Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλορίζικη η συσκευή σου.Την τελευταία jb μπορείς να την κατεβάσεις από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2153532

Θα χρειαστείς το odin και το kies το λογισμικό της samsung ή μόνο τους drivers.Δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584 ειναι μεν για s3 αλλά οι οδηγίες κάνουν και για το note.Η jellybean που θα κατεβάσεις έχει μόνο ένα αρχείο tar που θα βάλεις στο πεδίο pda και κάνεις την εγκατάσταση.Μιας και είσαι στην 2.3.6 κάνε πρώτα μια επαναφορά ρυθμίσεων και μετά ξεκίνα την εγκατάσταση της jelly

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.ξεκινησα το κατεβασμα των αρχειων.για root τι κανω; τις εφαρμογες μου απο το hd2 με το titanium θα μπορεσω να τις βαλω; τρεχω την nexushd2 v1.3a
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο την στιγμή που και το hd2 σου τρέχει jb τις εφαρμογές χρήστη μπορείς να τις βάλεις από το titanium.Ομως επαφες,κωδικούς wifi κτλ καλύτερα να μην τα επαναφέρεις.Για root μαζί με recovery για nandroid backup κτλ,βάζεις σε μια sd το zip αρχείο του philz kernel http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38296589&postcount=2355 μπαίνεις στο stock recovery με power + home + volume up και το φλασάρεις.Για σκέτο root φλασάρεις το cwm-supersu zip Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να φλασαρει απο πριν τον philz XXLSZ για full wipe και μετα odin. Αν και δεν ξερω αν υπαρχει θεμα με την gb, αν και δε νομιζω
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα μεταχειρα.Εχει πανω:

εκδοση αndroid 4.1.2

εκδοση βασικου φασματος N7000XXLSO

Αριθμος κατασκευης JZO54K.N7000XXLSZ

Οταν ψαχνω για ενημερωσεις OTA μου βγαζει "Η συσκευη σας εχει τροποποιηθει.Οι ενημερωσεις δεν ειναι διαθεσιμες"

Τι παιζει?Επισης κολλαει αρκετα :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Aυτή ειναι η τελευταία επίσημη γερμανική jellybean οπότε δεν έχει κάτι πιο καινούριο να βάλεις.Τώρα για το τροποποιημένο.Η συσκευή ειναι root; Στην αρχή όταν ξεκινάει βλέπεις κίτρινο τριγωνάκι κάτω από το λογότυπο; Στις ρυθμίσεις--->πληροφορίες συσκευής--->αριθμός κατασκευής τι γράφει; Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Aυτή ειναι η τελευταία επίσημη γερμανική jellybean οπότε δεν έχει κάτι πιο καινούριο να βάλεις.Τώρα για το τροποποιημένο.Η συσκευή ειναι root; Στην αρχή όταν ξεκινάει βλέπεις κίτρινο τριγωνάκι κάτω από το λογότυπο; Στις ρυθμίσεις--->πληροφορίες συσκευής--->αριθμός κατασκευής τι γράφει;

 

Αριθμος κατασκευης JZO54K.N7000XXLSZ

 

οχι δεν ειναι ροοτ.δεν βγαζει βασικα τπτ κιτρινο

 

ακυρο.τωρα ειδα το su εικονιδιο. Ετρεξα μια εφαρμογη που ηθελε ροοτ και την ετρεξε κανονικα.Αλλα κιτρινο εικονιδιο στο boot πουθενα

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Οκ αφού ειναι root ειναι όντως τροποποιημένο.Το τριγωνάκι υπάρχουν τρόποι να φύγει ή να μην εμφανιστεί καθόλου.Εχεις λοιπόν rooted την τελευταία επίσημη jellybean ρομ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως γνωρίζεται που αποθηκευει το google , με τους συγχρονισμούς, τις φωτογραφίες που βγάζουμε? Αλλά και τα υπόλοιπα καλούδια που έχουμε στο κινητό?

 

Μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έχω και πάλι όσες φωτογραφίες είχα στο κινητό και άλλα αρχεία όπως χάρτες , έγγραφα κτλ.

 

Είμαι σίγουρος ότι δεν έκανα επαναφορά από backup και ότι έκανα και swipe από το κεντρικό menu (κεντρικό πλήκτρο, πάνω φωνή, on/off).

 

από την άλλη είμαι (σχεδόν) σίγουρος ότι δε κατάλαβα να έχει κατεβάσει 10gb δεδομένω όση ώρα πέρασε που έπαιζα μαζί του μετά το swipe κτλ. Άρα μήπως δεν τα ανεβάζει κάπου αλλά η επαναφορά ερ. ρυθμίσεων δε αδειάζει εντελώς τη μνήμη αλλά μόνο τις ρυθμίσεις? (γιατί μου φάνηκε ότι το έκανε και πολύ γρήγορα)

 

Τέλος πάντων .Αν έχετε κάτι για τα παραπάνω είστε καλοδεχούμενοι να μου δώετε τα φώτα σας. Επίσης αν ξέρετε γενικά που βρίσκονται τα στοιχεία μας στο λογαριασμό google και αν μπορούμε να ζητήσουμε από τη google να αδειάσει το λογαριασμό μας? Γίνετε αυτό?

