Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ως τωρα οχι.. Βαλε και δες.. ως τωρα σε μενα δουλευει αλλα δεν εχει καμοια τεραστια διαφορα απο την 4,0,4.. Και μν ξεχνας χανεις το root και recovery. Αν πας 3 σελιδες πισω θα βρεις τροπο ωστε να μν χασεις τιποτα

Νομίζω πως έχω το root. Αφού έχω το superuser δεν είμαι root?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως έχω το root. Αφού έχω το superuser δεν είμαι root?
Την περασες; ναι οταν εχεις το superuser εισαι.

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να περάσω την JellyBelly, υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι στιγμής;

Η chocolate river είναι βασισμένη στην CM10? ή είναι κάποια έκδοση της CM10?

 

Νομίζω η Jelly Belly είναι η καλύτερη μέχρι στιγμής απ' αυτά που διαβάζω, δεν έχω δοκιμάσει άλλες.

 

ως τωρα οχι.. Βαλε και δες.. ως τωρα σε μενα δουλευει αλλα δεν εχει καμοια τεραστια διαφορα απο την 4,0,4.. Και μν ξεχνας χανεις το root και recovery. Αν πας 3 σελιδες πισω θα βρεις τροπο ωστε να μν χασεις τιποτα

 

Μπερδεύτηκες. Η JellyBelly είναι AOSP rom, αυτή είναι έτοιμη, δεν χάνεις τίποτα. Είναι deodexed, cwm, root.

Εσύ μιλάς για την full στοκ 4.1.1, αυτή

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι 4.0.4 stock rooted. Μου ήρθε η ΟΤΑ αναβάθμιση αλλά έχω ξεκλείδωτο bootloader. Γίνεται να περάσω την αναβάθμιση ή πρέπει πρώτα να τον κλειδώσω;

Δοκίμασα να τον κλειδώσω μέσω fastboot αλλά δε τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

μεταφερω απο διπλανο thread την ερωτηση μου γιατι μαλλον εδω ειναι ο καταλληλος χωρος...αντιμετωπιζω το εξης προβλημα, κατεβαινει κανονικα η 4.1 και υστερα μου ζηταει επαννεκινηση, μολις επανερχεται βγαινει μια μπαρα που γεμιζει η οποια δεν προλαβαινει να γεμισει και βγαινει το ανδροιδες με ενα θαυμαστικο σε τριγωνο και το κινητο κολλαει που η μονη επιλογη ειναι να βγαλεις την μπαταρια για να συνελθει.

το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο και δεν ξερω τι εχει κανει ο προηγουμενος ,παντως οταν ανοιγει μου βγαζει αυτο το λουκετακι.

απο οτι μου ειπαν πρεπει να κανω image restore την ics, υπαρχει καποιος οδηγος που μπορει να με βοηθησει καθοτι αρχαριος?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι 4.0.4 stock rooted. Μου ήρθε η ΟΤΑ αναβάθμιση αλλά έχω ξεκλείδωτο bootloader. Γίνεται να περάσω την αναβάθμιση ή πρέπει πρώτα να τον κλειδώσω;

Δοκίμασα να τον κλειδώσω μέσω fastboot αλλά δε τα κατάφερα.

recovery;; εγω που δεν ειχα στοκ δεν μου την επερνε.

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

μεταφερω απο διπλανο thread την ερωτηση μου γιατι μαλλον εδω ειναι ο καταλληλος χωρος...αντιμετωπιζω το εξης προβλημα, κατεβαινει κανονικα η 4.1 και υστερα μου ζηταει επαννεκινηση, μολις επανερχεται βγαινει μια μπαρα που γεμιζει η οποια δεν προλαβαινει να γεμισει και βγαινει το ανδροιδες με ενα θαυμαστικο σε τριγωνο και το κινητο κολλαει που η μονη επιλογη ειναι να βγαλεις την μπαταρια για να συνελθει.

το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο και δεν ξερω τι εχει κανει ο προηγουμενος ,παντως οταν ανοιγει μου βγαζει αυτο το λουκετακι.

απο οτι μου ειπαν πρεπει να κανω image restore την ics, υπαρχει καποιος οδηγος που μπορει να με βοηθησει καθοτι αρχαριος?

ευχαριστω.

_

Το ιδιο ακριβως εκανε και σε μενα. Το λουκετο σημαινει οτι εχεις ξεκλειδωτο τον bootloader. Και 90% εισαι root. Κατεβασε απο το play store το superuser ή supersu και δες αν δουλευει. Αν ναι, εισαι root. Εφοσον εισαι root κατεβασε απο play store το titanium backup και κανε backup ολες τις εφαρμογες σου για να μην χασεις τα δεδομενα τους.

