Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί λίγο χαζό; Όταν έρθει η αναβάθμιση 4.3 και έχω π.χ. το nova launcher επηρεάζεται η ΟΤΑ αναβάθμιση ή δεν παίζει ρόλο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί λίγο χαζό; Όταν έρθει η αναβάθμιση 4.3 και έχω π.χ. το nova launcher επηρεάζεται η ΟΤΑ αναβάθμιση ή δεν παίζει ρόλο;

 

ότι εφαρμογή και να έχεις στο κινητό δεν επηρεάζει τις αναβαθμίσεις.. οι αναβαθμίσεις επηρεάζονται μόνο αν έχεις πειράξει τα ενδότερα του κινητού

Link to comment
Share on other sites

1GB είναι η RAM του. Απλά κομμάτι της είναι system reserved πάντα.

Σε σχέση με τη ram που αναφέρατε εχτές θα ήθελα να αναφέρω τις παρατηρήσεις μου. Έχω και το galaxy nexus και το Nexus 7. Αμφότερα ο κατασκευαστής δίνει 1gb ram. Παρόλα αυτά, ενώ στην ταμπλέτα τρέχω απροβλημάτιστα διάφορους συνδυασμούς προγραμμάτων (ταυτόχρονα - multitasking) στο galaxy nexus βλέπω από μικρό έως αρκετό λαγκάρισμα. Αυτό με έκανε να παρακολουθήσω τη διαθέσιμη ram. Εδώ να σημειώσω ότι και τα δύο είναι με custom rom. Το galaxy nexus έχει 694 mb διαθέσιμη ενώ το Nexus 7 971 mb. Εκεί βρίσκεται και η απρόσκοπτη λειτουργία της ταμπλέτας έναντι του galaxy nexus. Επίσης σε s3 ενός φίλου stock όλα και χωρίς root έχει 850 mb διαθέσιμα. Άρα από συσκευή σε συσκευή έχει διαφορά η διαθέσιμη ram και ας είναι η ονομαστική τους 1gb. Και τέλος σε Nexus 4 άλλου φίλου (επίσης όλα stock), δεν το είδα ποτέ με λιγότερο από 1,1 gb.

Ειδικά στο Nexus 7 με έκανε μεγάλη εντύπωση τα 971mb διαθέσιμα. Οι απαιτήσεις του λειτουργικού για ram βρίσκονται σε αυτά τα 971; Αν είναι έτσι όμως το galaxy nexus γιατί έχει μόνο 684 mb διαθέσιμα; Τα υπόλοιπα 300 (ή τέλος πάντων μέχρι τα 971mb που έχει διαθέσιμα το Nexus 7), πού βρίσκονται; Υπάρχει σχέση της κατανάλωσης της ram με τους πυρήνες του επεξεργαστή;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τη ram που αναφέρατε εχτές θα ήθελα να αναφέρω τις παρατηρήσεις μου. Έχω και το galaxy nexus και το Nexus 7. Αμφότερα ο κατασκευαστής δίνει 1gb ram. Παρόλα αυτά, ενώ στην ταμπλέτα τρέχω απροβλημάτιστα διάφορους συνδυασμούς προγραμμάτων (ταυτόχρονα - multitasking) στο galaxy nexus βλέπω από μικρό έως αρκετό λαγκάρισμα. Αυτό με έκανε να παρακολουθήσω τη διαθέσιμη ram. Εδώ να σημειώσω ότι και τα δύο είναι με custom rom. Το galaxy nexus έχει 694 mb διαθέσιμη ενώ το Nexus 7 971 mb. Εκεί βρίσκεται και η απρόσκοπτη λειτουργία της ταμπλέτας έναντι του galaxy nexus. Επίσης σε s3 ενός φίλου stock όλα και χωρίς root έχει 850 mb διαθέσιμα. Άρα από συσκευή σε συσκευή έχει διαφορά η διαθέσιμη ram και ας είναι η ονομαστική τους 1gb. Και τέλος σε Nexus 4 άλλου φίλου (επίσης όλα stock), δεν το είδα ποτέ με λιγότερο από 1,1 gb.

