Jump to content

Huawei IDEOS X3


keysmith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παράγγειλα σήμερα απο το λιντλ της γερμανιας 103 εύρα με αποστολή στους γονείς μου εκει!

 

Μόλις έρθει θα το στείλουνε με άλλα 7.5 ευρα περίπου ασφαλισμένο όποτε σύνολο θα βγείτε 110 περίπου!

 

Καλη τιμη για μικρό android! Θα το ρουταρω κιόλας να έχει ελληνικά κ θα είναι τζετ!

 

Tapawhat

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 234
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια θελω να αγορασω κινητο και ειμαι αναμεσα στο lg optimus one p500 και στα huawei ideos x3 και zte blade.εγω κλεινω προς lg λογω ονοματος κυριως αλλα ειναι λιγο παλιο σε σχεση με τα αλλα 2.εσεις τι μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους! Μου ήρθε η επιδότηση και σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο κινητό από τη Wind. Θα ήθελα όμως να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες... Κατ΄αρχήν, που υπάρχει το επίσημο service της Huawei σε περίπτωση βλάβης του κινητού μας; Ύστερα, θα ήθελα να μάθω αν η κάμερα είναι αποδεκτή για τα 3mp...υπάρχουν πουθενά φωτό η βίντεο τραβηγμένα με το κινητό για να δούμε; Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!
Link to comment
Share on other sites

Σερβις εννοείτε πως υπάρχει, είδη παιδιά εδω μεσα που εχουν στείλει τα Χ5 τους για φτιάξιμο κ για φώτος δες εδω:

 

http://www.chip.de/bildergalerie/Huawei-Ideos-X3-Bilder-und-Infos-zum-Billig-Smartphone-Galerie_51283192.html

 

καπου το προς το τελος θα δεις φωτογραφίες απο το Χ3 με μαμα ρομ! Αλλα αν περάσεις αλλη ρομ (εγω εβαλα τη supertoast rom) θα βελτιωθεί η ποιότητα!

Link to comment
Share on other sites

Ε ντάξει, δεν είναι και χάλια! Αλλά σίγουρα το X5 βγάζει καλύτερες (άσχετα με τα mp) σωστά; Επίσης, θα ήθελα να μάθω αν το μεγαφωνάκι είναι το ακουστικό του τηλεφώνου και τι ένταση έχει όταν χτυπάει...(αν το ακούς σε θορυβώδες περιβάλλον δηλ.) Thanx:) Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω η να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω για το X5, αλλά θα ήθελα να έχει και εκείνο την Gingerbread από μαμά! Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το Χ3 ειναι ενα πολυ καλο super low budget κινητο που πρεπει ομως να κανεις καπιους συμβιβασμούς!

 

Εγω εχω το Χ5 pro κ για την κοπελα μου πήραμε για 110 το Χ3! Αν τα βαλεις διπλα διπλα το Χ3 φαινεται σαν παιχνιδάκι λογο μεγέθους αλλα αυτο εξαρτατε με το τη θελει ο καθενας να κουβαλάει μαζι του! Η καμερα τους συγκριτικά δε θα ελεγα οτι εχουν κ τρελες διαφορές γιατι σε δοκιμες που καναμε υπηρχε περιπτώσεις που το 3 εβγαζε καλυτερες απο το δικο μου (π.χ εσωτερικά σπιτιου με αρκετή σκιά φωτος) αλλα δεν εχει φλας!

 

Το ηχειο στο χ3 ειναι πισω κ κάτω κ χτυπάει αρκετα καλα (οφείλεται γιατι εχει 2 ηχεια μονο πίσω):

 

http://www.android-hilfe.de/huawei-ideos-x3-u8510-forum/171821-huawei-x3-inside.html

 

(πρωτη φωτο φαίνονται τα δυο ηχεία)

 

Η 2,3,5 καλη ειναι αλλα το κινητο απογειωθηκε με την custom ρομ που περασα κ πραγματικα σε ανταπόκριση ριχνει μερικες καρότσες (οπως λενε οι καγκουρες) το δικο μου προ που περιμένω να βγει καμια καλη ρομ μηπως κ στρώσει με την αθλια 2,2,2 (υπαρχει βεβαια η 2,3,5 με αναβάθμιση απο την huawei)

