Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού όλα γίναν άψογα στο κινητό της αδερφής μου. Πήρα και το κινητό ενός φίλου να το κάνω. Το έκανα root, του πέρασα το Clockwork mode recovery, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να κάνω flash τον kernel. Δοκίμασα και με το flashtool που έχει στο πρώτο θέμα, αλλά και με το τελευταίο. Η παλιά έκδοση δεν βρίσκει το κινητό και η τελευταία το βρίσκει και μου λέει Start Flashing και μετά απευθείας βγάζει ERROR με κόκκινα γράμματα. Τι γίνεται; Έχει κάποιος κάποια ιδέα; Δοκίμασα και τον kernel 03 αλλά και τον 08 και οτον 10. Τίποτα.

 

Βασικά πλέον με το flashtool μπορείς να τα κάνεις όλα. Root --> unlock bootloader --> flash kernel.

Δε χρειαζόταν να περάσεις το cwm αφού είναι ήδη στον πυρήνα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά πλέον με το flashtool μπορείς να τα κάνεις όλα. Root --> unlock bootloader --> flash kernel.

Δε χρειαζόταν να περάσεις το cwm αφού είναι ήδη στον πυρήνα ;)

 

Στον πυρήνα αυτόν ->"E10_nAa-08_2.6.29.6-nAa-08.ftf" έχει και CWM; Δεν το ήξερα αυτό. Το θέμα είναι πως θα καταφέρω να κάνω το flash tool να δει το κινητό. Εχθές της αδερφής μου το έβλεπε κανονικά. Σήμερα στα καλά καθούμενα έπαψε να αναγνωρίζει το κινητό. Θα δοκιμάσω να σβήσω τον οδηγό, να αλλάξω USB θύρα καιθα δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εδώ και αρκετούς πυρήνες είναι ενσωματωμένο πλέον. Γι' αυτό πρέπει πρώτα να βάλεις τον kernel και μετά τη rom. Αν δε βλέπει το κινητό σιγουρέψου πως είναι ενεργοποιημένο το usb debug ή/και βάλε αυτούς τους drivers http://www.4shared.com/zip/QGwDZw8R/Gordon_Gate_Setup-2201__usb_fl.html
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει ενα μεγαλο προβλημα και ζηταω την βοηθεια σας αν γνωριζετε.

 

Εκανα την βλακεια και ακολουθησα τον οδηγο (ξερω... ξερω... :X) για το x10 mini PRO κινητο μου...

Τωρα εννοειτε οτι οταν παω στο βημα:

"Μόλις εμφανιστεί το παραμορφωμένο splashscreen (πλέον δεν υπάρχει το γνωστό Sony Ericsson logo) πιέζετε επανειλημμένα το πλήκτρο “back” για να μπείτε στο ClockworkMod Recovery."

 

εμφανιζεται το splashscreen και ενω παταω το back δεν μπαινει στο ClockworkMod Recovery.Προφανως φταει οτι εχω το Pro...

Τι μπορω να κανω τωρα για να φτιαξω το προβλημα?

 

EDIT: Χρησιμοποιησα το Flashtool και του εβαλα την U20_Stock Kernel.ftf . Τωρα στις ρυθμισεις εχω για Εκδοση Κernel: 2.6.29 SEMCUser@SEMCHost #1 .Τι σημαινει αυτο? Απο εδω και περα τι επιλογες εχω ?

Edited by AlexTC
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις αρκετά παλιότερη έκδοση, πιθανόν χωρίς wipe να έχει προβλήματα. Δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις όμως. Αν κάτι πάει στραβά, μπαίνεις σε cwm και κάνεις wipe.

 

δηλαδη χωρις wipe δεν χανω τιποτα?

και παλι συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Το κινητό δεν έκατσα να το ψάξω πολύ, του πέρασα το minicm και το έδωσα στην αδερφή μου. Με παίρνει τηλέφωνο και με ρωτάει αν γίνεται να αντιστοιχίσεις ήχους σε επαφές και πως γίνεται. Αν μπορείς να βάλεις ήχο δικό σου για ξυπνητήρι και πως; Της λέω αποκλείεται να μην γίνεται, αλλά γυναίκες τώρα, ούτε να ψάξουν λίγο, απορώ γιατί παίρνουν τέτοια κινητά;
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη χωρις wipe δεν χανω τιποτα?

και παλι συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

 

Όχι, δε χάνεις τις ρυθμίσεις ούτε τις εφαρμογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια! βοηθεια οποιος μπορει, στο x10 mini ειχα περασει την minicm7-2.1.1 &nAa-03 kernel ολα μια χαρα χθες περασα την2.1.8 ρομ και kernel 10 και to wifi μου γραφει σφαλμα εχω κανει reset τιποτα σαν να μην υπαρχη γνωριζη τιποτα κανεις ?

