Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά...ΟΚ...

Αν και δε νομίζω ότι μπορούμε να πάρουμε ως μετρό σύγκρισης την απαράδεκτη κάμερα του S2, η οποία εχει το πιο αργο auto focus που έχω δει σε κάμερα κινητού...

Και αναφέρομαι τόσο πολυ στο auto focus,γιατί η ταχύτητα εστίασης,είναι ως γνωστόν το σοβαρότερο μετρό σύγκρισης της ποιοτητας φωτογραφισης στη κατηγορία των "ερασιτεχνικών" μηχανών point and shoot.

Αν είναι να θες 10 δευτερόλεπτα για να ανοιξει η καμερα και αλλα 10 μέχρι να εστιάσει σωστά..παει...πέταξε το πουλάκι...κι ας βγάζει η κάμερα επαγγελματικές φωτογραφίες μετα...

Γι αυτο άλλωστε θα παρατηρήσατε πως και το Nexus και το Razr,ένα απο τα κορυφαία χαρακτηριστικά που διαφημίζουν για να μπορέσουν να ανταγωνιστουν την απίστευτη κάμερα του iPhone,είναι η ταχύτητα ενεργοποίησης της καμερας και το ταχύτατο focusing...

Ειδικά το Nexus εχει εξωπραγματικες ταχύτητες στην αποτύπωση και αποθήκευση των φωτογραφιών...Σωστό πολυβολο!!:lol:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mίλησα με expansys.

 

Η καθυστέρηση όπως λένε ωφείλεται στο volume bug. Επέστρεψαν το stock στην Samsung για επιθεώρηση και τρίτη/τετάρτη θα τους έρθει νέο stock όπου και θα ξεκινήσουν οι παραδόσεις!

Link to comment
Share on other sites

Mίλησα με expansys.

 

Η καθυστέρηση όπως λένε ωφείλεται στο volume bug. Επέστρεψαν το stock στην Samsung για επιθεώρηση και τρίτη/τετάρτη θα τους έρθει νέο stock όπου και θα ξεκινήσουν οι παραδόσεις!

Κι εγω απο εκει θα παραγγειλω,απλά για να κανείς πληρωμή μέσω Paypal,πρέπει να είναι το κινητο in stock για να σου δώσει αυτη τη δυνατότητα πληρωμής...;)

Μια διευκρίνηση μόνο...

Μιλησες με το ελληνικο η το αγγλικό expansys?

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο εκει θα παραγγειλω,απλά για να κανείς πληρωμή μέσω Paypal,πρέπει να είναι το κινητο in stock για να σου δώσει αυτη τη δυνατότητα πληρωμής...;)

Μια διευκρίνηση μόνο...

Μιλησες με το ελληνικο η το αγγλικό expansys?

 

Eδώ:

211 1768202

 

Δεν το έψαξα αν δέχεται paypal. Συμπληρώνεις κανονικά τα στοιχεία της πιστωτικής σου και κάνεις ολοκλήρωση της παραγγελίας. Μετά θα σου δώσουν ένα link όπου εκεί θα ανεβάσεις σκαναρισμένη ταυτότητα και prepaid. Αφού παραλάβουν το stock κάνεις υπομονή 2 εργάσιμες :happy:

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Eδώ:

211 1768202

 

Δεν το έψαξα αν δέχεται paypal. Συμπληρώνεις κανονικά τα στοιχεία της πιστωτικής σου και κάνεις ολοκλήρωση της παραγγελίας. Μετά θα σου δώσουν ένα link όπου εκεί θα ανεβάσεις σκαναρισμένη ταυτότητα και prepaid. Αφού παραλάβουν το stock κάνεις υπομονή 2 εργάσιμες :happy:

Για να αποφύγω όλα αυτα,ταυτότητες,σκαναρισματα κλπ κλπ,που στο κάτω κάτω,αποτελούν και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα,ψωνιζω πάντα με Paypal...

Το expansys δέχεται Paypal για όλες τις αγορές...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος λογος να μεταβει καποιος απο το galaxy note sto galaxy nexus?περαν απο τον προφανή ics..και κατι ακομη αν ξερει καποιος διιτι εχω άγνοια γερμανικων..απο το amazon.de γινεται αγορα με επαγγελματικο αφμ χωρις την χρεωση φπα οπως στο expansys?
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε Αγγελε και εσύ. Μπουχτήσαμε στα Α-Π-Ο-Θ-Ε-Ω-Τ-Ι-Κ-Α reviews!