 

 

Τωρα για ποιο να παρεις θα σου ελεγα να πας να τα δεις πρωτα στο καταστημα να τα πιασεις στο χερι κ να δεις αν σου αξιζει τα +50€ (προσωπική αποψη ειναι οτι το χ3 για 150 ειναι αρκετα ακριβό σε σχεση με τα 200 του 5pro κ αξιζει να τα δωσεις, βεβαια στη γερμανια εκανε θραύση το 3αρι γιατι το εχουν στα 99€ και 80 με simlok)

Link to comment
Share on other sites

GeorgT να΄σαι καλά φίλε μου για τις πληροφορίες! Θα πάω από βδομάδα στη Wind να τα κοιτάξω και να δω ποιο με βολεύει. Στο Site της λέει 139 το X3...αν ισχύει, παίζει να προτιμήσω αυτό γιατί αν εξαιρέσουμε την κάμερα μου αρέσει περισσότερο από το X5 σαν design και με καλύπτει σε όλους τους άλλους τομείς! Ελπίζω η γυάλινη οθόνη του να είναι ανθεκτική σε γρατζουνιές κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα ρε, να ξερεις οτι η οθονη ειναι πλαστικια κ θα χρειαστεις να βαλεις ζελατινα!

 

Εμεις πήραμε απο το ebay με 1 εύρω 6 κ μόλις θα γρατσουνιετε η μια θα την αλλαζουμε! Βεβαια ακομα εχει αυτην με την οποια ηρθε πανω!

Link to comment
Share on other sites

η οθονη ειναι πλαστικια κ θα χρειαστεις να βαλεις ζελατινα!

Είσαι σίγουρος;;; Στο link του preview απο digitalife γράφει "καμπυλωτό γυαλί":confused: Και σε ένα ξένο site είχα διαβάσει "glass" αλλά δεν θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το Χ3 ειναι ενα πολυ καλο super low budget κινητο που πρεπει ομως να κανεις καπιους συμβιβασμούς!

 

Εγω εχω το Χ5 pro κ για την κοπελα μου πήραμε για 110 το Χ3! Αν τα βαλεις διπλα διπλα το Χ3 φαινεται σαν παιχνιδάκι λογο μεγέθους αλλα αυτο εξαρτατε με το τη θελει ο καθενας να κουβαλάει μαζι του! Η καμερα τους συγκριτικά δε θα ελεγα οτι εχουν κ τρελες διαφορές γιατι σε δοκιμες που καναμε υπηρχε περιπτώσεις που το 3 εβγαζε καλυτερες απο το δικο μου (π.χ εσωτερικά σπιτιου με αρκετή σκιά φωτος) αλλα δεν εχει φλας!

 

Το ηχειο στο χ3 ειναι πισω κ κάτω κ χτυπάει αρκετα καλα (οφείλεται γιατι εχει 2 ηχεια μονο πίσω):

 

http://www.android-hilfe.de/huawei-ideos-x3-u8510-forum/171821-huawei-x3-inside.html

 

(πρωτη φωτο φαίνονται τα δυο ηχεία)

 

Η 2,3,5 καλη ειναι αλλα το κινητο απογειωθηκε με την custom ρομ που περασα κ πραγματικα σε ανταπόκριση ριχνει μερικες καρότσες (οπως λενε οι καγκουρες) το δικο μου προ που περιμένω να βγει καμια καλη ρομ μηπως κ στρώσει με την αθλια 2,2,2 (υπαρχει βεβαια η 2,3,5 με αναβάθμιση απο την huawei)

 

 

Τωρα για ποιο να παρεις θα σου ελεγα να πας να τα δεις πρωτα στο καταστημα να τα πιασεις στο χερι κ να δεις αν σου αξιζει τα +50€ (προσωπική αποψη ειναι οτι το χ3 για 150 ειναι αρκετα ακριβό σε σχεση με τα 200 του 5pro κ αξιζει να τα δωσεις, βεβαια στη γερμανια εκανε θραύση το 3αρι γιατι το εχουν στα 99€ και 80 με simlok)

