Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κρατα πατημενα vol up+power button+κεντρικο κουμπι..

 

ναι εχω μπει απο εκει αλλα δεν ειχα δει την επιλογη για backup..θα το ξαναδοκιμασω και θα σου πω αν ειναι το βραδυ γιατι θα κανω μια εργασια για τη σχολη μου τωρα. Σε ευχαριστω για τη βοηθεια και τις αμεσες απαντησεις σου! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι εχω μπει απο εκει αλλα δεν ειχα δει την επιλογη για backup..θα το ξαναδοκιμασω και θα σου πω αν ειναι το βραδυ γιατι θα κανω μια εργασια για τη σχολη μου τωρα. Σε ευχαριστω για τη βοηθεια και τις αμεσες απαντησεις σου! :)

 

Μπορεί να είχες μπει χωρίς να είχες cwm recovery. Αν έχεις semaphore θα έχεις και cwm και θα σου έχει επιλογή backup and restore. Στο recovery πλοηγήσε με τα κουμπιά της έντασης (για πάνω-κάτω) και με το power ή το home button είναι το "ΟΚ"

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα σε slim και δουλεύει ! :p Μόνο που δε δείχνει σωστά τις κουκίδες που σου δείχνουν σε ποια αρχική σελίδα είσαι.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είχες μπει χωρίς να είχες cwm recovery. Αν έχεις semaphore θα έχεις και cwm και θα σου έχει επιλογή backup and restore. Στο recovery πλοηγήσε με τα κουμπιά της έντασης (για πάνω-κάτω) και με το power ή το home button είναι το "ΟΚ"

 

το εκανα! να ρωτησω κατι αλλο το backup του cwm ειναι και για εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

το εκανα! να ρωτησω κατι αλλο το backup του cwm ειναι και για εφαρμογες?

 

Ναι, παίρνει backup τα πάντα εκτος από τα δεδομένα της κάρτας sd.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα! να ρωτησω κατι αλλο το backup του cwm ειναι και για εφαρμογες?

 

Στο CWM κάνεις backup όλου του κινητού όπως είναι εκείνη την στιγμή. Όταν το επαναφέρεις το κινητό σου θα είναι όπως την ώρα που έκανες το backup με όλες τις ρυθμίσεις, τις εφαρμογές κ.τ.λ.

Αν θες να κάνεις backup μόνο τις εφαρμογές υπάρχει η εφαρμογή Titanium Backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στο CWM κάνεις backup όλου του κινητού όπως είναι εκείνη την στιγμή. Όταν το επαναφέρεις το κινητό σου θα είναι όπως την ώρα που έκανες το backup με όλες τις ρυθμίσεις, τις εφαρμογές κ.τ.λ.

Αν θες να κάνεις backup μόνο τις εφαρμογές υπάρχει η εφαρμογή Titanium Backup.

 

τωρα για παραδειγμα εκανα backup μεσω cwm. Αν θελησω να περασω αλλη ρομ χανεται το backup αυτο σωστα; πως θα το κανω ωστε να περασω αλλη ρομ και να ειναι οπως τωρα; δλδ επαφες μνμ εικονες βιντεο και εφαρμογες;

Link to comment
Share on other sites

τωρα για παραδειγμα εκανα backup μεσω cwm. Αν θελησω να περασω αλλη ρομ χανεται το backup αυτο σωστα; πως θα το κανω ωστε να περασω αλλη ρομ και να ειναι οπως τωρα; δλδ επαφες μνμ εικονες βιντεο και εφαρμογες;

 

Το backup έχει αποθηκευτεί στην sdcard στο φάκελο clockworkmod. Μπορείς να το πάρεις με αντιγραφή στο PC σου για να μη χαθεί κατα λάθος και το χρειαστείς αργότερα.

Με αυτό το backup μπορείς να επαναφέρεις ολόκληρη την ρομ (ακόμα και αν περάσεις άλλη ρομ)

Αν θες να κρατήσεις backup των εφαρμογών μόνο ώστε να τις επαναφέρεις σε άλλη ρομ το κάνεις με το titanium backup. Εικόνες βίντεο κλπ είναι στην sdcard δεν χάνονται με το πέρασμα άλλης ρομ αλλά αν θες τα κρατάς κι αυτά στο PC σου με αντιγραφή/επικόλληση για σιγουριά. Επαφές υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να σώσεις. Εγώ τις έχω κάνει εξαγωγή στην sdcard (υπάρχει επιλογή στην εφαρμογή των επαφών) και τις κάνω εισαγωγή από το αρχείο αυτό, σε όποια ρομ θέλω. Επίσης μπορείς να τις συγχρονίσεις με το gmail (ποτέ δεν πρόκειται να το κάνω, αρκετά μας παρακολουθεί η google, δεν είναι ανάγκη να τους χαρίσω και τον τηλεφωνικό μου κατάλογο). Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι με προγράμματα από το μάρκετ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το backup έχει αποθηκευτεί στην sdcard στο φάκελο clockworkmod. Μπορείς να το πάρεις με αντιγραφή στο PC σου για να μη χαθεί κατα λάθος και το χρειαστείς αργότερα.

