Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγω εβαλα αυτη που ειχε προτεινει ο Ηλιας ποιο πανω,ειναι root κ ολα ειναι μια χαρα.Με PcOdin την εβαλα,κανενα προβλημα μεχρι τωρα.

Ποια ακριβως φιλε μου?Ειναι pre-rooted?δωσε λιγο link αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και αυτη λενε οτι ειναι επικίνδυνη ομως...

ο ιδιος που εκανε το τοπικ αν δεν κανω λαθος ζηταει να το σβήσουν...:worry:

οποτε με αυτη την λογικη παμε σε στοκ παγωτο..δεν υπαρχει αλλη λυση μεχρι να ξεκαθαρίσει το θεμα!

 

Το θεμα ειναι εχω αρκετες εφαρμογες που ειναι για root.Οπως ειπα ποιο πανω μεχρι τωρα,λιγος χρονος βεβαια,δουλευει ενταξει

Link to comment
Share on other sites

και αυτη λενε οτι ειναι επικίνδυνη ομως...

ο ιδιος που εκανε το τοπικ αν δεν κανω λαθος ζηταει να το σβήσουν...:worry:

οποτε με αυτη την λογικη παμε σε στοκ παγωτο..δεν υπαρχει αλλη λυση μεχρι να ξεκαθαρίσει το θεμα!

 

Μα κάθε τι χαρακτήρισαν ως επικίνδυνο και τελικά κάποιοι προσπάθησαν να μπρικαρουν με απανωτά wipes και σβήσιμο μεγάλων αρχείων και απλά δεν τα κατάφεραν.. Ας περιμένουμε καλύτερα και μακριά από recovery μέχρι να είμαστε σίγουροι.. Ρε Ντινο κι εσύ χθες δεν έπαιξες με μεγάλα αρχεία??

Link to comment
Share on other sites

μεινε μακρυα απο cf root μεχρι να βγει ακρη...

 

εννοείται cf root δεν μπαινω ουτε για πλακα!

απλα ρωταω αν μπορω απο δω που ειμαι τωρα(ice με cf kernel ) να περασω με pc odin σε στοκ παγωτο χωρις ρουτ χωρις τιποτα..

προτιμω να εχω το κινητο ετσι με 2 η 3 εφαρμογες(εστω τα βασικα) παρα να εχω στο μυαλο μου οτι μια στο εκκ μπορει να γινει κατι!

Μα κάθε τι χαρακτήρισαν ως επικίνδυνο και τελικά κάποιοι προσπάθησαν να μπρικαρουν με απανωτά wipes και σβήσιμο μεγάλων αρχείων και απλά δεν τα κατάφεραν.. Ας περιμένουμε καλύτερα και μακριά από recovery μέχρι να είμαστε σίγουροι.. Ρε Ντινο κι εσύ χθες δεν έπαιξες με μεγάλα αρχεία??

 

ναι το ξερω βλεπω τον χαμο που γινεται για αυτο και εγω λεω να κατσω λιγο "εξω" απο ολο αυτο μεχρι να καθαρισει το τοπιο!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβως φιλε μου?Ειναι pre-rooted?δωσε λιγο link αν μπορεις.

 

Εχει το link ποιο πανω στο ποστ του Ηλια,ειναι prerooted,δεν ασχοληθηκα καθολου με cf-root.Ενα αρχειο ηταν το φλασαρα με PcOdin κ πηγε καλα.Ημουν πρωτα,σε Rooted Odex_Stock_Odex_LC1

Link to comment
Share on other sites

Μα κάθε τι χαρακτήρισαν ως επικίνδυνο και τελικά κάποιοι προσπάθησαν να μπρικαρουν με απανωτά wipes και σβήσιμο μεγάλων αρχείων και απλά δεν τα κατάφεραν.. Ας περιμένουμε καλύτερα και μακριά από recovery μέχρι να είμαστε σίγουροι.. Ρε Ντινο κι εσύ χθες δεν έπαιξες με μεγάλα αρχεία??

