Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα,

 

Έχω ένα p7510 και λέω να το ρουτάρω να βάλω την omni 4.3 για να "κλέψουμε" λίγο σε ταχύτητα απόκρισης σε αυτό το παλιό πλέον ταμπλετάκι. Δοκίμασα ροοτ πριν λίγες μέρες από ένα από τα λινκς στους xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1239185), δεν ...

Δηλαδή μια χαρά έδειξε να κάνει το φλασαρισμά, μόνο που μετά κάθε φορά που κλείνει η οθόνη όταν το ανοίγεις βλέπεις εκείνα τα χιόνια. Αυτό με ότι ρομ δοκίμασα (omni, kitkat, original deoxed κτλ), επομένως απλά το ξαναγύρισα σε μια 4.0.4 από sammobiles.

 

Τελικά ποια διαδικασία root σας δούλεψε για να βάλετε JB?

 

Αυτή ίσως??? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2361571

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό με την οθόνη, πρέπει να είναι πρόβλημα του recovery. Μετά από ψάξιμο είχα βρει μια έκδοση recovery που δεν είχε αυτό το πρόβλημα. Δεν θυμάμαι όμως πια είναι γιατί πλέον έχω το tablet stock.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Έχω ένα p7510 και λέω να το ρουτάρω να βάλω την omni 4.3 για να "κλέψουμε" λίγο σε ταχύτητα απόκρισης σε αυτό το παλιό πλέον ταμπλετάκι. Δοκίμασα ροοτ πριν λίγες μέρες από ένα από τα λινκς στους xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1239185), δεν ...

Δηλαδή μια χαρά έδειξε να κάνει το φλασαρισμά, μόνο που μετά κάθε φορά που κλείνει η οθόνη όταν το ανοίγεις βλέπεις εκείνα τα χιόνια. Αυτό με ότι ρομ δοκίμασα (omni, kitkat, original deoxed κτλ), επομένως απλά το ξαναγύρισα σε μια 4.0.4 από sammobiles.

 

Τελικά ποια διαδικασία root σας δούλεψε για να βάλετε JB?

 

Αυτή ίσως??? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2361571

 

Το ιδιο θεμα ειχα και εγω.Το μονο recovery που μου ελυσε το προβλημα ηταν απο εδω http://droidbasement.com/galaxy/roms/cm10.1/p4wifi/ και η εκδοση του ειναι η CWM 6.0.2.8 δοκιμασμενο σε cyanogenmod 10.1 και stock rom

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό έχω το tab και είπα να διαβάσω το φόρουμ και να του κάνω καμιά αναβάθμιση.

Rout + Voice Calls όλα καλά

2β) για P7500 η ρομ εδώ από ένα από τα 2 παρακάτω Link:

http://rootaxbox.no-ip.org/kasper_h/roms/p4/omni/

http://www.xdafileserver.nl/index.ph...OM%2Fp4%2Fomni

σε flash της ROM μου έβγαλε πρόβλημα και κόλλησε πριν ξεκινήσει

στην JB βλέπω το μήνυμα

assert failed: getprop("ro.product.device")== "p4" || getprop("ro.build.product")=="p4"

και στην Kit Kat βλέπω

this package is for "p4" devices this is a "GT-P7500"

 

3. μέσω custom recovery κάνουμε με την σειρά α) factory reset μετά πάμε advance και κάνουμε wipe system partition

στη διαδικασία δεν βρήκα αυτή την επιλογή στο advanced, μόνο wipe dalvin cache είχε.

Edited by joss54

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

assert failed: getprop("ro.product.device")== "p4" || getprop("ro.build.product")=="p4"

 

βρήκα το πρόβλημα

δεν είχα κάνει το 1ο βήμα "update το recovery" γιατί θεώρησα πως επειδή το είχα δεν χρειαζόταν να το πειράξω.

τώρα είμαι σε omni και πάει πολύ καλύτερα χωρίς τα προγράμματα της sammy

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια καλησπερα !! Εχω λιγο καιρο την p7500 και θελω να την αναβαθμισω λιγο διοτι με την στοκ 4.0.4 δεν παμε πουθενα.Υπαρχει κανας καλος οδηγος αλλα και καποια αξιόπιστη custom rom ? Φοραω επισημη 4.0.4...ευχαριστω προκαταβολικα

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε φορματ ?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μεγαλο θεμα με την μπαταρια ...Οποιος εφτιαξε τον οδηγο για την μαμα ρομ που φτιαχνει το θεμα αυτο απλα τον ευχαριστω ! Θα ηθελα να ρωτησω..αμα περασω custom recovery και το rootαρω οπως λεει στον οδηγο..μπορω να φλασαρω custom rom απευθειας η' θελει καποια προεργασια ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε φορματ ?

