Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με κερνελ franco r348;Δεν αρκούν μόνο αυτά...Πρέπει να κατεβάσεις το trickster από το μαρκετ και να ρυθμίσεις κάποιες παραμέτρους...αν το θες πες μου να σου πω πως θα φτάσεις τόσο ψηλά...

 

Ναι με franco r348..

Πες μου τι να ρυθμίσω αλλα μην το κάψω κιόλας...

To trickster το έχω και έχω ρυθμίσει την οθόνη.

Edited by geoxraslap

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι με franco r348..

Πες μου τι να ρυθμίσω αλλα μην το κάψω κιόλας...

To trickster το έχω και έχω ρυθμίσει την οθόνη.

 

εκεί που ρυθμίζεις τα mhz θα ορισεις governor τον dyinteractive και μετά θα πας specifics και θα κανεις disable το fsync...έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω ένα πρόβλημα σοβαρό. Το έχω ποστάρει και στο thread του NEXUS 10, αλλά η κίνηση εκεί είναι μικρή και μιας και ααφορά και το GNexus το ποστάρω και εδώ πιο αναλυτικά.

 

Έχω κατεβάσει και τα 2 toolkit. Για το GNexus και για το Nexus 10. Έκανα donate και στα 2 και έτσι έχω συνέχεια τις τελευταίες τους εκδόσεις. Τελευταίο Update έκανα σήμερα.

 

Ας πω αναλυτικά τι έκανα στο GNexus, άλλωστε τα ίδια έγιναν και στο Nexus 10(πλην του ρουτ)

1) Ξεκλείδωσα τον bootloader, έκανα debrand το GNexus απο Samsung σε Google(yakjuxw σε yakju) . Μετά σε κάποια φάση επειδή ήθελα να περάσω την 4.2 πρώτος πρώτος το μετέτρεψα σε takju. Όλα οκ μέχρι εκεί. (στο Nexus 10 απλά το ξαναφλάσαρα με την επίσημη 4.2 που είναι και διαθέσιμο το factory image της)

 

2) Φλασαρα με την επίσημη εργοστασιακη ρομ 4.2 .

 

3) ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΑ τίποτα άλλο. (root δεν έκανα γιατί εκείνη την ώρα δεν ήταν διαθέσιμη η 4.2.1 για απευθείας φλασάρισμα, και έπρεπε πρώτα να το ανοίξω με την 4.2, να κάνει το Update σε 4.2.1 και μετά να το ρουτάρω).

 

4)Με το που έβγαλε ειδοποίηση πως η 4.2.1 είναι διαθέσιμη(1mb update) πάτησα restart and install update. Εκεί που βγάζει το ρομποτάκι με ανοιχτό "καπό" και απο κάτω την μπάρα πως μπαίνει η νέα έκδοση, κάπου στο 25-30%(με το μάτι τόσο το υπολόγισα) μου πετάει το άλλο ρομποτάκι με το κόκκινο θαυμαστικό και μου γράφει ERROR.

 

5)Επειδή γινόταν συνέχεια αυτό έκανα root με την 4.2 (γιατί το κινητό δεν είναι συνέχεια στα χέρια μου) και σκέφτηκα όταν το πάρω στα χέρια μου ξανά να του φλασάρω τον stock recovery, σκεπτόμενος πως αυτό είναι το πρόβλημα. Το πήρα τελικά χθές, φλάσαρα στοκ recovery και δοκίμασα το update και πάλι.. Τα ίδια!!!

 

6)Κλείδωσα ξανά τον bootloader, μπας και έφταιγε και αυτό! Πάλι τίποτα.

 

Οκ, μέσω του toolkit σήμερα κιόλας θα το φλασάρω με την επίσημη 4.2.1 που είναι διαθέσιμο το factory image. Τι θα γίνει όμως όταν βγει πχ η 4.2.2 ???? Γιατί το ίδιο μου είχε κάνει απο την 4.1.1 στην 4.1.2 ! Απλά τότε δεν είχα δώσει σημασία. Νόμιζα τότε πως δεν είχα τον στοκ recovery.

 

To ίδιο ακριβώς αντιμετωπίζω και με το Nexus 10, με την μονη διαφορά πως στο Nexus10 δεν του έκανα ποτέ root. Όλα τα βήματα ακριβώς ίδια.

