Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ας παμε λοιπον τις πρωτες εντυπωσεις και συγκριση με το iphone που εχω διπλα διπλα...

 

α)Το κινητο ειναι ταχυτατο,δεν λαγκαρει ιδιαιτερα,αλλα τα "περι smoothness" ειναι πραγματικο ανεκδοτο...

Οτι και να κανουν εκει στη Google και γενικα οι κατασκευαστες android συσκευων,το smoothness του iphone,αν οχι ακατορθωτο,ειναι πολλα χρονια μακρια ακομα...Να ξεχωρισουμε βεβαια,οτι αλλο smoothness και αλλο ταχυτητα...Γιατι απο ταχυτητα ειναι εφαμιλλο του iphone...

β)Η οθονη ειναι εντυπωσιακη,αλλα του iphone εχει πολυ ανωτερο sharpness...Βεβαια,αλλο 4.65 ιντσες και αλλο η οθονουλα του iphone...Γενικα παντως,ουδεποτε συμπαθησα τις amoled οθονες..Μου φαινονται καπως ψευτικες...

Περαν αυτου η οθονη του GN,πασχει απο φωτεινοτητα...Την εχω βαλει να ειναι μονιμα στο τερμα,αλλα και παλι δε πιστευω πως ειναι αρκετη..

γ)Η καμερα δεν ειναι και τοσο κακη...Αλλα και παλι δε μπορει να συγκριθει ουτε για αστειο με του iphone 4,ποσο μαλλον του 4s.

δ)Δεν εχω δοκιμασει καποιο mp3,αλλα η ενταση του ηχου απο τα ενσωματωμενα ringtones ειναι πολυ χαμηλης εντασης...Θα πρεπει να του βαλω ενα mp3 επεξεργασμενο σε τερμα ενταση γιατι προβλεπω οτι θα χανω κλησεις...

ε)Μετα απο μιση ωρα που το ειχα στα χερια μου,ζεσταθηκε αρκετα,οπως και το iphone βεβαια...

στ)Η ιδια ΧΑΖΟΜΑΡΑ του iphone υπαρχει και εδω..ΠΩΣ μπορουμε να μεταφερουμε τις επαφες που ειναι στην εσωτερικη μνημη στη SIM??..ΟΕΟ???:mad:

 

Αυτα σαν πρωτη αποψη και αφου το λιωσω περνωντας του καποια αναγκαια προγραμματα θα επανερθω...:D

 

επειδη εχω και iphone και windows phone και απο σημερα το galaxy nexus (και πριν σχεδον ολα τα καλα android)...αν θελεις smoothness πηγαινε σε windows phone...χρονια μπροστα...αλλα τα android δεν τα αλλαζω...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δεν ειχα, το πηρα κι εγω σε αντικατασταση του Note μου (δεν αποκλειεται βεβαια να ξαναγυρισω).

Πρωτες εντυπωσεις.

Πλαστικα της πλακας (ναι, ναι, θα το λεω καθε φορα που πιανω συσκευη που κοστιζει 650 ευρω και ερχεται με τετοια υλικα - τελος), με καλη ομως συναρμογη (τιποτα ομως δε διασφαλιζει οτι δε θα τριξει στο μελλον, το καπακι "πιανει" σε λιγοτερα σημεια απο οτι αυτο του note).

Οθονη εξαιρετικη αλλα με τις χαζομαρες των τελευταιων amoled της σαμμυ (κι εγω θα προτιμουσα μια ips στα 1280Χ800), το λειτουργικο δεν το συγκρινω ουτε για αστειο με το ios (πολυ, μα πολυ μπροστα εικαστικα και εργονομικα) και -εν γενει- μια συσκευη με τον ιδιαιτερο χαρακτηρα των nexus phones...

Φορτιζω κι αυριο εντυπωσεις κι απο εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία περιγραφή για τους υποψήφιους αγοραστές.Ειδικά για όσους αμφιταλαντεύονται ανάμεσα σε αυτό και στο iphone. Τελικά η samsung έβγαλε ακόμα ένα καλό googlophone. Μάλλον το επόμενο sg θα είναι πολύ καλύτερο! Τυχαίο;

Η άποψη μου είναι ότι τα δυο τηλέφωνα δεν έχουν καμμια σχέση μεταξύ τους,και δε μπορω να καταλάβω πως κάποιος μπορει να είναι ανάμεσα σε αυτα τα 2...

Είναι σα να λες,τι να ψηφίσω στις εκλογές?ΛΑΟΣ η ΚΚΕ?