Με αυτό το backup μπορείς να επαναφέρεις ολόκληρη την ρομ (ακόμα και αν περάσεις άλλη ρομ)

Αν θες να κρατήσεις backup των εφαρμογών μόνο ώστε να τις επαναφέρεις σε άλλη ρομ το κάνεις με το titanium backup. Εικόνες βίντεο κλπ είναι στην sdcard δεν χάνονται με το πέρασμα άλλης ρομ αλλά αν θες τα κρατάς κι αυτά στο PC σου με αντιγραφή/επικόλληση για σιγουριά. Επαφές υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να σώσεις. Εγώ τις έχω κάνει εξαγωγή στην sdcard (υπάρχει επιλογή στην εφαρμογή των επαφών) και τις κάνω εισαγωγή από το αρχείο αυτό, σε όποια ρομ θέλω. Επίσης μπορείς να τις συγχρονίσεις με το gmail (ποτέ δεν πρόκειται να το κάνω, αρκετά μας παρακολουθεί η google, δεν είναι ανάγκη να τους χαρίσω και τον τηλεφωνικό μου κατάλογο). Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι με προγράμματα από το μάρκετ κλπ κλπ.

 

Σε ευχαριστω! Με βοηθησες πολυ. :)

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω όμως επειδή μερικές φορές δεν θεωρείται αυτονόητο πως αν περάσεις μία εντελώς διαφορετική ρομ, για να επαναφέρεις το backup της προηγούμενης ρομ, θα πρέπει πρώτα να γυρίσεις στην ρομ που έχει το backup, και μετά να το επαναφέρεις.

Αν παίζεις μεταξύ στοκ gingerbread πολύ πιθανό να μην χρειάζεται αυτό, αλλά αν για παράδειγμα περάσεις ICS slim κλπ και μετά θες πάλι την στοκ gingerbread που έχεις τώρα στο backup, θα την περάσεις πρώτα μέσω Odin με repartition και μετά θα επαναφέρεις το backup, αλλιώς δε θα σου bootarei το κινητό.

 

Και να σου πω και κάτι που κάνω συχνά εγώ αλλά δε σου εγγυώμαι ότι δε θα έχεις προβλήματα :p

Υπάρχει η επιλογή advanced restore αντί για σκέτο restore (εκεί στο cwm>backup and restore). Με αυτή την επιλογή εγώ επαναφέρω μόνο data το οποίο δηλαδή επαναφέρει μόνο τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις και όχι όλη την ρομ. Αλλά αυτό δε θα σου δουλεύει 100% πάντα οπότε είναι δική σου επιλογή, και φυσικά σε διαφορετικές ρομ δε θα δουλέψει με τίποτα. (Από gingerbread σε ICS δεν θα δουλέψει, αλλά από cm9 σε slim που είναι και οι δύο ICS κατά 99,9% δουλεύει και το έχω κάνει)

Όπως και να χει το Titanium Backup είναι η καλύτερη επιλογή για επαναφορά εφαρμογών, αλλά επειδή το βαριέμαι, ανακάλυψα αυτό με το advanced restore data :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα σε slim και δουλεύει ! :p Μόνο που δε δείχνει σωστά τις κουκίδες που σου δείχνουν σε ποια αρχική σελίδα είσαι.

