Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα

εχω το(p7500) και εινε 4.0.4 και kernel 3.1.10-1104619

αξιζει να το κανω 4.4.4 .γινεται απο την 4.0.4 η πρεπει να εχω νεωτερη

 

γίνεται, δες version και link που έχω ποστάρει πριν από μία-δύο σελίδες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μετά από καιρό ασχολήθηκα με το τίμιο αυτό tablet και του πέρασα 4.4.4 kk και συγκεκριμένα αυτή....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716016

προτίμησα τα minimal gapps και όλα πήγαν οκ, το mod για τις κλήσεις δεν πειράχτηκε και το μηχάνημα είναι 2 με 3 κλικ πιο γρήγορο σε σχέση με την omni 4.3

Βάλτε την άφοβα :)

 

αυτο εινε το σωστο η πεζη και το βιντεο που εινε παρακατω

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αυτο εινε το σωστο η πεζη και το βιντεο που εινε παρακατω

ευχαριστω

 

είσαι στον σωστό δρόμο, απλά πρόσεξε την έκδοση που θα φλασάρεις, όλα τα έχει αναλυτικά στην 1η σελίδα του link στο xda

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο που μου φαινεται ευκολο πεζη για μενα.

γιατι απο ηλεκτρονικα δεν τα παω καλα.μονο απο αυτοκινητα ξερω μιας και ειμε μηχανικος

καμια βοηθεια παιδια

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα μεγαλο....προσπαθησα να περασω την ρομ 4.4 και κατι εκανα λαθος εκανα format wipe αλλα και format data με αποτελεσμα οταν μπενω μεσω odin δε μου αναγνωριζει την συσκευη ψαχνει για sec dev drivers και δε βρισκει και μου λεει αν εχω καποιο cd.στην ουσια οταν ανοιγω το odin δεν μου γραφει com1 και δε μου περναει τιποτα.με αποτελεσμα να μην μπορω να περασω ουτε recovery ουτε official rom.ξερεις κανενασ να με βοηθησει??????
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα μεγαλο....προσπαθησα να περασω την ρομ 4.4 και κατι εκανα λαθος εκανα format wipe αλλα και format data με αποτελεσμα οταν μπενω μεσω odin δε μου αναγνωριζει την συσκευη ψαχνει για sec dev drivers και δε βρισκει και μου λεει αν εχω καποιο cd.στην ουσια οταν ανοιγω το odin δεν μου γραφει com1 και δε μου περναει τιποτα.με αποτελεσμα να μην μπορω να περασω ουτε recovery ουτε official rom.ξερεις κανενασ να με βοηθησει??????

 

οταν λες format wipe εννοεις wipe το system?

Πριν σου δουλευε κανονικα το odin?

Mου φενεται λιγο περιεργο να διαβαζει το odin αρχεια του system για να τσεκαρει το tablet.

Αν γινοταν αυτο δεν θα δουλευε το odin αν περνουσαμε custom rom!

 

Τσεκαρε drivers και αλλη θυρα usb

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δεν λειτουργεί το Odin. Μόνο με την mobile έκδοση που υπάρχει στο xda μπόρεσα να περάσω την επίσημη rom. Όρο και αν προσπάθησα, το tablet δεν αναγνωρίζεται από το laptop με windows 8.1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και σε μένα δεν λειτουργεί το Odin. Μόνο με την mobile έκδοση που υπάρχει στο xda μπόρεσα να περάσω την επίσημη rom. Όρο και αν προσπάθησα, το tablet δεν αναγνωρίζεται από το laptop με windows 8.1

Είχα το ίδιο θεμα. Τελικα η nameless bootαρε όταν εκανα wipe sdcard απο το recovery.

