Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ ... και ένα τελευταίο ... θα πρέπει να πάω σε άλλη ρομ (πχ 2.3.3 ) ή να ξαναβάλω την ίδια απο πάνω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια.μολις φλασαρα το τηλ σε 2.3.6 με εκδοση xjw4 εκδοση κερνελ 2,6,35,7-i9000xwjw5-cl1045879dpi@dell141#2 και αριθμ.κατασκευης gingerbread.xwjw5.

ολα αυτα ειναι σωστα μεταξυ τους η εκανα τιποτα λαθος?και δευτερον κατεβαζω το titanium backup για να επαναφερω τις εφαρμογες αλλα μου λεει σφαλμα πως δεν μπορει να αποκτησει προνομια root.εχω το superuser.πρεπει να κανω τιποτα αλλο?ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μολις φλασαρα το τηλ σε 2.3.6 με εκδοση xjw4 εκδοση κερνελ 2,6,35,7-i9000xwjw5-cl1045879dpi@dell141#2 και αριθμ.κατασκευης gingerbread.xwjw5.

ολα αυτα ειναι σωστα μεταξυ τους η εκανα τιποτα λαθος?και δευτερον κατεβαζω το titanium backup για να επαναφερω τις εφαρμογες αλλα μου λεει σφαλμα πως δεν μπορει να αποκτησει προνομια root.εχω το superuser.πρεπει να κανω τιποτα αλλο?ευχαριστω πολυ

 

Την εφαρμογή superuser την έχεις, αλλά δεν είσαι root. Πέρασε και semaphore 2.7.4 και θα είσαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα , μηπως μπορει να βοηθησει καποιος γιατι δεν μπορω να στειλω φωτο με mms . Ειμαι με jw8 και sms στελνει.
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε τις πιο απλές περιπτώσεις,

1) Έχεις ανοιχτή την κίνηση δεδομένων;

2) Το APN για MMS είναι περασμένα και σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε τις πιο απλές περιπτώσεις,

1) Έχεις ανοιχτή την κίνηση δεδομένων;

2) Το APN για MMS είναι περασμένα και σωστά;

 

Καλημερα ,τα δεδομενα ειναι ανοιχτα και το ΑPN το ξαναπερασα και εγω αλλα πηρα και την Cosmte και μου τα εστειλε . Το θεμα ειναι οτι στελνει το mms αλλα δεν περιεχει την φωτογραφια .

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τους τελευταίους 2-3 μήνες, έχω πρόβλημα με το GPS του κινητού μου. Ενώ παλιότερα δούλευε τέλεια, τον τελευταίο καιρό, ή δεν πιάνει καθόλου δορυφόρους, ή τους πιάνει και τους χάνει, με αποτέλεσμα να μη μπορείς να το εμπιστευτείς για πλοήγηση...

Ένα μικρό ιστορικό: Το κινητό μου αρχικά είχε την JPY 2.2.1 (από ιντερνετομάγαζο αγορασμένο)... Αναβαθμίστηκε σε JVO 2.3.3 μέσω Kies (επίσημα) και αργότερα σε JVT 2.3.5 (η οποία μου δημιουργούσε προβλήματα με το bluetooth, και αναγκάστηκα να το γυρίσω σε 2.3.6 αρχικά, και 2.3.3 στο τέλος μέσω Odin) και τέλος σε JW4 2.3.6 πάλι μέσω Kies.

Πίστεψα ότι ένα factory reset θα έλυνε το πρόβλημα αλλά τζίφος.... Παράλληλα έκανα και root με Semaphore 2.7.4. Το γύρισα πάλι στην παλιά καλή JVO 2.3.3 με Semaphore 2.5.0 αλλά το GPS αρνείται πεισματικά να δουλέψει σωστά.

Δοκίμασα το σύστημα με το συνδυασμό πλήκτρων *#*#3214789650#*#*, έκανα delete GPS data, αλλά τίποτα. Έκανα το ίδιο με το GPS Status, κατέβασα και το ephemeris, αλλά τζίφος....

Καμμιά ιδέα πριν καταλήξω στο service;;;;;;;

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα μου!

