Jump to content

Honor (U8860)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι βρε τη recovery-v8.img !!!!!

Αφού έγραφα στο αρχικό post ( # 123 ) ΟΧΙ αυτήν γιατί είναι προβληματική !!!!!

 

Τη " recovery-u8860-en.rar " παρε από το αλλο link που παραθέτω παραπάνω. Προσοχή στον en για να είναι η αγγλική, εχει και μια cn που είναι κινέζικη.

Μπορείς να τη βρεις ακόμα και αν τη googlαρεις απλως.

Αν δε τη βρίσκεις στείλε μου pm με ενα mail να σου τη στείλω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι βρε τη recovery-v8.img !!!!!

Αφού έγραφα στο αρχικό post ( # 123 ) ΟΧΙ αυτήν γιατί είναι προβληματική !!!!!

 

Τη " recovery-u8860-en.rar " παρε από το αλλο link που παραθέτω παραπάνω. Προσοχή στον en για να είναι η αγγλική, εχει και μια cn που είναι κινέζικη.

Μπορείς να τη βρεις ακόμα και αν τη googlαρεις απλως.

Αν δε τη βρίσκεις στείλε μου pm με ενα mail να σου τη στείλω.

 

μακαρι να ηταν κατι τοσο απλο δοκιμασα κ αυτην που λες αλλα τιποτα η μπλε οθονη παραμενει.δεν ξερω τι αλλο να κανω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ημέρες χρησιμοποιώ την ρωσσική ICS.

Απόλυτα ευχαριστημένος (αν και τα μενού είναι στα αγγλικά) με την έκδοση, προσπάθησα να rootαρω τη συσκευή για να ξεφορτωθώ κάποιες εφαρμογές του ρώσικου πάροχου.

Χρησιμοποίησα το unlockroot το οποίο έδειξε πως η διαδικασία ήταν επιτυχής. Παρ' όλα αυτά τα terminal δέν μου δίνουν δικαιώματα SU οπότε υποθέτω πως η όλη διαδικασία έχει αποτύχει...

Καμιά ιδέα; Κάνω κάτι λάθος; Έχει χρησιμοποιήσει κανείς άλλος το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Μαγκιά δεν είναι να έχεις κάποιον να σε ακολουθεί.

Μαγκιά είναι να τον έχεις πλάι σου...

Link to comment
Share on other sites

2-3 φίλοι ρώτησαν για την αναβάθμιση σε ICS 4.0.3 μέσω της Ρωσσικής ROM.

Ελπίζω ο πιο κάτω οδηγός για αναβάθμιση απο Gingerbread σε ICS να βοηθήσει!

Μήν πελαγώσετε αν διαπιστώσετε πως τα μενού σας δεν είναι στα Ελληνικά! Επιλέξτε αρχικά μια ξένη γλώσσα που γνωρίζετε και θα δούμε στη συνέχεια πως θα ενεργοποιήσουμε και τα Ελληνικά μενού...

 

-Αναβάθμιση του υλικολογισμικού διαγράφει όλα τα δεδομένα χρήστη.

-Πριν την εγκατάσταση του λογισμικού κάντε back up στα απαραίτητα αρχεία (επαφές κλπ).

-Βεβαιωθείτε ότι η μπαταρία έχει φορτιστεί πλήρως πριν από την έναρξη της διαδικασίας αναβάθμισης.

 

Κατεβάστε το αρχείο αναβάθμισης απο εδώ -> http://www.huaweidevice.ru/updates/dload.rar

-Τα αρχεία του firmware είναι δύο τα ονόματα των οποίων δεν μπορούν να αλλάξουν.

Αρχείο 1 : Update.app (το κυρίως λειτουργικό πακέτο)

Αρχείο 2 : UPDATE_CUST.APP (σύνδεση με τη ρωσική περιοχή).

 

Οδηγίες για την αναβάθμιση σε Android 4.0.3

 

1) Δημιουργήστε ένα φάκελο στο root directory της κάρτας μνήμης με το όνομα dload .

2) Αποσυμπιέστε και αντιγράψτε όλα τα αρχεία από το αρχείο που κατεβάσατε στον φάκελο dload (που δημιουργήσατε πιο πριν) της κάρτας μνήμης του τηλεφώνου σας.

3) Απενεργοποιήστε το τηλέφωνό σας και τοποθετήστε την κάρτα μνήμης. (Μπορείτε να παρακάμψετε αυτό το βήμα άν κάνατε όλη την διαδικασία μέσω του τηλεφώνου σας μέσω του καλωδίου USB).

4) Ενεργοποιήστε το τηλέφωνό σας. (Μπορείτε να παρακάμψετε αυτό το βήμα άν κάνατε όλη την διαδικασία μέσω του τηλεφώνου σας μέσω του καλωδίου USB).

