Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω αν προσεξες σε μια απαντηση που εδωσα , οτι θα πυροβολησω τον υπολογιστη αποψε;Το ειδες;Ε πως θα σου φαινοταν οτι μετα την απειλη μου,ως δια μαγειας το toolkit βρηκε το νεξους και καταφερα και αλλαξα την ρομ;Και μολις ειδα το Update σε 4.1;:lol::lol::lol:

Θα κανω το update,root,busybox και μετα κλειδωμα ξανα τον bootloader και τελος....

χαχαχαχαχαχα... πυροβόλησε τον μωρέ!!! Εγώ δεν θα κλείδωνα το bootloader. Δεν υπάρχει λόγος! Μόνο αν το πας για κάποια επισκευή και θές την εγγύηση τότε τον κλειδώνεις. Γιατί αν για κάποιο λόγο θες να το ξεκλειδώσεις πάλι, τότε φορμάρεται και η internal memory και χάνεις τα πάντα αν δεν έχεις κάνει backup. Γενικά δεν υφίσταται λόγος να κλειδώσει πλην εγγύησης.

 

Μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει αν για να βαλω αυτα πρεπει να ειμαι root ή μπορω και να τα βαλω αν ειμαι stock?

 

Εγώ τα έβαλα σε stock JB 4.1.1 yakju rom και δεν έπαιξαν. Μάλλον γιατί η στοκ είναι odexed. Τώρα που έχω στοκ deodexed παίζουν κανονικά! Ναι νομίζω ότι πρέπει να είσαι root για να τα φλασάρεις μέσω recovery.

 

 

Αδερφια, καποιος που να μπορει να βοηθησει στα παραπανω? Thnx

 

για το στικάκι δεν ξέρω... Για την ενεργοποίηση προφανώς πάς πάλι στην εφαρμογή αυτή και κάνεις enable. Settings > Apps > All και βρίσκεις αυτή που θέλεις!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

χαχαχαχαχαχα... πυροβόλησε τον μωρέ!!! Εγώ δεν θα κλείδωνα το bootloader. Δεν υπάρχει λόγος! Μόνο αν το πας για κάποια επισκευή και θές την εγγύηση τότε τον κλειδώνεις. Γιατί αν για κάποιο λόγο θες να το ξεκλειδώσεις πάλι, τότε φορμάρεται και η internal memory και χάνεις τα πάντα αν δεν έχεις κάνει backup. Γενικά δεν υφίσταται λόγος να κλειδώσει πλην εγγύησης.

 

Πωπωπωπωπωπω!!Αργα μου το ειπες...Τον ξεκλειδωσα και ξανα restore...Θελω να κανω root...Θα κανει το toolkit στην 4.1.1;Και πρεπει να ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader η θα το κανει οπως και να εχει;Ολες αυτες οι επιλογες ειναι ενταξει να τις κανω;Πχ cwm touch recovery, busybox;

Edited by mcde
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει αν για να βαλω αυτα πρεπει να ειμαι root ή μπορω και να τα βαλω αν ειμαι stock?

 

 

 

Αδερφια, καποιος που να μπορει να βοηθησει στα παραπανω? Thnx

οι απενεργοποιημενες εφαρμογες ειναι κατω κατω στη λιστα, οχι βασει αλφαβητου. ετσι το ειχα παθει κι εγω :p

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπωπωπωπω!!Αργα μου το ειπες...Τον ξεκλειδωσα και ξανα restore...Θελω να κανω root...Θα κανει το toolkit στην 4.1.1;Και πρεπει να ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader η θα το κανει οπως και να εχει;Ολες αυτες οι επιλογες ειναι ενταξει να τις κανω;Πχ cwm touch recovery, busybox;

 

Για να κάνεις root όχι δεν χρειάζεται να είναι ξεκλείδωτος ο bootloader από όσο γνωρίζω. Αν βάλεις CWM και βγάλεις τον στόκ δεν θα έχεις update όταν θα βγεί και θα πρέπει να γυρίσεις σε στοκ recovery ή να βάλεις manual το νέο update(π.χ όταν βγεί η έκδοση 4.2).

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις root όχι δεν χρειάζεται να είναι ξεκλείδωτος ο bootloader από όσο γνωρίζω. Αν βάλεις CWM και βγάλεις τον στόκ δεν θα έχεις update όταν θα βγεί και θα πρέπει να γυρίσεις σε στοκ recovery ή να βάλεις manual το νέο update(π.χ όταν βγεί η έκδοση 4.2).

