Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Πέρασε κανείς cyanogen 7.1 να μας πει εντυπώσεις?

 

Εγω τη πέρασα φίλε μου αλλα την έβγαλα και είμαι παλι με την Nightly 216 γιατι δεν δουλευει η περιστροφή της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες τελικά το Update της MIUI και μετά πέρασα τον Kernel Trinity T144 απλά το κινητό πολύ καλύτερο!!! Με netarchy που είχα πριν και overclock στο 1.2GHz (γιατί παραπάνω πάγωνε το σύμπαν) έβλεπα διαφορά στις επιδώσεις. Με τον Trinity σε 1.44 απλά πετάει το κινητό!!! Θα δοκιμάσω αν είναι πάλι να δω αν διορθώθηκε το πρόβλημα με τα MB στην νέα έκδοση.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μένουν περίπου στα 10MB ram λιγότερα ελεύθερα απ' ότι πριν/

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

εβαλα αυτη [ROM] Prophet's MIUI Mod 1.10.7(8) εχτες χωρις να κανω wipe τιποτα , μια χαρα λειτουργει , ομως δεν μπορω να καταλαβω πια η διαφορα? Edited by ratanplan
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες τελικά το Update της MIUI και μετά πέρασα τον Kernel Trinity T144 απλά το κινητό πολύ καλύτερο!!! Με netarchy που είχα πριν και overclock στο 1.2GHz (γιατί παραπάνω πάγωνε το σύμπαν) έβλεπα διαφορά στις επιδώσεις. Με τον Trinity σε 1.44 απλά πετάει το κινητό!!! Θα δοκιμάσω αν είναι πάλι να δω αν διορθώθηκε το πρόβλημα με τα MB στην νέα έκδοση.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μένουν περίπου στα 10MB ram λιγότερα ελεύθερα απ' ότι πριν/

 

δοκιμασε και τον T1544 ;) αν και για καθημερινη χρηση η TUV ειναι απλα υπεραρκετη οσον αφορα τις trinity.

 

εβαλα αυτη [ROM] Prophet's MIUI Mod 1.10.7(8) εχτες χωρις να κανω wipe τιποτα , μια χαρα λειτουργει , ομως δεν μπορω να καταλαβω πια η διαφορα?

ποια η διαφορα σε σχεση με τι ;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δοκιμάσω τον Τ154 αλλά όταν πάω να το κατεβάσω δεν με αφήνει, λέει ότι υπάρχει πρόβλημα στον server. Κάτι άσχετο γίνεται να αλλάξουμε το boot screen του Trinity; Γιατί δεν μου αρέσει και τόσο θα μου άρεσε να είναι το απλό της MIUI.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δοκιμάσω τον Τ154 αλλά όταν πάω να το κατεβάσω δεν με αφήνει, λέει ότι υπάρχει πρόβλημα στον server.

http://morfic.euroskank.com/NS/T1544-S22-05102011.zip

Κάτι άσχετο γίνεται να αλλάξουμε το boot screen του Trinity; Γιατί δεν μου αρέσει και τόσο θα μου άρεσε να είναι το απλό της MIUI.

φυσικα, αρκει να αντικαταστησεις το bootanimation.zip που ειναι στο /system/media/ με αυτο που θες εσυ.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ τώρα μόλις πέρασα τον Τ1544 και θα ανοίξω το κινητό να δω πως τα πάει. Δεν ξέρω πάντως αλλά το boot animation δεν με βλέπω να το αλλάζω εύκολα εγώ :p..
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ τώρα μόλις πέρασα τον Τ1544 και θα ανοίξω το κινητό να δω πως τα πάει. Δεν ξέρω πάντως αλλά το boot animation δεν με βλέπω να το αλλάζω εύκολα εγώ :p..

 

ποιας MIUI το animation θες ; εαν ειναι ευκολο δωσε download λινκ και θα σου δωσω οδηγιες.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Αυτής εδώ το animation θέλω αλλά δεν ξέρω καν πως θα μπορούσα να το αλλάξω :P.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αυτής εδώ το animation θέλω αλλά δεν ξέρω καν πως θα μπορούσα να το αλλάξω :P.

 

της stocl MIUI θες, το εχω προχειρο :)

 

κατεβασε το απο εδω.

 

το περνας στην SD Card, και στη συνεχεια με εναν file explorer που υποστηριζει root r/w (εγω χρησιμοποιω ES File Exprert) πας στο /System/Media, διαγραφεις το αρχειο bootanimation.zip που υπαρχει εκει και μεταφερεις αυτο που κατεβασες.

