Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κάποιο Link για την τελευταία έκδοση του swype v.3.26.92.34839 υπάρχει; Γιατί το link που μας έχει δοθεί στην πρώτη σελίδα δεν λειτουργεί.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Swype v3.26 με Ελληνικά και Αγγλικά και Swype v3.26 με Ελληνικά, Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά και Ισπανικά. (Δημιουργός ο Tyxerakias)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Swype v3.26 με Ελληνικά και Αγγλικά και Swype v3.26 με Ελληνικά, Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά και Ισπανικά. (Δημιουργός ο Tyxerakias)

 

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Τhanks Νίκο, ανανέωσα και την πρώτη σελίδα με τα καινούρια links... πάει και το multiupload, τίποτα δε θα αφήσουν :p
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τhanks Νίκο, ανανέωσα και την πρώτη σελίδα με τα καινούρια links... πάει και το multiupload, τίποτα δε θα αφήσουν :p

 

Πρέπει να ανοίξουμε ένα dropbox για mods και ένα άλλο για firmwares. Τίποτα δε θα χάνεται! :D

Link to comment
Share on other sites

Έχει το Box , http://www.box.com για LG τηλέφωνα (και όχι μονο :P) 50gb online storage, πιστεύω τα χωράει όλα εκεί μέσα..

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τα φώτα σας! Έχω το Galaxy S και το αγόρασα από το open365. Όταν το πήρα είχε πάνω του τη 2.2.1. Βγήκε η αναβάθμιση σε JVO 2.3.3. μέσω kies την οποία και έκανα. Δεν είχα προβλήματα εκτός από περιοδικά και ανεξήγητα σβησίματα/παγώματα της οθόνης, που απαιτούσαν βγάλσιμο της μπαταρίας. Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση μέσω kies στην JVT 2.3.5. Μου δημιούργησε όμως το εξής πρόβλημα. Κάποιες φορές μετά από κλήση, μου κάνει force close η εφαρμογή com.android.phone. με αποτέλεσμα μετά να μη λειτουργεί το bluetooth και να χρειάζεται επανεκίνηση το κινητό για να δουλέψει. Θέλω λοιπόν να το flashαρω σε κάποια άλλη επίσημη rom. Σκέφτομαι 3 επιλογές: την JVO που είχα και δούλευε καλά, την επίσημη ελληνική 2.3.3 ή κάποια από τις επίσημες 2.3.6.

1. Ποια επίσημη έκδοση από 2.3.3 και μετά θεωρείτε την πιο σταθερή και απροβλημάτιστη;

2. Χρειάζεται να κάνω root για να μπορέσω να φλασάρω μέσω Odin;

3. Μπορώ να φλασάρω όποια έκδοση ρομ θέλω, ανεξάρτητα από τη χώρα προέλευσης;

4. Για την επίσημη ελληνική 2.3.3 και τις 2.3.6 τι ακούγεται; Έχουν κάποιο γνωστό πρόβλημα;

Κάθε βοήθεια πολύτιμη! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

1) Καμία. Έχουν όλες "battery Drain".

2) Όχι, δεν χρειάζεται root για να φλασάρεις με Odin.

3) Ναι, φλασάρεις όποια θέλεις.

4) Βάλε μία 2.3.6 (την JW1 κατά προτίμηση).

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε διάβασε τους οδηγούς στα επισημασμένα θέματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα... Θέλω να κάνω αναβάθμιση το κινητό μου αλλά δεν μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων... Μου βγάζει μήνυμα ότι απέτυχε... Έχω 2.3.6 JVU και θέλω να βάλω JW1. Εχω ξανακάνει αναβάθμιση αρκετές φορες αλλά δεν είχα αυτό το πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις custom kernel; Αν ναι κάνε factory reset από το CWM. Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν υποστηρίζεται μέσα από τις ρυθμίσεις όταν έχουμε custom kernel.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

4) Βάλε μία 2.3.6 (την JW1 κατά προτίμηση).[/b]

 

Για ποιο λογο να προτιμησω τη συγκεκριμενη 2.3.6; Υπερεχει σε κατι απο τις αλλες 2;

Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Είναι η καλύτερη που έχει βγάλει η Samsung κατά την άποψη μου (και πολλών άλλων). Δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και η αυτονομία της μπαταρίας είναι αρκετά καλύτερη σε σύγκριση με τις άλλες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η καλύτερη που έχει βγάλει η Samsung κατά την άποψη μου (και πολλών άλλων). Δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και η αυτονομία της μπαταρίας είναι αρκετά καλύτερη σε σύγκριση με τις άλλες.

