Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γυρνώντας σε art είχα θέματα με τα google processes. Κατέβασα τα πιο πρόσφατα και όλα πηγαίνουν καλά. Κανένα θέμα προς το παρών.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους.Εχθες το βραδυ περασα την 4.4.2 στο κινητο μου και εχω προβλημα με τα sms.Δεν μου δουλευει καμια εφαρμογη γι'αυτα.Μου βγαζει η εφαρμογη εχει σταματησει.Τι συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Εχθες το βραδυ περασα την 4.4.2 στο κινητο μου και εχω προβλημα με τα sms.Δεν μου δουλευει καμια εφαρμογη γι'αυτα.Μου βγαζει η εφαρμογη εχει σταματησει.Τι συμβαινει?

καποιος ανεφερε νομιζω πιο πανω οτι και σε καποιον αλλον δεν δουλευαν τα sms και αναγκαστηκε να βαλει μια εφαρμογη για αυτο, νομιζω sms pro. κατι τετοιο.

 

 

εχει να μου γραψει κανεις μια λιστα με kernel?

θελω να βαλω μια αλλη, εχω stock με 4.3 rom και δεν μου παιζει, δεν βρισκει τους drivers ενα usb to ethernet adapter.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδία,

έχει πάρει κανείς αυτη την μπαταρία? http://dx.com/p/replacement-3-7v-2450mah-li-ion-battery-for-samsung-galaxy-nexus-i9250-golden-215299 λέτε να γίνει κανένα μπαμ? :P :)

 

Την έχω πάρει εγώ...μια χαρά είναι, κρατάει παραπάνω κ είναι κ τσάμπα σχεδόν.

Την πήρα απο ebay σε μια έκδοση με φορτιστή usb μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Εχθες το βραδυ περασα την 4.4.2 στο κινητο μου και εχω προβλημα με τα sms.Δεν μου δουλευει καμια εφαρμογη γι'αυτα.Μου βγαζει η εφαρμογη εχει σταματησει.Τι συμβαινει?

Σε μένα μια χαρά δουλεύουν τα sms. Στην εγκατάσταση του hangouts με ρώτησε αν θέλω να το χρησιμοποιήσω και για SMS και είπα όχι, Δηλαδή χρησιμοποιήσω την standard sms εφαρμογή και όλα δουλεύουν μια χαρά.

Ακολούθησα τις οδηγίες του djtutis στο post #9541, χωρις να βάλω επιπλέον kernel και το tweak για το speaker.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και εγω την cm την προηγούμενη εβδομάδα αλλα δεν μου συγχρονιζε τα bookmarks που ηταν σημαντικό για μενα. Μπορεί να εκανα κατι λαθος δεν ξερω. Ισως να έφταιγαν τα gapps. Μπορεί να κανω ακομα μια προσπάθεια οταν εχω χρονο. Πάντως και τωρα με την cMetal ειμαι σούπερ. 4.4.1 βέβαια ακομσ αλλα σούπερ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και εγω την cm την προηγούμενη εβδομάδα αλλα δεν μου συγχρονιζε τα bookmarks που ηταν σημαντικό για μενα. Μπορεί να εκανα κατι λαθος δεν ξερω. Ισως να έφταιγαν τα gapps. Μπορεί να κανω ακομα μια προσπάθεια οταν εχω χρονο. Πάντως και τωρα με την cMetal ειμαι σούπερ. 4.4.1 βέβαια ακομσ αλλα σούπερ.

 

Πλέον την σταματά την cMetal και την λέει OmniMetal... Την δόκιμα αλλά θέλει παρά πολύ δουλειά ακόμα από άποψη customization αφού θα χρειαστείς σίγουρα το gravity box και το xposed frameworκ για να κάνεις τα χρήσιμα (προσθήκη tiles κ.ά.) εγώ για μη χρηστικά πράγματα έχει πολύ πράγμα για να πειράξεις (βλέπε με το πως θα κινούνται τα γράμματα στις ρυθμίσεις και αλλά που περιπλέκουν επικίνδυνα τα πράγματα)... Για τον φίλο που είχε πρόβλημα με τα SMS πρόκειται για πρόβλημα που είχε η ROM 201312015 την οποία την διόρθωσε αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον την σταματά την cMetal και την λέει OmniMetal... Την δόκιμα αλλά θέλει παρά πολύ δουλειά ακόμα από άποψη customization αφού θα χρειαστείς σίγουρα το gravity box και το xposed frameworκ για να κάνεις τα χρήσιμα (προσθήκη tiles κ.ά.) εγώ για μη χρηστικά πράγματα έχει πολύ πράγμα για να πειράξεις (βλέπε με το πως θα κινούνται τα γράμματα στις ρυθμίσεις και αλλά που περιπλέκουν επικίνδυνα τα πράγματα)... Για τον φίλο που είχε πρόβλημα με τα SMS πρόκειται για πρόβλημα που είχε η ROM 201312015 την οποία την διόρθωσε αμέσως...

