαφορές τους όμως.

Γιατί μάλλον έτσι σε συμφέρει στην προκειμένη περίπτωση, οπότε και τα διαχωρίζεις...

Εμβόλιμο σχόλιο εδώ: Update σε σπασμένο πρόγραμμα; WTF?

Τα updates στα antivirus έχεις φανταστεί τι traffic προκαλούνε στους servers από τα πειρατικά αντίγραφα; Όπως και τα πειρατικά Windows;

Tech support σε πειρατικό πρόγραμμα;

Έχεις την εντύπωση ότι στα επίσημα forums των εταιριών όπως και στις τηλεφωνικές γραμμές παίρνουν μόνο όσοι έχουν αγοράσει το λογισμικό; Αν ναι να σου θυμήσω τί είχε γίνει με το "Garry's Mod";

Λες και δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σπασμένο πρόγραμμα... Τέλος πάντων.

Είχα χρησιμοποιήσει πολύ παλιότερα λόγω σχολής, κατάλαβα γρήγορα την ειρωνεία (θα γίνω προγραμματιστής και κλέβω άλλους προγραμματιστές με τις ευλογίες των καθηγητών μου)

Αν σου έλεγα ότι θέλω το κινητό σου και πάταγα ένα κουμπί, και σε μια ώρα είχαμε και οι δύο από ένα, ποιος ο ηθικός φραγμός;

Ότι κανένας σε πρώτη φάση δε θα αγόραζε το κινητό αυτό γιατί όλοι θα περίμεναν κάποιον άλλο για να πατήσουν το κουμπί... αυτονόητο ε;

Αρκετά με τα παραδείγματα όμως, βλέπω δεν οδηγούν σε συμπεράσματα.

Εδώ συμφωνούμε, αν και τα παραδείγματα είναι hobby των πειρατών...

Η ουσία είναι μία: Με την πειρατία λογισμικού το πρωτότυπο δε χάνεται, απλά υπάρχουν περισσότερες κόπιες.

Και τα παραδείγματα, επεξηγήσεις συνεχίζονται...

Το θέμα είναι πως με σύνεση και μέτρο στην χρήση πειρατικού λογισμικού, σώζεις πολλά λεφτά. Αν κάτι μου αρέσει το αγοράζω. Έτσι λειτουργώ, εν γνώση μου.

Σύνεση και μέτρο... αμφιβάλλω αν αυτός που ξέρει πώς να κατεβάσει θα έχει μέτρο... αλλά ναι, σώζεις λεφτά, για να τα ξοδέψεις σε ακριβότερο κινητό για να κλαίγεσαι μετά ότι είσαι φτωχός...

Άσε που, υπάρχει και η άλλη όψη βέβαια:

http://www.iphonehellas.gr/24537/ios-appstore-piracy/

Κάτι πολύ λογικό και προφανές!

Είπαμε και πριν ότι η πειρατεία βοήθησε στη διείσδυση αλλά δεν άλλαξε και τον κόσμο. κάνε μια σύγκριση των πειρατικών/αγορασμένων εγκαταστάσεων στο γράφημα... πιστεύεις ότι ο developer το χάρηκε τόσο πολύ όσο προσποιείται;

 

Και σκέψου το και αλλιώς. Για παράδειγμα το photoshop, χιλιοκατεβασμένο πρόγραμμα (παράνομα). Βολεύει την Adobe να το κυνηγήσει; Πόσοι απ' αυτούς που το κατέβασαν έτσι θα το αγοράσουν αν δε το βρουν; Έως και κανένας, αν και πολύ υπερβολική εκτίμηση μάλλον, και άκυρη επαγωγή. Αλλά συμφωνούμε πιστεύω πως θα είναι ελάχιστοι. Εδώ είναι και τα πραγματικά λεφτά που χάνονται. Ελάχιστα! Και η άλλη όψη; Πόσο την βολεύει να μείνει ως έχει η κατάσταση και όλο το ενδιαφερόμενο κοινό του photo editing να μαθαίνει και να συνηθίζει το δικό της λογισμικό;

Εν κατακλείδι, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο ;)

Το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ να χρησιμοποιήσουν Photoshop όταν δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν ούτε τη ζωγραφική όλοι αυτοί οι wanna-be-γραφίστες(και μη μου πεις ότι μερικοί έχουν έμφυτο ταλέντο και το ανέπτυξαν χωρίς διάβασμα); Επειδή είναι τζάμπα; Τα πραγματικά λεφτά και τα ψεύτικα... Μια άδεια χρήσης έχει διαβάσει κανένας; παρόλα αυτά όλοι "I Agree" με την όποια βαρύτητα έχει αυτό το click... Το θέμα κατάντησε βαρετό, όπως και οι χιλιοειπωμένες δικαιολογίες που δεν πείθουν...

