Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πέρασα με clean install.

Εκ πρώτης άποψης είναι όντως λίγο καλύτερη από την CM, τώρα στην πορεία θα δείξει περισσότερο.

 

μπορεις να μου πεις πως την περασες?βαζεις μεσα το zip και μετα τι κανουμε?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μπαινεις σε Recovery mode και επιλεγεις install (from SD card) . Επιλεγεισ το αρχειο .zip ths ROM k to .zip twn gapps. Επειτα κανεισ κ Clean Dalvik/cache k εισαι ετοιμος

Για περισσοτερεσ λεπτομεριεσ κοιτα παρακατω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315019

(εχεις CWM or TWRP recovery?)

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις σε Recovery mode και επιλεγεις install (from SD card) . Επιλεγεισ το αρχειο .zip ths ROM k to .zip twn gapps. Επειτα κανεισ κ Clean Dalvik/cache k εισαι ετοιμος

Για περισσοτερεσ λεπτομεριεσ κοιτα παρακατω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315019

(εχεις CWM or TWRP recovery?)

 

τωρα το κανω.εχω cmw

την περασα αλλα ξαναβγηκε η σπαστικη μπαρα του google.πως βγαινει?

επισης στην αρχικη οθονη πως αλλαζουμε τις εφαρμογες?οπως κυλαμε δλδ για να το ξεκλειδωσουμε εχει και επιλογες να ανοιξω καποιες αλλες εφαρμογες

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

τωρα το κανω.εχω cmw

την περασα αλλα ξαναβγηκε η σπαστικη μπαρα του google.πως βγαινει?

επισης στην αρχικη οθονη πως αλλαζουμε τις εφαρμογες?οπως κυλαμε δλδ για να το ξεκλειδωσουμε εχει και επιλογες να ανοιξω καποιες αλλες εφαρμογες

 

καποιος?

μηπως εχω κανει κατι λαθος?μηπως εχει κρατησει τις ρυθμισεις της cm που ειχα?γιατι μιαζουν πολυ και στις πληροφοριες μου βγαζει τα παρακατω.ετσι πρεπει να ειναι?επισης οταν το συνδεω με το pc μου κανει ρισταρτ το τηλεφωνο και αργει πολυ να συνδεθει

επισεις δεν δουλευει το φως στα πληκτρα οταν εχω καποια ειδοποιηση

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το κινητό μου ψιλοσέρνεται. Ακόμα και μετά από reset factory. Ποιά rom να βάλω για να στρώσει? Δεν το έχω ξανακάνει και δεν είμαι και κανά τζιμάνι, άρα δώστε κανα link με απλές οδηγίες και την πιο καλή rom.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε navystam, ακολουθησες πιστα τις οδηγιες για install τησ 4,3 version?

Χρειαζεται factory reset k format το system. Ο kernel δεν σου εχει στηθει σωστα. Γι αυτο κ τα προβληματα που εχεις. Κανε

Α. Factory reset

B. Format system

C. Install slimbean.zip & gapps

D. Wipe dalvic/cache

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Φιλε navystam, ακολουθησες πιστα τις οδηγιες για install τησ 4,3 version?

Χρειαζεται factory reset k format το system. Ο kernel δεν σου εχει στηθει σωστα. Γι αυτο κ τα προβληματα που εχεις. Κανε

Α. Factory reset

B. Format system

C. Install slimbean.zip & gapps

D. Wipe dalvic/cache

 

μαλλον εχεις δικιο.θα την ξαναπερασω παλι.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Την έχει βάλει κάποιος να πει κανά review?

http://www.sammobile.com/2013/11/05/nexus-s-gets-custom-android-4-4-rom-said-to-be-running-pretty-fast/

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε navystam, ακολουθησες πιστα τις οδηγιες για install τησ 4,3 version?

Χρειαζεται factory reset k format το system. Ο kernel δεν σου εχει στηθει σωστα. Γι αυτο κ τα προβληματα που εχεις. Κανε

Α. Factory reset

B. Format system

C. Install slimbean.zip & gapps

D. Wipe dalvic/cache

 

μαλλον εχεις δικιο.θα την ξαναπερασω παλι.

