Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, πώς θα περάσω μια official full wipe ICS μέσω pc odin? Δεν το χάρηκα το κινητό ακόμα, η αναβάθμιση δε μου έκατσε καλά (είχε διακοπεί η διαδικασία) :(

 

Καλημέρα.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων και η full wipe διαγράφει τα δεδομένα...;)

 

Κατεβάσεις τη τελευταία διαθέσιμη και ακολουθείς τις οδηγίες που θα βρείτε στον οδηγό στην υπογραφή μου...:)

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το αμέτρητες είναι υπερβολή!! Εκτός από την,ελάχιστη πλέον, καθυστέρηση στον dialer και τις επαφές και μόνο αν είναι αδρανές για πολλή ώρα,ποιο άλλο είναι το πρόβλημα; Mη λέμε και υπερβολές!

Το αμέτρητες δεν είναι καθόλου υπερβολικό.Απ την στιγμή που ήρθε η ice cream σε όλες τις σελίδες κάποιος θα γράψει για κάποιο πρόβλημα που έχει.Ενω αν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες θα δεις πως η αναφορά σε προβλήματα ήταν αραιά κ που.Κ αυτά που γράφεις δεν είναι τα μόνα προβλήματα.Υπάρχουν κ άλλα.

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς την ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ 4.0.4 official γερμανική που βγήκε εχθές ? Είναι όντως καλύτερη απο την προηγούμενη official 4.0.4 που βγήκε αρχές ιουλίου ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς την ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ 4.0.4 official γερμανική που βγήκε εχθές ? Είναι όντως καλύτερη απο την προηγούμενη official 4.0.4 που βγήκε αρχές ιουλίου ?

 

Νομίζω είναι..

Την έχω σε custom βέβαια αλλά διορθώνεται το θέμα με τις επαφές που αργούσαν και πολλά άλλα

παιδιά καλησπέρα...να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά στο browsing γιατί έχω μπερδευτεί...είχα το sii παλιότερα και θυμάμαι ότι με κάποια έκδοση λογισμικού 2.3.5 ίσως μπορούσα όταν κάνω zoom η οθόνη προσαρμοζόταν και δεν χρειαζόταν να πάω δεξιά αριστερά την οθόνη για να δω κάποια σελίδα αλλά μόνο προς τα κάτω...αν δεν κάνω λάθος αυτό λέγεται text wrapping??τώρα με την 4.0.4 δεν γίνεταια αυτό?έχω δοκιμάσει διάφορους browsers αλλά δεν το έχω βρει αν και πως γίνεται αυτό..έχω διαβάσει και εδώ μέσα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη...ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

 

Το text wrapping στο κινητό μας είναι λίγο πονεμένη ιστορία

Δυστυχώς κανένας browser δεν το κάνει σωστά μόνο ο opera.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι θέμα του παγωτού γιατί σε gb ο boat πχ δούλευε άψογα όταν ζουμαρες στο κείμενο.

Από ice και μετά επικρατεί χάος δυστυχώς

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν ξέρεις την έννοια της λέξης αμέτρητος-η-ο.....Ποια άλλα για πες μου μερικά άλλα που την κάνει χειρότερη από την GB...ξέρεις και με τη νέα γερμανική λύθηκαν και τα προβλήματα που έγραψα...

 

