Jump to content

[GPS] iGO My Way / iGO Primo


Morfie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Android όχι. Κάποια παιδιά είχα φτιάξει ένα toolάκι που μπορούσες να εναλλάξεις χάρτες και poi ανάμεσα σε πέντε διαφορετικές επιλογές ταυτόχρονα αλλά στις εκδόσεις των iGO8 και iGO Primo για windows mobile και CE μόνο.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις εδώ είναι να έχεις και τους δύο χάρτες στον φάκελο maps και όποιον δεν θέλεις να χρησιμοποιείς να αλλάζεις το extension σε .fbl2 και να αφήνεις .fbl αυτό που θέλεις να χρησιμοποιείς.

 

Όσον αφορά τις προτιμήσεις, οι περισσότεροι λένε navteq για πρωτεύουσα και μεγάλες πόλεις και teleatlas για επαρχεία.

 

Κατανοητό.

 

Στους χάρτες της teleatlas έχουμε τα εξής (φακέλους -> αρχεία):

 

1. map -> Greece_R3_TomTom_2011.12_111230.fbl (εδώ είπαμε τι κάνουμε, οκ )

 

2. poi -> Greece_TomTom_Premium_2011.12_120118.poi (με το poi τι κάνουμε, έχουμε και τα δύο - nq & ta - μέσα; )

 

3. ftr -> Greece_R3_TomTom_2011.12_111230.ftr (αυτό δεν έχω ιδέα τι είναι και τι το κάνουμε, κάποια βοήθεια; )

 

4. hnr -> EasternEuropeEasy.hnr,

EasternEuropeEconomic.hnr,

EasternEuropeFastest.hnr,

EasternEuropeShortest.hnr,

WesternEuropeEasy.hnr,

WesternEuropeEconomic.hnr,

WesternEuropeFastest.hnr,

WesternEuropeShortest.hnr (αυτά τι είναι;;; )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα poi αν έχεις μέσα στον ίδιο φάκελο παραπάνω από μιας εταιρίας, το πολύ πολύ να έχεις διπλοεγγραφες. Τα ftr είναι χάρτες για φορτηγά, δηλαδή έχουν κάποιες προσαρμογές για τα μεγάλα οχήματα. Τα hnr είναι κάποιες στάνταρ δρομολογήσεις για ένα κομμάτι της διαδρομής που είναι δεδομένο. Πχ αν είσαι Ορεστιάδα και θέλεις να πας Ηγουμενίτσα, όλη η Εγνατία θα είναι χρωματισμένη με άλλο χρώμα. Αυτό το κάνει για καλύτερη ταχύτητα υπολογισμού διαδρομής. Θέλει μια ρύθμιση στο sys hnr=100 για να κάνει αυτόματο υπολογισμό για διαδρομή μεγαλύτερη των 100 χλμ. Επίσης θέλει όλους τους χάρτες του πακέτου για την ανατολική Ευρώπη ή την δυτική.
Link to comment
Share on other sites

Στα poi αν έχεις μέσα στον ίδιο φάκελο παραπάνω από μιας εταιρίας, το πολύ πολύ να έχεις διπλοεγγραφες. Τα ftr είναι χάρτες για φορτηγά, δηλαδή έχουν κάποιες προσαρμογές για τα μεγάλα οχήματα. Τα hnr είναι κάποιες στάνταρ δρομολογήσεις για ένα κομμάτι της διαδρομής που είναι δεδομένο. Πχ αν είσαι Ορεστιάδα και θέλεις να πας Ηγουμενίτσα, όλη η Εγνατία θα είναι χρωματισμένη με άλλο χρώμα. Αυτό το κάνει για καλύτερη ταχύτητα υπολογισμού διαδρομής. Θέλει μια ρύθμιση στο sys hnr=100 για να κάνει αυτόματο υπολογισμό για διαδρομή μεγαλύτερη των 100 χλμ. Επίσης θέλει όλους τους χάρτες του πακέτου για την ανατολική Ευρώπη ή την δυτική.