 

Δεν καταλαβα αυτο με το 1 η 3 αρχεια. Μου το εξηγεις σε παρακαλω;;;

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει και ο οδηγός! Αν φλασάρεις με τρία αρχεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις re-partition και pit. Αν χρησιμοποιήσεις το ένα αρχείο δεν πρέπει να βάλεις re-partition και pit.

Αν δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται τότε φλάσαρε αυτή με τα τρία αρχεία ακολουθώντας τον οδηγό από το πρώτο βήμα βάζοντας re-partition και pit για να είσαι καλυμμένος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει και ο οδηγός! Αν φλασάρεις με τρία αρχεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις re-partition και pit. Αν χρησιμοποιήσεις το ένα αρχείο δεν πρέπει να βάλεις re-partition και pit.

Αν δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται τότε φλάσαρε αυτή με τα τρία αρχεία ακολουθώντας τον οδηγό από το πρώτο βήμα βάζοντας re-partition και pit για να είσαι καλυμμένος.

 

Κρύβει κάποιον κίνδυνο το φλασάρισμα της έκδοσης με το ένα μόνο αρχείο;

Αν πάω από XXJVO (GINGERBREAD) σε XWJW1 (GINGERBREAD) θα χρειαστώ repartition;

Edited by E.N.T.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φλασάρεις την rom με το ένα αρχείο αρκεί να μην βάλεις re-partition και pit όπως σου είπα και πριν.

Το re-partition και pit το χρησιμοποιούμε συνήθως όταν θέλουμε να βάλουμε μια official rom ενώ πιο πριν είχαμε κάποια custom (π.χ. CM9) ή είχαμε αλλάξει το σύστημα αρχείων rfs σε κάποιο άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φλασάρεις την rom με το ένα αρχείο αρκεί να μην βάλεις re-partition και pit όπως σου είπα και πριν.

Το re-partition και pit το χρησιμοποιούμε συνήθως όταν θέλουμε να βάλουμε μια official rom ενώ πιο πριν είχαμε κάποια custom (π.χ. CM9) ή είχαμε αλλάξει το σύστημα αρχείων rfs σε κάποιο άλλο.

 

Συγνώμη αν σε έχω πρήξει, αλλά είναι η πρώτη μου φορά!

Αν θες εξήγησε μου ποιες είναι οι διαφορές των 2 εκδόσεων XWJW1 (της επίσημης με το ένα αρχείο, και της δικιάς σου με τα τρία αρχεία)!

Επίσης τι ακριβώς κάνω με το product code; Αυτή τη στιγμή έχω CPW ενω η νέα έκδοση έχει XEN.

Ευχαριστώ!

Edited by E.N.T.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν καμία διαφορά! Όποια και να φλασάρεις την JW1 θα πάρεις. Η διαφορά βρίσκεται στο τι αρχεία φλασάρει η καθεμία. Αυτή με τα τρία αρχεία π.χ. κάνει επαναφορά του συστήματος αρχείων σε rfs ενώ αυτή με το ένα αρχείο δεν το κάνει.

Ο γενικός κανόνας είναι ο εξής:

1) Αν έχεις rom με ένα αρχείο φλασάρεις χωρίς re-partition και pit.

2) Αν έχεις rom με τρία αρχεία τότε μπορείς να φλασάρεις με re-partition και pit ή και χωρίς αυτά. Τα re-partition και pit τα χρησιμοποιούμε συνήθως για τους λόγους που σου είπα πιο πάνω.

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα κάνεις κάποιο λάθος φλάσαρε αυτή με τα τρία αρχεία με re-partition και pit και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Με το product code κάνεις ακριβώς ότι λέει ο οδηγός στο τέλος (Ελληνικό product code EUR έχει η JW1 με τα τρία αρχεία).

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με το product code κάνεις ακριβώς ότι λέει ο οδηγός στο τέλος (Ελληνικό product code EUR έχει η JW1 με τα τρία αρχεία).