Φίλε μου δεν σε ειρωνεύτηκα.Είμαι σίγουρος πως έχεις την απαιτούμενη φαιά ουσία να καταλάβεις τι εννοώ όταν γράφω "αμέτρητα". Γι αυτό θα ήθελα να μου απαντάς στην ουσία αυτών που γράφω έτσι ώστε όσοι έχουν αμφιβολίες για το αν θα πρέπει να αναβαθμίσουν ή όχι να έχουν όλα τα δεδομένα στα χέρια τους.Είναι γεγονός πως η ice cream έφερε πολλά προβλήματα.Δεν είναι τόσο σμουθ όσο ήταν.Το text wrapping έχει πάει περίπατο όπως έγραψαν πιο πάνω.Η οθόνη που φρικάρει κ δείχνει όλα τα χρώματα του κόσμου (σάλατ νομίζω το λένε).Ακόμη κ με μία απλή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μπορεί κ να τουβλιάσει.Η κάμερα έχει λαγκ.Χάθηκε η ρύθμιση της φωτεινότητας απ το πάνω μέρος της οθόνης.Η μπαταρία δεν κρατάει το ίδιο.Κάποιο έχουν πει πως η φωτεινότητα της οθόνης έχει πέσει.Προγράμματα τερματίζονται απρόσμενα.Μπορεί να μην αντιμετωπίζει κάποιος όλα τα προβλήματα μαζί αλλά έχουν αναφερθεί από μέλη μας αρκετές φορές.Προβλήματα που επαναλαμβάνω δεν τα είχαμε με το 2.3.Κ να είσαι σίγουρος πως έχω διαβάσει κ τις 404 σελίδες κ μιλάω πάντα για επίσημο λειτουργικό.Σίγουρα λύσεις έχουν δοθεί από άλλες ρομ κ μάλλον σε κάποια από αυτές θα καταλήξω κ ας χάσω την εγγύηση.Αρκεί να ηρεμήσουν τα νεύρα μου απ το ατελείωτο λαγκ

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

αυτο παντως το θεμα ρε παιδια με το text wrapping δεν μπορω να το καταλαβω...

τι στο καλο συμβαινει με το παγωτο και σε κανενα μα κανενα ομως broswer (εκτος του οπερα) δεν δουλευει σωστα...

και στο dolphin το βγαλανε τελειως...

δεν μπορω να το καταλαβω αυτο πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πώς θα περάσω μια official full wipe ICS μέσω pc odin? Δεν το χάρηκα το κινητό ακόμα, η αναβάθμιση δε μου έκατσε καλά (είχε διακοπεί η διαδικασία) :(

 

Καλημέρα.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων και η full wipe διαγράφει τα δεδομένα...;)

 

Κατεβάσεις τη τελευταία διαθέσιμη και ακολουθείς τις οδηγίες που θα βρείτε στον οδηγό στην υπογραφή μου...:)

 

Παίζει και αυτό το πολύ καλό post/οδηγός για τις επίφοβες "αλλαγές" με ics αλλά είναι στα αγγλικά..... Γενικά η ιδέα είναι πάντως από ICS πας GB και μετά πάλι ICS για να είσαι σίγουρος... Αγγαρεία δεν λεω...

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28701911&postcount=1

Edited by _DuDe_
Link to comment
Share on other sites

[ * ] Μόλις πέρασα - απροβλημάτιστα μεσω ΚΙΕΣ- το νεο firmware-> N7000XXLRK,που εδωσε η Σαμσουνγκ για Γερμανικες συσκευές και ολα δουλεύουν smooth και γρήγορα.

Επίσης αλλαξε το keyboard προς το καλύτερο ( ποιο λειτουργική διάταξη )

Ακόμη δείχνει να εχει εξαφανισθεί το sleep bug με τις εφαρμογές Camera, Συλλογή μιας που προς το παρόν ανοίγουν ακαριαία, ομως δεν το εχω τεστάρει αρκετά, θα δείξει.

Επίσης το νεο firmware συνοδεύεται με ενα πακέτο branded-εφαρμογών, αχρηστων για εμας,- ειναι ολες τους στα Γερμανικά- τις οποιες μπορείς εύκολα να απεγκαταστήσεις.

 

[ * ] Μαντέψτε ποιο σμαρτφοουν εκθειάζει ο Martin Green, Head of Ceremonies για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου σχετικά με το key-role που διαδραμάτισε στη τελετή εναρξης.:)

-> http://www.youtube.com/watch?v=s1lLoNtT6Vo

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

[ * ] Μόλις πέρασα - απροβλημάτιστα μεσω ΚΙΕΣ- το νεο firmware-> N7000XXLRK,που εδωσε η Σαμσουνγκ για Γερμανικες συσκευές και ολα δουλεύουν smooth και γρήγορα.