ευχαριστω

Edited by hrig1400
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια! βοηθεια οποιος μπορει, στο x10 mini ειχα περασει την minicm7-2.1.1 &nAa-03 kernel ολα μια χαρα χθες περασα την2.1.8 ρομ και kernel 10 και to wifi μου γραφει σφαλμα εχω κανει reset τιποτα σαν να μην υπαρχη γνωριζη τιποτα κανεις ?

ευχαριστω

 

Για δες εδώ κάπου λέει κάτι για το wifi, μήπως καταλάβεις περισσότερα εσύ.

 

"IMPORTANT:For wifi to work, the ROM MUST have Wifi built from sources as in CM. If this is not the case, the Wifi WONT work, DON'T compain here about that."

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια! βοηθεια οποιος μπορει, στο x10 mini ειχα περασει την minicm7-2.1.1 &nAa-03 kernel ολα μια χαρα χθες περασα την2.1.8 ρομ και kernel 10 και to wifi μου γραφει σφαλμα εχω κανει reset τιποτα σαν να μην υπαρχη γνωριζη τιποτα κανεις ?

ευχαριστω

 

Πέρασε ξανά την rom δεν έχει εγκατασταθεί σωστά

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

τελικά λύθηκε το πρόβλημα, την ζημιά την έκανε το google apps ηταν λάθος έκδοση ολα καλά ευχαριστώ !
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το ιδιο θεμα το εγραψα και αλλου και δεν ξερω αν θεωρηθει λαθος.

Εβαλα την αναφερομενη ρομ minicm7 2.1.8 με kernel 3 .

Ακολουθησα πιστα ολα τα βηματα και ολα εδειχναν να ειναι ενταξει.

Αντιμετωπιζω ομως τα εξης προβληματα.

1. κανει εκινηση το τηλ , δειχνει το σημα της cyanogenmod 7 και αφου τελειωσει μετα απο λιγο ξανακανει εκινηση , χωρις να σβησει το τηλ. ( μετα λειτουργει κανονικα)

2. οταν γυριζω το τηλ σε οριζοντια θεση , η οθονη γινεται πρασινη για λιγα δευτερα και μετα επανερχεται.

3. προσπαθησα να περασω αλλη ρομ αλλα δεν τα καταφερα, δεν ξερω αν χρειαζεται ολη η διαδικασια παλι απο την αρχη.

4. εχοντας αυτη την ρομ δεν μου αναγνωριζει την καρτα sim .

5. οταν το συνδεω στον υπολογιστη , γραφει μονο οτι " ενεργοποιηθηκε ο εντοπισμος σφαλματων ", δεν το αναγνωριζει σαν εξωτερικο δισκο , οπως επισης δεν δειχνει εκεινη την "πινακιδα" που ελεγε μονο φορτιση η για αποθηκευση κλπ.

6. αν θελησω να γυρισω στην μανισια rom τι πρεπει να κανω , αλλα και πως.

7. οταν λεμε να φλασαρουμε τι ακριβως ενοουμε και πως το κανουμε. Ρωταω για να δω μηπως και εκανα καποιο λαθος στο περασμα του gapps επειδη περναει χωριστα απο την ρομ.

 

Ευχαριστω.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το ιδιο θεμα το εγραψα και αλλου και δεν ξερω αν θεωρηθει λαθος.

Εβαλα την αναφερομενη ρομ minicm7 2.1.8 με kernel 3 .

Ακολουθησα πιστα ολα τα βηματα και ολα εδειχναν να ειναι ενταξει.

 

Ευχαριστω.

 

Τι εννοεις οτι εβαλες τον kernel 3?Αυτη τη στιγμη υπαρχει ο 10 για αυτην την ρομ.Αν οντως εχεις αυτον τοτε δοκιμασε να περασεις παλι τη ρομ.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι εβαλες τον kernel 3?Αυτη τη στιγμη υπαρχει ο 10 για αυτην την ρομ.Αν οντως εχεις αυτον τοτε δοκιμασε να περασεις παλι τη ρομ.

 

Ειχες απολυτο δικαιο.Ειχα κανει λαθος στον kernel ειχα περασμενο το 3 και οχι το 10 , και αυτο εγινε επειδη στο site to link που εδιναν ειχε τον κερνελ3.

Τωρα ολα δουλευουν καλα εκτος απο την καμερα που δεν ειναι πλεον 5mp και δεν μου αναγνωριζει καμια καρτα sim.

Πηγα να κανω ξανα bootloader αλλα δεν μου βγαζει στο τηλ την ενδειξη μονο φορτιση , οποτε ξεκιναει αλλα καπου στην διαδρομη τα μπερδευει και μου βγαζει λαθος.

Καμια ιδεα , συμβουλη.

Ευχαριστω.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Ειχες απολυτο δικαιο.Ειχα κανει λαθος στον kernel ειχα περασμενο το 3 και οχι το 10 , και αυτο εγινε επειδη στο site to link που εδιναν ειχε τον κερνελ3.

Τωρα ολα δουλευουν καλα εκτος απο την καμερα που δεν ειναι πλεον 5mp και δεν μου αναγνωριζει καμια καρτα sim.