Ειδικά στο Nexus 7 με έκανε μεγάλη εντύπωση τα 971mb διαθέσιμα. Οι απαιτήσεις του λειτουργικού για ram βρίσκονται σε αυτά τα 971; Αν είναι έτσι όμως το galaxy nexus γιατί έχει μόνο 684 mb διαθέσιμα; Τα υπόλοιπα 300 (ή τέλος πάντων μέχρι τα 971mb που έχει διαθέσιμα το Nexus 7), πού βρίσκονται; Υπάρχει σχέση της κατανάλωσης της ram με τους πυρήνες του επεξεργαστή;

 

Tegra εχει dedicated RAM, δηλαδη εχει η καρτα γραφικων την δικη της ραμ. Στο κινητο μας και στην πλειοψηφια των κινητων στην αγορα η καρτα γραφικων μοιραζεται την μνημη ραμ με τον επεξεργαστη.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τη ram που αναφέρατε εχτές θα ήθελα να αναφέρω τις παρατηρήσεις μου. Έχω και το galaxy nexus και το Nexus 7. Αμφότερα ο κατασκευαστής δίνει 1gb ram. Παρόλα αυτά, ενώ στην ταμπλέτα τρέχω απροβλημάτιστα διάφορους συνδυασμούς προγραμμάτων (ταυτόχρονα - multitasking) στο galaxy nexus βλέπω από μικρό έως αρκετό λαγκάρισμα. Αυτό με έκανε να παρακολουθήσω τη διαθέσιμη ram. Εδώ να σημειώσω ότι και τα δύο είναι με custom rom. Το galaxy nexus έχει 694 mb διαθέσιμη ενώ το Nexus 7 971 mb. Εκεί βρίσκεται και η απρόσκοπτη λειτουργία της ταμπλέτας έναντι του galaxy nexus. Επίσης σε s3 ενός φίλου stock όλα και χωρίς root έχει 850 mb διαθέσιμα. Άρα από συσκευή σε συσκευή έχει διαφορά η διαθέσιμη ram και ας είναι η ονομαστική τους 1gb. Και τέλος σε Nexus 4 άλλου φίλου (επίσης όλα stock), δεν το είδα ποτέ με λιγότερο από 1,1 gb.

Ειδικά στο Nexus 7 με έκανε μεγάλη εντύπωση τα 971mb διαθέσιμα. Οι απαιτήσεις του λειτουργικού για ram βρίσκονται σε αυτά τα 971; Αν είναι έτσι όμως το galaxy nexus γιατί έχει μόνο 684 mb διαθέσιμα; Τα υπόλοιπα 300 (ή τέλος πάντων μέχρι τα 971mb που έχει διαθέσιμα το Nexus 7), πού βρίσκονται; Υπάρχει σχέση της κατανάλωσης της ram με τους πυρήνες του επεξεργαστή;

 

Tegra εχει dedicated RAM, δηλαδη εχει η καρτα γραφικων την δικη της ραμ. Στο κινητο μας και στην πλειοψηφια των κινητων στην αγορα η καρτα γραφικων μοιραζεται την μνημη ραμ με τον επεξεργαστη.

 

επίσης να προσθέσω πως δεν μπορείς να κάνεις σωστή σύγκριση με custom roms. Μόνο με την ίδια official και clean install μπορεί να γίνει σωστή σύγκριση, αλλά όπως είπε και ο φίλος ea6gka, ο tegra υποβοηθάει.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

και για να στο πω καλυτερα, ειναι οπως σε κατι φτηνα ή παλια λαπτοπ που επαιρνες και ελεγε οτι εχει 4 γιγα ραμ αλλα εσυ εβλεπες μονο 3.5, το μισο γιγα που ελειπε ειναι αυτο που δεσμευε η καρτα γραφικων για να κανει τη δουλεια της.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τη ram που αναφέρατε εχτές θα ήθελα να αναφέρω τις παρατηρήσεις μου. Έχω και το galaxy nexus και το Nexus 7. Αμφότερα ο κατασκευαστής δίνει 1gb ram. Παρόλα αυτά, ενώ στην ταμπλέτα τρέχω απροβλημάτιστα διάφορους συνδυασμούς προγραμμάτων (ταυτόχρονα - multitasking) στο galaxy nexus βλέπω από μικρό έως αρκετό λαγκάρισμα. Αυτό με έκανε να παρακολουθήσω τη διαθέσιμη ram. Εδώ να σημειώσω ότι και τα δύο είναι με custom rom. Το galaxy nexus έχει 694 mb διαθέσιμη ενώ το Nexus 7 971 mb. Εκεί βρίσκεται και η απρόσκοπτη λειτουργία της ταμπλέτας έναντι του galaxy nexus. Επίσης σε s3 ενός φίλου stock όλα και χωρίς root έχει 850 mb διαθέσιμα. Άρα από συσκευή σε συσκευή έχει διαφορά η διαθέσιμη ram και ας είναι η ονομαστική τους 1gb. Και τέλος σε Nexus 4 άλλου φίλου (επίσης όλα stock), δεν το είδα ποτέ με λιγότερο από 1,1 gb.

