Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να κάνεις update τον kernel, απλά τον κατεβάζεις, τον βάζεις στο φάκελο firmware του flashtool και τον φλασαρεις κανονικά μέσω flashtool.

Για να κάνεις update τη rom, την κατεβάζεις, τη βάζεις χύμα στην sd και εγκαθιστάς χωρίς full wipe από CWM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να κάνεις update τον kernel, απλά τον κατεβάζεις, τον βάζεις στο φάκελο firmware του flashtool και τον φλασαρεις κανονικά μέσω flashtool.

Για να κάνεις update τη rom, την κατεβάζεις, τη βάζεις χύμα στην sd και εγκαθιστάς χωρίς full wipe από CWM.

 

 

 

και οταν λες update τη rom εννοοις απο την MiniCM7-2.1.1 που εχω να παω στην MiniCM7-2.1.9 η

μπορω να βαλω και τιν MiniCM9 χωρις να εχω προβληματα

 

συγνωμη παιδες αλλα προσπαθω να μαθω

Edited by sefis33
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Για να πας από τη MiniCM7-2.1.1 στη MiniCM7-2.1.3 κάνεις απλά εγκατάσταση μέσω CWM χωρίς full wipe μιας και δε χρειάζεται, εκτός αν το προτείνει ο developer.

Όταν πρόκειται να αλλάξεις rom όμως, δηλαδή για να πας από MiniCM7 σε MiniCM9, πρέπει να κάνεις full wipe οπωσδήποτε για να μην κολλάει το κινητό στο αρχικό logo..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστο φιλε τελικα εβαλα τιν MiniCM7-2.2.0 χωρίς full wipe οπως μου ειπες και δεν πειραχτικαν καθολου η εφαρμογες και τα δεδομενα μου.. και εβαλα τιν KARNEL E10_nAa-11_2.6.29.6-nAa-11 μου δουλευουν ολα τελεια... Τωρα εχω τιν 2.3.7 ΜΠΡΑΒΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :):):):):) Edited by sefis33
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει πως βαζω ενα τραγουδι για να χτυπαει οταν ερχεται sms? Επισης οταν παω να στειλω sms δε μπορω να επιλεξω τον παραληπτη.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το κινιτο μου εχει κολισει μετα το logo και δεν μπορω να το απενεργοποιησω.δεν κανει τιποτα.τι να κανω ??μονο επανεκινηση μπορω να κανω απο το power buttom +home αλλα και παλι δεν μπορω να μπω στο CWM με τιποτα. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω κολλήσει στη φάση που πρέπει να κάνω bootloader unlock!Έχω ακολουθήσει πιστά όλες τις οδηγείες και ανοίγω το αρχείο msm7227_semc.cmd.!όμως μου κολλάει στην αρχή που λέει "Getting ROOT rights."

Τί να κάνω??

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά,μπορεί κανείς να μου δώσει κανένα link για κατεβάσω τα απαραίτητα αρχεία για να ξεκλειδώσω τον bootloader?Γιατί απο xda έχουν λείξει ή κάτι τέτοιο και δεν τα βρίσκω.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

όλα οκ παιδιά!τελικά την βρήκα την άκρη!τώρα έχω 2.3.7! ;)

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχει περάσει κανείς τη MiniCM7 2.2.0; Διαβάζω σε κάποια φόρουμς για ένα bug που παρουσιάζει με το sleep.

Τι ακριβώς συμβαίνει δηλαδή; Το έχει δει κανείς; Πόσο ενοχλητικό είναι κατά την καθημερινή χρήση του τηλεφώνου;

 

Παιδιά,μπορεί κανείς να μου δώσει κανένα link για κατεβάσω τα απαραίτητα αρχεία για να ξεκλειδώσω τον bootloader?Γιατί απο xda έχουν λείξει ή κάτι τέτοιο και δεν τα βρίσκω.

Thanks.

 

Όλα βρίσκονται στα δύο links της πρώτης σελίδας...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ξερω καποιοι ισως να με βρισουνε εχει ενας φιλος το κινητο, απο εξω γραφει sony xperia και μεσα στα στοιχεια βλεπω λεει u20i και εχει συρομενο πληκτρολογιο, επειδη λιγο εχω μπερδευτει αν μπορειτε να με βοηθησετε ειναι το μινι το απλο ή το προ? και κανει αυτη η ρομ για το κινήτο και αν κανει βοηθάει στην εξοικονομηση μπαταριας ή αν γνωριζετε καποιο τροπο να καλυτερευσουμε τη διαρκεια μπαταριας?ευχαριστω για οποια βοήθεια και συγγνωμη για την ισως χαζη ερώτηση εγω απλως ενα φιλο προσπαθω να βοηθησω να αναβαθμισει την συσκευη του
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχει περάσει κανείς τη MiniCM7 2.2.0; Διαβάζω σε κάποια φόρουμς για ένα bug που παρουσιάζει με το sleep.