 

ΤΝΧ

baxy

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε χρησιμοποιώ το Tesla Led που δουλέυει πολύ δυνατά το λεντ. Η 4.1.2 έχει φακό και το ονομάζει στα widgets assistive light αλλά είναι πολύ πιο αδύναμο από οτι με ics.

 

Παιδιά ειλικρινά δεν ξέρω που βλέπετε το κινητό να πηγαίνει σφαίρα με 4.1.2, εκτός και αν το σφαίρα ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Σφαίρα δεν πήγαινε ούτε με ics το κινητό, αλλά νομίζω οτι τώρα η κατάσταση είναι χειρότερη. Όταν τραβάω φωτογραφία για παράδειγμα αργεί χαρακτηριστικά να ανοίξει την γκαλερι. Όταν βλέπω φωτογραφίες με στοκ και ζουμάρω, αργεί να τις καθαρίσει, όταν μπάινω στον κατάλογο, ή στις κλήσεις γίνεται πανηγύρι. Project butter το βλέπω μόνο κάποιες φορές. Όταν κατεβάζω το notification bar, το κινητό θα σκαλώσει λίγο, το ίδιο θα γίνει οταν παω δεξια αριστερα στις επιφανειες εργασίας, ή στις 4 μολις σελίδες του μενού. Το ξεκλέιδωμα δεν είναι και τόσο ομαλό, το ίδιο όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις του κινητού. Όταν βέβαια παίξω λίγο με αυτά, την επόμενη φορά που θα τα ξαναχρησιμοποιήσω, τότε όντως είναι πολύ smooth... Γενικά το κινητό λαγκάρει αισθητά, και έχω μόλις 3μιση σελίδες εφαρμογές, καθαρή εγκατάσταση. Το κινητό θα μπορούσε να είναι σφάιρα γιατι δεν δεχομαι διπύρηνο κινητο με 1 γιγα ραμ να πηγαινει πολυ πιο αργα απο xperia sole, ή ακόμα απο μονοπύρηνα huawei. Το θεμα είναι οτι η σαμσουνγκ φορτώνει το κινητό με άπειρες βλακείες που τρέχουν ασταμάτητα, που πιάνουν χώρο και ραμ και τρώνε μπαταρία. Αλήθεια, τί χρειάζεται το downloads, chat on, music hub, play music, music player (3 πραγματα για την ιδια δουλειά χονδρικα), readers hub, google magazines, zinio, learner's hub, help, group play, video hub, all share, cloud, google drive,dropbox (πανω κατω τα ιδια), έναν τόνο συγχρονισμούς, diary ταξι, ξενοδοχεία και άλλα γερμανικά και δεν ξερω και εγω τι άλλο....Φυσικά σχεδόν ότι έγραψα παραπάνω το πεταξα χτες το βραδι και ισως να ελαφρωσε λιγο το κινητό ή τουλάχιστον αυτό νομίζω. Θα φανεί στην πορεία, όπως επίσης θα φανεί αν το κινητό δουλέυει σωστά μετά από αυτα που του έβγαλα.

Να γυρίσω σε ics? Δε γυρνάω με τιποτα γιατι εχουν γινει σωστα βηματα περα απο τα αρνητικά. Το smart stay οταν εχει καλο φωτισμό ειναι πολυ χρησιμο (αν και δειχνει να σκαλωνει ελαφρως το κινητο οταν ενεργοποιείται, τα γραφικα ειναι πιο ομορφα και smooth (οταν εχουν δουλευτεί λίγο), οι γραμματοσειρές πλέον μικραίνουν σε πολλά προγράμματα, το multiview, popup browser, το πενάκι έχει πλεον σωστό calibration. Μου αρεσει που η φωτογραφικη μπορει να ανοιξει απο την οθονη κλειδώματος, το νεο notification bar, οι χειρογραφες σημειωσεις που μπορεις να γραψεις στο ημερολόγιο κ.α

 

εγω μαλλον εχω αλλο κινητο ρε παιδια!

εκτος απο την μπαταρια ολα τα αλλα πανε Σ Φ Α Ι Ρ Α ...

φουλ φορματ παντα !

πεταξα ΟΛΗ ΜΑ ΟΛΗ την σαβουρα απο την ΣΑΜΜΥ..(ολη ομως) εβαλα nova(παντα) και δεν εχω κανενα προβλημα πουθενα!

κανενα λαγκ κανενα κόλλημα τιποτα απολυτως!

τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

εγω μαλλον εχω αλλο κινητο ρε παιδια!

εκτος απο την μπαταρια ολα τα αλλα πανε Σ Φ Α Ι Ρ Α ...

φουλ φορματ παντα !

πεταξα ΟΛΗ ΜΑ ΟΛΗ την σαβουρα απο την ΣΑΜΜΥ..(ολη ομως) εβαλα nova(παντα) και δεν εχω κανενα προβλημα πουθενα!

κανενα λαγκ κανενα κόλλημα τιποτα απολυτως!

τι να πω...

 

Ε δε μπορει στις επαφες θα κολλαει.