 

Οπότε:

 

1. το poi το βάζω μαζί με τα υπόλοιπα και δεν παίζει πρόβλημα

 

2. το ftr το βάζω στο map. Να κάνω κι αυτό .ftr2 για απενεργοποίησή του όταν δεν χρησιμοποιώ τους αντίστοιχους χάρτες της teleatlas;;

 

3. hnr φάκελο δεν έχω στο iGO, ούτε κάποια αντίστοιχη μεταβλητή στο sys.txt Τι κάνω;

Αν και απ' ότι κατάλαβα, και να μην το χρησιμοποιήσω δεν τρέχει τίποτα, σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό ; Έχω το iGO 8 σε android και μέσω του gscript lite αλλάζω τους δύο χάρτες που έχω, τον Tom Tom και navteq. Μήπως κατάλαβα κάτι λάθος :confused:

 

Δεν νομίζω φίλε μου. Σωστά κατάλαβες. Απλώς δε νωρίζαμε περί gscript lite. Δώσε μας λίγο τα φώτα σου...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό ; Έχω το iGO 8 σε android και μέσω του gscript lite αλλάζω τους δύο χάρτες που έχω, τον Tom Tom και navteq. Μήπως κατάλαβα κάτι λάθος :confused:

Αυτό το gscript lite θέλει root?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω φίλε μου. Σωστά κατάλαβες. Απλώς δε νωρίζαμε περί gscript lite. Δώσε μας λίγο τα φώτα σου...:shifty:

 

Ψάχνω από εχθές αλλά το mobilepassion δεν δουλεύει πλέον. Πρέπει να βρω τα αρχεία που κατέβασα, θα ψάξω και θα γράψω.

 

 

 

Αυτό το gscript lite θέλει root?

 

Δεν γνωρίζω, με όλες τις rom android που περνάω έχω πρόσβαση root. Γιατί όμως δεν κάνεις την διαδικασία, νομίζω πως μπορείς να γυρίσεις πίσω για την εγγύηση οπότε θες, ψάξτο λίγο.

 

Βρήκα τα αρχεία, θα τα ανεβάσω στο dropbox για όποιον ενδιαφέρεται.Χρειάζεται root.

Απλά μέσα στις οδηγίες που έχει γράφει για εγκατάσταση του Busybox. Εγώ είχα ενημερωμένη έκδοση δεν πέρασα αυτή που έλεγε.

Έχω την έκδοση v8.4.3.179971 thin 1.7 με σκιν mariupole.

 

Ποιον άλλο τρόπο μπορώ να το ανεβάσω σαν έναν φάκελο;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω από εχθές αλλά το mobilepassion δεν δουλεύει πλέον. Πρέπει να βρω τα αρχεία που κατέβασα, θα ψάξω και θα γράψω.

 

 

 

 

 

Δεν γνωρίζω, με όλες τις rom android που περνάω έχω πρόσβαση root. Γιατί όμως δεν κάνεις την διαδικασία, νομίζω πως μπορείς να γυρίσεις πίσω για την εγγύηση οπότε θες, ψάξτο λίγο.

 

Βρήκα τα αρχεία, θα τα ανεβάσω στο dropbox για όποιον ενδιαφέρεται.Χρειάζεται root.

Απλά μέσα στις οδηγίες που έχει γράφει για εγκατάσταση του Busybox. Εγώ είχα ενημερωμένη έκδοση δεν πέρασα αυτή που έλεγε.

Έχω την έκδοση v8.4.3.179971 thin 1.7 με σκιν mariupole.

