Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τους trinity τους παράτησα. Όλο κάποιο πρόβλημα εμφανιζόταν. Τυχερός είσαι που χαίρεσαι τον Τ11. Μακάρι να τραβούσε κι εμένα.

Με τον matr1x είμαι προβληματισμένος, σκέφτομαι να τον βάλω το βράδυ με την b40. Ίσως κάνω λίγη υπομονή για ακόμη λίγο feedback.

 

Μόλις έβαλα b40 aokp και matrix 22. Η b40 δεν έχει εμφανείς βελτιώσεις, μόνο κάτι πολύ ψιλά στα μενού. Έχει μπόλικες 'under the hood' όμως που θα φανούν καλύτερα μόλις βγει το περιληπτικό changelog.

 

Τώρα πάμε στον matrix. Είπα να τρέξω ένα antutu πρίν και μετά. Με b39+t11 είχα ~2800 σκόρ ενώ τώρα έχω ~3050+ Πρακτικά η ταχύτητα είναι πολύ καλή, όμοια με αυτήν του t11 κάτι που δεν ίσχυε με τις παλιές εκδόσεις matrix. Επίσης όλα τα scripts, και οι ρυθμίσεις που κάνω είναι μια χαρά. Για μπαταρία είναι νωρίς ακόμη να βγάλω συμπεράσματα. Σταθερότητα φαίνεται καλή. Κανένα restart μέχρι τώρα ούτε παγώματα είτε στο άκυρο είτε στο bootanimation.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Κανένα restart μέχρι τώρα ούτε παγώματα είτε στο άκυρο είτε στο bootanimation.

 

Χωρίς να πειράξεις τίποτα από volt;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τον matr1x 22 cfs πάνω στην cm-9-20120622-NIGHTLY

Η CM9 με τον default kernel μου έδωσε μέτρια μπαταρία αλλά καλή απόδοση.

 

Και κάτι άκυρο, που βλέπω σχεδόν συχνά!

Γιατί μετά από αλλαγή κερνελ ή απο απλή επανεκκίνηση την ώρα που το κινητό φορτίζει η μπαταρία

ανεβαίνει 10-20% μέσα σε 3 λεπτά?

και αντίστοιχα πέφτει όταν αλλάζω κερνελ... σε πολλές ρομ το έχω δει αυτό... :wacko:

Τώρα το είχα στη φόρτιση ήταν στο 58%, άλλαξα κερνελ σε matr1x και όταν άνοιξε το κινητό βλέπω 76%!!!

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να πειράξεις τίποτα από volt;

Ναι! Stock voltages. Απο την άλλη, δεν έχω κλείσει το κινητό για ώρες και να το ανοίξω. Τότε ήταν που εμφανίζονταν το πρόβλημα. Μόνο μερικά reboots έκανα.

 

Μόλις πέρασα τον matr1x 22 cfs πάνω στην cm-9-20120622-NIGHTLY

Η CM9 με τον default kernel μου έδωσε μέτρια μπαταρία αλλά καλή απόδοση.

 

Και κάτι άκυρο, που βλέπω σχεδόν συχνά!

Γιατί μετά από αλλαγή κερνελ ή απο απλή επανεκκίνηση την ώρα που το κινητό φορτίζει η μπαταρία

ανεβαίνει 10-20% μέσα σε 3 λεπτά?

και αντίστοιχα πέφτει όταν αλλάζω κερνελ... σε πολλές ρομ το έχω δει αυτό... :wacko:

Τώρα το είχα στη φόρτιση ήταν στο 58%, άλλαξα κερνελ σε matr1x και όταν άνοιξε το κινητό βλέπω 76%!!!