Την αναβαθμιση δεν την κανει γιατι κατι εχει πειραχτει στο /system. Μην ανυσηχεις. Κανε τα εξης:

1. κατεβασε απο playstore το rom manager (free), ανοιξ'το και πατα στην πρωτη επιλογη που λεει να φλασαρει την clockwork recovery. Μετα απο λιγο σε ρωτησει ποια ειναι η συσκευη σου. Πατας nexus s (οχι nexus s 4G). Καποια στιγμη που θα σε ρωτησει κατι για overwrite ή remove (δεν θυμαμαι πως το λεει) πατα yes, γιατι αλλιως καθε φορα που κλεινεις το κινητο θα χανεται η CWM recovery. Οταν τελειωσει, θα εχεις την CWM recovery. Πιο κατω εχει μια επιλογη να κανει backup την rom που ηδη φορας. Καντο και αυτο καλου κακου.

2. Μπες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1784497 και κατεβασε το i9020t/i9023 Stock:........ RO03E-soju.zip και το Root: .......-Root-v1.0.zip. Ετσι οπως ειναι και τα δυο τα zip τα βαζεις στην sd card χυμα, οχι σε καποιο φακελο.

3. Κλεισε το κινητο. Πατα volume+ και power button ταυτοχρονα. Με το vol + ή - πανε στο recovery και πατα το power button. Θα σε παει στο μενου της CWM. Πατα στο wipe data/ factory reset και μετα yes- delete all user data. Μετα πας στο install zip from sd card-choose zip from sd card. Διαλεγεις το JRO03E-so ju.zip. Με το που τελειωσει κανεις ακριβως τα ιδια και διαλεγεις το simple root v1.0.zip. Reboot. Ετοιμος. Εχεις την 4.1.1 και εξακολουθεις να εισαι root.

4. Με το titanium backup ξαναπερνα τις εφαρμογες σου.

Edited by grigri444
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι 4.0.4 stock rooted. Μου ήρθε η ΟΤΑ αναβάθμιση αλλά έχω ξεκλείδωτο bootloader. Γίνεται να περάσω την αναβάθμιση ή πρέπει πρώτα να τον κλειδώσω;

Δοκίμασα να τον κλειδώσω μέσω fastboot αλλά δε τα κατάφερα.

Ο bootloader δεν παιζει κανενα μα κανενα ρολο. Δοκιμασε να την κανεις, αλλιως ακολουθησε τον οδηγο που εγραψα στο ακριβως προηγουμενο post

Edited by grigri444
Link to comment
Share on other sites

μεταφερω απο διπλανο thread την ερωτηση μου γιατι μαλλον εδω ειναι ο καταλληλος χωρος...αντιμετωπιζω το εξης προβλημα, κατεβαινει κανονικα η 4.1 και υστερα μου ζηταει επαννεκινηση, μολις επανερχεται βγαινει μια μπαρα που γεμιζει η οποια δεν προλαβαινει να γεμισει και βγαινει το ανδροιδες με ενα θαυμαστικο σε τριγωνο και το κινητο κολλαει που η μονη επιλογη ειναι να βγαλεις την μπαταρια για να συνελθει.

το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο και δεν ξερω τι εχει κανει ο προηγουμενος ,παντως οταν ανοιγει μου βγαζει αυτο το λουκετακι.

απο οτι μου ειπαν πρεπει να κανω image restore την ics, υπαρχει καποιος οδηγος που μπορει να με βοηθησει καθοτι αρχαριος?

ευχαριστω.

 

Ότι σου είπε ο grigri444 κάνε, εκτός αν θες να επανέλθει το κινητό σε τελείως στοκ κατάσταση ώστε να κάνεις από δω και στο εξής τις αναβαθμίσεις αυτόματα μέσω ΟΤΑ. Αν ναι, τότε απλά δεν φλασάρεις το δεύτερο αρχείο (Root-v1.0.zip), αλλά τότε δε θα μπορείς να κάνεις restore τις εφαρμογές σου. Το μόνο που θα μένει είναι να κλειδώσεις τον bootloader και θα είσαι 100% στοκ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τους δυο δοκιμαζω και επανερχομαι , το superuser το εχει ηδη το κινητο και ανοιγει αρα μαλον ειμαι root, αληθεια πως θα μαθω τη ρομ φοραει?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τους δυο δοκιμαζω και επανερχομαι , το superuser το εχει ηδη το κινητο και ανοιγει αρα μαλον ειμαι root, αληθεια πως θα μαθω τη ρομ φοραει?