 

Aυτό το κινητό έχει κάτι το μαγικό που το ανακαλύπτει κανείς με τη χρήση. Είναι η απίστευτη φιλικότητα του λειτουργικού, είναι η ποιότητα της κατασκευής, είναι η μεγάλη οθόνη που δεν χορταίνεις να χαζεύεις, είναι η απροβλημάτιστη συμβίωση με ένα τηλέφωνο που δεν σηκώνει εύκολα γκρίνιες. Είναι ένα πραγματικό εργαλείο που δεν παραφυλάει για να σε δαγκώσει υπό συνθήκες. Είναι πληθωρικό, δεν είναι δύσκολο και μπορεί να είναι fun. Και status symbol αν προτιμάς. Είναι το πακέτο. Ή ο νέος βασιλιάς στα superphones. Και για πρώτη φορά είναι αδύνατο να το αμφισβητήσεις.

 

http://www.digitallife.gr/to-prwto-grand-review-tou-samsung-galaxy-nexus-sthn-ellada-28824/

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=sY0MgbXuNdQ&feature=player_embedded]Samsung Galaxy Nexus Grand Review (GREEK) - YouTube[/ame]

 

Υπαρχει καποιος λογος να μεταβει καποιος απο το galaxy note sto galaxy nexus?περαν απο τον προφανή ics..και κατι ακομη αν ξερει καποιος διιτι εχω άγνοια γερμανικων..απο το amazon.de γινεται αγορα με επαγγελματικο αφμ χωρις την χρεωση φπα οπως στο expansys?

 

Oχι μόνο θέμα μεγέθους. Και τα 2 είναι οι κορυφαίες προτάσεις μέχρι το καλοκαίρι :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα κυκλοφορήσει στη χώρα μας θα έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο? Ο Άγγελος στα comments του review του γράφει ότι ΔΕΝ έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο. Σε κομμάτια που αγοράστηκαν από Ευρώπη, θα μπορεί να μπει μετά?
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα κυκλοφορήσει στη χώρα μας θα έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο? Ο Άγγελος στα comments του review του γράφει ότι ΔΕΝ έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο. Σε κομμάτια που αγοράστηκαν από Ευρώπη, θα μπορεί να μπει μετά?

 

Φιλε μου αν δε γυρισαμε σε εποχες android 1 τοτε που υπηρχαν μονο αγγλικα και το λειτουργικο εκανε το κινητο σου να μοιαζει οτι προσπαθει να τρεξει λινουξ, τοτε φυσικα και θα εχει ελληνικο πληκτρολογιο και απο τις γνωσεις που εχω μεχρι τωρα, ναι θα μπορει να μπει σε οποιοδηποτε nexus..

Root explorer και αγιος ο Θεος!!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά...ΟΚ...

Αν και δε νομίζω ότι μπορούμε να πάρουμε ως μετρό σύγκρισης την απαράδεκτη κάμερα του S2, η οποία εχει το πιο αργο auto focus που έχω δει σε κάμερα κινητού...

Και αναφέρομαι τόσο πολυ στο auto focus,γιατί η ταχύτητα εστίασης,είναι ως γνωστόν το σοβαρότερο μετρό σύγκρισης της ποιοτητας φωτογραφισης στη κατηγορία των "ερασιτεχνικών" μηχανών point and shoot.

Αν είναι να θες 10 δευτερόλεπτα για να ανοιξει η καμερα και αλλα 10 μέχρι να εστιάσει σωστά..παει...πέταξε το πουλάκι...κι ας βγάζει η κάμερα επαγγελματικές φωτογραφίες μετα...

Γι αυτο άλλωστε θα παρατηρήσατε πως και το Nexus και το Razr,ένα απο τα κορυφαία χαρακτηριστικά που διαφημίζουν για να μπορέσουν να ανταγωνιστουν την απίστευτη κάμερα του iPhone,είναι η ταχύτητα ενεργοποίησης της καμερας και το ταχύτατο focusing...

Ειδικά το Nexus εχει εξωπραγματικες ταχύτητες στην αποτύπωση και αποθήκευση των φωτογραφιών...Σωστό πολυβολο!!:lol:

 

Παιδια την κάμερα του SGS2 θα την δείτε όταν πάρει το ICS που το camera software ειναι πολυ βελτιωμένο.

Ήδη με τα διάφορα fix ανταποκρίνεται πολυ καλύτερα. Και φυσικα με αλλα προγράμματα τρίτων αξιοποίηται ακόμα περισσότερο. Ευτυχώς γιατι νόμιζα ότι πρόκειται για hardware πρόβλημα.