 

Ποιον άλλο τρόπο μπορώ να το ανεβάσω σαν έναν φάκελο;

 

φιλε μπορεις εαν θελεις να δωσεις οδηγειες ? εχω την ιδια εκδοση igo με σενα αλλα στο redme με τα αγγλικα μπερδευομαι !! πως το περνας ακριβως ? και σε ποιο φακελο του contet??? ευχαριστω .. γιατι εχω ολους τους καινουργιους χαρτες (tom tom -navteq-teleatlas ) κ.λ.π:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

φιλε μπορεις εαν θελεις να δωσεις οδηγειες ? εχω την ιδια εκδοση igo με σενα αλλα στο redme με τα αγγλικα μπερδευομαι !! πως το περνας ακριβως ? και σε ποιο φακελο του contet??? ευχαριστω .. γιατι εχω ολους τους καινουργιους χαρτες (tom tom -navteq-teleatlas ) κ.λ.π:)

 

Στον φάκελο iGO , θα προσθέσεις έναν ακόμα που θα λέγεται Extensions. Εκεί θα έχει τον φάκελο Map Changer και μέσα σε αυτόν θα έχει τα Map Changer.conf , Map Changer.sh.

Δηλαδή

/sdcard/iGO/Extensions/MapChanger/Changer.conf , Map Changer.sh

Στον φάκελο content θα δημιουργήσεις έναν φάκελο map (για τον χάρτη NAVTEQ ) και έναν map_ta (για τον χάρτη ΤΟΜ ΤΟΜ).

 

Στην κάρτα θα δημιουργήσεις έναν ακόμη φάκελο, τον gscript. Εκεί θα βάλεις τα script iGO NavTeq maps.sh , iGO TopMap maps.sh κλπ.

 

Αν δεν έχεις busybox εγκατέστησε το πρόγραμμα απο το play store.Νομίζω πως μπορείς να το κάνεις και απο το titanium backup.

Εγκατέστησε και την εφαρμογή gscript lite απο το play και άνοιξέ την.

Press Menu button, tap "Add script", tap "Load file", choose one script, check "Needs SU" and tap "Save"

Πάτησε το κουμπί του μενού, πάτησε το "Add script", πάτα "Load file", διάλεξε το script που θέλεις (απο τον φάκελο που τα πέρασες προηγουμένως) ,επέλεξε "Needs SU" και μετά "Save". Κάνε το ίδιο για όλα τα script που θέλεις (TomTom κλπ).

Μετά την εγκατάσταση όλων αυτών , θα ξεκινήσεις για πρώτη φορά το iGO απο το πρόγραμμα gscript lite επιλέγοντας κάποιο απο τα script που φόρτωσες. Μετά μπορείς να το ξεκινάς με όποιο τρόπο θέλεις, είτε απο το gscript lite ,είτε απ'ευθείας απο το πρόγραμμα του iGO.

 

Προς το παρόν δεν δουλεύει για τα poi.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε:

 

1. το poi το βάζω μαζί με τα υπόλοιπα και δεν παίζει πρόβλημα

 

2. το ftr το βάζω στο map. Να κάνω κι αυτό .ftr2 για απενεργοποίησή του όταν δεν χρησιμοποιώ τους αντίστοιχους χάρτες της teleatlas;;

 

3. hnr φάκελο δεν έχω στο iGO, ούτε κάποια αντίστοιχη μεταβλητή στο sys.txt Τι κάνω;

Αν και απ' ότι κατάλαβα, και να μην το χρησιμοποιήσω δεν τρέχει τίποτα, σωστά;;

 

Anybody please;;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τα αρχεία, θα τα ανεβάσω στο dropbox για όποιον ενδιαφέρεται.Χρειάζεται root.

 

Δηλαδή εμείς που δεν είμαστε root; Xάσαμε;:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα αγώρασα το htc one x. Ψάχνω να βρω για gps και απ' ότι βλέπω πάω για igo όπως είχα και στο htd που είχα πριν. Δεν βγάζω και τόσο άκρη με τις εκδώσεις. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με έκδωση που μπορώ να βάλω, διαδικασία και που να τα βρω; Αν δεν μπορεί από εδώ ένα pm ή να με παραπέμψει σε σχετικό post?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Το samsung galaxy sii κλειδωνει ευκολα στιγμα με σκετο gps?