Επίσης αλλαξε το keyboard προς το καλύτερο ( ποιο λειτουργική διάταξη )

Ακόμη δείχνει να εχει εξαφανισθεί το sleep bug με τις εφαρμογές Camera, Συλλογή μιας που προς το παρόν ανοίγουν ακαριαία, ομως δεν το εχω τεστάρει αρκετά, θα δείξει.

Επίσης το νεο firmware συνοδεύεται με ενα πακέτο branded-εφαρμογών, αχρηστων για εμας,- ειναι ολες τους στα Γερμανικά- τις οποιες μπορείς εύκολα να απεγκαταστήσεις.

 

[ * ] Μαντέψτε ποιο σμαρτφοουν εκθειάζει ο Martin Green, Head of Ceremonies για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου σχετικά με το key-role που διαδραμάτισε στη τελετή εναρξης.:)

-> http://www.youtube.com/watch?v=s1lLoNtT6Vo

αναμένω να μάθω τρόπο να διαγράψω τα πάντα απο μέσα(να το καθαρίσω χωρίς ΚΑΝΕΝΑ υπόλειμμα) και μετά θα του περάσω και εγώ την νεα ρομ :D

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

αναμένω να μάθω τρόπο να διαγράψω τα πάντα απο μέσα(να το καθαρίσω χωρίς ΚΑΝΕΝΑ υπόλειμμα) και μετά θα του περάσω και εγώ την νεα ρομ :D

 

αντε με το καλό...:)

οσο περνά η ωρα τόσο πιο πολύ πείθομαι πως έχουμε να κάνουμε με μια καλή αναβάθμιση.:cool:

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω απο χθες αναβαθμηστεικα στη καινουργια κ ειναι αρκετα καλυτερη.εεεναοπως ειναι τωρα το τηλ με καλυπτει μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι γινεται με το θεμα του csc μετα την πρωτη 4.0.3 LPY στην οποια εβλεπε κανονικα το csc της (DBT), οποια official ics εχω περασει στο kies τη βλεπει σαν (XXX) και οτι η συσκευη δν μπορει να αναβαθμιστει μεσω kies..υπαρχει καποια λυση γι αυτο το θεμα; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μολις αγορασα το νοτε και πηγα να αναβαθμισω σε flash player 11 αλλα ειδα οτι οι περισσοτεροι εχουν προβληματα.Μπορει καποιος να μου πει σν πρεπει να αναβαθμισω η δεν θα εχω καθολου flash?Η εκδοδη του android ειναι 2.3.6.Αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει.Ευχαριστω. Edited by nickosm3
Link to comment
Share on other sites