 

Οχι δεν την σταμάτησε. Απλα η omnimetal εχει σαν βαση την omnirom ενω η cmetal την cyanogenmod. Ειναι δυο διαφορετικές rom και οπως λεει στο αρχικό ποστ του θα βγάζει μια build απο την cmetal καθε εβδομάδα. Αυτο περιμένω κι εγω για να αναβαθμιστώ σε 4.4.2

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκιμάστε τον tiny kernel... Απλά απίστευτα ελεύθερη μνήμη (743mb χωρίς να χάνεις την δυνατότητα εγγραφής βίντεο στα 1080p), απίστευτη κατανάλωση μπαταρίας και σε επιδόσεις είναι σχεδόν ίδιος με τον mpokang v10 superram και υποστηρίζει touch control!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994248

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκιμάστε τον tiny kernel... Απλά απίστευτα ελεύθερη μνήμη (743mb χωρίς να χάνεις την δυνατότητα εγγραφής βίντεο στα 1080p), απίστευτη κατανάλωση μπαταρίας και σε επιδόσεις είναι σχεδόν ίδιος με τον mpokang v10 superram και υποστηρίζει touch control!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994248

 

για πες μου τώρα. θελω να ξαναφλασαρω την cmetal για να εχω τον στοκ κερνελ και μετα να δοκιμάσω τον tiny. Αυτη τη στιγμή ειμαι με mpokang superram και στους xda λενε οτι λόγω ramdisc δεν μπορω να φλασαρω τον tiny πανω στον mpokang. Πως εσυ κανεις dirty flash? Δεν θελω να ξανασεταρω το τηλέφωνο. Και κατι αλλο. Για παράδειγμα στην δική μου περίπτωση που θελω να φλασαρω ξανα την ρομ που ήδη τρέχω πρεπει μσζι με την ρομ να ξαναφλασαρω και τα gapps? Ουφ αυτα προς το παρόν χαχα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

για πες μου τώρα. θελω να ξαναφλασαρω την cmetal για να εχω τον στοκ κερνελ και μετα να δοκιμάσω τον tiny. Αυτη τη στιγμή ειμαι με mpokang superram και στους xda λενε οτι λόγω ramdisc δεν μπορω να φλασαρω τον tiny πανω στον mpokang. Πως εσυ κανεις dirty flash? Δεν θελω να ξανασεταρω το τηλέφωνο. Και κατι αλλο. Για παράδειγμα στην δική μου περίπτωση που θελω να φλασαρω ξανα την ρομ που ήδη τρέχω πρεπει μσζι με την ρομ να ξαναφλασαρω και τα gapps? Ουφ αυτα προς το παρόν χαχα.

 

Δεν μπορείς... Πρέπει να κάνεις clean install... Πάντως μετράει πολύ... Μπορείς με το titanium backup να κάνεις backup και μετά restore αφού πρώτα το κάνεις το τηλέφωνο art (θα γλιτώσεις πολύ χρόνο αν έχεις ειδικά πολλές εφαρμογές)... Το μόνο που μένει είναι να παίξεις με τα tweaks και με τα settings...

Edited by djtutis
Link to comment
Share on other sites

Αρε google τι μας εκανες. Δωσε ρε την 4.4 να τελειωνουμε....

 

Καλό! Καιρό είχα να ακούσω τέτοιο ανέκδοτο! Και το 4.3 καλό είναι.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλό! Καιρό είχα να ακούσω τέτοιο ανέκδοτο! Και το 4.3 καλό είναι.