5) Πηγαίνετε στο μενού "Ρυθμίσεις", όπως περιγράφεται παρακάτω:

• Επιλέξτε "Αποθηκευτικός χώρος"

• Εντοπίστε και επιλέξτε το "Αναβάθμιση λογισμικού"

• Επιλέξτε "Αναβάθμιση απο κάρτα SD»

• Επιβεβαιώστε την ενέργεια πατώντας το κουμπί "Επιβεβαίωση"

• Επιλέξτε "Ενημέρωση"

• Ξεκινά η διαδικασία ενημέρωσης Firmware που αποτελείται απο δύο βήματα: Step 1 & Step 2

 

6) Η επιγραφή "Ενημέρωση ολοκληρώθηκε" σημαίνει ότι η αναβάθμιση έχει ολοκληρωθεί. Η όλη διαδικασία για την αναβάθμιση του firmware διαρκεί περίπου 7-8 λεπτά. Μετά την ολοκλήρωση της αναβάθμισης του τηλέφωνου, αφαιρέστε την μπαταρία και κάρτα μνήμης.

Τοποθετήστε την μπαταρία και κάρτα μνήμης, ενεργοποιήστε το τηλέφωνο και διαγράψτε τον φάκελο dload.

 

Η διαδικασία σας είναι γνωστή απο εδώ και πέρα.

Επιλέξτε την γλώσσα που σας βολεύει (φαντάζομαι πως τα Αγγλικά είναι για τους περισσότερους η ενδεδειγμένη λύση...)

Πραγματοποιήστε τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σας.

Για τα ελληνικά μενού κατεβάστε απο το Play Store την εφαρμογή MoreLocale 2 (ή κάποια άλλη αντίστοιχη) και επιλέξτε τα Ελληνικά σαν γλώσσα συστήματος...

 

Καλή διασκέδαση με την 4.0.3! :)

Μαγκιά δεν είναι να έχεις κάποιον να σε ακολουθεί.

Μαγκιά είναι να τον έχεις πλάι σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια.Λιγοι το χουν απο,τι βλεπω στο forum.

Μια ερωητηση για τους χρηστες. Αυτο που λετε για την οθονη ισχυει; Δηλαδη δεν εχει τοσο καλη λειτουργια touch ή παρερμηνευσα τα reviews (η απορια θα λυθει οταν το δω απο κοντα)

Επισης, η καμερα ειναι καλη ή ειναι χειροτερη απο αλλες 8αρες της κατηγοριας;

Και τελος η πιο σημαντικη ερωτηση!ποσο χωρο εχει για αποθηκευση εφαρμογων;; 1 γιγα αν δεν κανω λαθος αλλα ποσο ειναι τελικα διαθεσιμο στον χρηστη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Λιγοι το χουν απο,τι βλεπω στο forum.

Μια ερωητηση για τους χρηστες. Αυτο που λετε για την οθονη ισχυει; Δηλαδη δεν εχει τοσο καλη λειτουργια touch ή παρερμηνευσα τα reviews (η απορια θα λυθει οταν το δω απο κοντα)

Επισης, η καμερα ειναι καλη ή ειναι χειροτερη απο αλλες 8αρες της κατηγοριας;

Και τελος η πιο σημαντικη ερωτηση!ποσο χωρο εχει για αποθηκευση εφαρμογων;; 1 γιγα αν δεν κανω λαθος αλλα ποσο ειναι τελικα διαθεσιμο στον χρηστη;

 

Κοιτα φιλε οσον αφορα το touch γενικα υστερει καπως σα να μπλοκαρει. Το λεω γιατί ειχα και το ideos x5 πριν που η οθονη του ηταν απλα καταπληκτικη οσον αφορα το touch, μεγαλυτερη σε πλατος αν και 3,8'' αλλα χειροτερη σε χρωματα.

Η καμερα για φωτογραφιες ημερας με σωστο φωτισμό ειναι πολυ καλες. Δεν μπορω να πω με σιγουρια σε συγκριση με αλλα 8αρια.

Το βιντεο απλα μετριο ισως και κατω του μετριου οταν εχει κακο φωτισμό. Δες sample στο youtube

Για το 3ο σου ερωτημα εχει εσωτερικη μνημη μικτη 4gb αν δεν κανω λάθος. Οτι και να εχει ειναι επαρκεστατο και με μια προσθηκη sd οπου μεταφερονται αυτοματα η χειροκινητα οι εφαρμογες εισαι αρχηγός. Εγω του χω μεσα τουλαχιστον 50 εφαρμογες και παει σφαιρα.