 

Settings->about phone

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

λοιπον κατεβασα το titanium back up και μου λεει οτι δεν θα λειτουργησει γιατι δεν ειμαι ροοτ κατα τα αλλα συνεχιζω κανονικα η αλλαζει το πραγμα?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον κατεβασα το titanium back up και μου λεει οτι δεν θα λειτουργησει γιατι δεν ειμαι ροοτ κατα τα αλλα συνεχιζω κανονικα η αλλαζει το πραγμα?

Πως ειναι δυνατον να μην δουλευει το titanium? Αφου εισαι root. Μηπως σου ζητησε δικαιωματα superuser και δεν του εδωσες?

Οπα οπα οπα. Περιμενε. Κατεβασε πρωτα το busybox απο play store δωσε του τα δικαιωματα που θελει, αστο να κανει τον ελεγχο που θελει, και μετα πατα install (κατω κατω το γραφει) πολλες root εφαρμογες θελουν busybox για να δουλεψουν

Edited by grigri444
Link to comment
Share on other sites

οχι με το που το ανοιγω μου λεει σφαλμα δεν μπορουμε να αποκτησουμε προσβαση root ...οπα λεει ομως και οτι να βεβαιωθω αν ειμαι rooy και περιλαμβανει η ρομ kai to busybox
Link to comment
Share on other sites

οχι με το που το ανοιγω μου λεει σφαλμα δεν μπορουμε να αποκτησουμε προσβαση root ...οπα λεει ομως και οτι να βεβαιωθω αν ειμαι rooy και περιλαμβανει η ρομ kai to busybox

Κατεβασε το busybox και πες μου. Περιμενω

Link to comment
Share on other sites

οχι με το που το ανοιγω μου λεει σφαλμα δεν μπορουμε να αποκτησουμε προσβαση root ...οπα λεει ομως και οτι να βεβαιωθω αν ειμαι rooy και περιλαμβανει η ρομ kai to busybox

 

Μήπως να πας στην εφαρμογή ροοτ και να κάνεις update το binary; Για δες τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πας στην εφαρμογή ροοτ και να κάνεις update το binary; Για δες τι λέει.

Πω, πω, ναι. Κανε και αυτο. Μεσα απο τον superuser γινεται

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το αφηνω να τρεξει και μολις κανω install μου βγαζει το εξης ... i am unable to verify whether or not certain utilities needed for this application to run are present and functional on your device. this problem could be cause by a device that is not properly rooted or by superuser settings that are misconfigured.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το αφηνω να τρεξει και μολις κανω install μου βγαζει το εξης ... i am unable to verify whether or not certain utilities needed for this application to run are present and functional on your device. this problem could be cause by a device that is not properly rooted or by superuser settings that are misconfigured.

Για κανε και update το su binary , οπως ειπε και ο karx, μεσα απο το superuser. Καπου στις ρυθμισεις θα το βρεις. Δε θυμαμαι που ειναι. Οταν κανεις το update, ξανατρεξε το busybox

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα μου βγαζει αποτυχια πληρους προσβασης root

 

Λοιπόν επειδή πιο πολύ θα κουραστείς έτσι ψάχνοντας ποιο είναι το πρόβλημα και δεν ξέρουμε και τι έχει κάνει ο προηγούμενος καλύτερα να κάνεις μια στιγμή αυτό. Απ' ότι είπες εμφανίζεται η κλειδαριά όταν ανοίγεις το κινητό, έχεις στοκ recovery (ή μήπως όχι; ) και είναι root, αλλά και δεν είναι. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα μου βγαζει αποτυχια πληρους προσβασης root

Αρα παιζει προβλημα με το root. Πρεπει να ξανακανεις root. Μπες στο http://www.nexusshacks.com, βρες το αρθρο για root στην ics και ξανακαντο root. Εχει και βιντεακι walkthrouh. Να παραλειψεις μονο τις εντολες για ξεκλειδωμα του bootloader αφου ειναι ηδη ξεκλειδωτος. Για να το επαναφερεις στην stock κατασταση δεν εχω ασχοληθει ποτε και δεν στο συνιστω

Link to comment
Share on other sites

Η Cyanogen Team βρήκε λύση στο πρόβλημα του 9023 που δεν εμφανίζει το animation όταν σβήνουμε την οθόνη. Άρα σε λίγο θα το βάλουν όλες οι custom roms λογικά και θα λυθεί.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...