 

 

 

καλησπερα

αξιζει να το κανω root? αν μπορεις θα ηθελα να μου πεις εντυπώσεις σε σχεση με την μαμα

απο θεμα ταχυτητας και αν γινεται overckloking? και αν μπορεις να μου δωσεις το λινκ απο την custom root που εβαλες ευχαριστω

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

Εγω του περασα τη supertoast rom:

 

http://www.android-hilfe.de/root-hacking-modding-fuer-huawei-ideos-x3/166712-custom-rom-supertoast-v1.html

 

κ μπορω να πω οτι το κινητό μετα πετουσε σε σχεση με πριν για για τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που εχει! Ανταπόκριση κ ταχύτητα βελτιωθηκαν πάρα πολυ σε σχεση με τη μαμα ρομ!

 

Για το κλοκαρισμα παει χαλαρα στα 748mhz μετα αλλα δεν λειτουργεί σωστα η καμερα μετα (εμφανιζονται κατι καθετες μπαρες) οποτε καθε φορα που βγάζεις φωτο πρεπει να το ξαναβαζεις στα 600 μαμα κ το παρατησα τελικα στα 600 γιατι ακομα κ ετσι το κινητο πεταει με την ρομ

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό την Παρασκευή από τη Wind και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω ρε παιδιά είναι αν υπάρχει κανένα αλφαριθμητικό ελληνικό πληκτρολόγιο(όπως των nokia) στο android market γιατί με το qwerty δε μπορώ να γράψω με το ένα χέρι. Το touchpal πληκτρολόγιο που έχει εγκατεστημένο,έχει αλφαριθμητικό αλλά μόνο για αγγλικά απ'ότι είδα.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό την Παρασκευή από τη Wind και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω ρε παιδιά είναι αν υπάρχει κανένα αλφαριθμητικό ελληνικό πληκτρολόγιο(όπως των nokia) στο android market γιατί με το qwerty δε μπορώ να γράψω με το ένα χέρι. Το touchpal πληκτρολόγιο που έχει εγκατεστημένο,έχει αλφαριθμητικό αλλά μόνο για αγγλικά απ'ότι είδα.

 

smart keyboard και επιλεγεις (όπως των nokia)

 

Εγω του περασα τη supertoast rom:

 

http://www.android-hilfe.de/root-hacking-modding-fuer-huawei-ideos-x3/166712-custom-rom-supertoast-v1.html

 

κ μπορω να πω οτι το κινητό μετα πετουσε σε σχεση με πριν για για τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που εχει! Ανταπόκριση κ ταχύτητα βελτιωθηκαν πάρα πολυ σε σχεση με τη μαμα ρομ!

 

Για το κλοκαρισμα παει χαλαρα στα 748mhz μετα αλλα δεν λειτουργεί σωστα η καμερα μετα (εμφανιζονται κατι καθετες μπαρες) οποτε καθε φορα που βγάζεις φωτο πρεπει να το ξαναβαζεις στα 600 μαμα κ το παρατησα τελικα στα 600 γιατι ακομα κ ετσι το κινητο πεταει με την ρομ

 

 

με ελληνικα τι γινετε? (μενου?)

αφου εβαλες την ρομ το εχεις φορτώσει με προγραμματα γιατι εγω εχω αυτη την κακια συνήθεια

αν μπορεις φτιαξε εναν αναλυτικο οδηγο βημα-βημα(back up...)