Edited by stakis_28
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μάλλον έτσι σε συμφέρει στην προκειμένη περίπτωση, οπότε και τα διαχωρίζεις...

Ναι οκ, έτσι με συμφέρει, διαχωρίζω τα αγαθά σε υπηρεσίες και προϊόντα. Με συμφέρει επίσης ότι ο ουρανός είναι μπλε. Θα το βγάλω απ' το κεφάλι μου και θα σε πείσω! :rolleyes:

 

Τα updates στα antivirus έχεις φανταστεί τι traffic προκαλούνε στους servers από τα πειρατικά αντίγραφα; Όπως και τα πειρατικά Windows;

Όντως, σίγουρα. Έχω πετύχει πολύ πιο φτηνές εφαρμογές σε πειρατική μορφή που με καμία παναγία δε γίνεται το παραμικρό update. Η Microsoft και η ESET δηλαδή δεν μπορούν να αποκλείσουν κάθε πειρατική κόπια απ' το παίρνει updates; Πες μου ότι το πιστεύεις αυτό :rolleyes:

Στην τελική έχω δει σε πειρατικά Windows 7 να λέει ότι η κόπια δεν είναι αυθεντική αλλά κατά τ' άλλα να παίζει κανονικά! Εκεί γιατί δε λοκάρει όλο το λειτουργικό και να ξεκλειδώνει ΜΟΝΟ με αυθεντικό serial; Γιατί οι πειρατικές κόπιες κάνουν κακό... μάλλον αυτό θα είναι!

 

Έχεις την εντύπωση ότι στα επίσημα forums των εταιριών όπως και στις τηλεφωνικές γραμμές παίρνουν μόνο όσοι έχουν αγοράσει το λογισμικό; Αν ναι να σου θυμήσω τί είχε γίνει με το "Garry's Mod";

Σοβαρά θες να συζητήσουμε τους πόρους που καταλαμβάνει ένα post σε ένα forum ή ένα τηλεφώνημα; Υπαρκτοί σίγουρα, αλλά δεν βλέπω καν τον λόγο :wacko:

 

Είχα χρησιμοποιήσει πολύ παλιότερα λόγω σχολής, κατάλαβα γρήγορα την ειρωνεία (θα γίνω προγραμματιστής και κλέβω άλλους προγραμματιστές με τις ευλογίες των καθηγητών μου)

Κι εγώ λόγω σχολής, ήταν αναπόφευκτο τότε.

 

Ότι κανένας σε πρώτη φάση δε θα αγόραζε το κινητό αυτό γιατί όλοι θα περίμεναν κάποιον άλλο για να πατήσουν το κουμπί... αυτονόητο ε;

Ναι είναι αυτονόητο. Εγώ θα το έκανα δηλαδή, εσύ ας το αγόραζες! Επιλογές!

 

Σύνεση και μέτρο... αμφιβάλλω αν αυτός που ξέρει πώς να κατεβάσει θα έχει μέτρο... αλλά ναι, σώζεις λεφτά, για να τα ξοδέψεις σε ακριβότερο κινητό για να κλαίγεσαι μετά ότι είσαι φτωχός...

Σώζω λεφτά για να τα κάνω ό,τι γουστάρω. Και επειδή απευθύνεσαι προσωπικά σε μένα, έχω σύνεση και μέτρο και πολύ νόμιμο λογισμικό. Ούτε κλάφτηκα πουθενά.