 

Ναι Ευθυμη,πρωτα εσβησα ενα 600mb και μετα ενα φακελο 2GB και το κινητο δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ευθυμη,πρωτα εσβησα ενα 600mb και μετα ενα φακελο 2GB και το κινητο δουλευει.

 

Αρα καλά θυμάμαι.. Επισης ένας τύπος χθες στο xda με pre-rooted stock ics βαρέθηκε στο 15ο συνεχόμενο wipe και τα παρατήσει χωρίς να συμβεί κάτι στην συσκευή του.. Θέλω να πω ότι είναι ίσως είναι καλύτερα να περιμένουμε μέχρι νεωτέρας..

Link to comment
Share on other sites

Αρα καλά θυμάμαι.. Επισης ένας τύπος χθες στο xda με pre-rooted stock ics βαρέθηκε στο 15ο συνεχόμενο wipe και τα παρατήσει χωρίς να συμβεί κάτι στην συσκευή του.. Θέλω να πω ότι είναι ίσως είναι καλύτερα να περιμένουμε μέχρι νεωτέρας..

 

efthimis31 με λιγα λογια επειδη εχω ζαλιστει λιγο με το xda(:lol::lol:)...

συμφωνα με ολα αυτα που ακουγονται και λεγονται(τιποτα δεν ειναι ακομη ξεκαθαρο..) χοντρα χοντρα..

το προβλημα θα σου δημιουργηθεί(αν υπαρξει ποτε) με το που θα περασεις cf root kernel ..και μετα κανεις χρήση του recovery...ktl ktl ktl...

με pre-rooted stock δεν υπαρχει θεμα ετσι??

Link to comment
Share on other sites

efthimis31 με λιγα λογια επειδη εχω ζαλιστει λιγο με το xda(:lol::lol:)...

συμφωνα με ολα αυτα που ακουγονται και λεγονται(τιποτα δεν ειναι ακομη ξεκαθαρο..) χοντρα χοντρα..

το προβλημα θα σου δημιουργηθεί(αν υπαρξει ποτε) με το που θα περασεις cf root kernel ..και μετα κανεις χρήση του recovery...ktl ktl ktl...

με pre-rooted stock δεν υπαρχει θεμα ετσι??

 

Τι να πω βρε φίλε.. Δεν είναι κάνεις σίγουρος οπότε μην ψάχνεις για σίγουρες απαντήσεις τουλάχιστον όχι ακόμη.. Υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε φίλε.. Δεν είναι κάνεις σίγουρος οπότε μην ψάχνεις για σίγουρες απαντήσεις τουλάχιστον όχι ακόμη.. Υπομονή..

 

οκ μια τελευταια ερωτηση...:p

εμεις ετσι οπως ειμαστε τωρα(με ροοτ κτλ κτλ κτλ) ΠΩΣ μπορουμε να παμε σε στοκ παγωτο!?

μαμα καθαρο οπως το εδωσε η samsung?

αν κατεβασω το αρχειο απο το λινκ που εδωσα πιο πανω(το στοκ καθαρο κτλ) και το περασω με pc odin θα ειμαι οκ? η θα πρεπει να περασω παλι GB(stok) και μετα ice(στοκ)..παντα με pc odin..

οπως ειπα και πιο πανω προτιμω να μεινω με στοκ μεχρι να ξεκαθαρισει το θεμα παρα ετσι!

μονο αυτη την απορια εχω και τελειωσα για σημερα:lol:

Link to comment
Share on other sites

οκ μια τελευταια ερωτηση...:p

εμεις ετσι οπως ειμαστε τωρα(με ροοτ κτλ κτλ κτλ) ΠΩΣ μπορουμε να παμε σε στοκ παγωτο!?

μαμα καθαρο οπως το εδωσε η samsung?