γιατι εχει καει η γουνα μου απο νοκια αν και εκει ηταν αλλαγη firmware και ηθελε μεγαλύτερη προσοχη(νομιζω)

 

thanks

 

εχω δυο αποριες

απο μπαταρια πως το βρισκεται γιατι εγω αν και παραδεχομαι οτι δεν του εχω κανει "καλη αρχη"

με λιγο τηλ, λιγο wifi, λιγο σκαλισμα το φορτιζω καθε μερα

και η δευτερη αν οταν ενεργοποιείται το ηχειο στο ραδιο αν παιζει πολυ χαμηλα(σε σχεση με την μουσικη) αν και ειναι τερμα η ενταση

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ τελικά... μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής!:happy: Πρώτη φόρτιση του έκανα μέσω laptop για να περάσω και τα αρχεία που ήθελα στην κάρτα μνήμης. Γενικές εντυπώσεις λοιπόν: πανέμορφο design, πολύ καλή κατασκευή (έτσι φαίνεται τουλάχιστον), μικρό βάρος και άψογη αίσθηση στο χέρι, καλή απεικόνιση και απόκριση οθόνης, ικανοποιητικός ήχος χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, αρκετά γρήγορο στο internet και γενικά... όλα καλά! Έκτός από την κάμερα που δεν έχει να προσφέρει τίποτα πέρα από πρόχειρες λήψεις ανάγκης! Όσο για το Android, έχει βελτιωθεί αρκετά, αλλά και πάλι για μένα είναι χάσιμο (χρόνου; ) μέσα σε ένα σωρό μενού και λειτουργίες. Όρεξη να΄χει κάποιος να ψάχνει και να...φορτίζει, γιατί η μπαταρία δεν φαίνεται ν΄αντέχει και πολύ!

Πάντως είναι φανερό ότι εταιρίες σαν την Huawei μπορούν να κάνουν σπουδαία πράγματα και να σπάσουν το μονοπώλιο των "μεγάλων"...;)

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το νεο σού κινητό! Πολυεργαλειο ειναι να ξερεις!

 

Παντως παιδια να ξερετε οι custom rom βασισμένες στην cm7 ειναι multilingual κ εχουν ελληνικά!

 

Τωρα να κανω ενα μικρο οδηγό με τα βήματα αλλαγης ρομ αλλα δεν είμαι κ ο ποιο κατάλληλος γιατι κ εγω ετοιμα τα βρηκα κ απλα τα εφαρμωσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το νεο σού κινητό! Πολυεργαλειο ειναι να ξερεις!

Ευχαριστώ. Το γνωρίζω... ανησυχώ όμως για την μπαταρία! Εντάξει, ακόμα αρχή είναι και θα στρώσει...αλλά θέλω να ξέρω ότι δεν θα μείνω ξαφνικά αν είμαι κάπου έξω! Θα ήθελα να μου πείτε τι από αυτά που τρέχουν στο παρασκήνιο τρώνε πιο πολλή ενέργεια. Παρατηρώ ότι τρέχει η εφαρμογή "χάρτες" χωρίς να την έχω ανοίξει καν!! Αν υπήρχε κάποιο πρόγραμμα το οποίο να κλείνει αυτόματα τις εφαρμογές που δεν χρειάζονται θα βοηθούσε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το advanced task killer αλλα τελικά απ οτι εμαθα δε κανει κ πολυ δουλεια γιατι στη μαμα ρομ κ να τα κωψεις ξανοίγουνε, θελει η ρουταρισμα η νεα ρομ για να τα κωψεις.

 

Για την μπαταρια να ξερεις οτι ειναι μικρη αλλα android phone που να εχει αυτονομια παλιων νοκια δεν υπάρχει ακομα!

 

