Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμασε και καποιον αλλο, εαν εχεις προβλημα και με αυτους τοτε καπου εχει σκαλωσει το θεμα.

 

διαφορετικα μονο με full wipe, flash rom, flash kernel και μετα reboot για να βρει πιο ασφαλες συμπερασμα ασυμβατοτητας.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Τελικά πέρασα την 7.1 και από μόνη της ο Kernel που έχει είναι overclockable στο 1.44GHz και είπα προς το παρόν να μην πειραματιστώ άλλο με τον trinity.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους. ος κατοχη του nexus s θα ηθελα να σας κάνω καποιες ερωτησεις γιατι αυριο λεω να παω να το αγωρασω.

1. το κντ αξιζει να το παρω;

2. διαβαζα σε κατι φορουμ πως έχει προβλημα με το wifi;

3. το ICE CREAM θα το πάρει;

4. και αναβαθμισει το κντ κανει αυτοματα ή μεσω προγραματος με υπολογιστη;

 

Επισης CUSTOM ROM, πηραγματα και τετοια καλα μπορουμε να κάνουμε στο συγκεκριμενο κντ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Edited by dragonn
Link to comment
Share on other sites

1.Ναι, νομίζω αξίζει και με το παραπάνω!

2. Έχει λίγο ασθενές σήμα το WiFi του αλλά χωρίς προβλήματα.

3. Την ICS ναι αν όχι 100% 99.9% θα την πάρει. Έτσι λέει η Google τουλάχιστον.

4.Κάνει αναβάθμιση από μόνο του είτε μέσω WiFi είτε μέσω παρόχου.

 

Custom Rom: Νομίζω είναι από τα υπέρ του γιατί έχει αρκετές ROM που σε βοηθάν να πάρεις το 100% των δυνατοτήτων της συσκευής.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

1 ναι

2 απλά έχει σχετικά σχετικά ασθενές σήμα

3 ναι

4 over the air θα γίνει το update μιας και δεν υπάρχει πρόγραμμα διαχείρισης με υπολογιστή

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

1 ναι

2 απλά έχει σχετικά σχετικά ασθενές σήμα

3 ναι

4 over the air θα γίνει το update μιας και δεν υπάρχει πρόγραμμα διαχείρισης με υπολογιστή

 

1.Ναι, νομίζω αξίζει και με το παραπάνω!

2. Έχει λίγο ασθενές σήμα το WiFi του αλλά χωρίς προβλήματα.

3. Την ICS ναι αν όχι 100% 99.9% θα την πάρει. Έτσι λέει η Google τουλάχιστον.

4.Κάνει αναβάθμιση από μόνο του είτε μέσω WiFi είτε μέσω παρόχου.

 

Custom Rom: Νομίζω είναι από τα υπέρ του γιατί έχει αρκετές ROM που σε βοηθάν να πάρεις το 100% των δυνατοτήτων της συσκευής.

 

ευχαριστω. Οποτε οτι χρειαστω βοηθεια περι root κ τετοια θα εχβ την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. Οποτε οτι χρειαστω βοηθεια περι root κ τετοια θα εχβ την βοηθεια σας.

Τα βασικά υπάρχουν στις πρώτες σελίδες των 2 topic που αφορούν το NS :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά υπάρχουν στις πρώτες σελίδες των 2 topic που αφορούν το NS :cool:

 

Οκ ευχαριστω συγνωμη δεν πολυ εψαξα το φορουμ.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οσοι καιγεστε για μπαταρια ηρθε η ωρα να δοκιμασετε τους νεους beta trinity με deep idle mod.

μιλαμε για 0 (ολογραφως : μηδεν) καταναλωση μπαταριας οταν κλεινει η οθονη.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θεμα,ειμαι με CM7.1 κι ολα μια χαρα,αλλα εκανα flash clockwordMod recovery μεσα απο το rom manager κι απο τοτε στον bootloader μου βγαζει πανω πανω οτι δεν εχω recovery.img και οταν επιλεγω να μπω σε recovery με ξαναπετα στον bootloader...εχω κανει παταταγο σιγουρα :p
Link to comment
Share on other sites

οσοι καιγεστε για μπαταρια ηρθε η ωρα να δοκιμασετε τους νεους beta trinity με deep idle mod.