Το μεγαλο ατου ομως ειναι η μπαταρία. Πολυ βασικο για μενα. 1.5 μερα με ανοικτο τη νυχτα και χρηση "γονατιστό". Ιντερνετ wifi, chat mail gaming. Για νορμαλ χρηση 2 μερες σε βγαζει ανετα ισως και 2,5 μερες

Tο 3g του πινει το αιμα οπως σε ολα τα smartphones.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε οσον αφορα το touch γενικα υστερει καπως σα να μπλοκαρει. Το λεω γιατί ειχα και το ideos x5 πριν που η οθονη του ηταν απλα καταπληκτικη οσον αφορα το touch, μεγαλυτερη σε πλατος αν και 3,8'' αλλα χειροτερη σε χρωματα.

Η καμερα για φωτογραφιες ημερας με σωστο φωτισμό ειναι πολυ καλες. Δεν μπορω να πω με σιγουρια σε συγκριση με αλλα 8αρια.

Το βιντεο απλα μετριο ισως και κατω του μετριου οταν εχει κακο φωτισμό. Δες sample στο youtube

Για το 3ο σου ερωτημα εχει εσωτερικη μνημη μικτη 4gb αν δεν κανω λάθος. Οτι και να εχει ειναι επαρκεστατο και με μια προσθηκη sd οπου μεταφερονται αυτοματα η χειροκινητα οι εφαρμογες εισαι αρχηγός. Εγω του χω μεσα τουλαχιστον 50 εφαρμογες και παει σφαιρα.

Το μεγαλο ατου ομως ειναι η μπαταρία. Πολυ βασικο για μενα. 1.5 μερα με ανοικτο τη νυχτα και χρηση "γονατιστό". Ιντερνετ wifi, chat mail gaming. Για νορμαλ χρηση 2 μερες σε βγαζει ανετα ισως και 2,5 μερες

Tο 3g του πινει το αιμα οπως σε ολα τα smartphones.

 

Με ξενερωνει τοσο πολυ αυτο που λες για το touch. Βεβαια θα το δω το απογευματακι απο κοντα οποτε θα μπορω να εχω αποψη και για το αγγιγμα και για τα χρωματα και για την φωτεινοτητα.

Σε ρωταω για την μνημη γιατι στο τωρινο μου κινητο ακομα και με μεταφορα τους στην καρτα μνημης απο τη στιγμη που δεν μεταφερεται ολη η εφαρμογη στην SD, εχω μολις 350 διαθεσιμα mb απο μαμα...Και με 75 εφαρμογες εχω διαθεσιμα γυρω στα 70. (αλλα και με ρουτ και ξηλωμα πολλων αχρηστων εφαρμογων)

Γινεται μεσα απο τις ρυθμισεις - εφαρμογες να μου πεις διαθεσιμο εσωτερικο χωρο;

Για την μπαταρια εχω ακουσει τα καλυτερα.Και με την χρηση που του κανω νομιζω θαμε ικανοποιησει.:)

Οσον αφορα στην καμερα, νταξει δεν περιμενω και θαυματα αλλα την ημερα θελω να ειναι ικανοποιητικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με ξενερωνει τοσο πολυ αυτο που λες για το touch. Βεβαια θα το δω το απογευματακι απο κοντα οποτε θα μπορω να εχω αποψη και για το αγγιγμα και για τα χρωματα και για την φωτεινοτητα.

Σε ρωταω για την μνημη γιατι στο τωρινο μου κινητο ακομα και με μεταφορα τους στην καρτα μνημης απο τη στιγμη που δεν μεταφερεται ολη η εφαρμογη στην SD, εχω μολις 350 διαθεσιμα mb απο μαμα...Και με 75 εφαρμογες εχω διαθεσιμα γυρω στα 70. (αλλα και με ρουτ και ξηλωμα πολλων αχρηστων εφαρμογων)

Γινεται μεσα απο τις ρυθμισεις - εφαρμογες να μου πεις διαθεσιμο εσωτερικο χωρο;

Για την μπαταρια εχω ακουσει τα καλυτερα.Και με την χρηση που του κανω νομιζω θαμε ικανοποιησει.:)

Οσον αφορα στην καμερα, νταξει δεν περιμενω και θαυματα αλλα την ημερα θελω να ειναι ικανοποιητικη.

 

430 κατειλημμενα 452 ελευθερα.

Του εχω 6 μιση καρτελες εφαρμογες

6*16 +5= 101 εφαρμογες !!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

430 κατειλημμενα 452 ελευθερα.

Του εχω 6 μιση καρτελες εφαρμογες

6*16 +5= 101 εφαρμογες !!!

 

Αρα χοντρικα ενα γιγα ελευθερο στον χρηστη μονο για εφαρμογες.