 

Είπαμε και πριν ότι η πειρατεία βοήθησε στη διείσδυση αλλά δεν άλλαξε και τον κόσμο. κάνε μια σύγκριση των πειρατικών/αγορασμένων εγκαταστάσεων στο γράφημα... πιστεύεις ότι ο developer το χάρηκε τόσο πολύ όσο προσποιείται;

Ναι έτσι νομίζω! Είναι απλά μαθηματικά. Αντί να πουλήσει 15, πούλησε 16 (τυχαία νούμερα). Πού είναι η χασούρα;

Τον κόσμο δεν τον άλλαξε η πειρατεία, αλλά θυμάσαι πριν 15 χρόνια πόσο είχαν τα μουσικά cd; ;)

 

 

Το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ να χρησιμοποιήσουν Photoshop όταν δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν ούτε τη ζωγραφική όλοι αυτοί οι wanna-be-γραφίστες(και μη μου πεις ότι μερικοί έχουν έμφυτο ταλέντο και το ανέπτυξαν χωρίς διάβασμα); Επειδή είναι τζάμπα; Τα πραγματικά λεφτά και τα ψεύτικα... Μια άδεια χρήσης έχει διαβάσει κανένας; παρόλα αυτά όλοι "I Agree" με την όποια βαρύτητα έχει αυτό το click... Το θέμα κατάντησε βαρετό, όπως και οι χιλιοειπωμένες δικαιολογίες που δεν πείθουν...

Γιατί δεν ψάχνουν έστω λίγο να βρουν το Gimp δηλαδή που τους υπερακαλύπτει όλους τους wanna-beδες. Σύμφωνοι. Έστω και δύο από όλους αυτούς να αγοράσουν μελλοντικά άδεια της Adobe, κερδισμένη είναι. Αν αυτός που ήθελε να πετάει έτοιμα εφέ στις φώτο του δεν μπορούσε με ΤΙΠΟΤΑ να βρει το photoshop τζαμπέ, θα έψαχνε και θα έβρισκε το Gimp, το Paint.NET κλπ κλπ. Αλλά τώρα υπάρχει η κατάσταση που ξέρεις. Ποιος κερδίζει, ποιος χάνει και γιατί; Εγώ μόνο σαν κέρδος το βλέπω.

 

Γενικά εγώ προσπάθησα όχι να ταχθώ υπέρ της πειρατείας απαραίτητα, απλά να δώσω άλλες οπτικές στο ίδιο θέμα. Επιμένεις στην ανώριμη προσέγγιση του τζιζ κακό και λυπάμαι γι' αυτό.

Edited by ifrit
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μια άδεια χρήσης έχει διαβάσει κανένας; παρόλα αυτά όλοι "I Agree" με την όποια βαρύτητα έχει αυτό το click... Το θέμα κατάντησε βαρετό, όπως και οι χιλιοειπωμένες δικαιολογίες που δεν πείθουν...

Εχω διαβάσει την άδεια χρήσης σε Windows Vista από φορητό υπολογιστή Compaq Presario. Δεν δέχτηκα την άδεια, επικοινώνησα με το νομικό τμήμα της εταιρείας, ζήτησα να μου επιστρέψουν τα χρήματα το οποίο δεν έγινε ποτέ. Η δικαιολογία ήταν ότι έχω ανοίξει τη συσκευασία και το κατάστημα δεν μπορεί να δεχθεί ανοιγμένη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω ένα παιχνίδι του App Store απ' το Installous. Δεν μ' αρέσει, το σβήνω. Ή μ' αρέσει και το αγοράζω (αυτά με την δική μου τακτική, άλλοι λιώνουν εφαρμογές και δε τις αγοράζουν ποτέ!). Από ποιον στερώ κάτι; .

 

Αποτον προγραμματιστή. Αν αυτός χρεώνεται το προγραμμά του όσο πίστευε ότι αυτο άξιζε δεν θα έκαναν 0,75€ οι εφαρμογές του AppStore αλλα 3.000€ η κάθε μία.

 

Η χρέωση είναι τόσο μικρή γιατί θα μπει ένας μεγάλος αριθμός να την κατεβάσει. Αν οι μισοί είναι κλέφτες τότε ο προγραμματιστης θα χάσει τα αντίστοιχα λεφτά.