 

Ρυθμίσεις - Καρτέλα Γενικά - Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας - κάπου εκεί σου δίνει την επιλογή " Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων ".

Για διαγραφή και των φακέλων στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου θα πρέπει να επιλέξεις και Διαμόρφωση μνήμης στις ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου (δεν έχω το επίσημο λογισμικό γι' αυτό και δεν θυμάμαι ακριβώς που είναι).

 

Ειχα μεγαλο θεμα με την μπαταρια ...Οποιος εφτιαξε τον οδηγο για την μαμα ρομ που φτιαχνει το θεμα αυτο απλα τον ευχαριστω ! Θα ηθελα να ρωτησω..αμα περασω custom recovery και το rootαρω οπως λεει στον οδηγο..μπορω να φλασαρω custom rom απευθειας η' θελει καποια προεργασια ?

 

Εάν δεν υπάρχει θέμα με Knox (σε περίπτωση που γράψει ο μετρητής του Knox απευθείας χάνεται η εγγύηση), έπειτα από root και custom recovery φυσικά είσαι έτοιμος για να περάσεις ότι εσύ θες σε συνδυασμό με ότι άλλο σου προσφέρει πλέον το custom recovery (nandroid backups, advanced wipes κτλ).

Φυσικά συνιστάται πριν από το φλασάρισμα κάποιας custom rom είτε factory reset είτε τα απλά wipe cache/dalvik cache μέσα από recovery.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Καρτέλα Γενικά - Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας - κάπου εκεί σου δίνει την επιλογή " Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων ".

Για διαγραφή και των φακέλων στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου θα πρέπει να επιλέξεις και Διαμόρφωση μνήμης στις ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου (δεν έχω το επίσημο λογισμικό γι' αυτό και δεν θυμάμαι ακριβώς που είναι).

 

 

 

Εάν δεν υπάρχει θέμα με Knox (σε περίπτωση που γράψει ο μετρητής του Knox απευθείας χάνεται η εγγύηση), έπειτα από root και custom recovery φυσικά είσαι έτοιμος για να περάσεις ότι εσύ θες σε συνδυασμό με ότι άλλο σου προσφέρει πλέον το custom recovery (nandroid backups, advanced wipes κτλ).

Φυσικά συνιστάται πριν από το φλασάρισμα κάποιας custom rom είτε factory reset είτε τα απλά wipe cache/dalvik cache μέσα από recovery.

 

Περασα cm10.2 ...ειχα καποια θεματα διοτι ηθελε πιο "φρεσκο" recovery αλλα ολα καλα...τωρα για το knox...ταμπλετα του 12 που φοραγε 4.0.4 και την εχει ξεχασει η samsung δεν νομιζω να εχει know...σε αλλη συσκευη δυστυχώς το εχω...

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μετά από καιρό ασχολήθηκα με το τίμιο αυτό tablet και του πέρασα 4.4.4 kk και συγκεκριμένα αυτή....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716016

προτίμησα τα minimal gapps και όλα πήγαν οκ, το mod για τις κλήσεις δεν πειράχτηκε και το μηχάνημα είναι 2 με 3 κλικ πιο γρήγορο σε σχέση με την omni 4.3

Βάλτε την άφοβα :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μετά από καιρό ασχολήθηκα με το τίμιο αυτό tablet και του πέρασα 4.4.4 kk και συγκεκριμένα αυτή....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716016

προτίμησα τα minimal gapps και όλα πήγαν οκ, το mod για τις κλήσεις δεν πειράχτηκε και το μηχάνημα είναι 2 με 3 κλικ πιο γρήγορο σε σχέση με την omni 4.3

Βάλτε την άφοβα :)

με hd ταινίες και βίντεο απο youtube παρατήρησες καποιο πρόβλημα ?γιατι κατι αναφερει.. απο μπαταρια πως παει?