Αλλα πράγματα κάνει το ένα και αλλα το άλλο...

 

Το GN και γενικά τα high-end android τηλέφωνα,ΔΕΝ είναι για όλους...Ασε που το μέγεθος,είναι μη συγκρισιμο...Το iPhone είναι σαφώς πιο μικρό και εύκολο στη μεταφορά...

Αν ομως θες multimedia,ανοιχτό-ελεύθερο λογισμικό,ώρα και όρεξη για πειραματισμούς και παθαινεις αλλεργία με τα "μην και δεν",απο που κι ως που θα πάρεις iPhone?

Πιάνοντας το σήμερα στα χέρια μου το GN,ξύπνησε πάλι το ανήσυχο πνεύμα μου και η όρεξη για χακιες...Όσο είχα το iPhone,δεν ασχολιομουνα καθόλου γιατί έτσι κι αλλιώς δεν εχει και πολλα πράγματα να ασχοληθείς...Είναι το τηλέφωνο του τεμπελη...

Όταν θα βγει το S3,θα αλλάξουν τα δεδομένα,αλλα μέχρι τότε το GN είναι όντως η αιχμή της τεχνολογίας...

Πάω για μάθημα τώρα στο νέο τοπικ που άνοιξε ο Sakiss..:lol:

 

Edit:skoj έχεις δίκιο...τα windows phones αν όχι καλύτερα,είναι στα ίδια κυβικά στο smoothness με το iOS...

Edited by sakiss

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

@djdog για τα χρώματα του GN είναι επιλογή της Google να είναι τόσο ζεστά και σκούρα. Aν θές βάλε την custom rom του Modaco που το "διορθώνει".
Link to comment
Share on other sites

@djdog για τα χρώματα του GN είναι επιλογή της Google να είναι τόσο ζεστά και σκούρα. Aν θές βάλε την custom rom του Modaco που το "διορθώνει".

Το USB host λειτουργεί τελικά με τη modaco rom ?:confused:

 

Για ελληνικο πληκτρολόγιο http://www.bitquill.net/trac/wiki/Android/GreekIME

Λειτουργει ΟΚ...έχετε όμως κάποια άλλη πρόταση?

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βάλανε Synch Browser με τα bookmarks του chrome μέσω Gmail account :happy:

Το shadowgun τα σπάει.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν καταστήματα που να δίνουν το κινητό με δώσεις αλλά και σε φυσιολογική τιμή??

Μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο ένα αν και ακόμα είναι αρχή... 633.45€ το έχει αλλά με δώσεις € 21.14€/Μήνα για 36 Μήνες. Πράγμα που σημαίνει 760 Ευρώ ή αλλιώς 633,45€+20%.

Υπάρχει καμία εναλλακτική λύση αυτή τι στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν καταστήματα που να δίνουν το κινητό με δώσεις αλλά και σε φυσιολογική τιμή??

Μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο ένα αν και ακόμα είναι αρχή... 633.45€ το έχει αλλά με δώσεις € 21.14€/Μήνα για 36 Μήνες. Πράγμα που σημαίνει 760 Ευρώ ή αλλιώς 633,45€+20%.

Υπάρχει καμία εναλλακτική λύση αυτή τι στιγμή;

 

Αν δεν έχεις εταιρικό ΑΦΜ μόνο εδώ φίλε:

http://www.amazon.de/gp/product/B005Y5SE6I/ref=s9_simh_gw_p23_d0_g23_i1?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0B727DK3A3VP82T5ZW84&pf_rd_t=101&pf_rd_p=463375173&pf_rd_i=301128

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερουμε ποτε θα κυκλοφορισει στα ελληνικα μαγαζια?

 

Ενημερωνω αυτους που ενδιαφερονται να το παρουν απο Ελλαδα κ εχουν υπομονη φυσικα οτι απο SAMSUNG μου ειπαν οτι μεχρι της 15 το πολυ θα ειναι στα μεγαλα καταστηματα.(πλαισιο-Multirama κ.τ.λ)

 

To post του yiannisv2000 είναι χθεσινό.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ο stock player ειναι για τα πανηγυρια...Ουτε ενα απλο avi δε μπορει να παιξει smoothly...

Εβαλα τον MX player και βρηκα την υγεια μου...πεταξα μεσα μια ταινια με srt εξωτερικους και την επαιξε βουτυρο,χωρις κανενα configuration και πεντακαθαρη γραμματοσειρα...