 

γενικως μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε bootanimation θες απο οποιαδηποτε rom και μπορεις να το εξαγεις απο αυτη απλά αποσυμπιεζοντας το zip της πχ με το 7-zip και πηγαινοντας στο καταλογο /system/media, παιρνεις το αρχειο bootanimation.zip και το κανεις τη παραπανω διαδικασια.

 

Η αντικατασταση του bootanimation με αυτο που θελουμε πρεπει να γινεται παντα μετα απο φλασαρισμα rom/kernel που εχουν δικο τους bootanimation.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολύ, για όλη την βοήθεια. Γενικά αν θυμάμαι καλά εσύ μου είχες πει να βάλω Trinity Kernel !
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανείς cyanogen 7.1 να μας πει εντυπώσεις?

 

Την πέρασα χθες το βραδυ και κρατησα και τον kernel του..από nscollab( με matrix & με Trinity που δοκιμασα) & miui δειχνει να ειναι πιο stable μεχρι στιγμης και με καλυτερη μπαταρια..θα δειξει και στις επομενες μερες βεβαια αλλα φαινεται δυναμη.. :)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα cyanogen 7.1 και ναι η μπαταρία φορτίζει μέχρι 100% μέσω battery callibration.

 

και ποσο κραταει παραπανω ;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και τον Τ1544 αλλά παρόλου που είναι πιο "γρήγορος" θεωριτικά στην πράξη δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Έτσι επέστρεψα στον Τ144 που είναι πραγματικά πιο γρήγορος από κάθε άλλο Kernel που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής και πολύ πιο σταθερός.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και τον Τ1544 αλλά παρόλου που είναι πιο "γρήγορος" θεωριτικά στην πράξη δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Έτσι επέστρεψα στον Τ144 που είναι πραγματικά πιο γρήγορος από κάθε άλλο Kernel που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής και πολύ πιο σταθερός.

 

Ο t1544 ειναι μονο για benches, για gaming και κλπ ο T144 ειναι μαλλον πιογρηγορος επειδη εχει 240MHz bus/gpu αντι για 220 του Τ1544.

 

αν και συνεχιζω να πσιτευω οτι εαν δε παιζει καποιος παιχνιδια ο απλος TUV 1000/200 ή ο TUEV 880/200 ειναι η καλυτερη everday λυση.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Με Miui ήμουν στις 2 ημέρες...με cyanogen θα δείξει.

 

 

kernel ;

ποιον βαζεις σε καθε μια ;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

kernel ;

ποιον βαζεις σε καθε μια ;

 

Στην MIUI TUV10, αυτόν που βάζει και ο brainmaster: http://goo.gl/ZyqL5

Στην cyanogen οι περισσότεροι αφήνουν αυτόν που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σε Cyanogen να βάλουμε Trinity Kernel; Γιατί περνάω στην Cyanogen τον T144 και δεν μπουτάρει μετά το κινητό με τίποτα. Η cyanogen δεν είναι η 7.1 αλλά 7.0.3
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σε Cyanogen να βάλουμε Trinity Kernel; Γιατί περνάω στην Cyanogen τον T144 και δεν μπουτάρει μετά το κινητό με τίποτα. Η cyanogen δεν είναι η 7.1 αλλά 7.0.3

 

 

φυσικα και γινεται.

τη διαδικασια τη κανεις σωστα ;

ποιον ακριβως Τ144 περνας ;

wipe cache, wipe dalvik και flash το dalvik-wiper.zip απο το trinity thread ?

 

με αλλου τρινιτυ μπουταρεις ;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Περνάω τον T144 από το derkernel.com λες γι' αυτό να είναι το πρόβλημα και να μην bootάρει;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Περνάω τον T144 από το derkernel.com λες γι' αυτό να είναι το πρόβλημα και να μην bootάρει;

 

τον 05102011 περνας ?

τη διαδικασια που ειπα πιο πανω την εκανες ;

 

επιησς ο T144 εχει 240MHz bus/cpu δε το σηκωνουν ολα τα τηλεφωνα αυτο, πχ το προηγουμενο nexus s που μου βουτηξανε σηκωνε μεχρι και 250Mhz αυτο που εχω τωρα 220 και αυτο με overvoltage.

 

οποτε ξαναρωταω αλλους trinity δοκιμασες ? πχ τον TUEV που εχει 220MHz bus.

Εαν ειναι θεμα bus μπορει να εισαι τυχερος με τον T1544.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Με άλλους Trinity όχι δεν δοκίμασα αλλά το κινητό σηκώνει κανονικά 240MHz γιατί και σε MIUI και στην stock μια χαρά περνάω τον Τ144.

 

Την διαδικασία ναι την κάνω ακριβώς όπως την λες πιο πάνω(όπως μου την είχες εξηγήσει και την πρώτη φορά που πήγα να αλλάξω kernel :p).

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...