 

αν κανω Factory reset και Format system δεν θα μου σβησει οτι εχω στην καρτα?πως θα φλασαρω μετα τον κερνελ αν δεν εχω τα αεχεια μεσα στην καρτα?

γιατι στο λινκ λεει

.Πάντα αφού φλασάρουμε μια Custom Rom κάνουμε τα εξης:data/factory reset + wipe cache partition + wipe dalvik (οι 3 αυτές επιλογές βρίσκονται στο Wipe της CWM).Ενώ αν φλασάρουμε μόνο Kernel κάνουμε τα 2 τελευταία.

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

αν κανω Factory reset και Format system δεν θα μου σβησει οτι εχω στην καρτα?πως θα φλασαρω μετα τον κερνελ αν δεν εχω τα αεχεια μεσα στην καρτα?

γιατι στο λινκ λεει

.Πάντα αφού φλασάρουμε μια Custom Rom κάνουμε τα εξης:data/factory reset + wipe cache partition + wipe dalvik (οι 3 αυτές επιλογές βρίσκονται στο Wipe της CWM).Ενώ αν φλασάρουμε μόνο Kernel κάνουμε τα 2 τελευταία.

 

Τι εννοεις οτι εχω εχω στην καρτα? Τραγουδια, ταινιες, φωτο? Οχι, αυτα μενουν ανεπαφα. Καθως κ τα αρχεια .zip που θα εχεις περασει για το μετεπειτα φλασαρισμα θα μεινουν ανεπαφα.

Στο system format φορμαρεται/διαγραφεται ο kernel. Το αρχειο που εχει τη Slimbean ROM εχει κ τον "marmite" kernel included. Οποτε μετα το επιτυχες φλασαρισμα θα αποκτησεις αυτον. :D

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι εχω εχω στην καρτα? Τραγουδια, ταινιες, φωτο? Οχι, αυτα μενουν ανεπαφα. Καθως κ τα αρχεια .zip που θα εχεις περασει για το μετεπειτα φλασαρισμα θα μεινουν ανεπαφα.

Στο system format φορμαρεται/διαγραφεται ο kernel. Το αρχειο που εχει τη Slimbean ROM εχει κ τον "marmite" kernel included. Οποτε μετα το επιτυχες φλασαρισμα θα αποκτησεις αυτον. :D

 

Διευκρίνηση : Στο system format διαγράφεται το λειτουργικό σύστημα. Ο kernel είναι το boot partition. Με το φλασαρισμα της ρομ γράφεται το λειτουργικό στο system partition και ο kernel στο boot partition.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση : Στο system format διαγράφεται το λειτουργικό σύστημα. Ο kernel είναι το boot partition. Με το φλασαρισμα της ρομ γράφεται το λειτουργικό στο system partition και ο kernel στο boot partition.

 

α.οκ.ευχαριστω για την διευκρίνηση

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγκαταλειπω το θεμα μιας και ηρθε το ZTE 967. Ειναι πραγματικα απιστευτη συσκευη το nexus s και δυο χρονια δεν παρουσιασε το παραμικρο παρολο τη τρελλη χρηση και τα φλασαρισματα! Ειναι η συσκευη που με εκανε φανατικο οπαδο του android! Μετακομιζει σε αλλο μελος της οικογενειας. Καλη συνεχεια!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορω να μπω σε recovery. Μου βγάζει το android ανθρωπάκι ξαπλωμένο με το κόκκινο τρίγωνο. Τι κάνω?
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορω να μπω σε recovery. Μου βγάζει το android ανθρωπάκι ξαπλωμένο με το κόκκινο τρίγωνο. Τι κάνω?

 

Αυτό είναι η stock recovery. Φλασαρε τη recovery της αρεσκείας σου ξανά.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι η stock recovery. Φλασαρε τη recovery της αρεσκείας σου ξανά.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πως θα το κάνω όμως αν δεν μπορώ να μπω σε recovery?

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πως θα το κάνω όμως αν δεν μπορώ να μπω σε recovery?

 

Είσαι root; Αν ναι, με το flashify. Αν δεν είσαι μπαίνεις σε fastboot mode με volume + και power και από τερματικό τη φλασαρεις. Ή με κάποιο toolkit.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για πληρη λειτουργικοτητα, χωρις προβληματα, πολυ καλη διαρκεια μπαταριας κ τεραστια δυνατοτητα παραμετροποιησης, σου προτεινω SlimBean 4.3 . Επιπλεον εχει υποστηριξη νεων update με ΟΤΑ συστημα.