μιλαμε για 0 (ολογραφως : μηδεν) καταναλωση μπαταριας οταν κλεινει η οθονη.

 

μπορείς να δώσεις link, γιατί στο xda δεν των βρήκα? αυτόν χρησιμοποιείς εσύ? αν ναι πες εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τρέχω cyanogenmod 7.1! Μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν φαίνονται εφαρμογές όπως google earth και google maps;;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τρέχω cyanogenmod 7.1! Μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν φαίνονται εφαρμογές όπως google earth και google maps;;;

 

δεν υπαρχουν οι εφαρμογες της google στην CM. θα πρεπει με μεσω του rom manager να κατεβασεις το googleinsideme (καπως ετσι λεγεται) και να το εγκαταστησεις. τοτε θα εχεις ολες τις εφαρμογες της google...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν οι εφαρμογες της google στην CM. θα πρεπει με μεσω του rom manager να κατεβασεις το googleinsideme (καπως ετσι λεγεται) και να το εγκαταστησεις. τοτε θα εχεις ολες τις εφαρμογες της google...

 

απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φαίνονται στο Market. όπως επίσης και γιατί με την stock rom δεν παίρνει τα updates των εφαρμογών.

 

Το google apps μάλλον εννοείς. Αν αυτό λες περιμένουμε έκδοση για android 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! έχω και γω τ nexus s και μετά από το service στην smartec Μου επιστράφηκε με ξεκλειδωμένους bootloaders (αν το λέω σωστά)

 

Όταν κάνω restart το κινητό για να πάρει το OTA update το 2.3.6 μου βγάζει το λευκό τριγωνάκι και κολλάει εκεί το κινητό.

 

Πατώντας για να μπώ σε recovery mode μου βγάζει αυτό

 

http://img21.imageshack.us/img21/2448/dsc08310qc.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Λέω οκ δεν παίζει με το OTA ας το κατεβάσω...το περνάω στην sd και τα σχετικά και ακολουθώ τις διαδιακασίες που πρέπει και μου βγάζει αυτό

 

http://img411.imageshack.us/img411/3554/dsc08311m.th.jpg

 

Το κινητό εφόσον δεν είναι πειραγμένο είναι Unroot (έτσι δεν λέγεται? γιατί δεν έχω ιδέα)

 

Διαβάζω στο από κάτω link ότι λογικά έχουν πειραχτεί αρχεία (από την smartec) Και γι' αυτό δεν κάνει το verify για την 2.3.6? κάτι τέτοιο κατάλαβα?

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να έχω ένα κινητό όπως όταν ήταν αγορασμένο με την stock 2.3.4 ώστε τα ota Updates Να παίζουν χωρίς πρόβλημα γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα...ή πρέπει να πάρω την smartec Και να μπλέξω με αυτούς?

http://www.google.com/support/forum/p/Google+Mobile/thread?tid=2598a4a8464408e1&hl=en

 

εχώ τα εξής

 

2.3.4

baseband i9023xxkb2

kernel 2.6.35.7-ge382d80

android-build@apa28#1

build number GRJ22

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια γιατί στο επίσημο forum για Nexus s κανείς δεν ξέρει τίποτα.

 

 

 

Κατέβασα αυτό Full ROM update -> GRK39F (2.3.6) από το λίνκ στην πρώτη σελίδα και έγινε κανονικά το Update. Δεν ξέρω τι παίζει πραγματικά

Ευχαριστώ για πιθανές απαντήσεις

Edited by bezoss
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δώσεις link, γιατί στο xda δεν των βρήκα? αυτόν χρησιμοποιείς εσύ? αν ναι πες εντυπώσεις!

 

http://www.derkernel.com/

 

ενεργοποπιημενο by default ειναι στον Τ11 19102011

περνας αυτον και αμα θες TUEV ή T144 τους περνας απο πανω για να κρατηθει το startup script του Τ11.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αυτονομία η Cyanogen 7.1. Eίμαι στο 37% μετά απο 2μέρες και 7 ώρες :happy:

Οσοι την δοκιμάσετε θέλει clean install.

http://download.cyanogenmod.com/?device=crespo

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους απω χθες ειμαι κατοχος του Nexus S και εχω μια ερωτηση πως γινεται πολλαπλη διαγραφη να κανουμε στις επαφες. Επισης δεν μπορω να κανω καταχωρηση επαφη παταω για δημιουργια επαφης και μου βγαζει Υπηρξε μη ανεμενωμενη διακοπη τις διαδικασιας android.procces.acore. πρωσπαθηστε αργοτερα τι φταιει; Ευχαριστω!!

