Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

 

Νεος χρηστης galaxy nexus και σχετικα νεος στο android (η προηγουμενη συσκευη ηταν ενα H1droid).

Ψαχνω για μια βαση για το παρπριζ του αυτοκινητου που να περνει το κινητο χωρις να χρειαζεται να το βγαλω από την gel case (αυτη που δινει το πλαισιο εχω) για οταν ταξιδευω ή το δουλευω σας gps.

Επισης εναν καλο φορτιστη αυτοκινητου.

 

Εχετε τιποτα να προτινετε; Φυσικα σε καλες τιμες, ας ειναι και απο ebay.

 

Τελος πως το γυρναω το κινητο σε google official. Εψαξα τους οδηγους αλλα δεν βρηκα κατι ξεκαθαρο.

 

Ευχαριστω.

 

Τον δικό μου οδηγό τον κοίταξες?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4211973#post4211973

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια, νεος κατοχος και εγω του nexus και απολυτα ευχαριστημενος!Το εκανα yakju απλα επειδη η καμερα τρωεει καποια κολληματα και δεν μπαινει μερικες φορες θελω να το ξανακανω..η διαδιακασια ειναι η ιδια απλα στην αρχη θα επιλεξω το build της JB ετσι; Edited by thenry
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, νεος κατοχος και εγω του nexus και απολυτα ευχαριστημενος!Το εκανα yakju απλα επειδη η καμερα τρωεει καποια κολληματα και δεν μπαινει μερικες φορες θελω να το ξανακανω..η διαδιακασια ειναι η ιδια ετσι απλα στην αρχη θα επιλεξω το build της JB ετσι;

 

Έχεις ξεκλείδωτο bootloader? Αν ναι τότε επιλέγεις μόνο το 9( νομίζω αυτό είναι το download and flash google factory rom) στο toolkit με το κινητό συνδεδεμένο στο PC σε fastboot mode. Κατεβάζει τη rom και μετά τη φλασάρεις.

Ίσως πριν συνδέσεις το κινητό να επιλέξεις πρώτα σαν συσκευή στο tool το 7 αν δεν κάνω λάθως που είναι το JRO03C 4.1.1 και να εγκαταστήσεις τους drivers.

Να θυμάσαι πάντα να κάνεις refresh και να βλέπεις το serial να εμφανίζεται στο tool.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, αυτό το πρόβλημα το έχουν όλα τα Android ή μονο το δικό μας?

 

http://oi50.tinypic.com/23kq6c5.jpg

 

Βασικά δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτά είναι τα άσχημα της μετάφρασης... Πρέπει να γίνεται γιατί έχεις επιλέξει γλώσσα τηλεφώνου τα ελληνικά! Εγώ προσωπικά σε όλα τα κινητά μου δεν βάζω ποτέ μα ποτέ ελληνικά! Πολλές φορές από τη μετάφραση δεν καταλαβαίνεις καν ποια είναι η σωστή επιλογή. Γενικά λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τα βασικά αγγλικά για να έχουμε μενού στα αγγλικά!

 

Υπάρχει μία λύση άμα θές όμως... Αλλά αλλάζει γενικά λίγο η εμφάνιση. Αυτή η επικάλυψη γίνεται γιατί η ελληνική μετάγραση είναι μεγαλύτερη σε μήκος από το original αγγλικό κείμενο. Μπορείς να βελτιώσεις την κατάσταση πηγαίνοντας Ρυθμίσεις > Οθόνη > Font Size( Ελληνικά λογικά θα λέει "μεγεθος γραμματοσειράς) και να επιλέξει το μικρή. Πλέον θα είναι όλα τα γράμματα μικρότερα σε όλα τα μενού όπως και εκεί που βλέπεις τη χρήση οπότε θα υπάρχει κενός χώρος και δεν θα έχεις επικάλυψη!

 

Ναι o bootloader ειναι ξεκλειδωτος,ok ευχαριστω θα το δοκιμασω

 

Οπότε δες τον οδηγό μου και ξεκίνα από το βήμα 11 του οδηγού. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4211973#post4211973

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, αυτό το πρόβλημα το έχουν όλα τα Android ή μονο το δικό μας?

 

http://oi50.tinypic.com/23kq6c5.jpg

 

Υπαρχει και σε αλλες συσκευες.

Τους βγηκε μεγαλη η μεταφραση και δε χωραει...