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Ναι το έχω παρατηρήσει πολλές φορές. Απλά "διορθώνει" το πρόβλημα. Μερικές φορές μπερδεύεται και νομίζει οτι έχασε παραπάνω μπαταρία και μετά διορθώνοντάς το φαίνεται οτι γεμίζει πιο γρήγορα οταν το έχεις στο ρεύμα η οτι γεμίζει απο το υπερπέραν οταν δεν το έχεις στο ρεύμα :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω παρατηρήσει πολλές φορές. Απλά "διορθώνει" το πρόβλημα. Μερικές φορές μπερδεύεται και νομίζει οτι έχασε παραπάνω μπαταρία και μετά διορθώνοντάς το φαίνεται οτι γεμίζει πιο γρήγορα οταν το έχεις στο ρεύμα η οτι γεμίζει απο το υπερπέραν οταν δεν το έχεις στο ρεύμα :D

Κι εγώ κάτι τέτοιο υποψιαζόμουν...

 

Νομίζω πως ο matr1x δεν μου δίνει καλή μπαταρία. Περίπου 5% σε 6-7 ώρες.

ondemand, deadline, 100/1000

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κατάφερα και μπήκα στην διαδικασία εγκατάσταση της νέας Custom Rom μου η οποία είναι η IceandFire (Ultimate 4.0),τελικά πάνω στην εγκατάσταση (για 7η φορα) δεν λέει να μπουτάρει το νέο λειτουργικό συνέχεια κολλάει στην οθόνη μπουταρίσματος, τι να κάνω παιδιά ? έχω απελπιστεί πολύ άσχημα!
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά την ακούω αυτή τη rom. Σίγουρα είναι για το nexus s;

Δοκίμασε να περάσεις κάποια άλλη rom.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Ναι για το δικό μας είναι αλλά είναι απαρχαιωμένη!!! Δοκίμασε καμία άλλη φίλε Μάνο όπως aokp, cm9, cybergr κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι για το δικό μας είναι αλλά είναι απαρχαιωμένη!!! Δοκίμασε καμία άλλη φίλε Μάνο όπως aokp, cm9, cybergr κλπ.

 

Εντάξυ τα κατάφερα να περάσω στην μνήμη του κινητού την cm9, τώρα περιμένω!!! Πόση ώρα πέρνει περίπου ?

Edited by manos20082
Link to comment
Share on other sites

Και πώς να την περάσω στο κινητό ? είμαι κολλημένος στο fastboot mode!!!

 

μπες σε cwm recovery, σύνδεσέ το με το pc, πήγαινε mounts & storage και πάτα mount sd card (έτσι νομίζω λέει)

Link to comment
Share on other sites

μπες σε cwm recovery, σύνδεσέ το με το pc, πήγαινε mounts & storage και πάτα mount sd card (έτσι νομίζω λέει)

 

Εντάξει τα κατάφερα να περάσω στην μνήμη του κινητού την cm9, τώρα περιμένω!!! Πόση ώρα πέρνει περίπου ?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα κατάφερα να περάσω στην μνήμη του κινητού την cm9, τώρα περιμένω!!! Πόση ώρα πέρνει περίπου ?

 

Τι εννοείς? Πόση ώρα κάνει να περαστεί? Αρκετά λίγη θα έλεγα. Επίσης κάνε wipe data, wipe cache, wipe dalvik cache πρίν τη φλασάρεις, για να μη σου κολλήσει πάλι στο bootanimation. Υπ'όψιν οτι με wipe data διαγράφονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ (εκτός απο τα αποθηκευμένα αρχεία) και θα είναι σαν να αγόρασες τώρα το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Πόση ώρα κάνει να περαστεί? Αρκετά λίγη θα έλεγα. Επίσης κάνε wipe data, wipe cache, wipe dalvik cache πρίν τη φλασάρεις, για να μη σου κολλήσει πάλι στο bootanimation. Υπ'όψιν οτι με wipe data διαγράφονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ (εκτός απο τα αποθηκευμένα αρχεία) και θα είναι σαν να αγόρασες τώρα το κινητό.