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

to saduits ποτε θα κυκλοφορήσει να το φορέσουμε ??

 

Σε 1 μηνα και περιπου.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αυτονομία η Cyanogen 7.1. Eίμαι στο 37% μετά απο 2μέρες και 7 ώρες :happy:

Οσοι την δοκιμάσετε θέλει clean install.

http://download.cyanogenmod.com/?device=crespo

 

Όντως, η μπαταρία τα σπάει...:up:

Σου/σας έχει κάνει καθόλου random reboots, freeze κλπ ? Στην αρχή μου τα έκανε, αλλά έχει κανα 5ήμερο τώρα που δουλεύει ρολόι.

Ερώτηση: Συμβαίνει και σε σας να ξετικάρεται η επιλογή για "2g networks only" από μόνη της ? Καμία ιδέα που μπορεί να οφείλεται αυτό ?

 

Όταν την flashara έκανα full wipe/cache/dalvik/battery stats πριν και δεν πέιραξα kernel και cpu settings. Ρίχνοντας μια ματιά στο cyanogen forum, προτείνουν να μην κάνουμε ούτε επαναφορά backups, το οποίο και είχα κάνει. Παίζει να φταίει αυτό, δηλάδή να χτυπάει κάποια εφαρμογή που επανέφερα αντί να την ξανακατεβάσω εξ'αρχής?

Link to comment
Share on other sites

Όντως, η μπαταρία τα σπάει...:up:

Σου/σας έχει κάνει καθόλου random reboots, freeze κλπ ? Στην αρχή μου τα έκανε, αλλά έχει κανα 5ήμερο τώρα που δουλεύει ρολόι.

Ερώτηση: Συμβαίνει και σε σας να ξετικάρεται η επιλογή για "2g networks only" από μόνη της ? Καμία ιδέα που μπορεί να οφείλεται αυτό ?

 

Όταν την flashara έκανα full wipe/cache/dalvik/battery stats πριν και δεν πέιραξα kernel και cpu settings. Ρίχνοντας μια ματιά στο cyanogen forum, προτείνουν να μην κάνουμε ούτε επαναφορά backups, το οποίο και είχα κάνει. Παίζει να φταίει αυτό, δηλάδή να χτυπάει κάποια εφαρμογή που επανέφερα αντί να την ξανακατεβάσω εξ'αρχής?

 

Σε μένα δεν ξετικάρεται.Η μπαταρία όντως είναι εξαιρετική αλλά απο τότε που έβαλα το τελευταίο build 229 crespo με έχει πεθάνει στα force closes.Φλάσαρε το σημερινό build 230.

http://download.cyanogenmod.com/?device=crespo

 

EDIT:Ολα ok με crespo 230...κανένα force close.Smooth like butter :p

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα με το κινητό και λογικά το πρόβλημα είναι της συσκευής και όχι της rom αφού μου το έκανε με όλες τις rom. σε διάστημα μιας εβδομάδας εκεί που είναι μια χαρά χάνει το σήμα το κινητό (γράφει καμιά υπηρεσία) του κάνω rtestart (2-3) αλλά τίποτα το εκεί έχω δοκιμάσει να flasharo kernel αλλά τίποτα. το μόνο που πιάνει είναι να ξανά flasharo την rom.

το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό? τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις κανονικά Wipe στα πάντα όταν περνάς την ROM ή όχι; Επίσης άστο για λίγο καιρό με τις απολύτως απαραίτητες εφαρμογές να δεις μήπως φταίει κάποια εφαρμογή.

 

Edit: Τελικά κατάφερα χθες να περάσω τον Trinity T144 γιατί απλά είναι όντως ο καλύτερος kernel για το Nexus και έτρεξα ένα benchmark στο Quadrant. Ξέρω ότι λίγη σημασία έχουν οι αριθμοί αυτοί, αλλά το αποτέλεσμα ήταν 4526!

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...