Edited by E.N.T.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,τα δεδομενα ειναι ανοιχτα και το ΑPN το ξαναπερασα και εγω αλλα πηρα και την Cosmte και μου τα εστειλε . Το θεμα ειναι οτι στελνει το mms αλλα δεν περιεχει την φωτογραφια .

Δοκίμασες μέσω άλλου προγράμματος για μηνύματα? πχ GO SMS Pro

Δε μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να φταίει :rolleyes: Μήπως είναι θέμα από την cosmote?

 

Σαν να μυρίζει θέμα κεραίας GPS

Κάτι τέτοιο μου μυρίζει και μένα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον το service δεν το αποφεύγω.... :(

 

Αν έχεις εγγύηση ακόμα εννοείτε να το πας. Μην το σκέφτεσαι καν. Απλά πες τους ότι παλαιότερα δούλευε και σιγά σιγά χειροτέρευε μέχρι που δε κλειδώναι καν δορυφορους.

Αν δεν έχεις εγγύηση αλλά πιάνει το χέρι σου, μπορείς να το ξεβιδώσεις και να ανασηκώσεις με πολύ προσοχή το σιδεράκι που κάνει επαφή με την κεραία. Αλλά δε βρίσκω το thread από το xda που έδειχνε την διαδικασία :wacko:

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε όμως δοκίμασε να πιέζεις το σημείο δίπλα στο ηχείο. Εκεί είναι η επαφή που ακουμπάει στην κεραία η οποία βρίσκεται πάνω στο πλαστικό. Αν δεις ότι με πίεση πιάνει δορυφόρους τότε το πρόβλημα είναι εκεί και διορθώνεται όπως είπα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγγύηση ακόμα εννοείτε να το πας. Μην το σκέφτεσαι καν. Απλά πες τους ότι παλαιότερα δούλευε και σιγά σιγά χειροτέρευε μέχρι που δε κλειδώναι καν δορυφορους.

Αν δεν έχεις εγγύηση αλλά πιάνει το χέρι σου, μπορείς να το ξεβιδώσεις και να ανασηκώσεις με πολύ προσοχή το σιδεράκι που κάνει επαφή με την κεραία. Αλλά δε βρίσκω το thread από το xda που έδειχνε την διαδικασία :wacko:

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε όμως δοκίμασε να πιέζεις το σημείο δίπλα στο ηχείο. Εκεί είναι η επαφή που ακουμπάει στην κεραία η οποία βρίσκεται πάνω στο πλαστικό. Αν δεις ότι με πίεση πιάνει δορυφόρους τότε το πρόβλημα είναι εκεί και διορθώνεται όπως είπα παραπάνω.

 

Θα το πάω..... απλά θα του ξαναφλασάρω τη JVO 2.3.3 ή τη JW4 2.3.6 (λόγω της Αγγλικής προέλευσης του κινητού, μου είχε δώσει τις αναβαθμίσεις επίσημα το kies). Υπάρχει τρόπος για να δουν στο service πόσες φορές έχει flashαριστεί το κινητό;

Υ.Γ. Το πίεσα εκεί που λες αλλά δεν είδα διαφορά. Στο κρυφό μενού *#*#3214789650#*#*, στο tracking test, βλέπει 2-4 δορυφόρους, αλλά δεν τους κλειδώνει....

Edited by E.N.T.
Link to comment
Share on other sites

Όχι στο συγκεκριμένο κινητό δεν φαίνεται πόσες φορές το έχεις φλασάρει.

Βάλε όποια επίσημη Αγγλική θες δε ξέρω ποια είναι η τελευταία (και δεν είναι απαραίτητο να βάλεις και την τελευταία), αρκεί μετά να αλλάξεις και το product code στο ανάλογο ώστε να αντιστοιχεί με την Αγγλική ρομ που έβαλες.

(όπως για παράδειγμα για ελληνικά βάζουμε την JVI 2.3.3 και product code EUR)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χαιρετώ την παρέα ... Έχω το εξής πρόβλημα : Αφού πέρασα με επιτυχία την 2.3.6 JW8 και semaphore 2.7.4 και το κινητό όντως είναι πύραυλος , δεν έχω 3g σήμα και φυσικά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα MB που έχω ...

Τι μπορώ να κάνω ? έφαγα ολη την μερα χθες ψάχνοντας μηπώς , αλλα τίποτα ...:D

Ευχαριστώ..