 

Ένα άλλο θέμα που έχω, είναι πως έχω το keyboard dock, αλλά δεν μπορω να γράψω ελληνικά με αυτο, ακόμα και όταν έχω απενεργοποιήσει την αγγλική γλώσσα. Υπάρχει καμιά λύση;

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προσπάθησα να βαλω μια rom 4.4 στο 10.1. Εβαλα αρχικά το odin και εγκατέστησα το twrp 2.2.0 μετα εβαλα στο tablet στο root μια rom και το appstore και πάω απο το twrp με install να το εγκαταστήσω. Μου βγάζει error. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί να κάνω ή τι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βαλω μια rom 4.4 στο 10.1. Εβαλα αρχικά το odin και εγκατέστησα το twrp 2.2.0 μετα εβαλα στο tablet στο root μια rom και το appstore και πάω απο το twrp με install να το εγκαταστήσω. Μου βγάζει error. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί να κάνω ή τι κανω λαθος?

 

ποια ρομ πήγες να βάλεις και ποια gapps ? Εκανες wipe data -cashe - dalvik πρώτα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βαλω μια rom 4.4 στο 10.1. Εβαλα αρχικά το odin και εγκατέστησα το twrp 2.2.0 μετα εβαλα στο tablet στο root μια rom και το appstore και πάω απο το twrp με install να το εγκαταστήσω. Μου βγάζει error. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί να κάνω ή τι κανω λαθος?

ποια rom δοκίμασες ; κάποιες rom μπορεί να χρειάζεται συγκεκριμένο recovery .... συνήθως η καθε rom περιέχει και οδηγίες,βήματα .....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τη nameless-5. Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποια σωστά βήματα για να το αναβαθμίσω και ποιά είναι η πιο καλή rom για το συγκεκριμένο tab. Επίσης και "μαμα" που ειναι δε μπορώ να κατεβάσω απο το playstore κάποιες εφαρμογές. Κρασάρει...και κλείνει!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest tomas94

Παιδιά καλησπέρα! Αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει θα ήταν ευχής έργον. Εβαλα τη SlimKat Rom στο Samsung Galaxy Tab 10.1 και όλα δουλεύουν τέλεια εκτός από το πληκτρολόγιο microsoft wedge keyboard. Πιο συγκεκριμένα ενώ συνδέεται κανονικά και αποκρίνεται όταν πάω να αλλάξω τη γλώσσα από αγγλικά σε ελληνικά αυτή δεν αλλάζει ούτε καν στο πληκτρολόγιο οθόνης. Αν δε πάω να βάλω τα ελληνικά από το πληκτρολόγιο οθόνης και πάλι όμως το πληκτρολόγιο συνεχίζει να γράφει μόνο αγγλικούς χαρακτήρες. Στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου δεν βρήκα κάτι. Οποιαδήποτε βοήθεια πολύτιμη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε τη SlimKat. Την έβαλα και είναι απίστευτη!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι σίγουρος ότι μιλάς για slimkat? Δώσε το link που την κατέβασες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Guest tomas94

Slim-p5100-4.4.4.build.8.0-OFFICIAL-6928

 

την είχα κατεβάσει πριν 2-3 μήνες και δεν μπορώ να την εντοπίσω στο xda. Το ακριβές της όνομα πάντως είναι αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα το link : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2640307

Την φλάσαρα μέσω odin. Δουλεύουν όλα και υπάρχουν και τα gapps μέσω εφαρμογής του developer.

Link to comment
Share on other sites

Slim-p5100-4.4.4.build.8.0-OFFICIAL-6928

 

την είχα κατεβάσει πριν 2-3 μήνες και δεν μπορώ να την εντοπίσω στο xda. Το ακριβές της όνομα πάντως είναι αυτό.

 

μόνο που το παρόν νήμα είναι για το p7500 - p7510 :) ....λέω και εγώ...τι επεισόδιο έχω χάσει !!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Προσπαθώ να περάσω την nameless, αλλά το link με παραπέμπει σε αυτή την σελίδα :

http://sourceforge.net/projects/namelessrom/files/

και δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το σωστό αρχείο για το p7500. Είναι άραγε αυτό?

Download nameless-5.0.2-20150404-i9305-NIGHTLY.zip (224.3 MB)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Προσπαθώ να περάσω την nameless, αλλά το link με παραπέμπει σε αυτή την σελίδα :

http://sourceforge.net/projects/namelessrom/files/

και δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το σωστό αρχείο για το p7500. Είναι άραγε αυτό?