αν κατεβασω το αρχειο απο το λινκ που εδωσα πιο πανω(το στοκ καθαρο κτλ) και το περασω με pc odin θα ειμαι οκ? η θα πρεπει να περασω παλι GB(stok) και μετα ice(στοκ)..παντα με pc odin..

οπως ειπα και πιο πανω προτιμω να μεινω με στοκ μεχρι να ξεκαθαρισει το θεμα παρα ετσι!

μονο αυτη την απορια εχω και τελειωσα για σημερα:lol:

 

Πέρασε το stock firmware από τη σελίδα που βρήκες μέσω pc Odin και θα είσαι οκ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

o boat explorer πραγματι καταπληκτικος

 

Ναι ειναι πολυ πολύ καλός.. Απλα κάποιες στιγμές δείχνει κάπως βαρύ μέσα στο λειτουργικό και ειδικά όταν κάνω εναλλαγή εφαρμογών..

 

οκ μια τελευταια ερωτηση...:p

εμεις ετσι οπως ειμαστε τωρα(με ροοτ κτλ κτλ κτλ) ΠΩΣ μπορουμε να παμε σε στοκ παγωτο!?

μαμα καθαρο οπως το εδωσε η samsung?

αν κατεβασω το αρχειο απο το λινκ που εδωσα πιο πανω(το στοκ καθαρο κτλ) και το περασω με pc odin θα ειμαι οκ? η θα πρεπει να περασω παλι GB(stok) και μετα ice(στοκ)..παντα με pc odin..

οπως ειπα και πιο πανω προτιμω να μεινω με στοκ μεχρι να ξεκαθαρισει το θεμα παρα ετσι!

μονο αυτη την απορια εχω και τελειωσα για σημερα:lol:

 

Εγώ θα έβαζα abyss από mobile odin και θα γυρνουσα σε gb μέσω κάποιου backup μου.. Μετά από pc odin θα περνούσα επίσημη αλλά στο ξαναλεω δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λάθος.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το stock firmware από τη σελίδα που βρήκες μέσω pc Odin και θα είσαι οκ.

 

λοιπον παιδια περασα στοκ πανω απο ροοτ παγωτο με cf...με Pc odin..

το φιρμ μπηκε σε πεντε λεπτα μεσα και το κινητο ανοιξε αμεσως!

φυσικα δεν εχω ροοτ πλεον(τιποτα δεν δουλευει ουτε το τιτανιουμ) ΑΛΛΑ στο κινητο δεν πειράχτηκε τιποτα..!

δεν χαθηκαν οι ρυθμισεις μου δεν χαθηκαν τα sms μου οι εφαρμογες που ειχα μεσα κτλ κτλ κτλ..

ειναι φυσιολογικό αυτο η θα επρεπε να σβησουν ολα ?(δεν εκανα φορματ κτλ βεβαια γιατι δεν μπηκα recovery ουτε για πλακα!)..

στα info τωρα μου βγαζει εκδοση κερνελ

3.0.15-N7000 XXLPY-CL474507

SE.INFA@SEP-103#3

SMP PREEMPT FRI MAY ktl ktl ktl...

τελος παντων παραμενω ετσι μεχρι νεοτέρας...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ics με τον cf root kernel. Αν περάσω την stock ics με τον stock kernel με το mobile odin και επιλέξω inject superuser είναι ασφαλές; θα είμαι οκ έτσι; Επίσης έτσι δεν θα διατηρήσω το root;

Ή να μην επιλέξω root από το mοbile odin και να το κάνω μετά με το busybox που είναι θεωρητικά ασφαλές;

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια περασα στοκ πανω απο ροοτ παγωτο με cf...με Pc odin..

το φιρμ μπηκε σε πεντε λεπτα μεσα και το κινητο ανοιξε αμεσως!

φυσικα δεν εχω ροοτ πλεον(τιποτα δεν δουλευει ουτε το τιτανιουμ) ΑΛΛΑ στο κινητο δεν πειράχτηκε τιποτα..!