 

Αν δεις ποσό τέλεια πάει στο τηλέφωνο μας η 4.4.2 θα θυμώσεις απίστευτα με την κίνηση της Google να το θυσιάσει μπας και πουλήσει το nexus 5...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις ποσό τέλεια πάει στο τηλέφωνο μας η 4.4.2 θα θυμώσεις απίστευτα με την κίνηση της Google να το θυσιάσει μπας και πουλήσει το nexus 5...

 

Θα το δω κάποια στιγμή, αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι ο σκοπός της είναι να πουλήσει καινούρια τηλέφωνα; Ελάχιστο κέρδος έχει από αυτά. Οι υπηρεσίες της και οι διαφημίσεις είναι τα λεφτά.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

με ποιο τροπο και χρησιμοποιωντας ποιο προγραμμα μπορω να κανω full backup του τηλεφωνου μου?

Το full backup τι περιλαμβανει?

system

data

kernel?

 

εχω λιγο ψιλομπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

Το full backup περιλαμβάνει kernel, ROM, εφαρμογές και όλα τα δεδομένα σου... Μακράν το καλύτερο είναι μέσω του twrp...

 

οποτε δηλαδη, παιρνοντας ενα τετοιο backup και κανοντας μετα οτι θελω στο τηλεφωνο, μετα πολυ ανετα μεσω recovery μπορει να το γυρισω χρονικα εκει απο οπου πηρα το backup?

Link to comment
Share on other sites

Το full backup περιλαμβάνει kernel, ROM, εφαρμογές και όλα τα δεδομένα σου... Μακράν το καλύτερο είναι μέσω του twrp...

 

Καλημέρα.

+1 twrp nandroid και εισαι οκ. Εγω καθε φορα που παίρνω νεο nandroid για καλό και για κακό παίρνω και ενα efs backup για παν ενδεχόμενο.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

+1 twrp nandroid και εισαι οκ. Εγω καθε φορα που παίρνω νεο nandroid για καλό και για κακό παίρνω και ενα efs backup για παν ενδεχόμενο.

 

εχω εγκαταστησει το Nexus Root Toolkit, και στις επιλογες backup υπαρχει το ακόλουθο

http://prntscr.com/2c1tor

http://prntscr.com/2c1tor

αυτο ειναι που κανει backup τα παντα?

 

με το efs backup, τι ακριβως κανει?

Edited by tsiliha5
Link to comment
Share on other sites

εχω εγκαταστησει το Nexus Root Toolkit, και στις επιλογες backup υπαρχει το ακόλουθο

http://prntscr.com/2c1tor

http://prntscr.com/2c1tor

αυτο ειναι που κανει backup τα παντα?

 

με το efs backup, τι ακριβως κανει?

 

Ελπιζω να πάρεις μια ιδεα για το τι είναι το efs backup

“ /esf is a very important partition that isn't backed up by nandroids(I think) that contains your IMEI (or the cmda version) and if lost/corrupted is very bad indeed"

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να πάρεις μια ιδεα για το τι είναι το efs backup

“ /esf is a very important partition that isn't backed up by nandroids(I think) that contains your IMEI (or the cmda version) and if lost/corrupted is very bad indeed"

 

Γι'αυτό το είπα με το twrp ώστε να τα κάνει όλα αυτόματα για να είναι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μήπως έχετε παρατηρήσει στην cm11 καθυστερήσεις στην αλλαγή του πληκτρολογίου απο μια γλώσσα σε κάποια αλλη;

Κανει στο δικο μου σημαντικά περισσότερο χρονο απο την 4.3. Και μετα απο 2 μέρες χρηση, μου φαίνεται οτι η 4.3 ακόμα και η στον ηταν πιο γρήγορη απο την 4.4.2 με τον δικο της κερνελ τουλαχιστον....

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό το είπα με το twrp ώστε να τα κάνει όλα αυτόματα για να είναι σίγουρος...

 

 

το εκανα τελικα το backup με twrp.

ολα καλα. Εβαλα και franco kernel να δω πως θα παει. Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα τελικα το backup με twrp.

ολα καλα. Εβαλα και franco kernel να δω πως θα παει. Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποια διαφορα.

 

Δεν θα δεις διάφορα με τον Franco... Βάλε τον mpokang και θα με θυμηθείς...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...