Τι ακριβώς συμβαίνει δηλαδή; Το έχει δει κανείς; Πόσο ενοχλητικό είναι κατά την καθημερινή χρήση του τηλεφώνου;

 

 

 

Όλα βρίσκονται στα δύο links της πρώτης σελίδας...

 

Εγώ που την έχω στο μίνι δεν είδα κανένα πρόβλημα, έχει και απίστευτη αυτονομία. Είμαι στην 4 μέρα αναμονής ( και μισή ώρα βιντεο) και με μπαταριά 30%...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

ξερω καποιοι ισως να με βρισουνε εχει φιλος το κινητο απο εξω γραφει sony xperia και μεσα στα στοιχεια βλεπω λεει u20i και εχει συρομενο πληκτρολογιο επειδη λιγο εχω μπερδευτει αν μπορειτε να με βοηθησετε ειναι το μινι το απλο ή το προ και κανει αυτη η ρομ για το κινήτο?ευχαριστω για οποια βοήθεια και συγγνωμη για την ισως χαζη ερώτηση

 

Είναι το pro.

Η rom αυτού του thread είναι για το απλό mini. Για τη σωστή rom δες εδώ.

 

Εγώ που την έχω στο μίνι δεν είδα κανένα πρόβλημα, έχει και απίστευτη αυτονομία. Είμαι στην 4 μέρα αναμονής ( και μισή ώρα βιντεο) και με μπαταριά 30%...

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε μου. Θα την εγκαταστήσω τότε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κατ'αρχην εχω ενα xperia mini και με ταλαιπωρει λιγακι οποιος μπορεσει το συντομοτερο να βοηθησει εχω κολλησει στο σημειο οπου θελει να εκτελεσω το flashtool exe αλλα το συγκεκριμενο εκτελεσιμο αρχειο δεν μπορω να το εκκινησω μπορειτε να με διαφωτισετε?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κατ'αρχην εχω ενα xperia mini και με ταλαιπωρει λιγακι οποιος μπορεσει το συντομοτερο να βοηθησει εχω κολλησει στο σημειο οπου θελει να εκτελεσω το flashtool exe αλλα το συγκεκριμενο εκτελεσιμο αρχειο δεν μπορω να το εκκινησω μπορειτε να με διαφωτισετε?

 

Έχεις εγκατεστημένο JRE;

Link to comment
Share on other sites

για να ξεκλειδωσω τον bootloader κανω αυτο που λες αλλα οταν ανοιγω το msm7227_cemc.cmd και οταν παταω καποιο πληκτρο γραφει πως το συστημα δεν ειναι σε θεση να εντοπισει την καθορισμενη διαδρομη δισκου.......βοηθησε με σε παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜ:Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγκατάσταση είναι η ύπαρξη ClockWorkMod recovery. Αν δεν το έχετε, το κατεβάζετε από το λινκ εδώ και το εγκαθιστάτε μέσω xrecovery.

 

 

Θα ήθελα σε παρακαλώ εδω μία διευκρίνηση, αρχικά εγκαθιστώ το xrecovery και μετά μέσα απο εκει εγκαθιστώ το CWM?

 

Το έκανα αυτό και μου πεταξε το έρορ :Can't chown/mod /system/bin/charger

(No such file or directory)

E:Failure at line 4:

set_perm 0 0 0755 SYSTEM:bin/charger

 

Αποτέλεσμα ηταν ενα κιτρινο θαυμαστικο στο CWM revovery και ξαναπέρασμα του stocked firmware... τι έκανα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜ:Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγκατάσταση είναι η ύπαρξη ClockWorkMod recovery. Αν δεν το έχετε, το κατεβάζετε από το λινκ εδώ και το εγκαθιστάτε μέσω xrecovery.

 

 

Θα ήθελα σε παρακαλώ εδω μία διευκρίνηση, αρχικά εγκαθιστώ το xrecovery και μετά μέσα απο εκει εγκαθιστώ το CWM?

 

Το έκανα αυτό και μου πεταξε το έρορ :Can't chown/mod /system/bin/charger

(No such file or directory)

E:Failure at line 4:

set_perm 0 0 0755 SYSTEM:bin/charger

 

Αποτέλεσμα ηταν ενα κιτρινο θαυμαστικο στο CWM revovery και ξαναπέρασμα του stocked firmware... τι έκανα λάθος?