δεν χαθηκαν οι ρυθμισεις μου δεν χαθηκαν τα sms μου οι εφαρμογες που ειχα μεσα κτλ κτλ κτλ..

ειναι φυσιολογικό αυτο η θα επρεπε να σβησουν ολα ?(δεν εκανα φορματ κτλ βεβαια γιατι δεν μπηκα recovery ουτε για πλακα!)..

στα info τωρα μου βγαζει εκδοση κερνελ

3.0.15-N7000 XXLPY-CL474507

SE.INFA@SEP-103#3

SMP PREEMPT FRI MAY ktl ktl ktl...

τελος παντων παραμενω ετσι μεχρι νεοτέρας...

 

Φισιολογικό είναι αφού η ρομ δεν είναι full wipe. Πως αισθάνεσαι τώρα αρουτάριστος;

Εγώ λέω να το αφήσω έτσι και να μην κάνω καθόλου χρήση του CWM. Φαντάζομαι σε λίγες μέρες κάποια λύση θα δοθεί απο τα γατόνια του Xda.

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Φισιολογικό είναι αφού η ρομ δεν είναι full wipe. Πως αισθάνεσαι τώρα αρουτάριστος;

Εγώ λέω να το αφήσω έτσι και να μην κάνω καθόλου χρήση του CWM. Φαντάζομαι σε λίγες κάποια λύση θα δοθεί απο τα γατόνια του Xda.

 

Αισθανομαι σαν να έχω μισό κινητό :p

Βασικά χωρίς ροοτ δεν ήμουν ποτέ αλλά με όλα αυτά που διαβάζω καλύτερα να κάνουμε λίγο υπομονή .

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... αν φιλτράρετε λίγο προσεκτικά τις πληροφορίες, (τις πραγματικές όχι άκουσα, είπε ο τάδε, ίσως, μπορεί κτλ) θα δείτε ότι το μοναδικό brick με CF-root LPY δημιουργήθηκε σε κάποιον που σε CM9 πήγε και μου έβαλε cf-root, μπούταρε κιόλας έκανε και wipes.. ε συγνώμη ποιος φταίει τώρα, η LPY, ο cf-root η CM9 ή ο χρήστης? Το παραδέχεται και ο ίδιος ότι έκανε μλκια ...

 

Anyway πιστεύω ότι το όλο hype δημιουργήθηκε γιατί είχαμε και την κακή προϊστορία με τους leaked ICS που brickαραν συσκευές, εγώ και wipes έκανα, και αρχεία έσβησα τα πάντα όλα.

 

Φυσικά κατά τα γραφόμενα στο xda φαίνεται πως το φαινόμενο δεν χτυπάει όλες τις συσκευές..:blink:

 

Εγώ μέχρι να εμφανιστεί brick που να προκλήθηκε καθαρά από το cf-root ή την LPY ή τον συνδυασμό αυτών και όχι από ******* του χρήστη, χρησιμοποιώ το κινητό μου ως έχει ;).

 

Αν παρόλα αυτά το brickαρω θα ενημερώσω εγκαίρως :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... αν φιλτράρετε λίγο προσεκτικά τις πληροφορίες, (τις πραγματικές όχι άκουσα, είπε ο τάδε, ίσως, μπορεί κτλ) θα δείτε ότι το μοναδικό brick με CF-root LPY δημιουργήθηκε σε κάποιον που σε CM9 πήγε και μου έβαλε cf-root, μπούταρε κιόλας έκανε και wipes.. ε συγνώμη ποιος φταίει τώρα, η LPY, ο cf-root η CM9 ή ο χρήστης? Το παραδέχεται και ο ίδιος ότι έκανε μλκια ...

 

Anyway πιστεύω ότι το όλο hype δημιουργήθηκε γιατί είχαμε και την κακή προϊστορία με τους leaked ICS που brickαραν συσκευές, εγώ και wipes έκανα, και αρχεία έσβησα τα πάντα όλα.