 

Πέρυσι όταν είχα αγοράσει το Nexus S φάνταζε σε σχέση με το Galaxy S πολυ καλυτερο αφου δεν είχε κανένα lag, το νέο λειτουργικο βοηθούσε ακόμα περισσότερο κλπ.

Όλα αυτα μεχρι την παρουσίαση του SGS2. Τότε ήταν που άρχισε η κάθετη πτώση της τιμής του.

Θέλω να πω ότι ποτε το Nexus δεν θα ειναι το ίδιο με την ναυαρχίδα της Samsung. Πιστεύω τον Γενάρη που θα γίνει η παρουσίαση του SGS3 θα δούμε μια φοβερή συσκευη ποιοτική σε όλους τους τομείς.

Σκόπευα να πάρω το Note αλλα τελικά θα περιμένω αφου αν έχουμε οθόνη παρόμοιου μεγέθους με το GN στις 4.6", δεν αξίζει τα χρήματα που θα χάσω απο τις αγοραπωλησίες. Άλλωστε σύντομα θα τρέχουμε custom ICS rom οπότε θα ειναι κι αυτο μια μικρη ανανέωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν δε γυρισαμε σε εποχες android 1 τοτε που υπηρχαν μονο αγγλικα και το λειτουργικο εκανε το κινητο σου να μοιαζει οτι προσπαθει να τρεξει λινουξ, τοτε φυσικα και θα εχει ελληνικο πληκτρολογιο και απο τις γνωσεις που εχω μεχρι τωρα, ναι θα μπορει να μπει σε οποιοδηποτε nexus..

Root explorer και αγιος ο Θεος!!

 

Άπλα μου φαίνεται περίεργο - μιας και είναι open source λειτουργικό - χωρίς τις "παραξενιές" τις Apple, να μην υποστιριζει Ελληνικό πληκτρολόγιο στην τελική του έκδοση και να περιμένει να δώσει αναβάθμιση OTA για νέες γλώσσες...

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην τρελαίνεστε με την γλώσσα στο keyboard ούτε το Nexus S είχε. Θα βάλουμε Swype με ελληνικά ξέρουμε εμείς :p

costas41 please μην το κάνουμε Vs :)

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4ne8eaaGTdg]Samsung Galaxy Nexus Unboxing & Hands-On! - YouTube[/ame]

 

Samsung “flashing” Galaxy Nexus software, will restart distribution next week http://goo.gl/xKBhf

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

έχεις απόλυτο δίκιο!! Συγγνώμη αλλά την ειρωνία δεν την μπορώ. ΦΥΣΙΚΑ και ξέρουμε το πώς!! Αντε να το πάρεις και θέλουμε πλήρη οδηγό, τα βαριέμαι τα Αγγλικά στο XDA μετά από τόσα χρόνια αναγκαστικών σπουδών...

 

Δεν κατάλαβα ποιος σε ειρωνεύτηκε :mad:. Οι ερωτήσεις μου ήταν πολύ σωστές και εξέφρασα τον προβληματισμό μου για το Ελληνικό πληκτρολόγιο. Η "επίθεση" για το "κοντόχοντρο" κλπ ήρθε από τα γραπτά σου. Μη τρελαθούμε κι ολας!:!: Είπαμε πωρωμένοι ναι... μη ξεφεύγουμε όμως και λέμε οτι να΄ναι...:cry:

 

Ας μου εξηγήσει τώρα και εμένα κάποιος ...τι είναι το Swype:)

Link to comment
Share on other sites

συνδεοντας το GN με την tv μας :D

 

Κύριος να τα ανεβάζεις εδώ πρώτα και μετά στο twitter :p

 

Ας μου εξηγήσει τώρα και εμένα κάποιος ...τι είναι το Swype:)

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mRUoWUhcRlE]Swype for Android demo - YouTube[/ame]

 

- To facebook synch γίνεται με την εφαρμογή syncmypix.

- Μερικά Wallpapers: http://goo.gl/Z0Fdo

- Ο αντάπτορας MHL του GS2 λειτουργεί και στο Galaxy Nexus

- Aξεσουάρ: http://goo.gl/cVGE3

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Sakiss, add on πρόγραμμα είναι από ότι καταλαβαίνω έτσι? Στο Nexus S ακόμα δεν έχει "μαμά" Ελληνικό πληκτρολόγιο?