 

Δεν εχω σκοπο να το σκαλισω αλλο-για τωρα..Δεν θελω να χασω πιθανα update (κι αλλα;;;;:p)οποτε θα το αφησω ως εχει χωρις cwm...Δεν μου αρεσει το λουκετακι στην εκκινηση που δειχνει οτι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader αλλα μαλλον πρεπει να το συνηθισω...

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ.. Τελικά μας ταλαιπωρεί λίγο το pure google όλους όσους μόλις πήραμε το GNexus !

 

Aνακάλυψα ότι για κάποιο λόγο δεν γίνεται να μεταφέρεις αρχεία από το pc στο κινητό ; Θα περίμενα να είναι το Νο1 πρόβλημα σε αυτό το thread αλλά έκανα search και δεν βρήκα κάτι ! Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλω ! Το pc είναι windows 7 64-bit .

 

Μα δεν είναι πρόβλημα , μια χαρά μεταφέρεις αρχεία στο κινητό , ακόμα και τεραστία

Ακόμα και ολόκληρες ματρόσκες (πάνω από 4.5 GB ) έχω μεταφέρει και δει

 

Κάτι κάνεις λάθος

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ:) Τα flashakia γιατί δεν μου τα παίζει όμως;

 

Κατεβάσεις τον flash player από το play store εφόσον είσαι σε 4.04. Λειτουργεί σε όλους τους browsers με εξαίρεση τον chrome.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδέα μου ή το άσπρο του browser όταν είσαι στην αρχική σελίδα της google δεν είναι άσπρο αλλά κάτι προς το γκρί??

Επίσης το ίδιο βλέπω να γκριζάρει και η το μπλέ της θάλασσας στους google maps, ενώ στο desire s ήταν καταγάλανη...

 

Είναι θέμα τεχνολογίας οθόνης?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κανω εγκατασταση το toolkit με ολη τι διαδικασια παρολα αυτα δεν μπορο να δο το serial number sto ADB mode καποια βοηθεια παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδέα μου ή το άσπρο του browser όταν είσαι στην αρχική σελίδα της google δεν είναι άσπρο αλλά κάτι προς το γκρί??

Επίσης το ίδιο βλέπω να γκριζάρει και η το μπλέ της θάλασσας στους google maps, ενώ στο desire s ήταν καταγάλανη...

 

Είναι θέμα τεχνολογίας οθόνης?

 

Ναι δεν ειναι τόσο άσπρο. Επειδή μάλιστα το σύγκρινα και με galaxy s δίπλα δίπλα όλα τα χρώματα του galaxy s είναι πιο έντονα. Κατάλαβα αμέσως ότι παίζει φίλτρο στο galaxy nexus και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Oι amoled είναι έντονες μερικές φορές και κουράζουν πολύ σε σκοτεινούς χώρους, με την δυνατότητα αυτή γίνονται πιο ευχάριστες.. Οι πιο πολλές custom rom μάλιστα για galaxy s είχαν φροντίσει για αυτό ώστε να μη βγάζει μάτι και το είχαν προεγκαταστημένο..

 

Τώρα δε το έχω ψάξει και πολύ στο galaxy nexus αλλά με βάση την εμπειρια που έχω με το galaxy s αυτό κατάλαβα αμέσως. Εμένα προσωπικά δε με χάλασε καθόλου. Γιατί στο μαμα γαλαχι σ δεν αντεχα να το κοιτώ τα βράδια απο ένα σημείο και μετά με τέρμα χαμηλά την φωτεινότητα, κούραζε απίστευτα. Φαντάζομαι ότι μπορει να βγαίνει. Γιατι και στα άλλα με super amoled μπορούσες να κατεβάσεις εφαρμογή να βάζει φίλτρο και δεν χρειαζόταν ροοτ παλια, αρα λογικα θα βγαίνει και ευκολα χωρίς πολλά κόλπα. Δεν έχω διαβάσει τα σχόλια των ειδικών εδω μέσα για αυτό συγκεκριμένα.