Παίδες έγινε το 3g Sorry ... η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι έκανα και έφτιαξε ...

Edited by NIKOLASK
οκ
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χαιρετώ την παρέα ... Έχω το εξής πρόβλημα : Αφού πέρασα με επιτυχία την 2.3.6 JW8 και semaphore 2.7.4 και το κινητό όντως είναι πύραυλος , δεν έχω 3g σήμα και φυσικά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα MB που έχω ...

Τι μπορώ να κάνω ? έφαγα ολη την μερα χθες ψάχνοντας μηπώς , αλλα τίποτα ...:D

Ευχαριστώ..

Παίδες έγινε το 3g Sorry ... η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι έκανα και έφτιαξε ...

 

Φαντάζομαι οτι η έκδοση που έβαλες δεν έχει ελληνικά APN, οπότε πρέπει να τα περάσεις μόνος σου!

Για του λόγου το αληθές τσέκαρε αν υπάρχουν APN: Ρυθμίσεις>Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα>Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας>Ονόματα σημείων πρόσβασης.

Αν είναι κενό, τότε είναι αυτό που σου είπα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Για να έχω στον Γαλαξία μου το Touchwiz και συγχρόνως την πιο πρόσφατη σταθερή έκδοση, τότε να κοιτάω μόνο τις επίσημες (μέχρι 2.3.7 δηλαδή);

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο στα επίσημα εκτός και αν βάλεις καμία Custom ROM που να βασίζεται στις επίσημες. Επίσης η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η 2.3.6 και όχι η 2.3.7.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχετε δοκιμάσει αυτό?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1978061

άμα ναι μπορείτε να μου πείτε πως το βάζουν γιατί δεν κατάλαβα τίποτα? :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το κινητό μου αυτη την στιγμή είναι root. Επειδή παρουσίασε πρόβλημα με την οθόνη να το επαναφέρω σε κάποιο αρχικό firmware και να τους το παώ; Υπάρχει ένα thread που λέει: Επίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης. Να ακολουθήσω αυτά τα βήματα; Ποίο firmware να εγκαταστήσω;; Χρειάζεται κάτι άλλο;; Έχω κάνει backup επαφές κτλ στην micro sd.

 

Επειδή το κινητό μου το είχαν κάνει δώρο, και δεν βρίσκω την απόδειξη μπορεί με κάποιον άλλο τρόπο να δούν ότι είναι εντός εγγύησης; Το έχω 1 χρόνο και 5 μήνες περίπου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχετε δοκιμάσει αυτό?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1978061

άμα ναι μπορείτε να μου πείτε πως το βάζουν γιατί δεν κατάλαβα τίποτα? :P

 

Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν νομίζω ότι χρειάζεται πλέον αλλά αν θες να το βάλεις το τοποθετείς στον φάκελο /system/etc/init.d με έναν File Explorer έχοντας δικαιώματα Root φυσικά. Μετά κάνε και μια επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

 

Καλημέρα, το κινητό μου αυτη την στιγμή είναι root. Επειδή παρουσίασε πρόβλημα με την οθόνη να το επαναφέρω σε κάποιο αρχικό firmware και να τους το παώ; Υπάρχει ένα thread που λέει: Επίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης. Να ακολουθήσω αυτά τα βήματα; Ποίο firmware να εγκαταστήσω;; Χρειάζεται κάτι άλλο;; Έχω κάνει backup επαφές κτλ στην micro sd.

 

Επειδή το κινητό μου το είχαν κάνει δώρο, και δεν βρίσκω την απόδειξη μπορεί με κάποιον άλλο τρόπο να δούν ότι είναι εντός εγγύησης; Το έχω 1 χρόνο και 5 μήνες περίπου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Βάλε αυτή που είχε το κινητό σου όταν το πήρες. Αν δεν ξέρεις ποια είχε τότε αν είναι Ελληνικό βάλε του την I9000XWJVI και γύρνα το Product Code σε EUR.

Ακολουθείς τον οδηγό στο θέμα Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης.

Αν το είχαν αγοράσει πριν ενάμιση χρόνο έχεις κανονικά εγγύηση (υπάρχει εγγύηση για δύο χρόνια).