 

Η κατάσταση είναι σχετικά απλή. Εφαρμογές ή υπηρεσίες που χρεώνονται κάποια λεφτά, αν αποκτηθούν χωρίς αντίτιμο, είναι καθαρή και απλή κλοπή, όσο κι αν προσπαθήσουμε να το δικαιολογησουμε στους εαυτούς μας. Το ότι την επόμενη στιγμή δεν θα σπάσει το FBI την πόρτα μας να μας βάλει μέσα δεν αλλάζει (και δεν θα έπρεπε να αλλάζει) την κατάσταση.

 

Το μοναδικό δικαιολογητικό που μπορώ να φανταστώ ειδικά για την περίπτωση του AppStore είναι η απουσία trials τα όποια κάλλιστα θα μπορούσαν να υπάρξουν με την μορφή in app purchases. Θα δικαιολογούσα κάποιον που θα έβαζε μια ακριβή εφαρμογή σπασμένη για να την δοκιμάσει, και αν του άρεσε και του έκανε, μετα να την πλήρωνε κανονικά.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα όλα σε PC, Tablet και κινητό.

Όταν θα ζούμε σε μια τέλεια κοινωνία, τότε ίσως να πληρώνω για το κάθετι που υπάρχει σπασμένο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φτωχαδακι φτωχαδακι, samsung galaxy s αγορασες, 1 ευρω για εφαρμογη που χρησιμοποιεις συχνα δεν μπορεις να δωσεις.. Μην δικαιολογηθεις ποτε και δε κανεναν, αλλα ειμαι σιγουρος οτι και τον καφε σου τον πινεις και τις εξοδους σου κανεις. Ειναι 100% επιλογη σου που θα δωσεις τα χρηματα σου αλλα τουλαχιστον μην κοροιδευεις τον εαυτο σου η τους αλλους για τις επολογες σου.

 

ας ειναι καλα ο κωτσοβολος και οι δοσεις χωρις πιστωτικη(στις οποιες πλεον εχω μεινει αρκετα πισω στην πληρωμη τους).αφου μπορουσα να το αποκτησω δε βλεπω το λογο να μη το κανω.οχι ουτε ενα ευρω δε θα εδινα για εφαρμογες.εχω πιο σημαντικα πραγματα να δωσω τα χρηματα μου απ τη στιγμη που δεν θεωρω πρωτης αναγκης το τι θα εχει το κινητο μου η το pc μου μεσα.απ τη στιγμη που καποιος *****er προσφερε τις εφαρμογες/παιχνιδια σε ολους τους χρηστες του internet ελευθερα ναι θα προτιμησω αυτες και οχι τις εταιριες που μου το χρεωνουν.θα μου πεις πνιγεις τον developer που δεν τον στηριζεις. ε ο developer ας κανει μια εφαρμογη ασπαστη και τοτε θα το σκεφτω αν δε μπορω να τη βρω απο αλλου να την αγορασω.εχεις δικιο. και τον καφε μου πινω και τις εξοδους μου κανω.αν ομως πληρωνα για καθε τι που βαζω στο pc η στο κινητο τοτε θα ημουν κλεισμενος μεσα στο σπιτι μια ζωη να ξεχρεωνω.αν νομιζεις τωρα οτι κοροιδευω τον εαυτο μου η οποιον αλλο μ αυτα που γραφω η πραττω ειναι δικαιωμα σου να εχεις αυτην την αποψη ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, έτσι με συμφέρει, διαχωρίζω τα αγαθά σε υπηρεσίες και προϊόντα. Με συμφέρει επίσης ότι ο ουρανός είναι μπλε. Θα το βγάλω απ' το κεφάλι μου και θα σε πείσω! :rolleyes:

Ο ουρανός είναι διάφανος, το χρώμα το παίρνει από τη διάθλαση του φωτός μέσα από την υγρασία του και γι αυτό δεν είναι πάντα μπλε (ανατολή/δύση)! Είδες;

Όντως, σίγουρα. Έχω πετύχει πολύ πιο φτηνές εφαρμογές σε πειρατική μορφή που με καμία παναγία δε γίνεται το παραμικρό update. Η Microsoft και η ESET δηλαδή δεν μπορούν να αποκλείσουν κάθε πειρατική κόπια απ' το παίρνει updates; Πες μου ότι το πιστεύεις αυτό :rolleyes:

Το παράδειγμα το ανέφερα γιατί επιμένεις στα υλικά, στη εταιρία το software κοστίζει για να δημιουργηθεί να προωθηθεί κλπ. Το ότι δεν πήρε 10 κιλά κρέας για να φτιάξει 1 πρόγραμμα (σε ~ κόπιες, όπου πιθανό για την ποσότητα αυτή να πλήρωσε πατέντες) δε σημαίνει τίποτα για μένα και για οποιονδήποτε δημιουργεί κάτι με το μυαλό του (ζωγράφους/συνθέτες/αρχιτέκτονες/διακοσμητές/μάγους/...).