Θυμάμαι το Nexus One που είχα πριν χρόνια, είχε πληκτρολόγιο... άλλαξε κάτι τώρα και δεν το υποστηρίζει η Google?

Link to comment
Share on other sites

Sakiss, add on πρόγραμμα είναι από ότι καταλαβαίνω έτσι? Στο Nexus S ακόμα δεν έχει "μαμά" Ελληνικό πληκτρολόγιο?

Θυμάμαι το Nexus One που είχα πριν χρόνια, είχε πληκτρολόγιο... άλλαξε κάτι τώρα και δεν το υποστηρίζει η Google?

 

Δεν θυμάμαι αλλά το Android νομίζω όχι δεν έχει ελληνικά. Αλλα και πάλι οι περισσότεροι δεν το χρησιμοποιούμε υπάρχουν πληκτρολόγια όπως το HTC_ime ή το Swype που είναι πιο βολικά του android keyboard και με ελληνικά. Δες την πρώτη σελίδα του Nexus S topic.

Link to comment
Share on other sites

Κύριος να τα ανεβάζεις εδώ πρώτα και μετά στο twitter :p

στο twitter μπαινουν με δυο κλικ :p

Sakiss, add on πρόγραμμα είναι από ότι καταλαβαίνω έτσι? Στο Nexus S ακόμα δεν έχει "μαμά" Ελληνικό πληκτρολόγιο?

Θυμάμαι το Nexus One που είχα πριν χρόνια, είχε πληκτρολόγιο... άλλαξε κάτι τώρα και δεν το υποστηρίζει η Google?

ολες(σχεδον) οι εφαρμογες μπορουν να αντικατασταθουν στην πραξη, χωρις να διαγραφονται βεβαια οι στοκ, μπορεις να χρησιμοποιεις οποιες θελεις αντι των στοκ, το ιδιο και με το πληκτρολογιο.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, μένει να το δούμε και στην πράξη! Πριν απο μερικά δεύτερα η SamFirmware έκανε το παρακάτω tweet...

Samsung I9250 firmware I9250XXKK5 volume bug fix.

 

Αναμένεται από ώρα σε ώρα OTA για το audio fix...:)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

ολες(σχεδον) οι εφαρμογες μπορουν να αντικατασταθουν στην πραξη, χωρις να διαγραφονται βεβαια οι στοκ, μπορεις να χρησιμοποιεις οποιες θελεις αντι των στοκ, το ιδιο και με το πληκτρολογιο.

 

Ισχύει αυτό, απλά το πληκτρολόγιο στο ics έχει μεγάλες διαφορές (απ'όσο έχω δει σε βίντεο) και δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο τρίτο που να είναι ισάξιο σε δυνατότητες.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό, απλά το πληκτρολόγιο στο ics έχει μεγάλες διαφορές (απ'όσο έχω δει σε βίντεο) και δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο τρίτο που να είναι ισάξιο σε δυνατότητες.

ναι εχεις δικιο, το σκεφτηκα κι εγω οτι ειναι κριμα να μη μπορεις να το χρησιμοποιησεις..θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιζει να μην εχει ραδιοφωνο οπως εχω διαβασει?

Σκεφτομαι να το τσιμπησω αλλα μηπως να κανω υπομονη για το galaxy iii ,ποτε βγαινει Φλεβαρη?

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιζει να μην εχει ραδιοφωνο οπως εχω διαβασει?

Σκεφτομαι να το τσιμπησω αλλα μηπως να κανω υπομονη για το galaxy iii ,ποτε βγαινει Φλεβαρη?

κανενα nexus δεν εχει ραδιοφωνο, δεν υποστηριζεται εν γενει απο το λειτουργικο, μονο με tweak απο αλλους κατασκευαστες εχει μπει σε αλλα κινητα. βεβαια υπαρχει περιπτωση να το δουμε αργοτερα με καποιο mod.

 

το S3 δεν εχει ανακοινωθει ακομα. τα βαζεις κατω και βλεπεις τι θες περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια παιζει να μην εχει ραδιοφωνο οπως εχω διαβασει?

Σκεφτομαι να το τσιμπησω αλλα μηπως να κανω υπομονη για το galaxy iii ,ποτε βγαινει Φλεβαρη?

 

Το S3 θα αργήσει, εδώ συζητάμε αποκλειστικά για το Galaxy Nexus και καλό είναι να επικεντρώσουμε τη συζήτηση σε αυτό. Αν εξακολουθείς να βρίσκεσαι σε δίλημμα μπορείς να θέσεις τον προβληματισμό σου εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...