 

Σήμερα πέρασα απο πλαισιο και πήρα τους "καινούργιους" χάρτες. Γιατι δεν τους είχαν όταν αγόρασα τη συσκευη. ενημερωνω αν καποιος άλλος περιμένει χάρτες να πάει. Διαπίστωσα το τραγικο που παίζει και ότι δεν είναι και τόσο καινούργιοι και δεν δίνουν αναβαθμίσεις. Διαβάστε εδώ για να μην ξαναγραφω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530&page=193

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κανω εγκατασταση το toolkit με ολη τι διαδικασια παρολα αυτα δεν μπορο να δο το serial number sto ADB mode καποια βοηθεια παρακαλω

 

Δες 2-3 σελίδες πιο πίσω. Ενεργοποίησε το usb debugging απο το developer options.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ειναι τόσο άσπρο. Επειδή μάλιστα το σύγκρινα και με galaxy s δίπλα δίπλα όλα τα χρώματα του galaxy s είναι πιο έντονα. Κατάλαβα αμέσως ότι παίζει φίλτρο στο galaxy nexus και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Oι amoled είναι έντονες μερικές φορές και κουράζουν πολύ σε σκοτεινούς χώρους, με την δυνατότητα αυτή γίνονται πιο ευχάριστες.. Οι πιο πολλές custom rom μάλιστα για galaxy s είχαν φροντίσει για αυτό ώστε να μη βγάζει μάτι και το είχαν προεγκαταστημένο..

 

Τώρα δε το έχω ψάξει και πολύ στο galaxy nexus αλλά με βάση την εμπειρια που έχω με το galaxy s αυτό κατάλαβα αμέσως. Εμένα προσωπικά δε με χάλασε καθόλου. Γιατί στο μαμα γαλαχι σ δεν αντεχα να το κοιτώ τα βράδια απο ένα σημείο και μετά με τέρμα χαμηλά την φωτεινότητα, κούραζε απίστευτα. Φαντάζομαι ότι μπορει να βγαίνει. Γιατι και στα άλλα με super amoled μπορούσες να κατεβάσεις εφαρμογή να βάζει φίλτρο και δεν χρειαζόταν ροοτ παλια, αρα λογικα θα βγαίνει και ευκολα χωρίς πολλά κόλπα. Δεν έχω διαβάσει τα σχόλια των ειδικών εδω μέσα για αυτό συγκεκριμένα.

 

Σήμερα πέρασα απο πλαισιο και πήρα τους "καινούργιους" χάρτες. Γιατι δεν τους είχαν όταν αγόρασα τη συσκευη. ενημερωνω αν καποιος άλλος περιμένει χάρτες να πάει. Διαπίστωσα το τραγικο που παίζει και ότι δεν είναι και τόσο καινούργιοι και δεν δίνουν αναβαθμίσεις. Διαβάστε εδώ για να μην ξαναγραφω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530&page=193

Τα εχω γραψει και εγω φιλε μου, στο νημα με το gps.

Ειναι ψιλοαπατη η δουλεια. Ενω ηδη υπαρχει η 4.5.1 , σου κατεβαζει την 4.4 χωρις δυνστοτητα αναβαθμισης.

Ωραια...

 

Edit: lol, μολις ειδα οτι μου εχεις κανει και quote στο νημα του gps.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε πριν λιγες μερες απο το πλαισιο το εργαλειο! Φανταστικο μεχρι στιγμης και ας ειναι με την 4.0.4. Αλλα εννοειται πως δεν θα μεινω με αυτην... :lol: Οποτε θα το κανω jakju συμφωνα με αυτον τον οδηγο. Πριν το κανω ομως χρειαζεται να κανω κατι αλλο στο κινητο;

Δευτερον αφου γινει τι θα χρειαστει να κανω μετα για να ειμαι μεσα στην εγγυηση; Κλειδωνω μονο το bootloader;

Και τελος για να μην σας κουραζω... Εχω ακομα μια συσκευη android ενεργοποιημενη, αν ενεργοποιησω κ το nexus στην jb στο ιδιο google account θα υπαρχει καποιο προβλημα;

Αυτα κ ευχαριστω εκ των προτερων! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακομα μια συσκευη android ενεργοποιημενη, αν ενεργοποιησω κ το nexus στην jb στο ιδιο google account θα υπαρχει καποιο προβλημα;

Αυτα κ ευχαριστω εκ των προτερων! :happy:

 

οχι περα απο το οτι μπορει να σου ερχονται ειδοποιησεις (mail, talk κτλ ) και στα 2 ταυτοχρονα

 

ετσι ειμαι εγω με tablet και κινητο

 

επισης οτι εφαρμογη εχεις αγορασει (αν εχεις ) μπορεις να τη χρησιμοποιεις σε οποια συσκευη θες (και ταυτοχρονα οπως κανω εγω με το πληκτρολογιο)

 

ΥΓ αν πας να το κανεις yakju εχε στο νου σου οτι με το ξεκλειδωμα του bootloader θα σβηστουν τα παντα , οποτε αν σκοπευεις να το κανεις καντο μια ωρα αρχυτερα και μετα στησε το κινητο σου

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω qsis!