Λυση: η βαλτο στα αγλλικα προσωρινα(για να δεις τη διαρκεια) ή γυρνα το σε landscape.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τα παιδιά για τις προηγούμενες απαντήσεις τους . Κατάφερα και αναβάθμισα σε jelly bean. Πλέον έχει και επίσημα ελληνικά σαν γλώσσα όπως έχει ξαναειπωθεί. Πλέον στα μηνύματα με το ελληνικό πληκτρολόγιο στέλνει 160 χαρακτήρες ή πρέπει πάλι να καταφύγουμε σε λύση gosms pro και greek locale Support για να τα καταφέρουμε ;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τα παιδιά για τις προηγούμενες απαντήσεις τους . Κατάφερα και αναβάθμισα σε jelly bean. Πλέον έχει και επίσημα ελληνικά σαν γλώσσα όπως έχει ξαναειπωθεί. Πλέον στα μηνύματα με το ελληνικό πληκτρολόγιο στέλνει 160 χαρακτήρες ή πρέπει πάλι να καταφύγουμε σε λύση gosms pro και greek locale Support για να τα καταφέρουμε ;

 

Δεν ειναι θεμα πληκτρολογιου αλλα της εφαρμογης των sms.

Δυστυχως θα πρεπει να πας προς gosms,handcent κτλ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτά είναι τα άσχημα της μετάφρασης... Πρέπει να γίνεται γιατί έχεις επιλέξει γλώσσα τηλεφώνου τα ελληνικά! Εγώ προσωπικά σε όλα τα κινητά μου δεν βάζω ποτέ μα ποτέ ελληνικά! Πολλές φορές από τη μετάφραση δεν καταλαβαίνεις καν ποια είναι η σωστή επιλογή. Γενικά λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τα βασικά αγγλικά για να έχουμε μενού στα αγγλικά!

 

Υπάρχει μία λύση άμα θές όμως... Αλλά αλλάζει γενικά λίγο η εμφάνιση. Αυτή η επικάλυψη γίνεται γιατί η ελληνική μετάγραση είναι μεγαλύτερη σε μήκος από το original αγγλικό κείμενο. Μπορείς να βελτιώσεις την κατάσταση πηγαίνοντας Ρυθμίσεις > Οθόνη > Font Size( Ελληνικά λογικά θα λέει "μεγεθος γραμματοσειράς) και να επιλέξει το μικρή. Πλέον θα είναι όλα τα γράμματα μικρότερα σε όλα τα μενού όπως και εκεί που βλέπεις τη χρήση οπότε θα υπάρχει κενός χώρος και δεν θα έχεις επικάλυψη!

 

 

 

Οπότε δες τον οδηγό μου και ξεκίνα από το βήμα 11 του οδηγού. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4211973#post4211973

 

+1........

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα πληκτρολογιου αλλα της εφαρμογης των sms.

Δυστυχως θα πρεπει να πας προς gosms,handcent κτλ

 

Αυτό φοβόμουν και εγώ. Έβαλα το go sms και έχει θέμα με το light flow , δεν δουλεύει το led όταν έρχεται μήνυμα όσες οδηγίες και αν ακολούθησα.

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι ότι ασχημαίνει η συσκευή με τις μεγαλύτερες μπαταρίες και θα το αφήσω έτσι. Σκέφτομαι αυτό για ώρα ανάγκης

http://viewitem.eim.ebay.gr/Mobile-USB-External-Battery-Backup-Charger-for-Samsung-Galaxy-Nexus-HTC-Desire/170705750447/item

Πιστεύω ότι θα βολεύει για τις καλοκαιρινές διακοπές αλλά και γενικότερα. Πόσο καιρό λέτε να με βγάλει η μπαταρία μέχρι να την αλλάξω; Της πίνω το αίμα:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβόμουν και εγώ. Έβαλα το go sms και έχει θέμα με το light flow , δεν δουλεύει το led όταν έρχεται μήνυμα όσες οδηγίες και αν ακολούθησα.

 

Το light flow ούτε σε μένα δουλεύει άψογα που έχω το stock πληκτρολόγιο. Τα led δουλεύουν αλλά κάποιες φορές όταν κάνω reboot τη συσκευή πρέπει να ανοίγω την εφαρμογή πρώτα. Μάλλον έχει θέμα με τη jellybean.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, αυτό το πρόβλημα το έχουν όλα τα Android ή μονο το δικό μας?

 

http://oi50.tinypic.com/23kq6c5.jpg

 

Επελεξε μικροτερο μεγεθος γραμματων και θα φαινεται μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι. Πραγματοποιώντας κλήση μετά από λίγα δευτερόλεπτα κούγεται σαν παρεμβολή στο ακουστικό. Το περίεργο είναι ότι όταν βάζω το ακουστικό στο αριστερό μου αυτί αυτό εξαφανίζεται? Αν ήταν το ακουστικό δεν θα το έκανε από την αρχή της κλήσης και όχι μετά από μερικά δευτερόλεπτα? Πως εξηγήται ότι όταν το κρατάω από αριστερά δεν έχω πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι. Πραγματοποιώντας κλήση μετά από λίγα δευτερόλεπτα κούγεται σαν παρεμβολή στο ακουστικό. Το περίεργο είναι ότι όταν βάζω το ακουστικό στο αριστερό μου αυτί αυτό εξαφανίζεται? Αν ήταν το ακουστικό δεν θα το έκανε από την αρχή της κλήσης και όχι μετά από μερικά δευτερόλεπτα? Πως εξηγήται ότι όταν το κρατάω από αριστερά δεν έχω πρόβλημα?