Download nameless-5.0.2-20150404-i9305-NIGHTLY.zip (224.3 MB)

Όχι δεν είναι ! αναφέρει για ποιο είναι..για i9305 (S3) αν και δεν έχω την συσκευή..Δες εδώ ...Αυτά

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716016

(αναφέρεται σαν p4!) λογικά http://sourceforge.net/projects/namelessrom/files/android-4.4/p4/

η https://mega.co.nz/#F!kZlWmByb!heocE4twXDApTWB-Ypv16w

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=14734

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ! αναφέρει για ποιο είναι..για i9305 (S3) αν και δεν έχω την συσκευή..Δες εδώ ...Αυτά

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716016

(αναφέρεται σαν p4!) λογικά http://sourceforge.net/projects/namelessrom/files/android-4.4/p4/

η https://mega.co.nz/#F!kZlWmByb!heocE4twXDApTWB-Ypv16w

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=14734

 

Φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ !! Έχεις δίκιο το p4 είναι αυτό που θέλω.

 

 

 

 

Μόλις πέρασα αυτή την rom: nameless-4.4.4-20141215-p4-NIGHTLY και η κατάσταση είναι τραγική. Το tablet λαγκάρει απίστευτα. Θα δοκιμάσω να περάσω την omni και αν η κατάσταση συνεχιστεί θα επιστρέψω στην ics.

Είχα δοκιμάσει και άλλη μία έκδοση της nameless του Ιουλίου και το tablet και πάλι σερνόταν.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα αυτή την rom: nameless-4.4.4-20141215-p4-NIGHTLY και η κατάσταση είναι τραγική. Το tablet λαγκάρει απίστευτα. Θα δοκιμάσω να περάσω την omni και αν η κατάσταση συνεχιστεί θα επιστρέψω στην ics.

Είχα δοκιμάσει και άλλη μία έκδοση της nameless του Ιουλίου και το tablet και πάλι σερνόταν.

Περίεργο.....

Την έχω τόσο καιρό και πάει μια χαρά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την 4.4.4 ομνι. Η κατάσταση είναι αρκετά καλύτερη, αλλά είμαι βέβαιος πως με την παλιά ics to tablet ήταν πιο γρήγορο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, κανονικά θα έπρεπε να πετάει το tablet. Μήπως κάνω κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μιλάμε για ένα tablet 4ετιας, διπύρηνο και χαμηλά χρονισμενο, μην περιμένεις θαύματα ιδίως από την στιγμή που η επίσημη υποστήριξη έχει σταματήσει εδώ και κάτι χρόνια.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δεν περιμένω θαύματα, όμως αναρωτιέμαι τελικά αν αξίζει να προχωρήσει κανείς σε αναβάθμιση μόνο και μόνο για να λέει πως έχει kit kat. Γιατί η ουσία για μένα είναι η εξής: Αλλάζω την rom μου για να ελαφρύνω το tablet μου και να δουλέψει πιο γρήγορα και πιο σωστά. Δεν βλέπω όμως να έγινε κάτι τέτοιο, γιατί με την ics το tablet μου ήταν σαφέστατα πιο γρήγορο. Εκτός (ξαναλέω) εάν δεν έχω κάνει κάτι σωστά. Γιατί όσοι συστήνουν να περάσουμε όλες αυτές τις νέες rom, ισχυρίζονται πως πέρα από τα διάφορα bugs, το tablet θα πετάει !! Όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα....αποκτησα και εγω εστω εν ετη 2015 το συγκεκριμενο ταμπλετ p7500 3G

 

Διπλα στο ρολοι κατω μου εχει συνεχεια ενα εικονιδιο κυκλικο με διαγωνια καθετη γραμμη εσωτερικα του,και εχει μεσα εκει ενα ανθρωπακι ή γραμμα "γιωτα" με ανω τελεια.

 

Δε πολυκαταλαβαινω τι ειναι....

 

 

Τι στο καλο ειναι αυτο; τι σημαινει; σας το εχει και σε σας;

 

 

Εχει επισημα την 4.0.4 ice

Link to comment
Share on other sites

έχεις απενεργοποησει τα μηνύματα πληροφοριών ...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...