Στην τελική έχω δει σε πειρατικά Windows 7 να λέει ότι η κόπια δεν είναι αυθεντική αλλά κατά τ' άλλα να παίζει κανονικά! Εκεί γιατί δε λοκάρει όλο το λειτουργικό και να ξεκλειδώνει ΜΟΝΟ με αυθεντικό serial; Γιατί οι πειρατικές κόπιες κάνουν κακό... μάλλον αυτό θα είναι!

Σε άλλες χώρες μαύριζε η οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα έτσι για σπάσιμο (κάπου Ασία νομίζω). Το πρόβλημα είναι ότι αν εντοπιστεί ένα serial για single license 10 φορές δεν μπορεί η εταιρία 100% να γνωρίζει ποιος είναι ο νόμιμος και ποιος όχι, έχω δει σε νόμιμα windows να σκάει το μήνυμα... Φαντάσου να κλειδώσει τον windows server εταιρίας ενώ έχει νόμιμη άδεια... Επίσης ο ταλαίπωρος που πήγε για format στον κομπιουτερά της γειτονίας του (και έσκασε 50ευρώ) δε φταίει που του έβαλε πειρατικά windows o "επαγγελματίας" αλλά πρέπει να το γνωρίζει. Γι' αυτό και στο Garry's Mod ο τύπος μάζεψε με ύπουλο τρόπο τα steam ids των πειρατών αλλιώς δε θα μπορούσε να βγάλει άκρη...

Σοβαρά θες να συζητήσουμε τους πόρους που καταλαμβάνει ένα post σε ένα forum ή ένα τηλεφώνημα; Υπαρκτοί σίγουρα, αλλά δεν βλέπω καν τον λόγο :wacko:

Το ίδιο κι εγώ να συγκρίνω ανόμοια πράγματα αλλά η (μαγική)αντιγραφή του αυτοκινήτου και του software δεν είναι παράδειγμα για ενήλικο... στην τελική δε μπορεί να δημιουργηθεί ύλη (αν θυμάμαι καλά από τη φυσική) μόνο να αλλάξει μορφή. Οπότε αυτοκίνητο ΔΕ δημιουργείται από το τίποτα. Ένα παράδειγμα με δεινόσαυρους, εξωγήινους και νεφελίμ θα μου άρεσε περισσότερο και πιο πιθανό και πραγματοποιήσιμο...

Κι εγώ λόγω σχολής, ήταν αναπόφευκτο τότε.

...

Ναι είναι αυτονόητο. Εγώ θα το έκανα δηλαδή, εσύ ας το αγόραζες! Επιλογές!

Κανένας δε θα το αγόραζε, οπότε επιστροφή στις σπηλιές...!!!

Σώζω λεφτά για να τα κάνω ό,τι γουστάρω. Και επειδή απευθύνεσαι προσωπικά σε μένα, έχω σύνεση και μέτρο και πολύ νόμιμο λογισμικό. Ούτε κλάφτηκα πουθενά.

Γράφω σε δεύτερο πρόσωπο όπως έγραψες κι εσύ στο δικό σου post... διάβασέ το και μετά στράβωσε με μένα.