 

Εδώ και αρκετές εκδόσεις (τελευταία είναι η 11) ο nΑa kernel έχει ενσωματωμένο το CWM.

Σου αρκεί:

α) να το κάνεις root (γίνεται με το τελευταίο flashtool)

β) να ξεκλειδώσεις τον bootloader (περιγράφεται ο τρόπος στο δεύτερο post του thread)

γ) να περάσεις τον nAa-11 kernel

δ) boot σε CWM και εγκατάσταση της τελευταίας rom (έκδοση 2.1.1 πια) και google Apps από τη micro sd.

 

Ακολούθησε το link του Google Code που δίνεται στο πρώτο post για να κατεβάσεις τις τελευταίες εκδόσεις.

Ο συνδυασμός nAn-11 kernel με MiniCM7-2.2.1 είναι πραγματικά ότι καλύτερο μπορεί να βάλει κανείς στο x10 mini του...

Link to comment
Share on other sites

μια απορια... γιατι στο ΜΑΡΚΕΤ παω να κατεβασω μια εφαρμογη και μου λεει : (Αυτή η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με τη συσκευή σας Cosmote Sony Ericsson E10i.) ενω η εφαρμογη λεει οτι ειναι για 2,1 και πανω..... και εγω εχω την 2,3,7 γιατι το κανει αυτο?? υπαρχει καμια παντεντα???
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποιες εφαρμογές ίσως είναι φτιαγμένες για μεγαλύτερη οθόνη η επεξεργαστή κτλπ. Πάντως είναι σπάνιο να μην τρέχει κάποια,μου έχει συμβεί και εμένα αλλά πολύ σπανία. Ίσως βοηθούσε αν λεγες και την εφαρμογή για να την δοκιμάσουμε κ εμείς.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Είναι 2-3 μέρες που πέρασα την τελευταία έκδοση. Είχα μείνει σε μια από τις πρώτες 2.3.5.

Είναι μεγάλη η διάφορα απόκρισης!

Το μόνο που δε μπορώ να βγάλω άκρη είναι το led για sms και αναπάντητες. Το μενού στο συγκεκριμένο σημείο είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο. Οτι δοκίμασα, μέχρι τώρα, το μόνο που κατάφερα είναι να ανάβει μόνο μια φορά και να σταματάει αμέσως.

Ξέρει κάποιος να μου πει πως να το φτιάξω ή είναι bug της Rom;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αναβοσβήνει 3 φορές και μετά σταματάει. Νομίζω ότι όταν σβήνει η οθόνη σταματάει και αυτό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποιες εφαρμογές ίσως είναι φτιαγμένες για μεγαλύτερη οθόνη η επεξεργαστή κτλπ. Πάντως είναι σπάνιο να μην τρέχει κάποια,μου έχει συμβεί και εμένα αλλά πολύ σπανία. Ίσως βοηθούσε αν λεγες και την εφαρμογή για να την δοκιμάσουμε κ εμείς.

 

 

 

Ειναι πολλες.... Π.Χ game: Need for Speed™ Hot Pursuit

apps : WiFi Finder

για δοκιμασε αν μπορεις και εσυ και πες μας

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλες.... Π.Χ game: Need for Speed™ Hot Pursuit

apps : WiFi Finder

για δοκιμασε αν μπορεις και εσυ και πες μας

 

 

Το 2 το δοκίμασα,αν είναι το ίδιο, είναι ονλινε?Το πρώτο δεν μπορώ γιατί είναι επί πληρωμή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Το 2 το δοκίμασα,αν είναι το ίδιο, είναι ονλινε?Το πρώτο δεν μπορώ γιατί είναι επί πληρωμή.

 

Κοιτα αμα το εγραψες σωστα, (( WiFi Finder )) και ειναι το πρωτο που βγαζει στην αναζητηση ειναι το σωστο....

 

Και εμενα δεν με αφηνει να την κατεβασω που εχω 2,3,7 στο xperia χ10 μινι μου :( :(:( ..... ενω η κοπελα μου που εχει το xperia mini 2,3 το κατεβασε κανονικα και μου την λεει. Αν μπορειτε να δοκιμασετε και αυτα:

1. Remote File Browser

2. Data Monitor

3. GunApp 3D FREE (The Original)

πειτε μου λιγο αμα τα κατεβαζετε απο το ΜΑΡΚΕΤ γιατι εγω με το χ10 δεν μπορω..... για να ξερω αμα εχω προβλημα...

Edited by sefis33
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...