Σημερα με ξενερωσε ελαφρα το κινητακι μας. Δε μπορεσε να βρει wifi σε σημειο που ενα xperia neon ειχε 3 γραμμες. Γιατι αραγε;
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σέ όλους σας.Ηθελα μιά βοήθεια γιατί μετά τήν αναβάθμιση σέ ICS. 4.0.4 Ελληνικό τηλ.κάποιες φορές τό τηλ.σβήνει από μόνο του τό εχει πάθει κάποιος άλλος?
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, την πέρασα, έστησα το κινητό , το έκανα με διαμόρφωση και της sd και της εσωτερική μνήμης(τα διέγραψε ΟΛΑ). Εντυπώσεις μέχρι στιγμής δεν βιώνω καμιά super διαφορά. Ίσως και να ναι placebo αυτό που έλεγαν όλοι πως είναι πολύ καλύτερη. Έχει το νεο πληκτρολόγιο, ναι, πολύ πιο βολικό(αν και μου ναι αδιάφορο μιας και ζω και αναπνέω με swype :p ) . Παρατήρησα πως το ελαφρύ κατά καιρούς lag στο multitasking εξαλείφθηκε . Κατά τα άλλα διαφορές δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ συμφωνώ με τον SaintPetrouil.Δεν είδα καμία διαφορά προς το καλύτερο.Χειρότερο είδα την απόκριση που έχει ο αυτόματος φωτισμός.Ενώ με την προτελευταία αναβάθμιση με το που πήγαινα σε φωτισμένο περιβάλλον αύξανε ο φωτισμός ακαριαία τώρα δεν το κάνει όπως κ όταν είχα πρωτοβάλει το παγωτό.Για μένα πλέων είναι μονόδρομος η επαναφορά στα 2.3 ή κάποια κάστομ ρομ.
http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας τι το διαφορετικό έχει η ελληνική 4.0.4 (vodafone) στο sammobile από την μη vodafone; κι εγώ που το πήρα από vodafone αλλά έχω sim cosmote την περνάω ή όχι;:confused: πάντως λέω να δοκιμάσω όπως και να χει γιατί η "απλή" ελληνική που περάστηκε μέσω kies εδώ και καμιά βδομάδα έχει αρκετά προβλήματα: επανεκκινήσεις χωρίς λόγο, default εφαρμογές που κρασάρουν (πχ κάμερα), άλλες που θέλουν απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση για να δουλέψουν (πχ maps, youtube κ.α.), άλλες που δεν δουλεύουν ούτε ετσι (πχ acar) και τέλος, κάποιες που δεν δουλεύουν σωστά (πχ sygic, το swype δεν εμφανίζεται ποτέ και το default πληκτρολόγιο δεν δουλεύει). Τι βελτιώθηκε ακριβώς με την αναβάθμιση δεν έχω ανακαλύψει ακόμη για να είμαι ειλικρινής...:worry:
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, την πέρασα, έστησα το κινητό , το έκανα με διαμόρφωση και της sd και της εσωτερική μνήμης(τα διέγραψε ΟΛΑ). Εντυπώσεις μέχρι στιγμής δεν βιώνω καμιά super διαφορά. Ίσως και να ναι placebo αυτό που έλεγαν όλοι πως είναι πολύ καλύτερη. Έχει το νεο πληκτρολόγιο, ναι, πολύ πιο βολικό(αν και μου ναι αδιάφορο μιας και ζω και αναπνέω με swype :p ) . Παρατήρησα πως το ελαφρύ κατά καιρούς lag στο multitasking εξαλείφθηκε . Κατά τα άλλα διαφορές δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής.

 

Custom rom και κερνελ και θα δεις την διαφορά που θέλεις:)

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, την πέρασα, έστησα το κινητό , το έκανα με διαμόρφωση και της sd και της εσωτερική μνήμης(τα διέγραψε ΟΛΑ). Εντυπώσεις μέχρι στιγμής δεν βιώνω καμιά super διαφορά. Ίσως και να ναι placebo αυτό που έλεγαν όλοι πως είναι πολύ καλύτερη. Έχει το νεο πληκτρολόγιο, ναι, πολύ πιο βολικό(αν και μου ναι αδιάφορο μιας και ζω και αναπνέω με swype :p ) . Παρατήρησα πως το ελαφρύ κατά καιρούς lag στο multitasking εξαλείφθηκε . Κατά τα άλλα διαφορές δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής.

Κ εγώ συμφωνώ με τον SaintPetrouil.Δεν είδα καμία διαφορά προς το καλύτερο.Χειρότερο είδα την απόκριση που έχει ο αυτόματος φωτισμός.Ενώ με την προτελευταία αναβάθμιση με το που πήγαινα σε φωτισμένο περιβάλλον αύξανε ο φωτισμός ακαριαία τώρα δεν το κάνει όπως κ όταν είχα πρωτοβάλει το παγωτό.Για μένα πλέων είναι μονόδρομος η επαναφορά στα 2.3 ή κάποια κάστομ ρομ.

 

Σοβαρά βρε παιδια εσείς δεν εντοπίζετε καμιά βελτίωση?!

Αν και εως σήμερα πολλες φορές ειχα αναπολήσει τις μέρες της GB, τολμώ να πω πως μετά απο ενα σαρανταοκτάωρο plus, συμβίωσης με το νεο firmware-> N7000XXLRK μου φαίνεται οτι είναι οτι καλύτερο εχω δει σε ICS/ Rom.(Μιλάω πάντα για το νεο firmware που εδωσε η Σαμσουνγκ για Γερμανικες unbranded/συσκευές,μιας και εχω αποκτήσει το ΝΟΤΕ απο το αμαζον.ντε και ολα τα παρακάτω αφορούν unroot συσκευή.)