 

Δοκίμασε κ αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1670723

Link to comment
Share on other sites

ΧΕΡΕΤΩ ΤΙΝ ΠΑΡΕΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΝ 4 ΓΙΑ ΤΟ GALAXY S 1 ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΙΝ ΚΑΤΕΒΑΣΩ:):)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Επίσημη δεν υπάρχει. Από custom αν θες δοκίμασε την CM9 ή την Slim.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

 

Από ότι είδα έβγαλε και για 480χ800 στο λινκ που δώθηκε παραπάνω. Επίσης βρήκα και αυτό αλλά λέει ότι έχει fc όταν βάζεις φάκελο (πράγμα που δε συμβαίνει στον πρώτο που δοκίμασα)

Πάω να δοκιμάσω τώρα και τους 3 :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση πως μπορω να βαλω αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1571527 ; εχω jw5 stock (ολες οι stock ειναι odex; και αν ναι τοτε υπαρχει jw5 deodex; ) αλλα δεν ξερω αν ειναι odex η deodex και στο site λεει οτι ειναι μονο για deodex(πως μπορω να μαθω τι ειμαι; ). επισης το .zip αρχειο που κατεβαζω το εγκαθιστω μεσω cwm; η περναω τα αρχεια στο φακελο system μεσω root explorer; και τελος μεσα στο .zip αρχειο εχει ενα φακελο "META-INF", αυτον τι τον κανουμε;

 

Το εφτιαξα τελικα! Το εκανα μεσω cwm και βρηκα στο ιδιο ποστ, αρχειο για odex (τελικα odex ειμαι :P)

Ξερει κανεις κανενα πολυ καλο widgetακι για ρολοι και πως να αλλαξω τα εικονιδια στον tw launcher;

Edited by johnybryant24
Link to comment
Share on other sites

Ναι odex είσαι :p Ο φάκελος που λες μέσα στο zip έχει ένα script για να γίνεται εγκατάσταση από Cwm. Και τα αρχεία μόνος σου να τα βάλεις και να φτιάξεις τα δικαιώματα, γίνεται μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω την jw5 και θελω να βαλω semaphore....το Semaphore 2.7.4 κανει??

αν θελω να αλαξω εκδοση semaphore π.χ απο semaphore τον απλο να βαλω τον semaphore 2.7.4 bmfr βαζω αυτον που θελω να περασω απο πανω??το βαζω στο PDA και παταω start??

επισης θελω να περασω ενα απο τα καινουρια touchwiz που κυκλοφορουνε εχει δοκιμασει κανεις καποιον που να ειναι οκ χωρις κοληματα και τετοια??

Link to comment
Share on other sites

Ο 2.7.4 είναι μια χαρά.

Αν θες να αλλάξεις απλά κάνεις αυτό που είπες.

Ποιον Touchwiz εννοείς; Αυτός του SIII είναι μόνο για ICS.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ο 2.7.4 είναι μια χαρά.

Αν θες να αλλάξεις απλά κάνεις αυτό που είπες.

Ποιον Touchwiz εννοείς; Αυτός του SIII είναι μόνο για ICS.

 

ευχαριστω :D

αα ναι τωρα το ειδα οτι ειναι για ICS :P

Link to comment
Share on other sites

Πανω που πηρα την χαρα σημερα με την απολυση μου (επιτελους:D)

αρχισε η slim τα fcs :o

Ετσι, ειπα να βαλω jw5 ελβετιας να την δοκιμασω κιολας, και οντως επαληθευεται παλι ο Παρης :p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Πανω που πηρα την χαρα σημερα με την απολυση μου (επιτελους:D)

αρχισε η slim τα fcs :o

Ετσι, ειπα να βαλω jw5 ελβετιας να την δοκιμασω κιολας, και οντως επαληθευεται παλι ο Παρης :p

 

Ti fc σου έκανε? Αν είναι το phone, το αναφέρει στο site και λέει και πως φτιάχνεται :p

Link to comment
Share on other sites

Πανω που πηρα την χαρα σημερα με την απολυση μου (επιτελους:D)

αρχισε η slim τα fcs :o

Ετσι, ειπα να βαλω jw5 ελβετιας να την δοκιμασω κιολας, και οντως επαληθευεται παλι ο Παρης :p

 

 

μηπως ειναι το phone οπως λεει ο Νικος?

λυση υπαρχει και ευκολη αν ειναι αυτο.

 

 

οφ-τοπικ,

καλος πολιτης Ηρακλαρα! (επιτελους? 9 γραμματα, 9 μηνες.. τσεκαρε εδω :p:p

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι το phone οπως λεει ο Νικος?

λυση υπαρχει και ευκολη αν ειναι αυτο.

 

 

οφ-τοπικ,

καλος πολιτης Ηρακλαρα! (επιτελους? 9 γραμματα, 9 μηνες.. τσεκαρε εδω :p:p

 

Εμείς γράφαμε "καλος πολίτης" (πρόλαβα το 12μηνο) :)

 

Καλός πολίτης Ηρακλή!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...