 

Πέρνα τα Backup που έκανες και στον υπολογιστή σου για να είσαι σίγουρος.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν νομίζω ότι χρειάζεται πλέον αλλά αν θες να το βάλεις το τοποθετείς στον φάκελο /system/etc/init.d με έναν File Explorer έχοντας δικαιώματα Root φυσικά. Μετά κάνε και μια επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

 

 

 

Βάλε αυτή που είχε το κινητό σου όταν το πήρες. Αν δεν ξέρεις ποια είχε τότε αν είναι Ελληνικό βάλε του την I9000XWJVI και γύρνα το Product Code σε EUR.

Ακολουθείς τον οδηγό στο θέμα Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης.

Αν το είχαν αγοράσει πριν ενάμιση χρόνο έχεις κανονικά εγγύηση (υπάρχει εγγύηση για δύο χρόνια).

 

Πέρνα τα Backup που έκανες και στον υπολογιστή σου για να είσαι σίγουρος.

 

Νομίζω τότε είχε eclair. Αλλά δεν είμαι σίγουρος. Οπότε βάζω την I9000XWJVI. Επίσης έχω custom kernel. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ και πάλι.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν φλασάρεις θα φύγει ο custom kernel οπότε δεν θα φαίνεται κάτι πειραγμένο. Αρκεί να αλλάξεις και το product code σε EUR.

 

Αλλά καλύτερα να έψαχνες με κάποιο τρόπο να βρεις την απόδεξη γιατί δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να αποδείξεις ότι το έχεις 1μιση χρόνο...

Επίσης γνώμη μου είναι να ρωτήσεις αυτόν που σου το έκανε δώρο, αν είναι από ελληνικό γνωστό κατάστημα (πχ πλαίσιο, multirama κλπ) έτσι ώστε να ξέρεις αν θα πρέπει να βάλεις την JVI η οποία είναι ελληνική. Και αν είναι από τέτοια καταστήματα αγορασμένο νομίζω πως μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο της απόδειξης για να το δεχτούν στο σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν φλασάρεις θα φύγει ο custom kernel οπότε δεν θα φαίνεται κάτι πειραγμένο. Αρκεί να αλλάξεις και το product code σε EUR.

 

Αλλά καλύτερα να έψαχνες με κάποιο τρόπο να βρεις την απόδεξη γιατί δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να αποδείξεις ότι το έχεις 1μιση χρόνο...

Επίσης γνώμη μου είναι να ρωτήσεις αυτόν που σου το έκανε δώρο, αν είναι από ελληνικό γνωστό κατάστημα (πχ πλαίσιο, multirama κλπ) έτσι ώστε να ξέρεις αν θα πρέπει να βάλεις την JVI η οποία είναι ελληνική. Και αν είναι από τέτοια καταστήματα αγορασμένο νομίζω πως μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο της απόδειξης για να το δεχτούν στο σέρβις.

 

Η κοπέλα στην samsung μου ζήτησε να της πω το serial number του κινητού για να δει λέει μήπως μπορεί να το δει μέσα από την εταιρεία ότι είναι εντός εγγύησης και δεν χρειαστεί η απόδειξη. Όσο για το κατάστημα αγοράς του κινητού, από όσο θυμάμαι, ήταν κάποιο μικρό κατάστημα που μας το είχε βγάλει το skroutz όταν ψάχναμε να το αγοράσουμε. Ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί η οθόνη όσο πάει και γίνεται και πιο μαύρη.

 

 

Το κακό είναι πως πλέον δεν βλέπω τίποτα στο κινητό. Οπότε κάνω την όλη διαδικασία σύμφωνα με τον οδηγό και ο Θεος βοηθός. Έτσι, δεν μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά ούτε και διαμόρφωση (format) της εσωτερικής SD κάρτας. Αν συνεχίσω χωρίς να έχω κάνει τα παραπάνω, θα έχω πρόβλημα;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει αν δεν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αφού θες το Firmware μόνο για εγγύηση. Το θέμα είναι να γυρίσεις το Product Code σε EUR και για να το κάνεις αυτό πρέπει να λειτουργεί η οθόνη.

Βάλε το Firmware μήπως και στρώσει το κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...