Επισης εχουν καποιοι αλλοι το προβλημα αποφορτισης που εχει ο Μαξιμος?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση τα αρχεια ftr και hnr τα ριχνουμε χυμα μεσα στο φακελλο map η δημιουργουμε φακελλους ftr και hnr και τα ριχνουμε μεσα στο φακελλο content;

ειτε ετσι ειτε αλλιως ομως δεν βλεπω την υπαρξη του στο περιεχομενο της εφαρμογης. τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το εξής πρόβλημα. Θέλω να βάλω αποφυγή του δακτυλίου σε μια διαδρομή αλλά δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή. Έχω χάρτες της Navteq αν έχει σημασία. Μήπως δεν υποστηρίζεται κάτι τέτοιο από το πρόγραμμα;
Link to comment
Share on other sites

Eχω το igo με thin 1.7 και σκιν mariupol σε galaxy ace 320χ480 και θελω να το βαλω σε ενα vodafone joy 240Χ320, ποια αρχεια πρεπει να αλλαξω?

Ευχαριστω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Eχω το igo με thin 1.7 και σκιν mariupol σε galaxy ace 320χ480 και θελω να το βαλω σε ενα vodafone joy 240Χ320, ποια αρχεια πρεπει να αλλαξω?

Ευχαριστω.

 

Να βρεις το apk και να το εγκαταστήσεις;) σε 240X320..!!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις το apk και να το εγκαταστήσεις;) σε 240Χ320..!!

Μονο το apk θελει? Σε 320χ480 το εχω, πρεπει να ψαξω να βρω το 240Χ320.

Σε ευχαριστω Μαριε.

Edit το καταλαβα οτι μπερδευτικες με την αναλυση που εγραψες.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το iGOMyWay_v8.4.3.179971_thin-v1.7 με το Skin for iGOMyWay Android mariupol 1024x600 / 960x540 / 854x480 / 800x480 / 480x320 / 400x240 Version: 3.3.1 και τελικά δεν είχα αποτέλεσμα , πάλι κομμένο...Στο S3
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μηπως μπορει να βοηθησει κανεις στοι να βρω το igo για Htc one s (αναλυση 540 Χ 960)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, εντελώς αρχάριος σε GPS και Android..

 

Έβαλα στον φάκελο map και το ftr και το fbl και το fda.. Βέβαια είχε ήδη πριν κι 2 αρχεία fbl, ένα Basemap.fbl κι ένα GreeceNTQ_2011.Q3_111114.fbl

Εγώ πέρασα στον ΙΔΙΟ φάκελο το

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fbl

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fda

Greece.ftr

 

Κατ'αρχάς, καλά έκανα που τα πέρασα έτσι χύμα όλα στον ίδιο φάκελο; Και δεύτερον, τώρα δηλαδή έχει στον ίδιο φάκελο 3 αρχεία fbl. Αυτό σημαίνει πως έχει 3 χάρτες ταυτόχρονα; Τους χρησιμοποιεί όλους; Ή πρέπει να επιλέξω ποιον θα βλέπει; Το δεύτερο μου φάνηκε πιο λογικό, αλλά όταν πήγα από τις Ρυθμίσεις->Περιεχόμενο->Χαρτ βλέπω πως μου δείχνει και τους 2, αλλά αν πατήσω σε κάποιον από αυτούς βλέπω απλά πληροφορίες για το αρχείο. Δεν βλέπω τρόπο να επιλέξω ένα από αυτά..

 

Μήπως πρέπει τα παλιά αρχεία να τα σβήσω εντελώς;

Link to comment
Share on other sites

Eχω το igo με thin 1.7 και σκιν mariupol σε galaxy ace 320χ480 και θελω να το βαλω σε ενα vodafone joy 240Χ320, ποια αρχεια πρεπει να αλλαξω?

Ευχαριστω.

 

 

 

αυτό που πρέπει να αλλάξεις είναι τα αρχεία data gro και branding gro

 

(εκτός αν πρόκειται για την ελληνική έκδοση του igo όπου το branding gro είναι κι αυτό ίδιο για όλες τις αναλύσεις)

 

κατάλληλο για την ανάλυση σου . όλα τα αλλά είναι κοινα

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, εντελώς αρχάριος σε GPS και Android..

