Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από αρκετό καιρό δοκίμασα τον air kernel και με συνδυασμό την cm9 το κινητό πετάει. Έκτος από ταχύτατο και σταθερό η καταναλωση μπαταρίας είναι η καλύτερή που είχα ποτέ. 4ωρες και 10-20 λεπτά πετυχαινω συνήθως. Αρκετό browsing και viber μέσω wifi ενώ συνήθως ακούω μουσική στο background με το power amp (και συχνά τα αρχεία είναι flac).

 

Δοκίμασα και τον matrix 20 άλλα όπως και παλιά είχα προβλήματά και ξαναγυρισα στον air.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μετά από αρκετό καιρό δοκίμασα τον air kernel και με συνδυασμό την cm9 το κινητό πετάει. Έκτος από ταχύτατο και σταθερό η καταναλωση μπαταρίας είναι η καλύτερή που είχα ποτέ. 4ωρες και 10-20 λεπτά πετυχαινω συνήθως. Αρκετό browsing και viber μέσω wifi ενώ συνήθως ακούω μουσική στο background με το power amp (και συχνά τα αρχεία είναι flac).

 

Δοκίμασα και τον matrix 20 άλλα όπως και παλιά είχα προβλήματά και ξαναγυρισα στον air.

 

προσωπικα με ενδιαφερει μονο η μπαταρια και η ταχυτητα...

 

καθολου η παραμετροποιηση.

πιστευεις αυτος ο συνδυασμος ειναι ο καλυτερος με βαση αυτα τα δυο;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία εβδομάδα έχω περάσει την rascream, είναι νομίζω η πιο γρήγορη rom που έχω βάλει μέχρι στιγμής. Δεν κολλάει πουθενά. Την είχα με matr1x, μετά με trinity και τώρα με _thalamus kernel. Με τον τελευταίο είναι ότι πιο smooth έχω δει. Το μόνο αρνητικό (για μερικούς) είναι ότι είναι themed, μαυρά όλα τα μενού. Για μας που δεν έχουμε amoled δεν ύπαρχει κέρδος στην μπαταρία. Όποιος θέλει να τη δοκιμάσει θα τη βρει εδώ. H full έχει όλες τις γλώσσες, ενώ η απλή μόνο αγγλικά.

Έχει βασικές παραμετροποιήσεις, όχι πολλές, αλλά εμένα με καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ Β37 πάρα πολύ ξαλη θα έλεγα κανένα πρόβλημά από το πρωί που την έχω ικανοποιητική η ταχύτητα και η μπαταρία. Πάρα πάρα πάρα πολύ σταθερή στα επίπεδά της Milestone 5 θα έλεγα.

 

Δεν νομιζω η Β37 να ειναι τοσο καλη εγω την εβαλα το πρωι και μεχρι τωρα ενω 2 επανεκινησεις στο ξεκαρφωτο, εκτος και φταιει ο air kernel

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω η Β37 να ειναι τοσο καλη εγω την εβαλα το πρωι και μεχρι τωρα ενω 2 επανεκινησεις στο ξεκαρφωτο, εκτος και φταιει ο air kernel

 

B37 με τον τελευταίο matrix όλα είναι τέλεια. Γρήγορο, σταθερό και με πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας. Καμιά φορά στην b35 έβγαζε "η διαδικασία system δεν αποκρίνεται" αλλά απο τότε που έκανα fix permissions δεν το ξαναεμφάνισε. Όλα τέλεια! (ondemand/noop, 110% liveoc)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα με ενδιαφερει μονο η μπαταρια και η ταχυτητα...

 

καθολου η παραμετροποιηση.

πιστευεις αυτος ο συνδυασμος ειναι ο καλυτερος με βαση αυτα τα δυο;

 

Προσωπικά ναι πιστεύω οτι θα σε ικανοποιήσει και σένα αυτός ο συνδυασμός, αν και η AOKP χρησιμοποιούσε λιγότερη ram από την cm9.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Η Apex 1.1.2 είναι μακράν ταχύτερη απο την AOKP 3.7 ή μου φαίνεται;

(και οι 2 με matr1x 19.5 χωρίς OC)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εγώ πιο ικανοποιημένος είμαι με την ΑΟΚΡ Β37. Είναι αρκετά σταθερή και γρήγορη σε έμενα.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ την AOKP με Matrix 20. Εκ πρώτης όψεως, πολύ ευχαριστημένος, μακράν η rom με τα περισσότερα καλούδια.