Ειδικά στο Nexus 7 με έκανε μεγάλη εντύπωση τα 971mb διαθέσιμα. Οι απαιτήσεις του λειτουργικού για ram βρίσκονται σε αυτά τα 971; Αν είναι έτσι όμως το galaxy nexus γιατί έχει μόνο 684 mb διαθέσιμα; Τα υπόλοιπα 300 (ή τέλος πάντων μέχρι τα 971mb που έχει διαθέσιμα το Nexus 7), πού βρίσκονται; Υπάρχει σχέση της κατανάλωσης της ram με τους πυρήνες του επεξεργαστή;

 

Αυτην ακριβως την απορια ειχα κι εγω γι'αυτο ξεκινησε ολη η ιστορια με την ραμ εδω.Μου εκανε εντυπωση θετικη οτι το advance που εχω με 4.1.2 στοκ εχει διαθεσιμη ραμ 625mb και ονομαστικη 768mb.

Θυμομουνα οτι το galaxy nexus ειχε καπου εκει αλλα δεν ημουν σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον tegra ότι έχει dedicated rom δεν το ήξερα, οπότε εξηγείται. Όσο για τις custom roms, ε δεν έχω δει και καμιά τρελή διαφορά στη ram από rom σε rom. 5 πάνω, 5 κάτω, δεν είναι ζήτημα. Απλά, αυτή η μεγάλη διαφορά των δύο συσκευών σε ram μου έκανε εντύπωση.

Τέλος πάντων, ένα είναι σίγουρο, το επόμενο κινητό μου (κάπου το καλοκαίρι), θα είναι με 2gb ram. :D

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο εδω στο ebay http://www.ebay.com/itm/White-Original-Full-Housing-Cover-Door-For-Samsung-Google-Galaxy-Nexus-i9250-/271206603821?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item3f252c5c2d και το σκεφτομαι σοβαρα να το κανω ασπρο.το χει κανει κανεις?ειναι ευκολη διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο εδω στο ebay http://www.ebay.com/itm/White-Original-Full-Housing-Cover-Door-For-Samsung-Google-Galaxy-Nexus-i9250-/271206603821?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item3f252c5c2d και το σκεφτομαι σοβαρα να το κανω ασπρο.το χει κανει κανεις?ειναι ευκολη διαδικασια?

 

Από ότι έχει ειπωθεί, η αλλαγή της οθόνης στο νέξους είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Αν αυτή η αλλαγή του body έχει μέσα και την διαδικασία αλλαγής οθόνης τότε ναι, θα ναι δύσκολο. Λευκό έχει η δικιά μου και είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχει ειπωθεί, η αλλαγή της οθόνης στο νέξους είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Αν αυτή η αλλαγή του body έχει μέσα και την διαδικασία αλλαγής οθόνης τότε ναι, θα ναι δύσκολο. Λευκό έχει η δικιά μου και είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ

 

δεν νομιζω να περιλαμβάνει αλλαγη οθόνης παρα μονο το πισω σωμα του τηλεφωνου.πιθανον να υπαρχει κανα youtube video με τη διαδιακσια αλλαγης του body.το λευκο οντως τα σπαει:P

Link to comment
Share on other sites

ποιες ειναι οι ρυθμισεις που πρεπει να κανω για να λαμβανω mms?

 

εχω συνδεση Vodafone...

Edited by mobster21
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο εδω στο ebay http://www.ebay.com/itm/White-Original-Full-Housing-Cover-Door-For-Samsung-Google-Galaxy-Nexus-i9250-/271206603821?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item3f252c5c2d και το σκεφτομαι σοβαρα να το κανω ασπρο.το χει κανει κανεις?ειναι ευκολη διαδικασια?

 

Εχω δει στο you tube βίντεο.

Δεν υπάρχει θέμα οθόνης.

Απλά βγαίνει πολύ δύσκολα όλο αυτό το πλαστικό.

Είναι κουκλί το άτιμο σε άσπρο ναι.

 

ποιες ειναι οι ρυθμισεις που πρεπει να κανω για να λαμβανω mms?

 

εχω συνδεση Vodafone...

 

Εγώ είχα επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση πελατών τους είχα πει τι μοντέλο έχω και μετά μου έστειλαν μέιλ με τις ρυθμίσεις.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει στο you tube βίντεο.

Δεν υπάρχει θέμα οθόνης.

Απλά βγαίνει πολύ δύσκολα όλο αυτό το πλαστικό.

Είναι κουκλί το άτιμο σε άσπρο ναι.

 

μηπως σου ειναι ευκολο να το ποσταρεις γιατι δεν βρισκω κατι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

μηπως σου ειναι ευκολο να το ποσταρεις γιατι δεν βρισκω κατι αντιστοιχο?

 

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

μηπως σου ειναι ευκολο να το ποσταρεις γιατι δεν βρισκω κατι αντιστοιχο?

 

Άμα σου πω ότι το είχα πετύχει σε μια άκυρη στιγμή...