Ναι έτσι νομίζω! Είναι απλά μαθηματικά. Αντί να πουλήσει 15, πούλησε 16 (τυχαία νούμερα). Πού είναι η χασούρα;

Τον κόσμο δεν τον άλλαξε η πειρατεία, αλλά θυμάσαι πριν 15 χρόνια πόσο είχαν τα μουσικά cd; ;)

Οι τιμές πέφτουν από τον ανταγωνισμό, πριν 15 χρόνια πόσα online stores θυμάσαι; με την πειρατεία απλά κλείνουν οι μικρές εταιρίες μέχρι να μείνει η Adobe, αμφιβάλεις;

Γιατί δεν ψάχνουν έστω λίγο να βρουν το Gimp δηλαδή που τους υπερακαλύπτει όλους τους wanna-beδες. Σύμφωνοι. Έστω και δύο από όλους αυτούς να αγοράσουν μελλοντικά άδεια της Adobe, κερδισμένη είναι. Αν αυτός που ήθελε να πετάει έτοιμα εφέ στις φώτο του δεν μπορούσε με ΤΙΠΟΤΑ να βρει το photoshop τζαμπέ, θα έψαχνε και θα έβρισκε το Gimp, το Paint.NET κλπ κλπ. Αλλά τώρα υπάρχει η κατάσταση που ξέρεις. Ποιος κερδίζει, ποιος χάνει και γιατί; Εγώ μόνο σαν κέρδος το βλέπω.

 

Γενικά εγώ προσπάθησα όχι να ταχθώ υπέρ της πειρατείας απαραίτητα, απλά να δώσω άλλες οπτικές στο ίδιο θέμα. Επιμένεις στην ανώριμη προσέγγιση του τζιζ κακό και λυπάμαι γι' αυτό.

Δεν είναι κερδισμένη η εταιρία όταν 2 από τους 1000 τελικά αγοράσουν άδεια, απλά είναι λιγότερο κλεμμένη από την πνευματική της ιδιοκτησία (ναι το λένε ιδιοκτησία, δεν ξέρω για ποιο λόγο βέβαια :lol: ).

 

Μάλλον όσοι κατεβάζουν πειρατικό λογισμικό δεν έχουν δημιουργήσει ποτέ τίποτα το οποίο να τους το έχουν αντιγράψει άλλοι για δικό τους κέρδος ή έτσι χωρίς λόγο. Φαντάζομαι κανένας δε θέλει βάλουν το πρόσωπό του wallpaper στα windows 8 χωρίς να τον ρωτήσουν (και να τον αποζημιώσουν) πάλι είναι αντιγραφή ενός jpg από το facebook, δεν αφαιρείται τίποτα :lol: .

Ναι τα πειρατο-sites βγάζουν κέρδος, 99% δεν το κάνουν για την ελευθερία της πληροφορίας κλπ. γενικός απλός κανόνας (όχι δικός μου) "If You’re Not Paying for It, You’re the Product"

Έχω δει άτομα να μαλώνουν επειδή στο ίδιο forum έχουν το ίδιο avatar και συζητάμε αν είναι σωστό ή όχι (γιατί ότι δεν είναι νόμιμο το γνωρίζουμε οι περισσότεροι)

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα της πειρατείας είναι πολύ πιο πολύπλοκο. Οι μεγάλες εταιρείες τρίβουν τα χέρια τους με την πειρατεία γιατί π.χ. αν τα windows ήταν άσπαστα τουλάχιστον ένα 50% θα στρεφόταν σε ένα δωρεάν λειτουργικό για οικιακή χρήση. Με την πάροδο του χρόνου αφού θα συνηθίζαμε την χρήση δωρεάν λειτουργικού θα άρχιζε να αυξάνεται και η χρήση του σε επαγγελματικούς χώρους αφού όλοι σχεδόν θα ήμασταν εξοικειωμένοι οπότε η microsoft θα έχανε την κύρια πηγή εσόδων τους που είναι οι επαγγελματίες. Το ίδιο γίνεται και με τις ταινίες γιατί η πειρατεία κάνει μια τεράστια διαφήμιση και αυτό μπορεί να το δει κάποιος στα ρεκόρ εισιτηρίων που κάνουν ταινίες με τεράστιο ποσοστό πειρατείας. Οπότε οι περισσότερες εταιρείες σιγοντάρουν ανεπίσημα την πειρατεία. Το μοναδικό πρόβλημα από αυτό για μένα είναι ότι συνηθίζουμε την πειρατεία και ουσιαστικά βοηθάμε το μονοπώλιο που είναι υπεύθυνο για τις ακριβές τιμές. Αν π.χ. το photoshop (που πιστεύω πως ούτε σε έναν στους εκατό δεν είναι απαραίτητο) δεν μπορούσε να σπαστεί οι περισσότεροι χρήστες θα αγόραζαν ένα πιο φτηνό πρόγραμμα που να κάνει αυτά που θέλουν και ας μην έχει όλες τις λειτουργίες του οπότε θα άλλαζε και η τιμή του γιατί θα έσπαγε το μονοπώλιο.