Υπεραρκετο μου φαινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα Κωνσταντινε, δες το στο arena http://www.gsmarena.com/huawei_u8860_honor-4197.php

Καλημερα Φωτη.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλαρακια. Μολις ειδα http://www.myphone.gr/d/huawei/honor.169/hands-on/ πολυ καλο review που αναφερει οτι με ICS official το προβλήματακι με το touch εξαλειφεται και ειναι πλεον πιο smooth το κινητο.

Μηπως ειναι η ωρα να κανουμε το upgrade?:)

Edited by Analyzer
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα Κωνσταντινε, δες το στο arena http://www.gsmarena.com/huawei_u8860_honor-4197.php

Καλημερα Φωτη.

 

Καλημερα Θαναση! Εννοειται το ειδα. Οπως ειδα και τα συγκριτικα της καμερας με το Ray. Και μπορω να πω οτι το Ray βγαζει λιγο καλυτερες φωτο.

Δεν νομιζω να κανω την μεταβαση αν και μαρεσει σαν κινητο. Θα παω στην πρωτη μου επιλογη και θα ξεγνοιασω απο θεμα Ram, ελευθερης εσωτερικης μνημης, καμερας και αποκρισης... (ξερεις καλα που αναφερομαι. :O )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Θαναση! Εννοειται το ειδα. Οπως ειδα και τα συγκριτικα της καμερας με το Ray. Και μπορω να πω οτι το Ray βγαζει λιγο καλυτερες φωτο.

Δεν νομιζω να κανω την μεταβαση αν και μαρεσει σαν κινητο. Θα παω στην πρωτη μου επιλογη και θα ξεγνοιασω απο θεμα Ram, ελευθερης εσωτερικης μνημης, καμερας και αποκρισης... (ξερεις καλα που αναφερομαι. :O )

 

Η διαθέσιμη μνήμη αγγίζει τα 4GB στα «χαρτιά», αλλά περιορίζεται στα 2.07GB στην πράξη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η διαθέσιμη μνήμη αγγίζει τα 4GB στα «χαρτιά», αλλά περιορίζεται στα 2.07GB στην πράξη.

 

Καλα βρε εσυ δεν μου πες πριν μερικες μερες οτι "430 κατειλημμενα 452 ελευθερα?"

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε εσυ δεν μου πες πριν μερικες μερες οτι "430 κατειλημμενα 452 ελευθερα?"

 

Τι να σου πω ρε φιλαρακι. Ο Mythoz αλλα λεει ομως... Δεν ξερω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φιλαρακι. Ο Mythoz αλλα λεει ομως... Δεν ξερω

 

Εγω πιστευω εσενα. :lol:

Αυτο που βλεπεις στις εφαρμογες ειναι αυτο που με ενδιαφερει.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι και εγώ κάτοχος του honor. Και είμαι full ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα. Άλλη απορία έχω. Σας έχει ερθει ΟΤΑ(over the air) update για το Android 4 ICS? Σύμφωνα με το άρθρο που διαβάσαμε εδω ''honor on hands'' του ήρθε η αναβάθμισή μόλις το άνοιξε. Σε mail που έστειλα στην huawei μου απαντήσανε οτι δεν υπάρχεί ακομα confirmed έκδοση για Ελλάδα. τι γίνεται λοιπόν ξέρει κάνεις?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μολις τελείωσα με το ΟΤΑ update!!! Πραγματικα αλλο τηλεφωνο. Τα προβλήματα touch εξαφανιστηκαν εντελως ως δια μαγείας. Η διαχειριση μνημης πολυ πολυ καλυτερη και το κινητο απεκτησε αλλο αερα. Πραγματικα σκεφτομουν να παω σε acend p1 αλλα θα μεινω με το onor μου τελικά μιας και πλεον με ικανοποιει απολυτα. Μενει να δω διαχειριση μπαταριας αν και απο οτι διαβασα σε ξενα φορουμ, δεν εχει κανενα προβήμα.

Πριν προχβωρησετε στη διαδικασια μην ξεχασετε να κανετε backup. Προσωπικά εβαλα το super backup: sms & contacts που ειναι δωρεαν απο play store, κρατησα καλου κακου με συγχρονισμο τις επαφες μου στο gmail μου και πλεον.....σφυράωωωωωωωω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια πριν το οτα δεν μπορουσα να το κανω ροοτ με τιποτα τωρα θα μπορω;;;;απο σημερα το απογ3υμα θα ειμαι κ εγω με update κ ελπιζω να σφυραωωωωω..
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η OTA, η 926 είναι, θα ψάξω λίγο τι γίνεται με το ρουτάρισμα και μετά θα δω για κατέβασμα.

http://www.teamandroid.com/2012/08/01/root-huawei-u8860-ics-b923-android-40-firmware/2/

 

Εδω αναφερεται στην 923 ομως.....Τι κανουμε?????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Honor (U8860)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...