 

Τωρα μενει να περασω ενα navigation προγραμμα...

Εχουμε καμμια ιδεα,ποιο τρεχει ΟΚ στο Nexus?:confused:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Ο stock player ειναι για τα πανηγυρια...Ουτε ενα απλο avi δε μπορει να παιξει smoothly...

Εβαλα τον MX player και βρηκα την υγεια μου...πεταξα μεσα μια ταινια με srt εξωτερικους και την επαιξε βουτυρο,χωρις κανενα configuration και πεντακαθαρη γραμματοσειρα...

 

Τωρα μενει να περασω ενα navigation προγραμμα...

Εχουμε καμμια ιδεα,ποιο τρεχει ΟΚ στο Nexus?:confused:

 

Don't Panic Mireo...;)..οσο για τον MX γιατι δεν μου παιζει fullscreen????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Τρεις παρατηρησεις για την ώρα μετα απο δυο μερες χρήση.

1.Η ram ειναι μονιμα στα 250-300mb free χωρις να τρεχει τιποτα τρελο απο πισω και καποια στιγμη εφτασε τα 50mb!!

2.Κανω απεγκατασταση μιας εφαρμογης την οποια εχω σε φακελο στην κεντρικη οθόνη.Μετα την απεγκατασταση το εικονιδιο της εφαρμογης συνεχιζει να παραμενει μεσα στο φάκελο!

3.Χρησιμοποιω handsfree αλλα οταν με παίρνει καποιος τηλέφωνο ή έρχεται sms ο ήχος ακούγεται μονο απο τα handsfree. Αλλάζει κάπως αυτο? Να ακούγεται απο το ηχείο του τηλεφώνου?

 

update

 

2.Του πέρασε.Δεν το κανει ποια.

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εχει πάρει το μάτι σας κανένα link για αγορα USB OTG (USB host) που να δουλεύει,καθώς και MHL καλώδιο?

Θα προτιμουσα απο Ελλάδα,αλλα αν δεν υπάρχει δώστε λινκ απο εξωτερικό...;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Εχει πάρει το μάτι σας κανένα link για αγορα USB OTG (USB host) που να δουλεύει,καθώς και MHL καλώδιο?

Θα προτιμουσα απο Ελλάδα,αλλα αν δεν υπάρχει δώστε λινκ απο εξωτερικό...;)

 

Για δες την πρώτη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα της ανοικτής ακρόασης.

 

Πάντα μιλάω με αυτό το τρόπο όταν είμαι μονος μου για αποφυγή SAR.

 

Αν θέλει κάποιος ας μου πει.:)

Link to comment
Share on other sites

Για δες την πρώτη σελίδα.

 

Ρώτησα και στους xda αλλά δεν πήρα απάντηση προς το παρόν. Με android revolution και τον kernel του franco που υποτίθεται ότι υποστηρίει usb host δεν μπορώ να καταφέρω να δω στικάκι. Έχεις δοκιμάσει εσύ; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Τρεις παρατηρησεις για την ώρα μετα απο δυο μερες χρήση.

1.Η ram ειναι μονιμα στα 250-300mb free χωρις να τρεχει τιποτα τρελο απο πισω και καποια στιγμη εφτασε τα 50mb!!

2.Κανω απεγκατασταση μιας εφαρμογης την οποια εχω σε φακελο στην κεντρικη οθόνη.Μετα την απεγκατασταση το εικονιδιο της εφαρμογης συνεχιζει να παραμενει μεσα στο φάκελο!

3.Χρησιμοποιω handsfree αλλα οταν με παίρνει καποιος τηλέφωνο ή έρχεται sms ο ήχος ακούγεται μονο απο τα handsfree. Αλλάζει κάπως αυτο? Να ακούγεται απο το ηχείο του τηλεφώνου?

 

update

 

2.Του πέρασε.Δεν το κανει ποια.

 

Καλησπέρα μια ερώτηση μιας και το έχει μπροστά σου με τα ελληνικά στο μενού αλλά και στο πληκτρολόγιο τι γίνετε ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση μιας και το έχει μπροστά σου με τα ελληνικά στο μενού αλλά και στο πληκτρολόγιο τι γίνετε ;

 

Δεν υποστηρίζει ελληνικά. Ψάξε στα γνωστά μέρη για το Smart Keyboard Pro.

 

Αλλιώς βάλε αυτό που είναι free:

https://market.android.com/details?id=com.klye.ime.latin&hl=el

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...