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι ο τύπος είχε φάει πολύ ζόρι για να το βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η αναβάθμιση του talk σε hangouts και ενώ προσπαθώ να το ανοίξω μου λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί με την google ... Το έχει άλλος αυτό το πρόβλημα και τι μπορώ να κάνω ...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η αναβάθμιση του talk σε hangouts και ενώ προσπαθώ να το ανοίξω μου λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί με την google ... Το έχει άλλος αυτό το πρόβλημα και τι μπορώ να κάνω ...

Ευχαριστώ

 

 

Σε εμένα από εχθές έγινε κανονικά η αναβάθμιση και λειτουργεί άψογα

 

Φιλικά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η αναβάθμιση του talk σε hangouts και ενώ προσπαθώ να το ανοίξω μου λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί με την google ... Το έχει άλλος αυτό το πρόβλημα και τι μπορώ να κάνω ...

Ευχαριστώ

Μήπως να δοκίμαζες από τις εφαρμογές μια εκκαθάριση προσωρινής μνήμης ή ακόμη και δεδομένων μήπως υπάρχει κάποιο κόλλημα μετά την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η αναβάθμιση του talk σε hangouts και ενώ προσπαθώ να το ανοίξω μου λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί με την google ... Το έχει άλλος αυτό το πρόβλημα και τι μπορώ να κάνω ...

Ευχαριστώ

Θα πας ρυθμίσεις >εφαρμογές >όλες > Google play services και στο Google services framework Και θα κανείς εκκαθάριση λογικά θα στρώσει

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω συγνώμη εξαρχής που δεν βρήκα μόνος μου τον οδηγό αλλά είναι μεγάλο το φόρουμ...

και να ενημερώσω πως μόλις πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο μεταχειρισμένο μιας και με λίγο σκάλισμα κατάλαβα πως ο προηγούμενος έβαζε custom roms και δεν μπορώ να αναβαθμίσω παραπάνω από την 4,1,1 υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου για να κάνω καθαρή εγκατάσταση την κανονική έκδοση του λογισμικού? και να σβηστούν ότι πιθανών έχει βάλει ο προηγούμενος χρήστης επάνω? Ευχαριστώ πολύ!

--------------------------------------------------

Αριθμός μοντέλου Galaxy Nexus

Έκδοση Android 4,1,1

Έκδοση βασικού φάσματος i9250xxlf1

Έκδοση Kernel 3.0.31-g6fb96c9

android-build@vpbs1)

#1 SMP PREEMPT Thu Jun 28 11:02:39 PDT 2012

Αριθμός έκδοσης

JRO03C.I9250XWLH2

--------------------------------------------------

Edited by not123
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω συγνώμη εξαρχής που δεν βρήκα μόνος μου τον οδηγό αλλά είναι μεγάλο το φόρουμ...

και να ενημερώσω πως μόλις πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο μεταχειρισμένο μιας και με λίγο σκάλισμα κατάλαβα πως ο προηγούμενος έβαζε custom roms και δεν μπορώ να αναβαθμίσω παραπάνω από την 4,1,1 υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου για να κάνω καθαρή εγκατάσταση την κανονική έκδοση του λογισμικού? και να σβηστούν ότι πιθανών έχει βάλει ο προηγούμενος χρήστης επάνω? Ευχαριστώ πολύ!

--------------------------------------------------

Αριθμός μοντέλου Galaxy Nexus

Έκδοση Android 4,1,1

Έκδοση βασικού φάσματος i9250xxlf1

Έκδοση Kernel 3.0.31-g6fb96c9

android-build@vpbs1)

#1 SMP PREEMPT Thu Jun 28 11:02:39 PDT 2012

Αριθμός έκδοσης

JRO03C.I9250XWLH2

--------------------------------------------------

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ τελικά πρόλαβα και το έκανα με αυτόν τον οδηγό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2065470

δεν ξέρω εάν έχει κάποια διαφορά εμένα μια χαρά μου φάνηκε :)

 

Έχει βρει κανένας τρόπο να περάσουμε το allshare play της Samsung?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανένας τρόπο να περάσουμε το allshare play της Samsung?

 

Οι παρακάτω εφαρμογές κάνουν την ίδια δουλειά οπότε κάνε μια δοκιμή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skifta.android.app&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5za2lmdGEuYW5kcm9pZC5hcHAiXQ..

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dbapp.android.mediahouse&feature=related_apps#?t=W251bGwsMSwxLDEwOSwiY29tLmRiYXBwLmFuZHJvaWQubWVkaWFob3VzZSJd

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Έχω κατεβάσει 15 εφαρμογές για το φακό απο το play αλλά όλες εμφανίζονται πρώτες στο μενού και ας αρχίζουν απο F (Flashlight)

έχετε καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει;

τα θέλω τακτοποιημένα:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...