 

YESSSSSSSS!!!!:lol: Τα κατάφεραααααααααά:D Thanks guys!! Ειδικά εσένα @jimdem582:happy:

Link to comment
Share on other sites

Τους trinity τους παράτησα. Όλο κάποιο πρόβλημα εμφανιζόταν. Τυχερός είσαι που χαίρεσαι τον Τ11. Μακάρι να τραβούσε κι εμένα.

Με τον matr1x είμαι προβληματισμένος, σκέφτομαι να τον βάλω το βράδυ με την b40. Ίσως κάνω λίγη υπομονή για ακόμη λίγο feedback.

 

Τελικά παράτησες SLIM και πήγες AOKP?

Είναι καλή; Λέει να κάνω μετάβαση;

 

EDIT: Ασε... δεν μπορούσα να σε περιμένω :D

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα της cm-9.0.0-RC1-crespo που κυκλοφορησε σημερα απο την cm-9-NIGHTLY-crespo;

εαν εχεις εγκαταστηση NIGHTLY απλα κανεις update την RC1;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παράτησες SLIM και πήγες AOKP?

Είναι καλή; Λέει να κάνω μετάβαση;

 

EDIT: Ασε... δεν μπορούσα να σε περιμένω :D

 

Δεν αντέχουμε χώρις φλασαρίσματα! :lol:

Ναι AOKP, αλλά δεν κράτησε πολύ. Δεν είναι πιο αργή από slim; Το αντέχεις; Μόνο η μπαταρία της θα σου αρέσει.

Είμαι σε ψιλοστοκ καταστάσεις τώρα. Bugless Beast με thalamus kernel. Απλά και ωραία. Πολύ ωραία αίσθηση κι ας έχω χάσει από customization. Αν βάλεις και τον matr1x που χρησιμοποιείς παίζει να χτυπήσεις ρεκόρ σε μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχουμε χώρις φλασαρίσματα! :lol:

Ναι AOKP, αλλά δεν κράτησε πολύ. Δεν είναι πιο αργή από slim; Το αντέχεις; Μόνο η μπαταρία της θα σου αρέσει.

Είμαι σε ψιλοστοκ καταστάσεις τώρα. Bugless Beast με thalamus kernel. Απλά και ωραία. Πολύ ωραία αίσθηση κι ας έχω χάσει από customization. Αν βάλεις και τον matr1x που χρησιμοποιείς παίζει να χτυπήσεις ρεκόρ σε μπαταρία.

 

Λάτρευα την SLIM μέχρι που ανακάλυψα ότι ο dev της ΔΕΝ έχει crespo... και δεν θα γίνω εγώ το πειραματόζωο :lol:

Η AOKP δεν μου λέει τίποτα, με την πρώτη ευκαιρία θα πάρει τον απαυτό... :ninja:

Α ρε Apex... :respect:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Λάτρευα την SLIM μέχρι που ανακάλυψα ότι ο dev της ΔΕΝ έχει crespo... και δεν θα γίνω εγώ το πειραματόζωο :lol:

Η AOKP δεν μου λέει τίποτα, με την πρώτη ευκαιρία θα πάρει τον απαυτό... :ninja:

Α ρε Apex... :respect:

 

Το ήξερα ότι δε θα άντεχες :D

Μην νομίζεις ότι είναι πολλοί που έχουν το κινητό μας τώρα πια.

Προσωπικά, θα μείνω όπως είπα και πιο πάνω. Το μόνο που περιμένω είναι την oxygen, καθώς ήμουν ευχαριστημένος σε gb όσο την είχα. Γενικά, μ' αρέσουν πιο πολύ οι πιο κοντινές σε στοκ.

Βγήκε και η cyanogenmod RC1. Γιατί δεν την δοκιμάζεις, να μου πεις κι εμένα μη φλασάρω τσάμπα; :p

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις ότι είναι πολλοί που έχουν το κινητό μας τώρα πια.

Προσωπικά, θα μείνω όπως είπα και πιο πάνω. Το μόνο που περιμένω είναι την oxygen, καθώς ήμουν ευχαριστημένος σε gb όσο την είχα.