 

Και αν βάλω αυτή με το 1 αρχείο και το μη Ελληνικό product code, θα έχω κάποιο πρόβλημα;;;; Προβληματίζομαι γιαυτό που λές οτι "Το Kies φυσικά δε θα την αναγνωρίζει ως επίσημη μέχρι να δοθεί επίσημα από την Samsung Hellas, που μπορεί και να μη γίνει ποτέ "

Και οι δύο εκδόσεις έχουν Ελληνικό μενού, πληκτρολόγιο και swype; Και αν ναι, έχει σημασία αν ο product code είναι Ελληνικός;

 

Για να μη σε κουράζω άλλο, μου λες αν θες τι product code θα βάλω στο τέλος σε καθεμία από τις δυο περιπτώσεις (3 αρχεία και 1 αρχείο). Το τωρινό μου είναι CPW. Έχει σημασία τι code έχω τώρα; Έχει να κάνει με το αν θα το αναγνωρίζει το kies;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή με το ένα αρχείο βάλε XEN (περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype). Δεν περιέχει ελληνικά APN άρα ακολουθείς τον οδηγό για να τα περάσεις.

Σε αυτή με τα τρία αρχεία βάλε EUR (περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype) και θα έχεις Ελληνικά APN.

Τα APN είναι για να έχεις Internet και MMS από τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας.

Όποια και να περάσεις χάνεις την εγγύηση αφού δεν είναι επίσημη Ελληνική. Αν χρησιμοποιείς το Kies βάλε αυτή με το ένα αρχείο αν όχι βάλε αυτή με τα τρία αρχεία.

Αν έχεις άλλες απορίες έλα εδώ που θα είμαι για λίγο ακόμα ώστε να τις λύσουμε γιατί το κάναμε chat το forum.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως έχω την εντύπωση πως η συσκευή του δεν είναι Ελληνική. Αφού έκανε update από KIES σε JVT! Οπότε αν θες εγγύηση πάλι κάποια στιγμή θα πρέπει να γυρίσεις σε JVT με το product code που είχε, και εαν είναι Ευρωπαϊκό κινητό θα σου το καλύψουν.
Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Από συνήθεια υπέθεσα ότι φόραγε Ελληνική rom το κινητό του. Πάντως καλύφθηκε το θέμα με την απάντηση σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Από συνήθεια υπέθεσα ότι φόραγε Ελληνική rom το κινητό του. Πάντως καλύφθηκε το θέμα με την απάντηση σου.

 

O E.N.T (γιατρός; ) έχει αγγλικό τηλέφωνο, από το Carphone Warehouse της Αγγλίας, με την επίσημη αγγλική rom JVT 2.3.5.

H οποιαδήποτε αλλαγή rom θεωρητικά θα σου χαλάσει την εγγύηση, αλλά η JW1 είναι όντως καλύτερη απ'αυτή που έχεις. Πάντως αν το fc του phone και το bluetooth είναι το μόνο πρόβλημα, υπάρχει λύση και είναι στο πρώτο μήνυμα του θέματος.

Αν,τελικά βάλεις την JW1 και χρειαστεί ποτέ να γυρίσεις για λόγους εγγύησης στη rom που έχεις τώρα, μπορείς να τη βρεις εδώ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

O E.N.T (γιατρός; ) έχει αγγλικό τηλέφωνο, από το Carphone Warehouse της Αγγλίας, με την επίσημη αγγλική rom JVT 2.3.5.

H οποιαδήποτε αλλαγή rom θεωρητικά θα σου χαλάσει την εγγύηση, αλλά η JW1 είναι όντως καλύτερη απ'αυτή που έχεις. Πάντως αν το fc του phone και το bluetooth είναι το μόνο πρόβλημα, υπάρχει λύση και είναι στο πρώτο μήνυμα του θέματος.

Αν,τελικά βάλεις την JW1 και χρειαστεί ποτέ να γυρίσεις για λόγους εγγύησης στη rom που έχεις τώρα, μπορείς να τη βρεις εδώ.

 

Σˊευχαριστω!

Υ.Γ. Η λυση που προτεινεις για τη JVT, απαιτει root;

Edited by E.N.T.
Link to comment
Share on other sites

Σˊευχαριστω!

Υ.Γ. Η λυση που προτεινεις για τη JVT, απαιτει root;

 

Απαιτεί την ύπαρξη CWM recovery στο κινητό σου, η εγκατάσταση της οποίας γίνεται με πέρασμα ενός custom kernel. Αυτός ο kernel θα κάνει και root στο κινητό σου. Για λεπτομέρειες δες τον οδηγό του superuser εδώ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...