Ακομα κ πολυ ακριβοτερα αντροιτς δυσκολα σε βγαζουν πανω απο μια μερα με σκαλισμα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις το εκανα root το x3 ideos μεσα σε λιγα λεπτα τελικα βρηκα την ακρη μετα απο 3 μερες παιδεμα για να το ρουταρω τελικα εψαξα και βρηκα την ακρη στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=19246491 ειναι πολυ ευκολο διαβαστε τις οδηγειες κατεβαστε το automatic root enabler for the x3 και αφου πατε πρωτα στο μενου του τηλ. ρυθμησεις>εφαρμογες>αναπτυξη να τικαρετε το(εντοπισμος σφαλματων )συνδεστε το τηλ με usb στο pc θα σας βγαλει στη μπαρα με τις ειδοποιησεις επανω το usb ειναι συνδεδεμενο καντε επιλογη και θα επιλεξετε την εισαγωγη δεδομενων απο πρασινη θα γεινει πορτοκαλι και μετα τρεχετε το automatic root enabler και τα κανει ολα μονο του σε λιγο και κανει επανεκινηση το τηλεφωνο και ειστε πλεον root ....:yahoo::yahoo::yahoo: κατι αλλο που εμενα μου ετυχε εαν οταν πατε να το τρεξετε το (automatic root enabler for the x3 ) μπορει το αντιβαριους να το δει σαν ιο και να το σβησει εμενα το εκανε το ξανακατεβασα και απενεργοποιησα το αντιβαριους για λιγο και το ετρεξα και εγεινε το root στο τηλ. ( δεν ειναι ιος) αυτα..... λιγο μεγαλο το post και οτι αλλο εδω ειμαστε ...:) κανει εγκατασταση μαζι 1)ClockworkMod Recovery v4.0.1.5 2)Superuser v3.0.6 3)Su binary v3.0.3 .... για καλο και για κακο κατεβαστε και τους drivers της huawei android phones απο εδω http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=Mzk1MzA= και περαστε τους στο pc πρωτα προτου κανετε το root για να ειστε οκ απο ολα παιδια ολα αυτα τα κανετε με δικη σας ευθυνη εαν θελετε να κανετε root εγω ετσι το εκανα και ειναι οκ ολα ..... τα ευσημα ολα και τα thenks πανε στον ziggyboy from xda thenks ziggyboy !!!!!!

Αυτό το root τι ακριβώς προσφέρει; Μετά το root έχουμε ελληνικά; Θα ήθελα να ξέρω ότι αξίζει τον κόπο πριν το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το root τι ακριβώς προσφέρει; Μετά το root έχουμε ελληνικά; Θα ήθελα να ξέρω ότι αξίζει τον κόπο πριν το κάνω.

 

με το root αποκτας τα δικαιωματα διαχειριστη εσυ στο τηλεφωνο σου μπορεις να βαλεις εφαρμογες που δουλευουνε σε root συσκευες μονο οπως rom manager--titanium back ap-- set qpu -- και αλλα με το titanium back ap μπορεις να σβησεις εφαρμογες απο το τηλεφωνο που δεν χρειαζεσαι και πιανουν χωρο στην μνημη να κανεις back τις εφαρμογες που εχεις και πολλα αλλα ....ελληνικα εχει δεν πειραζει τιποτα το root αλλα χανεις την εγγυηση .. εαν χρειαστεις servis πρεπει να το ξερουταρεις μετα για να εχεις εγγυηση ..θα σου συνηστουσα να διαβασεις πρωτα στην ενοτητα τι ειναι root ? και τι χρειαζεται και μετα εσυ αποφασιζεις αν θα κανεις .. διαβασε εδω στο my phone foroum για το root πρωτα να παρεις μια ιδεα ....:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Για μας τους αρχαριους ειναι ποιο βολικες οι καστομ ρομς γιατι στο φτιάχνει οσο πιο γρηγορο γινεται κ μετα βαζεις μονος αυτα που χρειαζεσαι
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το root βελτιώνει και την συνολική απόδοση του κινητού; Εγώ εκείνο που θέλω κυρίως είναι να μην τρέχουν όλες αυτές οι εφαρμογές στο παρασκήνιο που τρώνε μπαταρία! Γιατί υπάρχουν προγραμματάκια στο market που τις "σκοτώνουν" αλλά και αυτά απ΄ό,τι ξέρω είναι ενεργοβόρα. (Έχω δοκιμάσει κάποια δηλ.) Αν μπορώ να ξερουτάρω μετά, τότε ok με την εγγύηση!
Link to comment
Share on other sites

Το ρουταρισμα ειναι το πρωτο βήμα, μετα θέλει να αποκτήσεις δικαιώματα super user κ να ξερεις τη να κωψεις ενω στις ετοιμες ρομ έρχωνται κομπλε ρουταρισμενες χωρις να τρεχει τίποτα περιττό
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei IDEOS X3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...