Samsung galaxy S3

Galaxy Tab 10.1 (p7500)

Link to comment
Share on other sites

με hd ταινίες και βίντεο απο youtube παρατήρησες καποιο πρόβλημα ?γιατι κατι αναφερει.. απο μπαταρια πως παει?

Όχι δεν είδα κάτι, αν και ταινία hd δεν είδα, μέχρι 720 έπαιξα λίγο.

Ή κατανάλωση είναι στα επίπεδα 4.3

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μετά από καιρό ασχολήθηκα με το τίμιο αυτό tablet και του πέρασα 4.4.4 kk και συγκεκριμένα αυτή....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716016

προτίμησα τα minimal gapps και όλα πήγαν οκ, το mod για τις κλήσεις δεν πειράχτηκε και το μηχάνημα είναι 2 με 3 κλικ πιο γρήγορο σε σχέση με την omni 4.3

Βάλτε την άφοβα :)

 

Καλησπέρα , έκανα ότι είπες όλα καλά το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχασα την επικοινωνία του tablet με το pc μου. Πιθανώς χρειάζοντε καινούργιοι drivers? Μπορείς να με βοηθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έκανα ότι είπες όλα καλά το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχασα την επικοινωνία του tablet με το pc μου. Πιθανώς χρειάζοντε καινούργιοι drivers? Μπορείς να με βοηθήσεις?

 

φίλε μου και εγώ έχω το ίδιο θέμα, θα το ψάξω και ότι βρω θα το ποστάρω εδώ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έκανα ότι είπες όλα καλά το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχασα την επικοινωνία του tablet με το pc μου. Πιθανώς χρειάζοντε καινούργιοι drivers? Μπορείς να με βοηθήσεις?

Για Κάνε το παρακάτω

If you can't see your internal SD on PC: Go to Settings -> Storage -> 3 dot menu -> tick MTP

Και ποσταρε αν λύθηκε

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Για Κάνε το παρακάτω

If you can't see your internal SD on PC: Go to Settings -> Storage -> 3 dot menu -> tick MTP

Και ποσταρε αν λύθηκε

 

Το πρόβλημα λύθηκε :) να σαι καλά σε ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε :) να σαι καλά σε ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Ας είναι καλά το xda :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

με hd ταινίες και βίντεο απο youtube παρατήρησες καποιο πρόβλημα ?γιατι κατι αναφερει.. απο μπαταρια πως παει?

 

Μήπως θα σας ηταν εύκολο να μου θυμίσετε και να μου πειτε την διαδικασια πως το κανετε εχω πανω απο ενα χρονο

να το κάνω και εχω ξεχάσει

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μήπως θα σας ηταν εύκολο να μου θυμίσετε και να μου πειτε την διαδικασια πως το κανετε εχω πανω απο ενα χρονο

να το κάνω και εχω ξεχάσει

ευχαριστω πολυ

 

Ωραίο το βιντεάκι.. πολύ εύκολο

http://galaxytabhacks.com/galaxy-tab-10-1-root/how-to-install-kitkat-rom-on-galaxy-tab-10-1/

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχει καταφέρει κανείς να κάνει το tablet να το βλέπει pc με windows 8.1; Σε nexus 4 και 5, αλλά και Lumia 635 δεν υπάρχει πρόβλημα. Μόνο στο tablet με cyanogen και nameless δεν το έχω καταφέρει. Εχω επιλέξει το mtp, ακόμη και kies πέρασα.

Προσπαθώ να το γυρίζω σε official 4.0.4 αλλά από την μια δεν το βλέπει το pc και από την άλλη δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα από το sammobile γιατί πάντα διακόπτεται για κάποιον λόγο που δεν έχω καταλάβει το κατέβασμα της official rom.

Μήπως έχει κάποιος την official 4.0.4 κάπου να την ανεβάσει; Είναι αδύνατο από sammobile. Προσπαθώ τουλάχιστον να το επαναφέρω με το mobile Odin.

 

Edit: τελικά κατάφερα και κατέβασα την γαλλική rom και την πέρασα με το mobile Odin.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα

εχω το(p7500) και εινε 4.0.4 και kernel 3.1.10-1104619

αξιζει να το κανω 4.4.4 .γινεται απο την 4.0.4 η πρεπει να εχω νεωτερη

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...