 

Φυσικά κατά τα γραφόμενα στο xda φαίνεται πως το φαινόμενο δεν χτυπάει όλες τις συσκευές..:blink:

 

Εγώ μέχρι να εμφανιστεί brick που να προκλήθηκε καθαρά από το cf-root ή την LPY ή τον συνδυασμό αυτών και όχι από ******* του χρήστη, χρησιμοποιώ το κινητό μου ως έχει ;).

 

Αν παρόλα αυτά το brickαρω θα ενημερώσω εγκαίρως :lol:

 

κοιτα μπορει να εχεις δικιο σε αυτα που λες αλλα και παλι εγω δεν θελω να το ρισκαρω..

το note ειναι το βασικο μου τηλ! ασε που πλεον ειναι εργαλείο για μενα(ειναι σαν να εχω το λαπτοπ μου μαζι μου συνεχεια...) οποτε αν παθει κατι θα φρικαρω..:p

προτιμω να περιμενω εστω και χωρις ροοτ μεχρι να ξεκαθαρισει το θεμα παρα να τρεχω μετα..

θα δουμε ειμαι περιεργος για το πως θα καταληξει ολη αυτη η ιστορια.

 

 

 

Εγώ θα έβαζα abyss από mobile odin και θα γυρνουσα σε gb μέσω κάποιου backup μου.. Μετά από pc odin θα περνούσα επίσημη αλλά στο ξαναλεω δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λάθος.. ;)

 

φιλε efthimis παντως το στοκ παγωτο μπηκε αμεσως στο κινητο!

χωρις προβληματα κτλ..ανοιξε μαλιστα σχεδον αμεσως!

αν θυμασαι και εγω και εσυ ειχαμε με τις "ροοτ" εκδοχες προβλήματα..χθες..:worry:

σε μενα εκανε την πρωτη φορα κανα 20λεπτο να ανοιξει και σε εσενα μετα απο ενα restart πανω κατω τα ιδια!

δεν λεω οτι ειναι "κατι" αυτο...αλλα ισως και να ειναι "κατι"...:O

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... αν φιλτράρετε λίγο προσεκτικά τις πληροφορίες, (τις πραγματικές όχι άκουσα, είπε ο τάδε, ίσως, μπορεί κτλ) θα δείτε ότι το μοναδικό brick με CF-root LPY δημιουργήθηκε σε κάποιον που σε CM9 πήγε και μου έβαλε cf-root, μπούταρε κιόλας έκανε και wipes.. ε συγνώμη ποιος φταίει τώρα, η LPY, ο cf-root η CM9 ή ο χρήστης? Το παραδέχεται και ο ίδιος ότι έκανε μλκια ...

 

Anyway πιστεύω ότι το όλο hype δημιουργήθηκε γιατί είχαμε και την κακή προϊστορία με τους leaked ICS που brickαραν συσκευές, εγώ και wipes έκανα, και αρχεία έσβησα τα πάντα όλα.

 

Φυσικά κατά τα γραφόμενα στο xda φαίνεται πως το φαινόμενο δεν χτυπάει όλες τις συσκευές..:blink:

 

Εγώ μέχρι να εμφανιστεί brick που να προκλήθηκε καθαρά από το cf-root ή την LPY ή τον συνδυασμό αυτών και όχι από ******* του χρήστη, χρησιμοποιώ το κινητό μου ως έχει ;).