Οντως έχει ψιλό χαθεί η συσκευή αλλά ακόμα καλά κρατάει ακόμα και χωρίς oc.

Εμένα δε με βλέπω να φεύγω από cybergr και air kernel. Αν δουλεύει μη το πειραζεις που λένε.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

αυριο κυκλοφορει το Jelly Bean, θα τα καταφερουν να μας το δωσουν για το nexus τα παιδια που ασχολουνται με rom;
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι αν τα καταφέρει να το "σηκώσει" το κινητό από θέμα hardware.. γιατί προς τα πάνω πάνε οι απαιτήσεις. Περιορισμοί , περιορισμοί που στο κάτω κάτω είναι και θέμα μάρκετινγκ..πως θα πουλήσουν νέα κινητά αν όλα τα κινητά μπορούσαν να πάρουν τις αναβαθμίσεις.. Για αν εισαι καλυμμενος πρέπει πάντα να έχεις το νεότερο Nexus :-P Edited by stefanos_79
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα ότι δε θα άντεχες :D

Μην νομίζεις ότι είναι πολλοί που έχουν το κινητό μας τώρα πια.

Προσωπικά, θα μείνω όπως είπα και πιο πάνω. Το μόνο που περιμένω είναι την oxygen, καθώς ήμουν ευχαριστημένος σε gb όσο την είχα. Γενικά, μ' αρέσουν πιο πολύ οι πιο κοντινές σε στοκ.

Βγήκε και η cyanogenmod RC1. Γιατί δεν την δοκιμάζεις, να μου πεις κι εμένα μη φλασάρω τσάμπα; :p

 

Την έστησα! Μου λείπουν μερικά καλούδια απο τις άλλες ROM (μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά), γενικά φαίνεται σταθερή και γρήγορη... Αν δεν περάσουν 2-3 μέρες δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν θα την κρατήσω ή θα γυρίσω σε καμμιά παλαιότερη apex ή cybergr

Α πρέπει να αναφέρω τα πολλά redraws του Apex τα οποία με την SLIM τα είχα ξεχάσει...

Με τον μανίσιο κέρνελ τα πάει μια χαρά (έχει και BLN και δεν βρήκα κάποιο λόγο για να στήσω matr1x)

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις ενα nandroid και να την στήσεις...

 

Οντως έχει ψιλό χαθεί η συσκευή αλλά ακόμα καλά κρατάει ακόμα και χωρίς oc.

Εμένα δε με βλέπω να φεύγω από cybergr και air kernel. Αν δουλεύει μη το πειραζεις που λένε.

 

Εγκρίνω και επαυξάνω αλλά δεν το κάνω ποτέ... :X

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην αγχώνεστε για Jelly Bean, Billie Jean, Justin Bieber όπως και να λέγεται :P Εδώ το x8 που είχα κατάφεραν και του πέρασαν ics το οποίο πωλούνταν με 1.6 donut!!! Πιστεύω οι απαιτήσεις θα είναι ίδιες με της ics. Απ'ότι είδα όλο αυτό τον καιρό η google έκανε τόσο ντόρο με το holo theme οπότε μην περιμένετε οπτικές αλλαγές (τουλάχιστον τρανταχτές!). Θα βάλουν απλά νέα features, θα υπάρξουν bugfixes και μεγάλη βελτίωση στην ταχύτητα.

 

Όλα αυτά είναι φήμες βέβαια αλλά πολύ σύντομα θα μάθουμε την αλήθεια. Πιστεύω είναι πολύ κοντά στην αλήθεια. Nexus έχουμε, θα υποστηρίζεται για πολύ ακόμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία CM9 RC1 την φλασάρουμε πάνω από την τελευταία nightly ή χρειάζεται full wipe?

 

Καθάρισε cache + dalvik πρώτα και μετά φλάσαρε

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...