 

Δηλαδή τα έχω με μαμά στοκ ρομ, με μαμά recovery, με κλειδωμένο bootloader και δεν δουλεύουν όπως πρέπει και τα 2. Κολλημένα στην 4.2 χωρίς να μπορούν να πάρουν 4.2.1 OTA . Μάλιστα επειδή το factory image 4.2.1 δεν είναι διαθέσιμο για το Nexus 10 δεν μπορώ καν να το φλασάρω !! και δεν είναι και δικό μου!μου το έδωσε κολλητός να του το κάνω root.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα παιδιά..Σκέφτομαι να αγορασω το nexus..Τι τιμή είναι σωστή για μεταχειρισμενο;;Κάτι ακόμα,υπάρχει υποστήριξη απο xda?custom roms κτλπ...Υπάρχει καμια μοντα για lg ui 3.0(launcher)?Είμαι αναμεσα σε αυτό και το s2..Αξίζει ακομα για αγορα πιστεύεται;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γιατί να μην το πάρεις καινούργιο.? Ιδικά στην τιμή που είναι τώρα είναι όλα τα λεφτά. Κι εγώ πριν λίγες μέρες το πήρα και είμαι πολύ ευχάριστη μένος. Υποστήριξη από. Xda έχει όσο θέλεις μην κολλας

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα παιδιά..Σκέφτομαι να αγορασω το nexus..Τι τιμή είναι σωστή για μεταχειρισμενο;;Κάτι ακόμα,υπάρχει υποστήριξη απο xda?custom roms κτλπ...Υπάρχει καμια μοντα για lg ui 3.0(launcher)?Είμαι αναμεσα σε αυτό και το s2..Αξίζει ακομα για αγορα πιστεύεται;

Αξίζει,το κινητό είναι πάρα πολύ καλό ειδικά στην τιμή που έχει τώρα.Πριν από κάτι μέρες πήρα στα χέρια μου το s2 ενός φίλου και μου φάνηκε πολύ πλαστικούρα σε σχέση με το δικό μας.Χάρηκα που δεν το είχα επιλέξει τότε όταν είχα το ίδιο δίλημμα με εσένα:p

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει,το κινητό είναι πάρα πολύ καλό ειδικά στην τιμή που έχει τώρα.Πριν από κάτι μέρες πήρα στα χέρια μου το s2 ενός φίλου και μου φάνηκε πολύ πλαστικούρα σε σχέση με το δικό μας.Χάρηκα που δεν το είχα επιλέξει τότε όταν είχα το ίδιο δίλημμα με εσένα:p

 

Και εγώ αναμεσα σε s2 και nexus ειμαι

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρέσεις την camera του s2 για μένα φίλε μου όλα τα άλλα που προσφέρει το nexus είναι καλύτερα σε σχέση και με την τιμή του ειδικά τωρα
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Προχθες ειχα αυτη την αποδοση στην μπαταρια.

http://imageshack.us/a/img820/4716/screenshot2012122019390.png

http://imageshack.us/a/img835/9779/screenshot2012122019391.png

Εμενα μου φανηκαν πολυ καλα κανοντας αρκετη χρηση wifi/surfing (1-1.5 ωρα) & βλεποντας μερικα επεισοδια anime :secret: (2-2.5 ωρες). Ειναι οντως?

 

υπαρχει κάποιο πρόγραμμα που όντως να δυναμώνει λίγο τον ήχο του ηχείου?

 

Υπαρχει το volume+, αλλα απ'οτι καταλαβαινω δεν δουλευει με την 4.2.1, ομως υπαρχουν καποια mods απο xda οπως π.χ. :αυτο, αλλα χρειαζεται να εισαι root κ να χεις custom recovery & kernel (συμφωνα με τα λεγομενα του moderator).

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζοντας αυτήν την εφαρμογή είδα την αυτονομία της συσκευής μου τουλάχιστον να διπλασιάζεται.....:)
Link to comment
Share on other sites

ααα οκ γιατί και εγώ αυτό που λες έχω βάλει αλλά καμία διαφορά και έχω 4.2.1 μάλλον θα περιμένω νεότερη εκδοση το αλλό δεν το κάνω στο τηλεφωνό μου :P

 

Υπαρχει το volume+, αλλα απ'οτι καταλαβαινω δεν δουλευει με την 4.2.1, ομως υπαρχουν καποια mods απο xda οπως π.χ. :αυτο, αλλα χρειαζεται να εισαι root κ να χεις custom recovery & kernel (συμφωνα με τα λεγομενα του moderator).

