Jump to content

All about Audi


kostakis_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά πανέμορφα τα Α5 και S5 κάμπριο. Ο κινητήρας του S5 στην κάμπριο εκδοχή άλλαξε. Απο ατμόσφαιρα που φοράει το κουπέ, το κάμπριο φοράει τον κομπρεσοράτο 3λιτρο του S4.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ονομασια TSI δεν σημαινει τουρμποκοπρεσορας...

Χαρακτηριστικα παραδειγματα το 1.8TSi που εχει μονο τουρμπακι και το 1.4 122ps που εχει και αυτο μονο τουρμπακι!

Αφου μιλαμε κι ολας για ενα μοτερ 2500κ.εκ τοτε η ροπη χαμηλα δεν ειναι προβλημα! Πιο πιθανο βλεπω ενα τουρμπο για τις χαμηλες στροφες και ενα για τις ψηλες παρα τουρμποκομπρεσορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειχα ακουσει για ενα turbo χαμηλα που θα δινει τη θεση του σε ενα μεγαλυτερο turbo, οταν οι στροφες του μοτερ ανεβουν πανω απο ενα συγκεκριμενο οριο........

Παντως κομπρεσορα δεν εχει απο οτι εχω ακουσει.....

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου η Audi δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ το TSI μοτέρ με το τούρμπο και τον κομπρέσορα.
Link to comment
Share on other sites

η ονομασια TSI δεν σημαινει -αποκλειστικα- τουρμπο-κομπρεσσορας,αλλα πρωτοχρησιμοποιηθηκε στους 1,4 τουρμποκομπρεσσορες,στα golf gt-tsi..μη παιζουμε με τις λεξεις..

το οτι δεν εχει φορεθει ως τωρα σε αουντι τετοιας τεχνολογιας μοτερ δε λεει κατι..απ οτι φαινεται οι κασσανδρες που μιλουσαν για αλυτα προβληματα μαλλον διαψευδονται αφου βλεπουμε ΤουρμποΚομπρεσορα και σε μεγαλυτερες ιπποδυναμεις... μεχρι προτινως, η αουντι δεν χρησιμοποιουσε καθολου κομπρεσσορες,μεχρι την ελευση του s4,αντι για τουρμπο...

Link to comment
Share on other sites

μαγκες... εχω βρει ενα ττ σε πολυ καλη κατασταση και παρα πολυ καλη τιμη, ειναι το1.8τ 150, του 99 full extra αλλα κολλαω επειδη δεν ειναι quattro... θα ηθελα τι γνωμη σας..
Link to comment
Share on other sites

Πολύ παλιό δεν είναι το '99? Αν δεν έχεις χρήμα για κάτι καλύτερο, πάρε κάτι σε μικρότερη κατηγορία in my opinion, παρά ένα παμπάλαιο ΤΤ μόνο για πουλ-μουρ.
Link to comment
Share on other sites

μαγκες... εχω βρει ενα ττ σε πολυ καλη κατασταση και παρα πολυ καλη τιμη, ειναι το1.8τ 150, του 99 full extra αλλα κολλαω επειδη δεν ειναι quattro... θα ηθελα τι γνωμη σας..

ποσα χλμ εχει κανει και ποσο το δινει?

Link to comment
Share on other sites

ποσα χλμ εχει κανει και ποσο το δινει?

 

αμα σου πω οτι το δινει 10 χιλιαρικα, τι θα μου πεις? το αμαξι εχει 110000χλμ.... ειναι κατασχεμενο...

Link to comment
Share on other sites

αμα κολας στο οτι δεν ειναι quattro μη κολας δεν ειναι δα και τοσα πολλα τα αλλογα .

 

δες την κατασταση του μοτερ κτλ . και αμα ειναι καλο και πιστευεις οτι αξίζει παρτο .

Link to comment
Share on other sites

για 10κ ειναι καλη ευκαιρια..αλλιως παιρνεις yaris 1.3!

 

απλα τσεκαρε το μοτερ του μην ειναι επιρρεπες σε καψιμο πολλαπλασιαστων.κατα τα αλλα ο 20vt ειναι μοτερ σκυλι...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν ο κινιτηρας 1.8τ με τα 150 μπηκε κατευθειαν πανω στο tt οταν πρωτοβγηκε, η μερικα χρονια αργοτερα?
Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει homologation????

 

Αναγνώριση (Homologation)

Είναι η επίσημη επιβεβαίωση που παρέχεται από τη ΔΟΑ ότι ο ελάχιστος απαιτούμενος αριθμός αυτοκινήτων του συγκεκριμένου τύπου έχει παραχθεί μαζικά (σε σειρά), έτσι ώστε να δικαιούται κατάταξης.

Κάθε αμάξι για να πάρει ομολογκασιόν χρειάζεται διαφορετικό αριθμό παραγόμενων μονάδων, ανάλογα την κατηγορία.

Ελπιζω να σε βοηθησα.:)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν ο κινιτηρας 1.8τ με τα 150 μπηκε κατευθειαν πανω στο tt οταν πρωτοβγηκε, η μερικα χρονια αργοτερα?

αν θυμαμαι καλα μπηκε κατευθειαν και μετα απο λιγο καιρο εβαλαν και τον 180. και μετα το τετρακινητο με τα 215.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ιδέα μου ή όντως στα περισσότερα audi ο εργοστασικός συμπλέκτης είναι αρκετά σκληρός και το σασμάν όχι τόσο φιλικό?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναγνώριση (Homologation)

Είναι η επίσημη επιβεβαίωση που παρέχεται από τη ΔΟΑ ότι ο ελάχιστος απαιτούμενος αριθμός αυτοκινήτων του συγκεκριμένου τύπου έχει παραχθεί μαζικά (σε σειρά), έτσι ώστε να δικαιούται κατάταξης.

Κάθε αμάξι για να πάρει ομολογκασιόν χρειάζεται διαφορετικό αριθμό παραγόμενων μονάδων, ανάλογα την κατηγορία.

Ελπιζω να σε βοηθησα.:)

 

ναι οκ να σαι καλα...

 

αν θυμαμαι καλα μπηκε κατευθειαν και μετα απο λιγο καιρο εβαλαν και τον 180. και μετα το τετρακινητο με τα 215.

 

οχι ο 180 ειμαι σιγουρος οτι μπηκε απο την αρχη, για τον 150 δεν ξερω.... ο 180 εβγαινε και τετρακινητος και μετα βγηκε ο 225.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να μαθω αν εχει παρει homologation ο συγκεκριμενο αυτοκινητο?αυτο βοηθαει καθολουhttp://www.fia.com/sport/homologations/europe/countries/germany.html
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...