 

Υ.Γ. Είναι αδύνατο να σχολιάζουμε ένα κοινωνικό-οικονομικό ζήτημα με ξερές απαντήσεις και χλευασμό σε αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα επαγγελματικά προγράμματα που έχουν υποκατάστατα. Κάποιος για παράδειγμα θέλει για το μαγαζί του ένα πρόγραμμα τιμολογίων. Είναι δυνατών να σε χρεώνει 3000€;
Link to comment
Share on other sites

ας ειναι καλα ο κωτσοβολος και οι δοσεις χωρις πιστωτικη(στις οποιες πλεον εχω μεινει αρκετα πισω στην πληρωμη τους).αφου μπορουσα να το αποκτησω δε βλεπω το λογο να μη το κανω.οχι ουτε ενα ευρω δε θα εδινα για εφαρμογες.εχω πιο σημαντικα πραγματα να δωσω τα χρηματα μου απ τη στιγμη που δεν θεωρω πρωτης αναγκης το τι θα εχει το κινητο μου η το pc μου μεσα.απ τη στιγμη που καποιος *****er προσφερε τις εφαρμογες/παιχνιδια σε ολους τους χρηστες του internet ελευθερα ναι θα προτιμησω αυτες και οχι τις εταιριες που μου το χρεωνουν.θα μου πεις πνιγεις τον developer που δεν τον στηριζεις. ε ο developer ας κανει μια εφαρμογη ασπαστη και τοτε θα το σκεφτω αν δε μπορω να τη βρω απο αλλου να την αγορασω.εχεις δικιο. και τον καφε μου πινω και τις εξοδους μου κανω.αν ομως πληρωνα για καθε τι που βαζω στο pc η στο κινητο τοτε θα ημουν κλεισμενος μεσα στο σπιτι μια ζωη να ξεχρεωνω.αν νομιζεις τωρα οτι κοροιδευω τον εαυτο μου η οποιον αλλο μ αυτα που γραφω η πραττω ειναι δικαιωμα σου να εχεις αυτην την αποψη ;)

 

Παντα σεβομαι τις αποψεις των αλλων και υποστηριζω τον υγιη διαλογο, το θεμα δεν ειναι αυτο. Το θεμα ειναι πως απο τη μια λες οτι εισα φτωχαδακι και δεν μπορεις να πληρωσεις τις εφαρμογες και απο την αλλη παιρνεις καλο κινητο (εστω και με δοσεις), πινεις τους καφεδες σου και κανεις τις εξοδους σου. Αυτο εννοω οταν ειπα μην κοροιδευεις τον εαυτο σου και τους αλλους. Συμφωνω οτι ο καθενας θα πρεπει να καταναλωνει τους πορους του εκει που αυτος νομιζει ΑΛΛΑ μην γυρναει και λεει ειμαι φτωχαδακι δεν μπορω να τα δωσω εκει, αυτο ειναι που με νευριαζει. Γιατι ενα καφε που δεν θα πιεις (2-3 ωρες απο τη ζωη σου) θα αγορασεις 2-3 εφαρμογες-παιχνιδια που μπορουν να σε συντροφευσουν για 10αδες ωρες παιχνιδιου.

 

Υ.Γ. Και το να λεμε ας ηταν μια εφαρμογη ασπαστη και τοτε θα την αγοραζα ειναι τουλαχιστον ανωριμη συμπεριφορα και αυτο δεν ειναι επιχειρημα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποιος δεν εχει σπασμένες εφαρμογές. Eχω αρκετές αλλα προσπαθώ τα πιο πολλα να τα αντικαταστήσω με freeware.

 

Αγοράζω τις εφαρμογές που είναι χρήσιμες και διαθέτω τη δυνατότητα και

χρησιμοποιώ freeware για τις υπόλοιπες ανάγκες μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...