Παρεπιπτόντως, παρατήρησα ότι το Wi-Fi με τον "μαμά" kernel της AOKP είναι αρκετά αδύναμο, σε σχέση με τον matrix...

Link to comment
Share on other sites

Η Apex 1.1.2 είναι μακράν ταχύτερη απο την AOKP 3.7 ή μου φαίνεται;

(και οι 2 με matr1x 19.5 χωρίς OC)

 

Εμένα η apex κολλούσε σε μερικά σημεία. Στον drawer, στα μενού κ.α υπήρχε συχνά (όχι συνέχεια) ένα αδικαιολόγητο lag. Επίσης, 1 στις 2 φορές περίπου που άνοιγα το κινητό, κολλούσε στο bootanimation και έκανε επανεκκίνηση. Με aokp, πέρα απο την πιο ολοκληρωμένη και "επαγγελματική" δουλειά σε σχέση με την προχειρότητα της apex, έχω δεί βελτίωση σε όλα χωρίς bugs και κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η apex κολλούσε σε μερικά σημεία. Στον drawer, στα μενού κ.α υπήρχε συχνά (όχι συνέχεια) ένα αδικαιολόγητο lag. Επίσης, 1 στις 2 φορές περίπου που άνοιγα το κινητό, κολλούσε στο bootanimation και έκανε επανεκκίνηση. Με aokp, πέρα απο την πιο ολοκληρωμένη και "επαγγελματική" δουλειά σε σχέση με την προχειρότητα της apex, έχω δεί βελτίωση σε όλα χωρίς bugs και κολλήματα.

 

δεν νομιζω να ειναι προχειρη δουλεια των παιδιων της APEX. μην κατηγορουμε πραγματα που χρησιμοποιούμε και δεν ειμαστε ικανοι να φτιαξουμε,και μιλαω για την δουλεια ολων των παιδιων που ασχολουνται με rom και kernel.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειναι προχειρη δουλεια των παιδιων της APEX. μην κατηγορουμε πραγματα που χρησιμοποιούμε και δεν ειμαστε ικανοι να φτιαξουμε,και μιλαω για την δουλεια ολων των παιδιων που ασχολουνται με rom και kernel.

 

Το τι είναι ικανός κάποιος να κάνει το ξέρει μόνο ο ίδιος κανείς άλλος δεν μπορεί να ξέρει. Με γνωρίζεις προσωπικά και μου επιτίθεσαι? Μέχρι και ο ίδιος ο δημιουργός ανέφερε πολλές φορές οτι βαριέται να σουλουπώσει τις ρυθμίσεις και η apex 1.1.3 ήταν αποτυχία γιατί έριξε τα standards. Οπότε καλύτερα να γνωρίζεις πρώτα και μετά να γράφεις για να μην εκτίθεσαι με αυτά που λές.

Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι ικανός κάποιος να κάνει το ξέρει μόνο ο ίδιος κανείς άλλος δεν μπορεί να ξέρει. Με γνωρίζεις προσωπικά και μου επιτίθεσαι? Μέχρι και ο ίδιος ο δημιουργός ανέφερε πολλές φορές οτι βαριέται να σουλουπώσει τις ρυθμίσεις και η apex 1.1.3 ήταν αποτυχία γιατί έριξε τα standards. Οπότε καλύτερα να γνωρίζεις πρώτα και μετά να γράφεις για να μην εκτίθεσαι με αυτά που λές.

 

δεν σου επιτιθομαι την γνωμη μου λεω και ουτε εχω κατι μαζι σου, αλλα νομιζω οτι ειναι κριμα να χαρακτιριζουμε κατι προχειρο,οταν καποιοι εχουν αφιερωσει ωρες δουλειας πανω σε αυτο. εαν νομιζεις οτι σε προσβαλλω σου ζηταω συγνώμη αλλα εμμένω στην γνωμη μου,

Link to comment
Share on other sites

δεν σου επιτιθομαι την γνωμη μου λεω και ουτε εχω κατι μαζι σου, αλλα νομιζω οτι ειναι κριμα να χαρακτιριζουμε κατι προχειρο,οταν καποιοι εχουν αφιερωσει ωρες δουλειας πανω σε αυτο. εαν νομιζεις οτι σε προσβαλλω σου ζηταω συγνώμη αλλα εμμένω στην γνωμη μου,

 

Παραθέτω λόγια του bigxie

 

"Yes, lockscreen and navbar settings SHOULD be under UI Customization, but I am lazy and cut some corners. Shh!"