Πρώτα απ'ολα εχει εξαλειφθεί το ενοχλητικό sleep bug που πρωτοπαρουσιάσθηκε με την έλευση του "παγωτoύ' και εννοω το lag εως και κρασάρισμα που πολλες φορες που παρουσιαζαν διαφορες εφαρμογές ,κυρίως οι "Καμερα","Τηλέφωνο" και"Συλλογή" οταν η συσκευή ηταν αρκετή ώρα σε sleep mode και τις ενεργοποιούσες. Οσες φορές και εαν δοκίμασα να "ανοιξω" τις εφαρμογές μετα απο πολύωρο sleep-mode, "ανοιξαν" αμεσα και απροβλημάτιστα.

Το battery drain επισης εχει μειωθεί δραματικά και στο ΝΟΤΕ μου τουλάχιστον εχω μια βελτίωση της διάρκειας της μπαταρίας της τάξεως του 15%.

Βελτιωμένο βρίσκω και τον τομέα της θερμοκρασίας που "ανεβάζει" το ΝΟΤΕ η οποία δεν χτυπαέι ¨κόκκινα" στις φορτίσεις και γενικότερα κυμαίνεται σε πιο φυσιολογικά επίπεδα.

Προσθέστε τέλος το smoothnes και τη γρήγορη απόκριση της συσκευής που και εδω ειναι υποδειγματικό.

Αν και ήμουν απο τους πρώτους που ειχα "ξενερώσει" με την ατυχή υλοποιήση της ICS νομίζω με την N7000XXLRK και ολα αυτά που διορθώνει δικαιολογούν τον τίτλο της πιο απροβλημάτιστης ICS Rom που χει φορέσει το θηρίο μας εως σήμερα.Ενα διήμερο τώρα το ευχαριστιέμαι όπως τις εποχες της GB.:cool:

 

@ takisffff-> Αυτό που λες σχετικά με τον αυτόματο φωτισμό δεν το πρόσεξα. Θα δώσω βάση να δω εαν παρουσιάζει το lag και η δικια μου συσκευή.

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα για πρώτη φορά νόμιζα ότι το κινητό θα εκραγεί. Χτύπησε 51 βαθμούς αλλά δεν έκλεισε. Είχα ανοιχτό το GPS μέσα στο αμάξι είχε και λίγο ζέστη και έτσι χτύπησε τους 51 βαθμούς. Δεν μπορούσα να το κρατήσω το πάνω μέρος ζεμάταγε. Πήρα και ένα screenshot τώρα αυτό που δεν ξέρω είναι εαν η εφαρμογή είναι αξιόπιστη γιατί τι κατέβασα από το market εκείνη την ώρα και κάτι είδα για beta... Ορίστε και το screenshot
Link to comment
Share on other sites

To έβλεπε ο ήλιος επίσης ;. Πάντως μου φαίνεται φυσιολογική αυτή η θερμοκρασία και με το gps ανοιχτό.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήταν εκτεθημένο άμεσα στον ήλιο δηλαδή δεν το έβλεπε για πάνω από κάτι δευτερόλεπτα γιατί ήμουν συνοδηγός και το κρατούσα στο χέρι γιατί ψάχναμε μια οδό στη Θεσσαλονίκη. Για μένα δεν είναι φυσιολογικές θερμοκρασίες αυτές το ΠΟΛΎ μέχρι 48 και αυτό σε ήλιο γιατί το κινητό γίνεται δύσχρηστο που να το βάλεις στο αυτί? Θα το ψήσεις.... Επίσης το χειρότερο για να χαλάσεις μια συσκευή είναι η ζέστη και ο ηλεκτρισμός.. Αυτά τα δύο φθήρουν τα κυκλώματα

 

Ερωτηση.Ρουτ για το καινουργιο firmware βγηκε?

Edited by ntinoscrypton
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...