 

of topic...

 

μήπως παίζει κάτι με το δεξί αυτί??? :X

 

Πλακίτσα!!:D:D

 

end of topic

 

Δεν έχω ιδέα. Αλλά πολύ σύντομα που θα αποκτήσω το κινητό θα το τσεκάρω και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ειμαι κ γο ενας νεος κατοχος Nexus μετα απο χρονια χρησης iphone...

 

Χρησιμοποιησα τη διαδικασια που αναφερθηκε σε προηγουμενα post κ πηρα την αναβαθμηση σε 4.1.1...... Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι στα notifications.. Εχω περασει το lightflow lite αλλα εχω δει οτι δεν αναβει το ledaki για τα notifications παρα μονο για τα μηνηματα κ επισης πολλες φορες δεν ερχονται καθολου notifications για facebook, μηνηματα κ.τ.λ..... Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι γινεται αυτο ???

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι ότι ασχημαίνει η συσκευή με τις μεγαλύτερες μπαταρίες και θα το αφήσω έτσι. Σκέφτομαι αυτό για ώρα ανάγκης

http://viewitem.eim.ebay.gr/Mobile-USB-External-Battery-Backup-Charger-for-Samsung-Galaxy-Nexus-HTC-Desire/170705750447/item

Πιστεύω ότι θα βολεύει για τις καλοκαιρινές διακοπές αλλά και γενικότερα. Πόσο καιρό λέτε να με βγάλει η μπαταρία μέχρι να την αλλάξω; Της πίνω το αίμα:)

 

Εγώ που έβαλα την original entended θα έλεγα ότι δεν έχασε καθόλου από εμφάνιση το κινητό και απέκτησε μάλιστα και καλύτερη αίσθηση στο κράτημα! Φυσικά είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι ότι ασχημαίνει η συσκευή με τις μεγαλύτερες μπαταρίες και θα το αφήσω έτσι. Σκέφτομαι αυτό για ώρα ανάγκης

http://viewitem.eim.ebay.gr/Mobile-USB-External-Battery-Backup-Charger-for-Samsung-Galaxy-Nexus-HTC-Desire/170705750447/item

Πιστεύω ότι θα βολεύει για τις καλοκαιρινές διακοπές αλλά και γενικότερα. Πόσο καιρό λέτε να με βγάλει η μπαταρία μέχρι να την αλλάξω; Της πίνω το αίμα:)

 

Με την Original extended δεν ασχημαίνει καθόλου, αλώστε γίνετε ελάχιστα πιο χοντρό και κρατιέται και καλύτερα...

 

Link to comment
Share on other sites

Το Lightflow έχει ακόμα ζητηματάκια με το JB, ακόμα και μετά το τελευταίο update. Σε ICS ήταν πολύ καλό, λογικά περιμένουμε βελτιώσεις.
Link to comment
Share on other sites

of topic...

 

μήπως παίζει κάτι με το δεξί αυτί??? :X

 

Πλακίτσα!!:D:D

 

end of topic

 

Δεν έχω ιδέα. Αλλά πολύ σύντομα που θα αποκτήσω το κινητό θα το τσεκάρω και αυτό!

 

Καλοδεχούμενη :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έβαλα την original entended θα έλεγα ότι δεν έχασε καθόλου από εμφάνιση το κινητό και απέκτησε μάλιστα και καλύτερη αίσθηση στο κράτημα! Φυσικά είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό

 

Τι να πω, δεν την είχα προσέξει καλά :lol: Δεν είναι κακή, όσο για το κράτημα αυτό σίγουρα βελτιώνεται. Πάντως δεν μου πολυαρέσει η ιδέα να του αλλάζω συνεχώς καπάκια και μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Το λαθος που βγάζει σου λέει από κάτω ότι δεν πειράζει! Διάβαζε ότι γράφει το toolkit...

 

*** να τι λείπει από τον οδηγό μου! Πριν απ'ολα ενεργοποίηση του usb debugging

 

Το ξερω για το λαθος που λεει πως βγαζει..Το θεμα δεν ηταν αυτο αλλα οτι θα επρεπε να εμφανιζει τον σειριακο αριθμο στην κορυφη του μενου.Κατι που δεν γινοταν.Τωρα θα δοκιμασω με τον εντοπισμο σφαλματων ενεργοποιημενο και θα επανελθω!

 

Edit:Λοιπον το δοκιμασα και μου βγαζει το εξης μηνυμα

 

<<android_winusb.inf>>

<<H cache του προγραμματος φορτωσης δεν εχει φορτωμενη καταχωρηση MUI>>

 

Αυτο ηταν το 2ο λαθος που πεταξε εχθες και δεν θυμομουν...

Edited by dimtsag
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...