 

Αν παρόλα αυτά το brickαρω θα ενημερώσω εγκαίρως :lol:

 

Πότε και για τίποτα να μην μπρικαρει στο απευχομαι!!! Συμφωνώ απόλυτα μαζισου για τον θόρυβο και την φασαρία που προκλήθηκε από ένα μπρικαρισμα κι αυτό από απροσεξία του χρήστη.. Περιμένουμε λοιπόν και αποφεύγουμε τα πολλά πολλά όσον αφορά στο flashing!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πότε και για τίποτα να μην μπρικαρει στο απευχομαι!!! Συμφωνώ απόλυτα μαζισου για τον θόρυβο και την φασαρία που προκλήθηκε από ένα μπρικαρισμα κι αυτό από απροσεξία του χρήστη.. Περιμένουμε λοιπόν και αποφεύγουμε τα πολλά πολλά όσον αφορά στο flashing!! ;)

 

Και εγω συμφωνω παιδια,εξαλλου και γι αυτο το ρισκαρα και αρχησα να σβηνω μεγαλα αρχεια,κανενα προβλημα το κινητο πεταει και root εχει.

 

Μια ερωτηση που εχω απορια,ημουν με root gingerbread 2.3.6 και περασα την ICS,το κινητο ανοιξε σχεδον αμεσως και μεσα στις ρυθμισεις ΟΛΑ ηταν οπως το ειχα,ακομα και οι εφαρμογες μου ειχαν μεινει μεσα και με τις ρυθμισεις που ειχα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:στις εφαρμογες ηταν και η εφαρμογη superuser,λετε να μεταφερθηκε το root απο gingerbread σε ics?Εκανα το λαθος και δεν δοκιμασα καμια εφαρμογη που ηθελε root πριν το rootaro και δεν ξερω αν μεταφερθηκε με την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στις εφαρμογες υπαρχει ενα εικονιδιο που λεγεται Συλλογή.Οταν παταμε επανω,μας δειχνει τις φωτογραφιες που εχουμε,με την ICS οταν παταω αυτο το εικονιδιο,γινεται μαυρη η οθονη κ μετα απο λιγο βγαινει μηνυμα "Συλλογη διακοπηκε" και επανερχεται στην οθονη με τις εφαρμογες,δεν εμφανιζει δηλαδη τις φωτο που εχουμε.Εκανα format την SD αλλα κ παλι τα ιδια.Αν εχει και αλλος το ιδιο προβλημα,ας μας πει.Κατι που προσεξα ειναι οτι οταν ανοιγω το κινητο,δεν εμαφανιζεται μηνυμα στην notification bar, ¨σαρωση πολυμεσων",αν αυτο λεει κατι. Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στις εφαρμογες υπαρχει ενα εικονιδιο που λεγεται Συλλογή.Οταν παταμε επανω,μας δειχνει τις φωτογραφιες που εχουμε,με την ICS οταν παταω αυτο το εικονιδιο,γινεται μαυρη η οθονη κ μετα απο λιγο βγαινει μηνυμα "Συλλογη διακοπηκε" και επανερχεται στην οθονη με τις εφαρμογες,δεν εμφανιζει δηλαδη τις φωτο που εχουμε.Εκανα format την SD αλλα κ παλι τα ιδια.Αν εχει και αλλος το ιδιο προβλημα,ας μας πει.Κατι που προσεξα ειναι οτι οταν ανοιγω το κινητο,δεν εμαφανιζεται μηνυμα στην notification bar, ¨σαρωση πολυμεσων",αν αυτο λεει κατι.

 

Όχι φίλε, με περίπου 2.000 φωτό εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα! Αν συνδέσεις στο pc το νοτε σου φαίνονται οι φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε, με περίπου 2.000 φωτό εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα! Αν συνδέσεις στο pc το νοτε σου φαίνονται οι φωτογραφίες?

 

Ναι φαινονται ι,και τις "ανοιγω"απο το PC,μεσα απο το κινητο δεν μπορω να τις δω.Σκεφτομαι μηπως φταιει, η SD που εχω,αν και με τις αλλες εκδοσεις δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φαινονται ι,και τις "ανοιγω"απο το PC,μεσα απο το κινητο δεν μπορω να τις δω.Σκεφτομαι μηπως φταιει, η SD που εχω,αν και με τις αλλες εκδοσεις δεν ειχα προβλημα.

 

δοκιμασες restart?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...