Οχι δεν εχω καμια εφαρμογη και γιαυτο το σκοπο δεν εβαλα ;) γιατι θα το αναβαθμιζα.

Για εγγυηση γνωριζεις τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

αν το πας στο service με ξεκλειδωτο bootloader το θεωρω μαλλον απιθανο να σε καλυψουν :p

 

οποτε αν σκοπευεις να πας υποτιθεται οτι το ξανακλειδωνεις

 

τωρα για το αν θα καταλαβουν οτι εχεις βαλει αλλη ρομ (εστω κι αν ειναι επισημη) , δε μπορω να σου πω

 

υποπτευομαι πώς οχι , αλλα βεβαιος δε μπορω να ειμαι γιατι ενδεχομενως απο το imei ισως μπορουν να δουν τι υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι η συσκευη σου , οποτε και να καταλαβουν οτι εχεις παρεμβει

 

για αυτο κι εγω παντως αααν παθει κατι , θα του ξαναπερασω yakjuwx για αυτο και εχω αφησει το booloader ξεκλειδωτο, ωστε να μπορω να τη περασω αμεσα και στη συνεχεια να το κλειδωσω και να το παω πισω οπως βγηκε απο το κουτι :) για να μην εχουμε κανα παρατραγουδο

 

μπορει να κανω και λαθος και να μην υπαρχει θεμα και με yakju, απλα λεω τι θα εκανα εγω

επισης ολο και καποιος μπορει να διαβαζει το χαμο που γινεται με τα nexus (και οτι ολοι τα κανουν yakju) , οποτε και να εχουν το νου τους για να μη σε καλυψουν τσαμπα

 

η διαδικασια παντως ειναι πληρως αναστρεψιμη και μπορεις ανα πασα στιγμη να το κανεις τελειως "εργοστασιακο" , αυτο ειναι που μετραει

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

οκ οποτε αν το κανω θα πρεπει να το προσεχω ακομα περισσοτερο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. ;)

 

α και κατι ακομα σαν παρατηρηση... Ζεσταινεται αρκετα το κινητο πισω στην καμερα, υστερα βεβαια απο καμια ωρα χρησης με wifi.

Link to comment
Share on other sites

Σε jelly bean όταν βάζω τα ακουστικά αρχίζει αυτόματα να αναπαράγεται μουσική όταν έχω ανοίξει το "play music" ή ακόμα και να το είχα ανοίξει κάποια στιγμή πιο παλιά και το έχει κρατήσει στην μνήμη. Αλλάζει κάπως αυτό μήπως ;
Link to comment
Share on other sites

Σε jelly bean όταν βάζω τα ακουστικά αρχίζει αυτόματα να αναπαράγεται μουσική όταν έχω ανοίξει το "play music" ή ακόμα και να το είχα ανοίξει κάποια στιγμή πιο παλιά και το έχει κρατήσει στην μνήμη. Αλλάζει κάπως αυτό μήπως ;

 

αλλαζει..αν δοκιμασεις με αλλα ακουστικα :)

σε μενα δεν το κανει καθολου αυτο και μου φαινεται περιεργο που το κανει σε σενα..!το δοκιμασα με 3 διαφορετικα ακουστικα..τα μανισια του nexus,με κατι μεγαλα ακουστικα sony,και ακουστικα ψειρες της AKG..

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήγα για DOA στο Πλαίσιο λόγω ακουστικού.

 

Κριμα! Ελπιζω το νεο να ειναι αψογο και να μην σε κουρασαν στο πλαισιο...

Link to comment
Share on other sites

Σε jelly bean όταν βάζω τα ακουστικά αρχίζει αυτόματα να αναπαράγεται μουσική όταν έχω ανοίξει το "play music" ή ακόμα και να το είχα ανοίξει κάποια στιγμή πιο παλιά και το έχει κρατήσει στην μνήμη. Αλλάζει κάπως αυτό μήπως ;

 

Μπες στην εφαρμογη και ψαξε λιγο στις ρυθμισεις.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

H καλυτερη θηκη -για τα λεφτα της- http://www.ebay.co.uk/itm/110914525071?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_8542wt_906

Αντιγραφο SGP Ultra Capsule

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη θήκη γενικώς θα πω εγώ και είναι και οικονομική. Στην SGP Ultra Capsule δεν έχεις αίσθηση όταν πατάς τα πλήκτρα. Η Mercury κερδίζει εκεί. Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...