Link to comment
Share on other sites

Ε δε μπορει στις επαφες θα κολλαει.

 

απαντησα για αυτο πιο πανω φιλε μου...:)

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4563746#post4563746

 

εγω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος με το νοτελι..

ισως να φταιει και η δευτερη μπαταρια δεν ξερω..δεν εχω προβλημα!

το θεμα με τις επαφες πχ το ελυσα εδω και καιρο..! ειπαμε το ΜΑΡΚΕΤ κανει παπάδες!:)

android power!

Link to comment
Share on other sites

απαντησα για αυτο πιο πανω φιλε μου...:)

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4563746#post4563746

 

!

Εχει δίκιο ο freedy παιδιά.Η εφαρμογή απλά τα σπάει.Πέρα απ το ότι ανοίγει αμέσως η αναζήτηση επαφών γίνεται πολύ γρήγορα απ το Τ12 πληκτρολόγιο που έχει.

Βάλτε κ το touchpal πληκτρολόγιο είναι επίσης πολύ καλό κ παραμετροποιήσιμο.

Κ μ έναν καλό lawncher το τηλέφωνο απογειώνεται.

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

εγω μαλλον εχω αλλο κινητο ρε παιδια!

εκτος απο την μπαταρια ολα τα αλλα πανε Σ Φ Α Ι Ρ Α ...

φουλ φορματ παντα !

πεταξα ΟΛΗ ΜΑ ΟΛΗ την σαβουρα απο την ΣΑΜΜΥ..(ολη ομως) εβαλα nova(παντα) και δεν εχω κανενα προβλημα πουθενα!

κανενα λαγκ κανενα κόλλημα τιποτα απολυτως!

τι να πω...

Κοίτα, από προχθές που πέταξα όλη σχεδόν τη σαβούρα από μέσα νιώθω οτι το κινητό έχει ελαφρώσει και πλέον είναι αρκετά πιο σβέλτο. Η σαμσουνγκ έδωσε ένα σχεδόν καινούριο κινητό με τη jb, αυτό είναι το σίγουρο. Επίσης έδωσε ένα καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο κινητό. Οι ενστασεις μου είναι στα λαγκαρίσματά του και κάποιες έντονες καθυστερήσεις οι οποίες βελτιώθηκαν. Τις αργοπορίες τις εντοπίζω στο ανοιγμα του οπερα και του fb κυρίως. Για τις κλησεις και καταλογο εχω χρησιμοποιώ dialer ex και εχω πει αντιο στους στοκ διαλερ. Δουλέυω όμως ακόμα με tw για λιγο, να του δωσω μια ευκαιρία. Με την ics είχα nova και παλι εκει θα παω. Μαλιστα σκεφτομαι να τον αγορασω γιατι τα αξίζει τα λεφτά του

Link to comment
Share on other sites

Τον TWiz μπορουμε να τον αφαιρεσουμε με ασφαλεια να μην τρεχει συνεχεια παραλληλα με καποιον αλλον launcher?
Link to comment
Share on other sites

Τον TWiz μπορουμε να τον αφαιρεσουμε με ασφαλεια να μην τρεχει συνεχεια παραλληλα με καποιον αλλον launcher?

 

Ναι μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς.

 

θα φυγει λοιπόν:)... Το μονο που με χαλάει με τον nova είναι οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το widget καιρού της samsung. Πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο που κυκλοφορεί από οσα έχω δοκιμάσει. Γνωριζει καποιος αν υπαρχει τρόπος να το χρησιμοποιήσουμε στον nova?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σημερα να κανω την αναβαθμηση σε τζελι αλλα δεν τα καταφερα μεσω wifi...ελεγε οτι απετυχε....θα δοκιμασω μεσω kies το απογευμα. Θελω να μαθω, προκειτε να χαθουν καποια απο τα σημαντικα μου αρχεια? Επαφες-φωτο-προγραμματα-snote σημειωαεις...?
Link to comment
Share on other sites

θα φυγει λοιπόν:)... Το μονο που με χαλάει με τον nova είναι οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το widget καιρού της samsung. Πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο που κυκλοφορεί από οσα έχω δοκιμάσει. Γνωριζει καποιος αν υπαρχει τρόπος να το χρησιμοποιήσουμε στον nova?

 

Το έχω ακούσει και από άλλους αυτό που λες για το widget του καιρού και μου κάνει εντύπωση γιατί σε μένα δουλεύει κανονικά με nova.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει και από άλλους αυτό που λες για το widget του καιρού και μου κάνει εντύπωση γιατί σε μένα δουλεύει κανονικά με nova.

 

Φίλε θα μας τρελάνεις τώρα.

Αυτό πως το έκανες μου λες;

Link to comment
Share on other sites

θα φυγει λοιπόν:)... Το μονο που με χαλάει με τον nova είναι οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το widget καιρού της samsung. Πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο που κυκλοφορεί από οσα έχω δοκιμάσει. Γνωριζει καποιος αν υπαρχει τρόπος να το χρησιμοποιήσουμε στον nova?

 

Δοκίμασε το android weather από το μαρκετ έχει καταπληκτική ακρίβεια και γενικά είναι πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...