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζοντας αυτήν την εφαρμογή είδα την αυτονομία της συσκευής μου τουλάχιστον να διπλασιάζεται.....:)

 

 

Μόνο με την εφαρμογή ή μήπως άλλαξες κάτι άλλο ενδιάμεσα? Είναι τρομερή διαφορά αν όντως είναι έτσι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζοντας αυτήν την εφαρμογή είδα την αυτονομία της συσκευής μου τουλάχιστον να διπλασιάζεται.....:)

 

Λίγο υπερβολικό μου μοιάζει αλλά αν ισχύει πολύ ενδιαφέρον..

Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπερβολικό μου μοιάζει αλλά αν ισχύει πολύ ενδιαφέρον..

 

Την κατέβασα και γω και βλέποντας τα σχολια που έχει στο μάρκετ νομιζω θα κανει δουλειά η εφαρμογή, παρα πολλά θετικά σχόλια.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζοντας αυτήν την εφαρμογή είδα την αυτονομία της συσκευής μου τουλάχιστον να διπλασιάζεται.....:)

 

Κανεις την ιδια χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζοντας αυτήν την εφαρμογή είδα την αυτονομία της συσκευής μου τουλάχιστον να διπλασιάζεται.....:)

 

Την ειχα δει πριν λιγο καιρο αλλα τη σνομπαρα.. Ποια ρυθμιση χρησιμοποιεις ?

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Προχθες ειχα αυτη την αποδοση στην μπαταρια.

http://imageshack.us/a/img820/4716/screenshot2012122019390.png

http://imageshack.us/a/img835/9779/screenshot2012122019391.png

Εμενα μου φανηκαν πολυ καλα κανοντας αρκετη χρηση wifi/surfing (1-1.5 ωρα) & βλεποντας μερικα επεισοδια anime :secret: (2-2.5 ωρες). Ειναι οντως?

 

 

 

Υπαρχει το volume+, αλλα απ'οτι καταλαβαινω δεν δουλευει με την 4.2.1, ομως υπαρχουν καποια mods απο xda οπως π.χ. :αυτο, αλλα χρειαζεται να εισαι root κ να χεις custom recovery & kernel (συμφωνα με τα λεγομενα του moderator).

 

Με ποια ROM το κατάφερες αυτό φίλε;

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Με ποια ROM το κατάφερες αυτό φίλε;

 

RasBeanJelly & trinity kernel (χωρις να πειραξω τπτ, παρα μονο μια ρυθμιση για τον ηχο)

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Μία ερώτηση: Ένας γνωστός μου αγόρασε πριν από 2 μήνες περίπου, ένα Nexus white (I9250) και θέλει να το πουλήσει. Πόσο κοστίζει σήμερα ένα μεταχειρισμένο; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Μία ερώτηση: Ένας γνωστός μου αγόρασε πριν από 2 μήνες περίπου, ένα Nexus white (I9250) και θέλει να το πουλήσει. Πόσο κοστίζει σήμερα ένα μεταχειρισμένο; Ευχαριστώ πολύ.

 

Το βρήκα γύρω στα 230-260 ευρώ μεταχειρισμένο και εννοείται σε εξαιρετική κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά ανάλογα με την χρήση που του κάνει ο καθένας αλλά και με τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί,πχ χρησιμοποιούσα την εφαρμογή viber για κλήσεις μέσω wifi-3g και δεν προλάβαινα να φορτίζω την συσκευή.......την εφαρμογή που αναφέρω παραπάνω την χρησιμοποιώ σε advanced customized mode και έχω δει μεγάλη διαφορά.Περιμένω και από εσάς εντυπώσεις:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με rasbeanjelly και trinity kernel μου κραταει καπου στη 1,5 με 2 μερες με αρκετο wifi και κανα 2ωρο παιχνιδια μπορει και παραπανω εβαλα την εφαρμογη που αναφερατε και μου αυξησε τη φωτεινοτητα (το χω παντα στο 0 οταν ειμαι σε εσωτερικο χωρο και στο αυτοματο οταν ειμαι εξω) Η εφαρμογη αυτη κανει μονο ρυθμισεις οπως κλεισιμο wifi δεδομενα φωτεινοτητα και τετοια ή και κατι αλλο??? Αν ειναι μονο ρυθμισεις μαλλον σε μενα δε θα δουλεψει :P

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το nexus...Και εχω χασει τη μπαλα λιγο γιατι ειναι το πρωτο μου android...:P

Περα απο το οτι θα σας πριξω με noobικες ερωτησεις,ας ρωτησω αρχικα ποση ωρα περιπου να το αφησω στην πρωτη φορτιση του???

Μου ειπε το παιδι απο το πλαισιο 6-7 ωρες αλλα μου φαινεται λιγο για την πρωτη φορτιση...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...