Ανεπιφυλακτα. :D

 

Αν και έλεγα να γεράσει το κινητουλί με CM δεν είμαι ευχαριστημένος και λεω να δοκιμάσω και την Slim . Παλιότερα που την είχα ξαναβάλει δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα . Το θέμα μου ειναι οτι το κινητούλι ψιλοκολλάει , συχνά πυκνά μου λέει οτι η κάμερα δεν είναι διαθέσιμη και πρέπει να γίνει επανεκκίνηση και πολλές φορές που χρειάστηκα την κάμερα άμεσα με πούλησε . Εφαρμογές πολλές δεν τρέχω . Τα μόνο που ίσως τα ενοχλούν είναι το adBLOCK που κόβεις διαφημίσεις και το easy task killer που στο αυτόματο κάνει ένα auto optimise αραιά και που . Θα επιστρέφω με εντυπώσεις

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και 'γω την [ROM] Slimbean 4.3 σαν τις καλύτερες rom αυτή την περίοδο! Πολύ καλή διαχείριση ενέργειας και απόκρισης της συσκευής. Μπαταρία ακόμη δεν έχω τσεκάρει 100%. Έχω βάλει την 1.9 και όχι την 2.0.

Μετά από απογοήτευση πλέον με την MIUI ή οποία στα τελευταία updates έκανε το κινητό να σέρνεται (ελεύθερη μνήμη μετά από καθάρισμα 90 ΜΒ!!-120ΜΒ) κατέληξα στην Slimbean (ελεύθερη μνήμη αντίστοιχα 180-220ΜΒ!!)

Είδομεν!!

Εχει δοκιμασει κανεις 4.4 κιτκατ?
Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο καιρό υπομονή γιατί ακόμη είναι σε πειραματικό στάδιο. Δεν την έχω δοκιμάσει άλλα έχει ψιλοθεματακια απ'οτι διαβάζω Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις 4.4 κιτκατ?

 

Η 4.4 KitKat ειναι ακομα σε alpha version, και την εχουν φορεσει κυριως Galaxy Nexus i9250 (nexus3). Εχει ακομα προβληματα.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για την 4.3 Slim που διαβάζω καλά λόγια δε χρειάζεται και το 4.3 factory image πρώτα; (Που όμως δεν βλέπω να υπάρχει). Η' έστω από CM 4.2.2 τι προετοιμασία πρέπει να κάνω πριν φλασάρω slim?

 

Edit: Άκυρο, διάβασα αυτό: http://slimroms.net/index.php/installation και απότι βλέπω απλά factory reset και format system και είμαι έτοιμος.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω βάλει κι εγώ slim bean 4.3 από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος... έχω όμως ένα πρόβλημα... απο τοτε που την έχω βάλει δεν μπορώ να δω το wifi του σπιτιού μου και της δουλείας.. όσα scan και αν κάνω..ενώ άλλα wifi τα βλέπει.. έχει κανείς καμιά ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω βάλει κι εγώ slim bean 4.3 από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος... έχω όμως ένα πρόβλημα... απο τοτε που την έχω βάλει δεν μπορώ να δω το wifi του σπιτιού μου και της δουλείας.. όσα scan και αν κάνω..ενώ άλλα wifi τα βλέπει.. έχει κανείς καμιά ιδέα..

 

Δοκιμασε στις ρυθμισεις WiFi - πατωντας το soft key Θα σου βγαλει ενα νεο μενου, στα συνθετα, θα βρεις το WiFi region code παιξε με αυτες τις επιλογες σε καποια απο αυτες θα διαβαζει ολα τα wifi, εγω το γυρισα σε Japan,Russia αντι για Europe για να δει το δικο μου.

Phone Model 1: LG N4, Recovery: TWRP 2.8.6.1, ROM: Stock 5.1.1, Kernel: Stock

Phone Model 2: Samsung Nexus S, Recovery: TWRP, ROM: CM M8 KK, Kernel: CM Build

Tablet Model: Samsung Tab 10,1 WiFi, Recovery: TWPR, ROM: KK 4.4.4 Nameless ROM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...