Πηγα να κανω ξανα bootloader αλλα δεν μου βγαζει στο τηλ την ενδειξη μονο φορτιση , οποτε ξεκιναει αλλα καπου στην διαδρομη τα μπερδευει και μου βγαζει λαθος.

Καμια ιδεα , συμβουλη.

Ευχαριστω.

 

Nα ξαναπερασεις την ρομ αφου κανεις full wipe,wipe cash.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νεος κερνελ ΝaA11 και rom 2.19:)

 

Καλημερα.

Τι διαφορές εχει η 2.19 απο την προηγουμενη. την εχει δοκιμασει κανεις;

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Τι διαφορές εχει η 2.19 απο την προηγουμενη. την εχει δοκιμασει κανεις;

 

* Improved proximity and light sensors (should solve screen staying black and skype issues)

* a2sd scripts by texasice

* a2sd via CM Settings -> Performance menu

* Blade lockscreen style

* Option to remove all stored Wifi networks by long pressing

* Seperate notifications for MiniCM ROM / nAa kernel

* Fixed Radio FM app RDS allignment

* adb over network

* kernel: 2.6.29.6-nAa-11

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στη συγκεκριμένη ROM , το θέμα με τα sms και τους 60 χαρακτήρες ανα μήνυμα SMS πώς το λύνουμε? Ηρθε λογαριασμός σήμερα κ κλαίω... Βρήκα settings στα sms την ρύθμιση SMS split (στους 160 char) και Split counter (για να δείχνει το χωρισμό και την ποσότητα των μηνυμάτων. Τα ενεργοποιώ αλλα συνεχίζει να τα χωρίζει ανα 60 χαρακτήρες... Τι χάνω?

εχω και εγώ αυτό το πρόβλημα. υπάρχει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγώ αυτό το πρόβλημα. υπάρχει κάποια λύση;

 

Με τη stock εφαρμογή όχι. Βάλτε κάποια άλλη από το market όπως το handcent ή το go sms.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σε SE experia mini εχω miniCM7-2.1.1, αντιμετωπιζω προβλημα με τα mms, δεν μπορω να στειλω ουτε να λαβω, χρησιμοποιω το APNdroid αλλα δε βοηθαει, ακομα και αν εχω ενεργοποιημενη την επιλογη "keep mms enabled", επιπλέον δοκιμαζω με όλα ανοιχτα δηλαδη 3g, "ενεργοποιηση δεδομενων, ticked" και στα σημεια προσβασης έχω σωστα καταχωρημενα τα στοιχεια προσβασης για την WIND τοσο για το internet οσο και για τα mms

 

υπάρχει κατι που δεν εχω προσεξει γιατι ψαχνω ψαχνω και δεν βρισκω καποια λυση, ολοι λενε οτι αν τα κανεις αυτα θα δουλεψει αλλα δεν

 

ps: αξιζει να κανω αναβαθμιση σε 2.1.9 ? το 2.1.1 μ'αρεσε παρα πολυ σαν πρωτο modification για κινητο android και σαν απειρος χρηστης του βγαλα τα ματια, παρολαυτα μου πεταει κατι error σε σχεση με την sd card που κ που αλλα δεν ειναι κατι τραγικο

 

<3 nobodyatall

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση .... (στο x10 mini που έχω έχω βάλει την τελευταια rom και προς το παρόν όλα καλα... ) με την καινούργια rom το ΑΝΤ+ δουλευει? και κάτι άλλο.... αν θέλω να αναβαθμίσω και ένα άλλο Mini.... πρέπει να περάσω xrecovery ,CWM, ή με την τελευταία kernel δεν χρειάζεται και το άνει μόνη της όταν την περασουμε μέσα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σε SE experia mini εχω miniCM7-2.1.1, αντιμετωπιζω προβλημα με τα mms, δεν μπορω να στειλω ουτε να λαβω, χρησιμοποιω το APNdroid αλλα δε βοηθαει, ακομα και αν εχω ενεργοποιημενη την επιλογη "keep mms enabled", επιπλέον δοκιμαζω με όλα ανοιχτα δηλαδη 3g, "ενεργοποιηση δεδομενων, ticked" και στα σημεια προσβασης έχω σωστα καταχωρημενα τα στοιχεια προσβασης για την WIND τοσο για το internet οσο και για τα mms

 

υπάρχει κατι που δεν εχω προσεξει γιατι ψαχνω ψαχνω και δεν βρισκω καποια λυση, ολοι λενε οτι αν τα κανεις αυτα θα δουλεψει αλλα δεν

 

ps: αξιζει να κανω αναβαθμιση σε 2.1.9 ? το 2.1.1 μ'αρεσε παρα πολυ σαν πρωτο modification για κινητο android και σαν απειρος χρηστης του βγαλα τα ματια, παρολαυτα μου πεταει κατι error σε σχεση με την sd card που κ που αλλα δεν ειναι κατι τραγικο

 

<3 nobodyatall

 

Nα την κατεβασεις γιατι αξιζει!Πρεπει πρωτα να περασεις νεο κερνελ και μετα να φλασαρεις την ρομ.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...