 

Έβαλα στον φάκελο map και το ftr και το fbl και το fda.. Βέβαια είχε ήδη πριν κι 2 αρχεία fbl, ένα Basemap.fbl κι ένα GreeceNTQ_2011.Q3_111114.fbl

Εγώ πέρασα στον ΙΔΙΟ φάκελο το

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fbl

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fda

Greece.ftr

 

Κατ'αρχάς, καλά έκανα που τα πέρασα έτσι χύμα όλα στον ίδιο φάκελο; Και δεύτερον, τώρα δηλαδή έχει στον ίδιο φάκελο 3 αρχεία fbl. Αυτό σημαίνει πως έχει 3 χάρτες ταυτόχρονα; Τους χρησιμοποιεί όλους; Ή πρέπει να επιλέξω ποιον θα βλέπει; Το δεύτερο μου φάνηκε πιο λογικό, αλλά όταν πήγα από τις Ρυθμίσεις->Περιεχόμενο->Χαρτ βλέπω πως μου δείχνει και τους 2, αλλά αν πατήσω σε κάποιον από αυτούς βλέπω απλά πληροφορίες για το αρχείο. Δεν βλέπω τρόπο να επιλέξω ένα από αυτά..

 

Μήπως πρέπει τα παλιά αρχεία να τα σβήσω εντελώς;

 

τον παλιό χάρη nq μπορείς να τον σβησεις . χύμα τα ρίχνουμε τα αρχεια ολα μέσα στο φάκελλο maps.

 

δυστυχώς το igo my way δεν διαβάζει αρχεια ftr τα οποία είναι πληροφορίες για φορτηγα ούτε fda οι οποίες είναι χρήσιμες ειδοποιήσεις για τον οδηγό (alerts) οπότε η τα εχεις η όχι ένα και το αυτό

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, εντελώς αρχάριος σε GPS και Android..

 

Έβαλα στον φάκελο map και το ftr και το fbl και το fda.. Βέβαια είχε ήδη πριν κι 2 αρχεία fbl, ένα Basemap.fbl κι ένα GreeceNTQ_2011.Q3_111114.fbl

Εγώ πέρασα στον ΙΔΙΟ φάκελο το

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fbl

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fda

Greece.ftr

 

Κατ'αρχάς, καλά έκανα που τα πέρασα έτσι χύμα όλα στον ίδιο φάκελο; Και δεύτερον, τώρα δηλαδή έχει στον ίδιο φάκελο 3 αρχεία fbl. Αυτό σημαίνει πως έχει 3 χάρτες ταυτόχρονα; Τους χρησιμοποιεί όλους; Ή πρέπει να επιλέξω ποιον θα βλέπει; Το δεύτερο μου φάνηκε πιο λογικό, αλλά όταν πήγα από τις Ρυθμίσεις->Περιεχόμενο->Χαρτ βλέπω πως μου δείχνει και τους 2, αλλά αν πατήσω σε κάποιον από αυτούς βλέπω απλά πληροφορίες για το αρχείο. Δεν βλέπω τρόπο να επιλέξω ένα από αυτά..

 

Μήπως πρέπει τα παλιά αρχεία να τα σβήσω εντελώς;

 

ξέχασα να σου πω ότι τον basemap τον κρατας. είναι ο 'σκελετός' ας πούμε του χάρτη της ευρώπης. κι αυτός μέσα στο φάκελλο map

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Και με το thin 1.6 αλλά και με το 1.7 δε μου εμφανίζει το υψόμετρο πάνω αριστερά. Είναι κάποια ρύθμιση που δεν έκανα ή πρέπει να κάνω κάτι στο sys.txt;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Και με το thin 1.6 αλλά και με το 1.7 δε μου εμφανίζει το υψόμετρο πάνω αριστερά. Είναι κάποια ρύθμιση που δεν έκανα ή πρέπει να κάνω κάτι στο sys.txt;

 

έχεις ενεργοποιήσει την εμφάνιση του υψομέτρου από τις ρυθμίσεις/skin settings/πιλοτήριο /show altitude;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...