"I think I got a little carried away with all the feature requests and the fact that my new computer compiles in a timely manner, my standards of quality fell."

 

Είναι δωρεάν, κανείς δεν σου επιβάλλει να την χρησιμοποιήσεις και κάποιος έχει αφιερώσει πολλές ώρες για να την φτιάξει. Η κριτική όμως υπάρχει. Δεν πρέπει να υποκρινόμαστε οτι όλα είναι καλά και ωραία τη στιγμή που υπάρχουν προβλήματα ενώ σε άλλες rom έχουν λυθεί. Σίγουρα κάποια στιγμή θα τα λύσει, αλλά δεν παύει να είναι πιο πρόχειρη αυτή τη στιγμή απο διάφορες άλλες rom. Δεν το λέω επειδή έχω κάνει κάτι καλύτερο και θέλω να τον μειώσω, κάθε άλλο, απλά αυτή είναι η άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι εδω και μερικες μερες με cyberGR και με κερνελ 19.5 ματριξ. ολα καλα. απλα ας κανουμε και μια αλλαγη. αν μπορει καποιο παιδι να δωσει το λινκ για την ΑΟΚP Β37 που αναφερετε γιατι εχω χασει το τοπι στους xda. Ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ναι πιστεύω οτι θα σε ικανοποιήσει και σένα αυτός ο συνδυασμός, αν και η AOKP χρησιμοποιούσε λιγότερη ram από την cm9.

σε ευχαριστω.!

 

μαλλον θα τις δοκιμασω ολες και θα αποφασισω εν καιρω! :D

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι εδω και μερικες μερες με cyberGR και με κερνελ 19.5 ματριξ. ολα καλα. απλα ας κανουμε και μια αλλαγη. αν μπορει καποιο παιδι να δωσει το λινκ για την ΑΟΚP Β37 που αναφερετε γιατι εχω χασει το τοπι στους xda. Ευχαριστω :)

 

xda

 

επίσημο site

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. και ενα τελευταιο γραφει για αοκp και milestone. μπορεις να μου πεις ποιες και τι διαφορες εχουν? ευχαριστω και παλι. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. και ενα τελευταιο γραφει για αοκp και milestone. μπορεις να μου πεις ποιες και τι διαφορες εχουν? ευχαριστω και παλι. :)

 

Μάλλον αυτό εννοείς:

 

Difference between builds and milestone releases

Builds are weekly-ish releases. Sometimes some features are broken (but pretty stable for the most part).

Milestones on the other hand are released every couple of weeks. These are the stable releases.

If you want the newest and greatest try the builds, they work great. If you aren't as adventurous, or don't want to update every week, stick to the milestones.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο. επειδη απο αγγλικα δεν ξερω φαρσι για αυτο ζητησα βοηθεια. ευχαριστω

 

οκ. καταλαβα πανω κατω. πιο σταθερη αναφερει την αοκp αν δεν κανω λαθος απλα βγαζει καθε εβδομαδα update. ενω η milestone δεν εχει τοσο γρηγορα updates?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

οκ. καταλαβα πανω κατω. πιο σταθερη αναφερει την αοκp αν δεν κανω λαθος απλα βγαζει καθε εβδομαδα update. ενω η milestone δεν εχει τοσο γρηγορα updates?

 

AOKP είναι το όνομα της rom. Βγάζουν δυο εκδόσεις, την milestone η οποία είναι σταθερή και μια έκδοση κάθε βδομάδα η οποία έχει τις τελευταίες αλλαγές αλλά ίσως περιέχει μερικά προβλήματα.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Αξ δεν σε νοιαζουν τα θέματα ναι να πας για Μ5 αλλιώς για Β37 ( είναι το ίδιο σταθερή με την Μ5 σε έμενα και λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα).
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά όποιον θες.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...